zwiazek 4 z 9

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Wielorybek
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 9 sierpnia 2016, 10:39
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

zwiazek 4 z 9

#1 Post autor: Wielorybek » środa, 15 marca 2017, 17:03

Podzieliłby ktos się spostrzeżeniami bądź radami dla takiego zwiazku?



Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: zwiazek 4 z 9

#2 Post autor: Ael » środa, 15 marca 2017, 17:19

Każdy z partnerów w związku Cztery-Dziewięć ma coś bardzo cennego do zaoferowania. Dziewiątka potrzebuje poczucia wyjątkowości Czwórki - Czwórka wie czego chce i jakie jest jej miejsce na świecie. Z kolei Czwórka potrzebuje się nauczyć jak uspokajać swój umysł i potrzebuje emocjonalnej stabilności - chleb powszedni dla Dziewiątki. Czwórka posiada jasną wizję co chce robić, a Dziewiątka poszukuje partnera z celami i działaniami w które Dziewiątka się będzie mogła angażować. Dziewiątka posiada spokojną, akceptującą i nie osądzającą naturę, która uspakaja Czwórkę nie dając jej powodów do lęków przed byciem porzuconym oraz daje Czwórce poczucie bycia zaakceptowanym niezależnie od własnego przekonania, że jest nie godna tego by z kimś żyć.

Czwórka lubi u Dziewiątki to, że potrafi ona cierpliwie znosić emocjonalną niestabilność Czwórki i jej żywiołową ekspresję uczuć. Czwórka docenia również wysoką tolerancję Dziewiątki na innych i to jacy oni są, dzięki czemu Czwórka nie musi się obawiać, że będzie na siłę zmieniana. Dziewiątka traktuje Czwórkę bardzo łagodnie i często tak jak ona, nie przejmuje się zbytnio różnymi rzeczami.

Dziewiątka lubi to że Czwórka ją "dostrzega" i stawia na bardzo ważnej pozycji w związku, przez co Dziewiątka czuje się ważna i potrzebna. Dziewiątka czuje się wyjątkowa i dostrzega piękno świata gdy Czwórka ją włączy do swojego specjalnego, własnego wewnętrznego świata.

Problem u tej pary powstaje gdy Czwórka zaczyna odczuwać frustrację z powodu Dziewiątkowego okresowego popadania w letarg i stan lenistwa. Czwórce zaczyna wtedy brakować okazywania przez Dziewiątkę emocji i uczuć. Czwórka chce pasji i intensywności w związku i zaczyna dramatycznie naciskać aby to otrzymać. Dziewiątka w odpowiedzi popada w jeszcze większą stagnację. Sfrustrowana i z uczuciem porzucenia Czwórka zaczyna dramatyzować tak bardzo, że Dziewiątka jest wręcz sparaliżowana takim zachowaniem. W takiej sytuacji może pomóc to żeby Dziewiątka dostrzegła dobre intencje Czwórki stojące za ciągłymi atakami i krytycznym zachowaniem.

Dziewiątka może stać się rozłoszczona postawą Czwórki, która uważa się za szczególnie wyjątkową, dając tym samym Dziewiątce poczucie bycia mniej ważnym i potrzebnym w związku. Może pomóc fakt, gdy Dziewiątka znajdzie swoje własne sposóby na bycia wyjątkową, rozwijając swoje własne talenty i zainteresowania. Czwórka tak naprawdę lubi i chce aby Dziewiątka poczuła się również wyjątkowa.

Porady dla pary Cztery-Dziewięć:

Dla Czwórki:
  • pomóż Dziewiątce poczuć się zaakceptowaną za to po prostu kim jest
  • doceniaj starania Dziewiątki i to co robi i nie skupiaj się na tym czego nie robi
  • zapewniaj Dziewiątkę, że nie odrzucisz jej i nie rozzłościsz się za to że na coś się nie zgodzi. Dziewiątka często woli pozostać cichą i zwyczajnie "zniknąć" niż ryzykować utratę połączenia w związku, nie zdając sobie sprawy, że ta cisza może być również odczuwana przez partnera właśnie jako utratę połączenia
Dla Dziewiątki:
  • wykorzystuj poczucie Czwórki bycia wyjątkowym, aby znaleźć swoja własną pozycję i swoje własne cele
  • postaraj się zrozumieć potrzebę Czwórki do bycia niezależnym oraz potrzebę przestrzeni
  • staraj się mówić o swoich uczuciach i być szczera na temat tego jak się czujesz gdy Czwórka się oddala od Ciebie, stając się zbyt krytyczna i wyrażając intensywnie swoje uczucia i złość
Źródło: strona Enneagramu

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: zwiazek 4 z 9

#3 Post autor: chokureika » środa, 15 marca 2017, 18:09

Z tematu dziewiątek: http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 85#p338893
chokureika pisze:
IstariDreamer pisze:Dla mnie 4. I według pewnych statystyk mężczyźni 9 popierają mój wybór.
Emocjonalnie będą spełniać swoje potrzeby, życiowo już niekoniecznie. Czwórka i dziewiątka potrzebują kogoś, kto ich lekko popchnie i zachęci do działania. Jeżeli oba typy są zdrowe, to będą sobie żyć spokojnie, miło i bez większych rewelacji. Jeżeli nie są zbyt zdrowe, to bardzo prawdopodobne, że pogrążą się w inercji.
chokureika pisze:
Agon pisze:
chokureika pisze:I nie zostaje Ci tylko ósemka. Po prostu typ z ośrodkiem działania na szarym końcu będzie mało pomocny dla dziewiątki i odwrotnie.
E tam, co dwóch to nie jeden. Nawet jak obie osoby mają problem z działaniem, to sobie nawzajem pomogą. Razem raźniej się ogarniać, a jak znowu ktoś ogarnia działanie za dobrze, to może uzależnić taką 9kę od siebie.
To tak nie działa Agon. Z ośrodkiem działania na końcu wygląda to tak, że musisz mocno się postarać, żeby siebie ruszyć z miejsca, a jak masz obok kogoś podobnego, to całą energię próbujesz skupić na nim, co wymaga dwa razy więcej wysiłku, a efekty są często marne, co prowadzi do frustracji. Czwórka nie ma tyle siły i próbująca ogarnąć niezdrową dziewiątkę zostanie z nią w miejscu. Niezdrowe dziewiątki znowu nie czują potrzeby zmiany (może kiedyś w nieokreślonej przyszłości), nie odczuwają też potrzeby zmiany i popchnięcia partnera do rozwoju, skoro ten spełnia ich emocjonalne potrzeby. Dlatego dziewiątka potrzebuje kogoś, kto ją popchnie i nada kierunek. Dziewiątki są cudne, dają poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa i poczucie pełnej akceptacji, ale nie popchną nikogo do działania, bo po prostu nie widzą takiej potrzeby.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: zwiazek 4 z 9

#4 Post autor: Orest_Reinn » niedziela, 16 kwietnia 2017, 20:32

Odradzam. Czwórka jest egocentryczna i domaga się uwagi od partnera. Nie otrzyma tej uwagi od pasywnej dziewiątki, która żyje na zasadzie "przepraszam, że przeszkadzam". Dziewiątka uważa, że czwórka wznieca niepotrzebne konflikty z niczego i bez powodu. Czwórka uważa, że dziewiątce nie zależy.

Awatar użytkownika
Kalipso
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: środa, 24 stycznia 2018, 12:23

Re: zwiazek 4 z 9

#5 Post autor: Kalipso » środa, 24 stycznia 2018, 12:52

A ja nie odradzam ;p
Czwórka domaga się uwagi od partnera, i bardzo dobrze - przecież dziewiątka spełnia tę potrzebę, zwłaszcza gdy jeszcze widzi domaganie się ze strony czwórki - tylko ważne by nie przesadziła i nie "zlała się", bo wtedy czwórka może poczuć, że jest z własnym odbiciem, a nie z indywidualną istotą.
To jest chyba najgorsze w byciu 9, że nawet gdy nie chce i nie planuje, to odruchowo dopasowuje się do towarzystwa, zwłaszcza kogoś bliskiego, co może być odbierane jako brak własnego "ja"

Nie zawsze jestem pasywna, jako 9 w 8 bardzo często walczę o swoje, a już na pewno nie żyję na zasadzie "przepraszam że przeszkadzam", współczuję dziewiątkom które by tak miały przez cały czas....

Prawda, że czwórka wznieca konflikty często i - dla mnie - z nie aż tak istotnych powodów, lecz jako mediatorowi wystarczy mi chwila zastanowienia i rozmowy z nią, by poznać (choć nie zawsze z automatu zrozumieć) jej motywy i spróbować wypracować kompromis. A przecież o to właśnie jej chodzi, by ktoś ją zrozumiał.

W związku z czwórką, zwłaszcza męską nie jest łatwo, lecz pasja, emocjonalność, nieprzewidywalność i niesamowita namiętność pozwalają poczuć szczęście i zaspokojenie, o które mi jako 9 tak naprawdę chodzi. W dodatku motywuje mnie to do pracy i zmian, wymyślania nowych rzeczy, ciekawostek czy opcji wykorzystania urlopu - a nie ślepego podążania za 4, bo ona i tego nie lubi, podobnie jak 9

Jestem przekonana że taka para może doskonale się uzupełniać i nawzajem wspierać i rozwijać - warunkiem jest szczera rozmowa, praca i - niestety dla mnie - burzliwe wyrzucenie z 4 emocji co jakiś czas, - po czym następują zwykle dobre zmiany dla nas obojga :)
Kocham swoją 4 i nie zamieniłabym jej w życiu na inny typ!

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: zwiazek 4 z 9

#6 Post autor: Rilla » niedziela, 28 stycznia 2018, 19:40

To zależy, co rozumiemy przez słowo „konflikt”. Nie mam dużego doświadczenia z Dziewiątkami, ale znam jedną, która widzi konflikt tam, gdzie go nie ma, usilnie próbując zachować wokół nie spokój, tylko marazm, co właśnie rodzi konflikt. Uważam się za osobę naprawdę spokojną zewnętrznie, unikającą problemów i cierpliwą, jednak ta jej żądza nudy wylewa się na mnie jak benzyna na żar, który tkwi wewnątrz mnie. Trudno mnie zdenerwować, ale Dziewiątce się udaje się chyba najlepiej z całego Enneagramu. Z jednej strony typ Enneagramu to za mało, żeby ludzie się lubili i rozumieli, czy nie, a z drugiej akurat w przypadku mojej relacji z tą konkretna Dziewiątką dochodzi do sporu już na tym właśnie enneagramowym gruncie sprzecznych interesów tkwiących u podstaw naszych typów: ona chce ciszy, siedzenia na tyłku i liczenia much na ścianie, a mnie od tego szlag bierze. :roll: Wierzę, że mam do czynienia z przypadkiem szczególnej ignorancji i że z Dziewiątkami można spędzić ciekawie czas, jednakże ten konkretny przypadek jest bardzo znamienny.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

ODPOWIEDZ