Przemiana z 7 na 4

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Raffiki
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 18 kwietnia 2017, 17:12

Przemiana z 7 na 4

#1 Post autor: Raffiki » wtorek, 18 kwietnia 2017, 17:44

Witam.
Trafiłam na forum...można powiedzieć że przypadkiem. Postanowiłam napisać ponieważ liczę na to, że znajdzie się ktoś, kto wyjaśni mi choć trochę to, co dzieje się w mojej własnej głowie.

Teorię ennagramu poznałam już dobrych kilka lat temu. Po rozwiązaniu testu zabrałam się za czytanie "o sobie", bo naprawdę czułam, że czytam o sobie. Poraziła mnie trafność, dlatego moi znajomi również test rozwiązali. Podobnie jak ja większość z nich była w szoku.

Byłam 7w6.
Szczęśliwą (może trochę głupkowatą), ale uśmiechniętą siódemeczką.

Po kilku latach sporo się w moim życiu zmieniło. Praktycznie wszystko.
Kilka dni temu moja przyjaciółka ponownie wysłała mi ennagramowy link. Po tych kilku latach rozwiązałam test ponownie. Obecnie jestem 4w5. Nie bardzo mi się to podoba, choć dalej mam wrażenie że czytam "o sobie".

Wiem że może się to wydawać głupie, ale od pewnego czasu czuję że mój charakter się zmienił. Wiem że na podobne/takie same bodźce dziś zareagowałabym zupełnie inaczej. Czasem sama nie rozumiem własnych reakcji. Czułam że coś wewnątrz mnie się zmieniło, ale nie potrafiłam dokładnie określić co. Może po części odrzucałam od siebie odpowiedź.
Po zrobieniu testu mogłam poczytać o "wymiernych" (jeśli można to w ogóle tak nazwać) różnicach w moim myśleniu i zachowaniu.

Wiem że stan psychiczny czwórki nie zawsze uderza głową w niebo, ale ja mam wrażenie że ta zmiana jeszcze się nie skończyła, że może być gorzej. Nie czuję się szczęśliwa, nie lubię samej siebie. Nie tylko wizualnie. Nie lubię tej "nowej" siebie jako osoby.

Często myślę o tym żeby wybrać się do psychologa, żeby porozmawiać o wszystkim, ale nie przekonuje mnie rozmowa z obcym człowiekiem który wypytuje mnie o moje prywatne życie, przemyślenia i emocje.
Tu jest inaczej-tu jestem anonimowa :)

Czy znajdzie się ktoś, kto przybliży mi tajniki tej zmiany osobowości?
A może to działa tak jak kręgi na wodzie? Jeśli wrzuci się duży kamień kręgi są wyraźne, trwają dłużej ale z czasem tafla wody wygładzi się, wszystko wróci do normy?
Może powinnam przestać użalać się nad sobą i przeczekać? Doczekać się powrotu szczęśliwej siódemki?



Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Przemiana z 7 na 4

#2 Post autor: Ael » wtorek, 18 kwietnia 2017, 18:07

Witaj :)

Nie wiem, czy to forum jest najlepszym miejscem do porad ale się postaramy. Tylko że hmmm... bardzo trudno coś doradzić, jeśli niewiele o tobie wiemy! ^_^"

Jeśli chodzi o samą teorię enneagramu, to jakby zupełnie tak to nie działa... krótkie wyjaśnienie poniżej.
Raffiki pisze: Byłam 7w6.
Szczęśliwą (może trochę głupkowatą), ale uśmiechniętą siódemeczką.

Po kilku latach sporo się w moim życiu zmieniło. Praktycznie wszystko.
Kilka dni temu moja przyjaciółka ponownie wysłała mi ennagramowy link. Po tych kilku latach rozwiązałam test ponownie. Obecnie jestem 4w5. Nie bardzo mi się to podoba, choć dalej mam wrażenie że czytam "o sobie".
TL;DR
1. Testy kłamią.
2. Typ Enneagramu się nie zmienia

Rozwinięcie punktów:
1. Test na stronie nie jest najlepiej skalibrowanym testem na świecie, a jeśli odpowiada się na pytania pod wpływem emocji, czy też nieobiektywnie (np. odpowiedzi "taka staram się być" zamiast "taka jestem"), to może to bardzo zniekształcić wyniki.
2. To, ze identyfikujesz się z jakimś opisem, nie znaczy, ze jesteś opisanym typem. Opisy na stronie sa skrótowe, stereotypowe i nieraz uproszczone, poza tym opisują zachowania zewnętrzne, a nie wewnętrzne motywacje (a enneagram skupia sie tak naprawdę na wewnętrznych motywacjach, wykształconych w dzieciństwie, NIEZALEŻNYCH OD OKOLICZNOŚCI, i na wypływających z nich mechanizmach obronnych). Jeśli chcesz się wytypować, to przeczytaj najpierw wszystkie opisy ze strony, spróbuj zawęzić krąg typów, i potem poczytaj o motywacjach tych typów. Alternatywnie skorzystaj z tego przewodnika: http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=9168

A teraz wracając do tematu...
(Ponieważ mam wrażenie, że twoim pytaniem jest bardziej "dlaczego teraz jest źle, a kiedyś nie było", niż pytanie o sam enneagram... mam rację?)

Rozmowa z dobrym przyjacielem, rodziną lub ostatecznie psychologiem da ci dużo więcej, niż my ci możemy tutaj dać. Nie jesteśmy specjalistami od psychologii, nie znamy twojej sytuacji ani okoliczności, a na dodatek całkiem sporo użytkowników tego forum, to zwyczajne trolle.

Jednak jeśli mimo to wolisz pisać w internecie, niż zwierzać się komuś z prawdziwego życia (rozumiem, też to przechodziłam), napisz więcej o swojej sytuacji, niekoniecznie w kontekście enneagramu, a użytkownicy (ci nietrollowi) na pewno spróbują coś doradzić :)

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Przemiana z 7 na 4

#3 Post autor: chokureika » wtorek, 18 kwietnia 2017, 19:02

Często nieprawidłowo na cztery typują się:

1. Młode osoby, w okresie buntu, dojrzewania, hormonalnego rozstrojenia i / lub poszukiwania swojej tożsamości.
2. Osoby przeżywające cięższe chwile; w depresji; z problemami natury neurotycznej; autodestrukcyjne; użalające się. Wiele czwórek ma problemy ze sobą, ale nie wszyscy "romantycy", targani silnymi emocjami są automatycznie czwórkami.
3. Osoby uzdolnione artystycznie.
4. Osoby kierujący się głównie uczuciami, mniej logiką (tzw. etycy vs logicy).


Podczas typowania należy pamiętać, że:
- Czwórka łatwo wyraża swoje emocje, nie ma problemu w okazywaniu ich, jest ich bardzo świadoma, często je dokładnie analizuje. Wśród czwórek zdarzają się często emocjonalni ekshibicjoniści.
- Czwórki starają się być bardzo samoświadome. Mogą zapaść się w przesadnej introspekcji, która może prowadzić do analizowania siebie i uczuć dla samego analizowania i odczuwania głębokich stanów emocjonalnych.


Pamiętaj, że żeby dobrze się wytypować i co najważniejsze - zrozumieć, należy to zrobić w kontekście wszystkich typów. Przeczytanie jedynie opisu czwórki, bez znajomości mechanizmów obronnych innych typów na mało się zda.

Warto przeczytać transformacje dla czwórki.I porównać je z transformacjami innych typów, które znajdziemy tutaj: 1 2 3 5 6 7 8 9 oraz zapoznać się z błędami w typowaniu między poszczególnymi typami 4vs1 4vs2 4vs3 4vs5 4vs6 4vs7 4vs8 4vs9
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Przemiana z 7 na 4

#4 Post autor: And » wtorek, 18 kwietnia 2017, 19:54

Ten wątek wraz z wyjaśnieniami Ael i choku powinien zostać przyklejony, bo tego typu problemy (szczególnie, jeśli w tle przewijają się typy 4 i 7) to już chyba klasyka tego forum. ;)

Ewentualnie można by założyć i przykleić jakiś temat z przykuwającym tytułem o tym dlaczego wiele osób na jakimś etapie swojego życia czuje, że im się typ zmienił na 4, albo zmienił z 4 na jakiś inny i dlaczego to tylko wrażenie a nie stan faktyczny. Niby jest wątek duplo pod tytułem "Czyściec", ale to jeszcze chyba nie to.

Raffiki
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 18 kwietnia 2017, 17:12

Re: Przemiana z 7 na 4

#5 Post autor: Raffiki » środa, 19 kwietnia 2017, 06:57

Dziękuję :) Nie spodziewałam się tak szybkich i wyczerpujących odpowiedzi :)

Myślę, że skoro podobny temat przejawiał się już tu tak często znaczy to że podobne odczucia ma całkiem sporo osób. Jestem pewna od kiedy doczytałam wersy o błędnych przypisach czwórki do pewnych grup osób.

Widzę też że to, co do tej pory wiedziałam o ennagramie to tylko początek duuuużo większej nauki :) Poczytam w wolnym czasie.

Jeszcze raz dzięki!

ODPOWIEDZ