Trzy bezalkoholowe absoluty

Dyskusje na temat typu 5

Która kolejność podoba Ci się Piątko najbardziej?

dobro, piękno, prawda
11
7%
dobro, prawda, piękno
22
14%
piękno, dobro, prawda
14
9%
piękno, prawda, dobro
17
11%
prawda, dobro, piękno
48
32%
prawda, piękno, dobro
40
26%
 
Liczba głosów: 152

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
night_ranger
Posty: 36
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2011, 18:54
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trzy bezalkoholowe absoluty

#46 Post autor: night_ranger » niedziela, 11 września 2011, 22:24

1. Prawda. Chociaż czasem chciałoby się zacytować biblijnego Piłata: "Cóż to jest prawda?", to jednak do jej odkrycia dążymy, niemal zawsze wychodzi ostatecznie na jaw(czy byłoby to dla nas korzystne, czy nie) i pozwala zrozumieć przyczynę i skutek wszystkiego.
2. Dobro. Trudne do zdefiniowania(czy jest po prostu odruchem altruizmu? czy też postępowaniem w zgodzie z określonymi zasadami moralnymi? jeśli tak, to jakimi?). Niezależnie od tego, w parze ze złem jest z pewnością nieodłączną częścią świata i ludzkiej natury, Chociaż proporcje między jednym a drugim mogą ulegać znacznemu wahaniu.
3. Piękno. Pojęcie subiektywne, dla każdego może oznaczać zupełnie coś innego, a jego kanony zmieniały się znacznie na przestrzeni wieków. Co więcej, nie wszyscy odczuwają jakąkolwiek potrzebę obcowania z nim.


5w4, ISTP

"Pomyślę o tym jutro. Jutro też będzie dzień."

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Trzy bezalkoholowe absoluty

#47 Post autor: kangur » środa, 14 września 2011, 22:26

piękno, dobro, prawda.

Chociaż dla mnie wszystko to się wzajemnie przenika, tworzy całość i to własnie jest..piękne :)

Awatar użytkownika
Magiliana
Posty: 173
Rejestracja: wtorek, 2 września 2008, 13:42
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: własny świat

Re: Trzy bezalkoholowe absoluty

#48 Post autor: Magiliana » piątek, 16 września 2011, 19:00

Piękno, prawda, dobro.

Dla mnie wszystkie te pojęcia są subiektywne, ale dałam je w takiej kolejności, bo:
piękno może cieszyć i sprawić, że świat stanie się piękny, taki pokarm dla duszy.
prawda dążenie do prawdy to istotna sprawa, poznawanie jej i chęć szerzenia. Jest tylko taki problem, prawda często boli i bywa niewygodna, czasem wręcz szkodliwa (a bywa odwrotnie - szkodliwa, kiedy przemilczana...)
dobro często dla każdego oznacza ono coś innego i o ile jeśli można mieć różny gust odnośnie sztuki, muzyki, literatury, różne podejście do dobra bywa niebezpieczne - wiadomo jak to jest z uszczęśliwianiem na siłę, a także z działaniem dla dobra sprawy.
5w4

"Szanse jedne na milion spełniają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć."

ODPOWIEDZ