Samoocena u Piątek

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
MartiniB
Posty: 774
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:06

#16 Post autor: MartiniB » czwartek, 19 lutego 2009, 18:53

Powiem tak.

Tak samo jak wystarczy mieć chwilową depresję by enneagram zakwalifikował Cię jako 4, tak samo wystarczy być nieśmiałym by od razu wylądować w typie 5.

Niestety błędem jest to jak wielu zakompleksionych odludków utożsamia się z tym typem, psując przy okazji jego reputację. Nie mówię tutaj nawet o autorce tematu, po prostu uważam, iż nieśmiałość nie jest cechą zarezerwowaną jedynie dla typu 5 i należałoby zerwać z takim jego szufladkowaniem.

Piątki posiadają cechy, które z powodzeniem wręcz uprawniają je do postrzegania siebie w roli osobników alfa. Te którym udało się wykrzesać z siebie zdrowe połączenie z ósemką to już w ogóle mój ulubiony typ osobowości, z którym świetnie się dogaduje.

Radziłbym podejść do problemu założycielki tematu bardziej indywidualnie i wstrzymać się z szufladkowaniem jej jako piątki (mimo, że sama sie za taką uważa, to może być w błędzie).



Awatar użytkownika
M.
Posty: 1196
Rejestracja: czwartek, 31 stycznia 2008, 20:31
Kontakt:

#17 Post autor: M. » czwartek, 19 lutego 2009, 19:19

Zdarza mi się zgadzać z MartinimB (zapisać kredą w kominie, koniecznie!).

Dobrze,że osobniki alfa, to nie to samo co alfa w socjonice, bo jam z delty :wink:
5w4, sp/sx
EII

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#18 Post autor: yusti » czwartek, 19 lutego 2009, 20:05

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 16:37 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gudrun
Posty: 932
Rejestracja: wtorek, 4 listopada 2008, 11:08
Enneatyp: Obserwator

#19 Post autor: Gudrun » czwartek, 19 lutego 2009, 23:43

yusti pisze:Bo nie wymądrzają się tak, nie są tak zarozumiałe i bardziej ludzkie.
I Ty jesteś pewnie tego najlepszym przykładem? :wink: :lol:

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re:

#20 Post autor: Pierzasta » niedziela, 27 marca 2011, 13:00

MartiniB pisze:Powiem tak.

Tak samo jak wystarczy mieć chwilową depresję by enneagram zakwalifikował Cię jako 4, tak samo wystarczy być nieśmiałym by od razu wylądować w typie 5.

Niestety błędem jest to jak wielu zakompleksionych odludków utożsamia się z tym typem, psując przy okazji jego reputację. Nie mówię tutaj nawet o autorce tematu, po prostu uważam, iż nieśmiałość nie jest cechą zarezerwowaną jedynie dla typu 5 i należałoby zerwać z takim jego szufladkowaniem.

Piątki posiadają cechy, które z powodzeniem wręcz uprawniają je do postrzegania siebie w roli osobników alfa. Te którym udało się wykrzesać z siebie zdrowe połączenie z ósemką to już w ogóle mój ulubiony typ osobowości, z którym świetnie się dogaduje.

Radziłbym podejść do problemu założycielki tematu bardziej indywidualnie i wstrzymać się z szufladkowaniem jej jako piątki (mimo, że sama sie za taką uważa, to może być w błędzie).
Też mi się tak wydaje... ludzie często mylą nieśmiałość z introwertyzmem.
Nieśmiałość to problem, który mozna leczyć, coś jak trema przed kontaktami z ludźmi, napady paniki itp. Intorwertyzm to cecha charakteru, czyli niska potrzeba interakcji z innymi.
Oczywiście z mojego punktu widzenia, moja potrzeba kontaktu z innymi jest normalna, to inni za bardzo lgną do ludzi. :D
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Elenwen23
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 9 września 2010, 18:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Samoocena u Piątek

#21 Post autor: Elenwen23 » niedziela, 27 marca 2011, 20:35

Ile ludzi, tyle różnych sądów na temat introwertyzmu. Zgadzam się z Tobą, Pierzasta, że nieśmiałość nie ma tu nic do rzeczy (a przynajmniej nie w takim stopniu, jak niektórzy by chcieli), ale dotąd wydawało mi się, że pojęcie introwertyzmu nie tyle sprowadza się do potrzeby (a właściwie jej braku) interakcji z innymi, tylko do zachowania, które kontrastuje z emocjonalnym ekshibicjonizmem. Introwertyk nie chce lub nie potrafi ujawniać emocji i uczuć, woli przechowywać je w sobie.

Nie chcę zagarniać patentu na słuszność i celność mojej wypowiedzi. Chętnie przyjmę i przetworzę drobne (sic!) zastrzeżenia :wink:

Aaaa... a my tu o samoocenie! :) Moja samoocena jest dosyć chwiejna, dosyć elastycznie potrafię przechodzić ze stanu samozadowolenia do stanu zupełnie przeciwnego. Nie lubię tego w sobie:/
Czasami potrzeba wiele czasu, żeby niczego nie zrozumieć.

5w4

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Samoocena u Piątek

#22 Post autor: Pierzasta » poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 23:41

Ja mam dobrą samoocenę i co jakiś czas napada mnie myśl czy aby nie za dobrą... ale zaraz myślę: Eee tam! Tylu ludzi cierpi na depresję i inne smutne zaburzenia a ja mam się martwić dobrym samopoczuciem?
To by było raczej głupie, według mnie... nieracjonalne, można rzec. :D

Prawdopodobnie jestem 5w8, to może wyjaśniać moje podejście.
Czasami enneagram daje mi wynik 8, ale odnajduję tam mało z siebie, bo nie lubię ryzyka i mam bardzo stabilny charakter.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Samoocena u Piątek

#23 Post autor: SuperDurson » wtorek, 5 kwietnia 2011, 00:38

Podoba mi się sposób w jaki podchodzisz do tematu.

Jesteś piątką. Myślisz samodzielnie. Popatrz teraz na logo enneagramu na górze ten strony.
Dlaczego między 5, a 8 jest kreska - co ona oznacza?
W świetle odpowiedzi na poprzednie pytanie: O czym świadczy wykazywanie cech 8, przez 5? :wink:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Samoocena u Piątek

#24 Post autor: Pierzasta » środa, 6 kwietnia 2011, 01:39

Właśnie przebrnęłam przez opisy na stronie mindheart.org i tam bardzo ładnie wyjaśniono połączenia. Trudno mi się utożsamić z którymkolwiek z podtypów, ale faktycznie niektóre cechy ósemki są mi bliskie. Chyba jestem bardzo zrównoważoną piątką, bo zarówno ja, jak i otoczenie nie wyczuwa jakichś strasznych dwójkowych wad jak oziębłość czy nadmierne wycofanie, chociaż niektórzy odlegli znajomi mogą mieć takie wrażenie. :)

Zauważyłam też, że na niektórych stronach typy są opisane obiektywnie, a na innych wychodzą chyba na jaw uprzedzenia piszącego. Dość zabawnie to może wyglądać, chociaż niestety wprowadza w błąd.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Samoocena u Piątek

#25 Post autor: Shirayo » sobota, 23 kwietnia 2011, 23:21

wyobcowanie? Niestety. Ale tylko dlatego, ze wokoło mnie same 2, 8 i puste lale które nie wiedzą co to enneagram.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Samoocena u Piątek

#26 Post autor: Elkora » sobota, 23 kwietnia 2011, 23:37

Shirayo pisze:wyobcowanie? Niestety. Ale tylko dlatego, ze wokoło mnie same 2, 8 i puste lale które nie wiedzą co to enneagram.
pustość to chyba nie kwestia enneagramu bo na forum nie powinno być 2 i 8 a takowe się odzywają
teraz jesteś zauroczony napotkanymi tu ludźmi niebawem minie albo i nie,
są lamusy każdej maści rozkłada się to na wszystkie typy, a eklektyzm jest ok
Obrazek

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Samoocena u Piątek

#27 Post autor: Shirayo » niedziela, 24 kwietnia 2011, 08:38

Poprostu trafiłem w złe otoczenie. :|

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Samoocena u Piątek

#28 Post autor: Intan » wtorek, 26 kwietnia 2011, 15:18

na forum nie powinno być 2 i 8 a takowe się odzywają
A to dlaczego nie powinno być Dwójek? :x Uzasadnij. Dlaczego nie możemy się odzywać? Bo CIEBIE to denerwuje? Kurna, to śmieszne.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Samoocena u Piątek

#29 Post autor: Elkora » wtorek, 26 kwietnia 2011, 15:39

Intan pisze:
na forum nie powinno być 2 i 8 a takowe się odzywają
A to dlaczego nie powinno być Dwójek? :x Uzasadnij. Dlaczego nie możemy się odzywać? Bo CIEBIE to denerwuje? Kurna, to śmieszne.
matołku kochany przeczytaj wypowiedz do której się odniosłam
i 1 zdanie z którego zacytowałeś fragment, ale od początku
wynika z niego nie to ze zabraniam 2 i 8 tu przebywać, chodzi o to ze nie wszystkie 2i8 to pustaki
ok?
Obrazek

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Samoocena u Piątek

#30 Post autor: Intan » wtorek, 26 kwietnia 2011, 16:25

Elkora pisze:
Intan pisze:
na forum nie powinno być 2 i 8 a takowe się odzywają
A to dlaczego nie powinno być Dwójek? :x Uzasadnij. Dlaczego nie możemy się odzywać? Bo CIEBIE to denerwuje? Kurna, to śmieszne.
matołku kochany przeczytaj wypowiedz do której się odniosłam
i 1 zdanie z którego zacytowałeś fragment, ale od początku
wynika z niego nie to ze zabraniam 2 i 8 tu przebywać, chodzi o to ze nie wszystkie 2i8 to pustaki
ok?
matołku kochany, szkoda bardzo, bym nie przeczytała postu swojego brata. ;)
Niestety, nie napisałaś tego tak jasno, abym zrozumiała w pełni to, co miałaś na myśli. Cecha Piątek - niejasne mówienie? :)
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

ODPOWIEDZ