Kolejność rodzenia a Piątki

Dyskusje na temat typu 5

Jestem...

najmłodszy/a
56
37%
średni/a
19
13%
najstarszy/a
46
30%
jedynakiem
30
20%
 
Liczba głosów: 151

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

#46 Post autor: Kapar » poniedziałek, 1 września 2008, 05:41

Ciekawe, ciekawe...

Fajnie jesli byscie zajaczali wiek i prawdopodobny typ rodzenstwa i rodzicow.

Czytalem artykul, ze im mlodsze dziecko w rodzinie ze starszym rodzenstwem (np 4 w kolejnosci), tym wieksza ma sklonnosc do podejmowania ryzyka, jako ze rodzice nie byli juz tak uczuleni i nie pilnowali go tak gorliwie jak starszych braci czy siostr.
Co o tym sadzicie? :)


Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
M.
Posty: 1196
Rejestracja: czwartek, 31 stycznia 2008, 20:31
Kontakt:

#47 Post autor: M. » poniedziałek, 1 września 2008, 17:18

baby_kapar pisze: Czytalem artykul, ze im mlodsze dziecko w rodzinie ze starszym rodzenstwem (np 4 w kolejnosci), tym wieksza ma sklonnosc do podejmowania ryzyka, jako ze rodzice nie byli juz tak uczuleni i nie pilnowali go tak gorliwie jak starszych braci czy siostr.
Co o tym sadzicie? :)
U mnie się nie zgadza, najbardziej skłonny do podjęcia ryzyka był brat- średni. Ale potrzeba wolności- tak, rodzeństwo wywalczyło to, co miało wywalczyć, ścieżki przetarte, więc miałam mało absorbujących rodziców w wielu sprawach i wolną rękę.
5w4, sp/sx
EII

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

#48 Post autor: Elkora » poniedziałek, 1 września 2008, 17:47

U mnie się nie zgadza może dlatego ze jet nas 3 ale miedzy nami są odstępy ok 6 lat, jestem najmłodsza ale i tak muszę se do wszystkiego torować drogę sama. Rodzice są przewrażliwieni, nawet na wakacje z przyjaciółmi wyjechać nie mogę bo "zaraz coś mi się stanie". Może tez dlatego ze ze mną zawsze były kłopoty. Niby o moich planach mama zawsze wiedziała, ale zwykle wtedy kiedy moja decyzja była już przemyślana i dopięta, wiec nie miała na to wpływu, co by nie powiedziała to ja i tak zrobiłabym swoje. Mam trochę prościej bo mam 2 dorosłego rodzeństwa, mogę się domagać równego traktowania (w sensie "a jak on był w moim wieku to pozwoliłaś mu wyjechać") ale to nie zawsze działa, w razie czego mogę poprosić starsze rodzeństwo o wsparcie. Trochę tez w tym mojej winy. siostra była bardziej rozrywkowa, chodziła na dyskoteki, ja wole w domu poczytać, nienawidzę takich spędów, może przyzwyczaiłam starszych do tego ze zawsze jestem, ale opis do mnie nie pasuje :roll:
Obrazek

Awatar użytkownika
Magiliana
Posty: 173
Rejestracja: wtorek, 2 września 2008, 13:42
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: własny świat

#49 Post autor: Magiliana » środa, 3 września 2008, 09:39

Ja jestem najmłodsza z trójki rodzeństwa. Między nami są naprawdę spore różnice wieku. Kiedy byłam mała, oni już właściwie się usamodzielnili, a rodzice obchodzili się ze mną jak z jajkiem.
I chyba z podejmowaniem ryzyka się zgadza, bo zarówno siostra, jak i brat nigdy nie byli skłonni do ryzykownych zachowań. Ja kiedyś też.
5w4

"Szanse jedne na milion spełniają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć."

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kolejność rodzenia a Piątki

#50 Post autor: Cotta » piątek, 2 września 2011, 19:51

Jestem najmłodsza. Mam starszą o 2 lata siostrę (chyba kontrfobiczne 6w7).
Czytalem artykul, ze im mlodsze dziecko w rodzinie ze starszym rodzenstwem (np 4 w kolejnosci), tym wieksza ma sklonnosc do podejmowania ryzyka, jako ze rodzice nie byli juz tak uczuleni i nie pilnowali go tak gorliwie jak starszych braci czy siostr.
Co o tym sadzicie? :)
U mnie nietrafione.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Kolejność rodzenia a Piątki

#51 Post autor: Kapar » sobota, 3 września 2011, 12:12

Cotta pisze:Jestem najmłodsza. Mam starszą o 2 lata siostrę (chyba kontrfobiczne 6w7).
Czytalem artykul, ze im mlodsze dziecko w rodzinie ze starszym rodzenstwem (np 4 w kolejnosci), tym wieksza ma sklonnosc do podejmowania ryzyka, jako ze rodzice nie byli juz tak uczuleni i nie pilnowali go tak gorliwie jak starszych braci czy siostr.
Co o tym sadzicie? :)
U mnie nietrafione.
Tylko nie chodzilo mi tu o bycie drugim czy trzecim, raczej czwartym lub piatym.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Kolejność rodzenia a Piątki

#52 Post autor: TowarzyszFrytas » sobota, 3 września 2011, 16:11

Najstarszy, mam młodszego brata który jak się zdaje jest sporo 'odważniejszy' ode mnie :P
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Kolejność rodzenia a Piątki

#53 Post autor: And » sobota, 3 września 2011, 20:09

Jestem jedynakiem i w ogóle rodzina z tradycjami "małodzietnymi", bo mama też jest jedynaczką, a tata ma tylko jedną siostrę.

Co do kolejności rodzenia, to kiedyś oglądałem program na Discovery, w którym była mowa o tym, że dzieci urodzone jako kolejne w rodzinie są bardziej skłonne akceptować kontrowersyjne teorie, niż pierworodni (na przykładzie teorii ewolucji Darwina i tego, jak była odbierana w XIX wieku). Wynika to z tego, że młodsze rodzeństwo musi szukać bardziej wymyślnych sposobów na pokazanie się przed rodzicami z dobrej strony na tle starszego rodzeństwa, więc są jakby bardziej otwarci na nowości.

Awatar użytkownika
melonka
Posty: 275
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 21:04
Lokalizacja: skądinąd

Re: Kolejność rodzenia a Piątki

#54 Post autor: melonka » sobota, 3 września 2011, 21:12

Niedawno na fejsie była taka ankieta.
Głosy rozłożyły się mniej więcej jak tu - czyli najmłodszych najwięcej, potem najstarsi i malutki odsetek średnich. Jedynaków chyba tam nie było.

Taki błąd statystyczny może się pojawić, między po prostu internautami a piątkami.
You dress up for Armageddon, I dress up for summer!
Kan du talar svenska?

Tycho
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2011, 21:13
Enneatyp: Obserwator

Re: Kolejność rodzenia a Piątki

#55 Post autor: Tycho » sobota, 3 września 2011, 23:08

Jestem 3 z 4 - ale mój brat jest ode mnie młodszy o 16 lat, więc zaznaczyłem opcję "najmłodszy", bo kiedy się kształtowała moja osobowość tak właśnie było.

Swoją drogą moi rodzice zaliczyli dwie wpadki - z moją siostrą i bratem (pomiędzy nimi są 22 lata różnicy).
Wystarczy, że dobrzy ludzie nie będą nic robili, a zło zatriumfuje.
Edmund Burke

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Kolejność rodzenia a Piątki

#56 Post autor: bodzios » niedziela, 4 września 2011, 21:19

Big brother.
W pewnym momencie już mi się zaczęło wydawać, że będę jedynakiem, a tu sobie rodziciele podczas jednego z niezliczonych powrotów do siebie młodsze dziecko zmajstrowali. Siostrę, z którą długo żyłem jak pies z kotem, potem się w miarę unormowało.
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
Offchi
Posty: 122
Rejestracja: wtorek, 20 stycznia 2015, 21:46
Enneatyp: Obserwator

Re: Kolejność rodzenia a Piątki

#57 Post autor: Offchi » środa, 21 stycznia 2015, 16:09

Najmłodszy z 6 osób 4 siostry i brat. Typów nie znam.
postkorwinista

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Kolejność rodzenia a Piątki

#58 Post autor: Kapar » czwartek, 5 lutego 2015, 05:13

Szkoda, że nie mamy porównania Piątek do innych typów, bo ciekawe czy proporcja jedynaków lub najmłodszych dzieci jest tu jakoś większa, czy właściwie jest w normie
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
methylene_blue
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 28 października 2013, 23:04
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: 18. południk

Re: Kolejność rodzenia a Piątki

#59 Post autor: methylene_blue » czwartek, 5 lutego 2015, 14:14

Jedynaczka. Na młodsze rodzeństwo nie było nawet zbyt wielu szans, bo jestem dość późnym dzieckiem(przynajmniej jak na tamte czasy - przypuszczam, że dzisiaj byłoby to zupełną normą), a poza tym pojawiły się inne problemy. Ojciec też jest jedynakiem, matka ma dwie starsze siostry, ale one wyemigrowały jeszcze w latach 80., więc siłą rzeczy kontakt nie jest tak bliski, jak kiedyś.

Porównanie z innymi typami faktycznie mogłoby być ciekawe, szczególnie, że teraz jedynaków spotyka się coraz więcej.
5w4 sp/sx
INTP-T
LII - Robespierre prawie bez głowy

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle. (Oscar Wilde)

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Kolejność rodzenia a Piątki

#60 Post autor: Yarpen_Zigrin » czwartek, 5 lutego 2015, 15:02

Ja z koleji 3 po dwóch siostrach. Ale nie sądzę, żeby na mój charatker i typ miało to duży wpływ, u mnie w dobu jest ogólnie niedobór emocji, szczególnie pozytywnych(nie, żeby był nadmiar negatywnych), taka obojętność ze strony rodziców, siostry już bardziej, ale i tak cała nasza trójka jest upośledzona emocjonalnie(jedna z sióstr 3, druga chyba 9).

ODPOWIEDZ