Piątka lepsza od innych?

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
paszadlamnicha
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 9 grudnia 2013, 23:42
Enneatyp: Obserwator

Re: Piątka lepsza od innych?

#76 Post autor: paszadlamnicha » środa, 25 grudnia 2013, 18:34

To nie miało być śmieszne.



Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Piątka lepsza od innych?

#77 Post autor: Kapar » czwartek, 26 grudnia 2013, 11:58

paszadlamnicha pisze: Może po prostu nie umiem ośmieszać i mi to nie wyszło?
Tak mi się wydaje
paszadlamnicha pisze:baby_kapar wyjął mój post w kontekstu offtopowego, głupiego tematu i zrobił z tego jakąś dziwną teorię. Oczywiście, że się tym postem nieco wygłupiłem, ale chodziło mi właśnie o taki stereotyp postrzegania nas, piątek, że jesteśmy wielkimi myślicielami, mamy ogromną wiedzę i nic po za analizą nas nie zajmuje.
Nie zrobiłem żadnej teorii tylko podałem jako przykład. Nawet jak co napisałeś nie było całkiem poważnie, to mogę napisać tylko tyle, że w każdej baśni i żarciku kryje się ziarno prawdy 8-)
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Piątka lepsza od innych?

#78 Post autor: bruno dievs » czwartek, 26 grudnia 2013, 20:18

baby_kapar pisze:
paszadlamnicha pisze:Uważam, że ten temat nie jest na miarę piątek i te dziesięć stron wypowiedzi o tak miałkiej tematyce nie przyniesie nam, piątką chluby.
Kolejny przykład tego jak Piątki często mają wysokie mniemanie o sobie Coś nie jest na ich miarę, ktoś nie jest wart ich uwagi...
Hehe, to nie przykład wysokiego mniemania o sobie, tylko zdrowego rozsądku.. Ludzi jest od chooja i jeszcze trochę, a czas na tym świecie mamy ograniczony. Nie widzę powodu, by wybór "komu poświęcę swój czas" pozostawiać przypadkowi. Ja rozumiem, kapar, że jesteś sfrustrowany tym, że u wielu Piątek się dyskwalifikujesz, ale nikt Ci tu raczej z tym problemem nie pomoże :wink:
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Piątka lepsza od innych?

#79 Post autor: Kapar » piątek, 27 grudnia 2013, 13:31

Widzę, że pielęgnujesz swoje połączenie z typem 8 8-)

Frustracja może kiedyś była, teraz to zwyczajnie nie spotykam lub unikam, bo nie mam energii do rozdania tym piątkowym emocjonalnym czarnym dziurom :twisted:
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
sor
Posty: 126
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2012, 14:48
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piątka lepsza od innych?

#80 Post autor: sor » piątek, 27 grudnia 2013, 16:49

Kompleks Boga – stan umysłu, w którym dana osoba uważa, że posiada nadnaturalne uprawnienia lub nieograniczone możliwości. Osoba zazwyczaj uważa się za stojącą powyżej zasad społeczeństwa oraz, że należy jej się z tego tytułu szczególna uwaga.
Pojęcie stworzył psychoanalityk Ernest Jones[1].
via: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kompleks_Boga

Ja się czasem na tym łapię ;)
5w4 ISTJ

Awatar użytkownika
methylene_blue
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 28 października 2013, 23:04
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: 18. południk

Re: Piątka lepsza od innych?

#81 Post autor: methylene_blue » piątek, 27 grudnia 2013, 17:37

Kompleks Boga – stan umysłu, w którym dana osoba uważa, że posiada nadnaturalne uprawnienia lub nieograniczone możliwości. Osoba zazwyczaj uważa się za stojącą powyżej zasad społeczeństwa oraz, że należy jej się z tego tytułu szczególna uwaga.
Pojęcie stworzył psychoanalityk Ernest Jones[1].
Według jednego z moich ulubionych zakątków Internetu, czyli TV Tropes: A God Am I
(sądząc po towarzyszącym obrazku, moje pierwsze skojarzenie było słuszne: Light z Death Note :) )

A co do bycia "powyżej zasad społeczeństwa" i przysługującej z tego tytułu szczególnej uwagi, to coś takiego jest po prostu częstą przypadłością tzw. "ludzi władzy". No, może bez tego elementu nadnaturalnego.
5w4 sp/sx
INTP-T
LII - Robespierre prawie bez głowy

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle. (Oscar Wilde)

Ruqer
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 11 stycznia 2014, 00:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Piątka lepsza od innych?

#82 Post autor: Ruqer » środa, 15 stycznia 2014, 18:05

Cytując siebie "to nie mój poziom" - za niski xD Dziwne, zazwyczaj myślę sobie, o czym ja mogę z tymi ludźmi rozmawiać?! Piłce nożnej? tak btw. nie rozumiem oglądania jakiejkolwiek dyscypliny sportu(lubię w coś pograć, ale patrzeć jak inni grają?) Pogodzie? a jeżeli zacznę jakiś bardziej poważny temat to większość stara się zmienić temat albo wszystko obraca w żart, albo nawet nie próbują mnie zrozumieć tylko wyciągają pojedyncze słowa i przyczepiają się do nich, nie zważając na wszystkie inne argumenty :f Dlatego często uważam się za kogoś lepszego i nie rozmawiam z ludźmi. :cry: Oczywiście staram się nie obrażać innych, a jeżeli znajdzie się ktoś bardziej inteligentny to go... hmmm.. podziwiam?;f

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

Re: Piątka lepsza od innych?

#83 Post autor: Kimondo » sobota, 15 marca 2014, 23:18

Ja tam się generalnie kieruję dewizą , że gdyby oceniać rybę po tym jak nie potrafi wchodzić na drzewa to należy uznać ją za kompletną porażkę ewolucyjną. Tak samo oceniać słonia po tym, że nie potrafi latać. Każdy człowiek jest inny i ocenianie innych za to co ja umiem a on czego nie umie jest jakimś kretynizmem, sorry za wyraz. The end.
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Ruqer
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 11 stycznia 2014, 00:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Piątka lepsza od innych?

#84 Post autor: Ruqer » niedziela, 16 marca 2014, 07:41

Mi tutaj nie chodzi o to, że ktoś nie umie rozwiązać zadania z matmy... Tylko o zachowanie, poziom rozmowy tp., a jak widzę jak ktoś kłamie w żywe oczy i to jeszcze w takich błahych sprawach to mnie krew zlewa. Jest też coś takiego jak moralność, a wiele szczególnie młodych ludzi o tym zapomina(nie szanowanie cudzych rzeczy, wkurwianie kogoś, bo "może", nie pomaga innym, chociaż ma taką możliwość), a co mnie najbardziej razi w mojej szkole? BRAK jakichkolwiek ambicji, niczego nie chcą zrobić w szkole. Chcą tylko skończyć lekcji i iść w weekend do klubu uchlać morde, dlatego często czuje, że jestem ponad nimi, że jeszcze mam coś w tej głowie.

Jak ktoś co zdanie mówi "kxxxx" to coś tutaj jest nie tak albo jak chcę porozmawiać o czymś poważniejszym niż sport czy gry komputerowe, to zaraz zaczyna się "upłycanie" tematu.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Piątka lepsza od innych?

#85 Post autor: Ael » niedziela, 16 marca 2014, 11:07

To zmień środowisko.
Ja jakoś od zawsze obracam się w kręgu albo mi równych albo na wyższym poziomie ode mnie.
Wszystko kwestia wyborów życiowych (u mnie nie do końca świadomych ale pod tym wzlędem trafnych).

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: Piątka lepsza od innych?

#86 Post autor: Osteoporoza » niedziela, 16 marca 2014, 12:34

Jeśli dla obrony swojego ego utworzymy sobie w głowie kategorie zachowań które uważamy za najbardziej słuszne po to by uzasadnić swoje niekoniecznie popierane przez otoczenie działania to łatwo na tej podstawie można się wywyższać. Myślę, że niedojrzałe piątki mogą tak robić bo należą do tych, którzy żyją w swoich głowach.
Ogólnie prawda co do wywyższania się jest trochę inna. Większość, jak nie wszystkie typy Enneagramu mają tendencje by się wywyższać, a skoro tak tzn. że jest to rzeczą ludzką i tyle. Zdefiniujcie pojęcie wywyższania się i wyjdzie, że to tak naprawdę po prostu negatywny odcień pewności siebie i wynika bardziej z poziomu zdrowia. Każda osoba może być pewna siebie, wystarczy że znajdzie swoją niszę w której będzie dobra (każdy może być w czymś dobry). Jeśli tak to i każdy może się wywyższać. Tak więc apeluję:
K*rwa mać, nie przypisujcie wszystkiego do Enneagramu, to nie wyrocznia.

Faktem jest jednak, że to tu, w kategorii "Obserwator" został poruszony ten temat, więc coś musi być na rzeczy.
Teraz wracamy do Enneagramu. Każdy numer ma swoje tendencje i w dalszej perspektywie profesje które bardziej do niego pasują z reguły. Pytanie brzmi: Co nam (ludziom) bardziej przeszkadza? Wywyższanie się z powodu bycia dobrym w jakieś dyscyplinie sportowej, czy z powodu posiadania? Może wywyższanie z powodu zdolności oratorskich, wyglądu, albo wiedzy na jakiś temat?
Może nas to zirytować, prawda? A co, jeśli jakiś wybitny w swoich umiejętnościach obrazoburca przyjdzie i wykaże, że przez pół swojego życia tkwiliście w błędzie i wiele rzeczy, które uważaliście za pewnik trzeba teraz redefiniować? To dopiero może zaboleć, bo to bije w jestestwo każdego z Nas.
Każda próba łamania naszych zakorzenionych poglądów może być bolesna, jeśli ktoś to robi to po chamsku i z powodu poczucia wyższości to zaboli nas najbardziej.
6w5

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Piątka lepsza od innych?

#87 Post autor: Elkora » poniedziałek, 17 marca 2014, 01:58

Ruqer pisze:Mi tutaj nie chodzi o to, że ktoś nie umie rozwiązać zadania z matmy... Tylko o zachowanie, poziom rozmowy tp., a jak widzę jak ktoś kłamie w żywe oczy i to jeszcze w takich błahych sprawach to mnie krew zlewa. Jest też coś takiego jak moralność, a wiele szczególnie młodych ludzi o tym zapomina(nie szanowanie cudzych rzeczy, wkurwianie kogoś, bo "może", nie pomaga innym, chociaż ma taką możliwość), a co mnie najbardziej razi w mojej szkole? BRAK jakichkolwiek ambicji, niczego nie chcą zrobić w szkole. Chcą tylko skończyć lekcji i iść w weekend do klubu uchlać morde, dlatego często czuje, że jestem ponad nimi, że jeszcze mam coś w tej głowie.

Jak ktoś co zdanie mówi "kxxxx" to coś tutaj jest nie tak albo jak chcę porozmawiać o czymś poważniejszym niż sport czy gry komputerowe, to zaraz zaczyna się "upłycanie" tematu.
Niebawem opuścisz swoja beznadzieją szkołę i istnieje spore prawdopodobieństwo że życie cie rozczaruje. Mam paru znajomych którzy od zawsze byli tacy zdolni i nic nie musieli robić. To był szok kiedy znaleźli się w normalnym środowisku i okazało się że nie są wyjątkowi. Z jednej strony przyjemnie bo w końcu można porozmawiać, ale po chwili przytłaczająco. Nagle okazuje się że nie jesteś już nad, że z każdym kolejny zdaniem samoocena ci spada i odkrywasz że jednak chxx wykorzystałeś swój czas
Obrazek

Awatar użytkownika
Mido
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 23 czerwca 2014, 11:54
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Lublin

Re: Piątka lepsza od innych?

#88 Post autor: Mido » niedziela, 29 czerwca 2014, 10:24

sor pisze:
Kompleks Boga – stan umysłu, w którym dana osoba uważa, że posiada nadnaturalne uprawnienia lub nieograniczone możliwości. Osoba zazwyczaj uważa się za stojącą powyżej zasad społeczeństwa oraz, że należy jej się z tego tytułu szczególna uwaga.
Pojęcie stworzył psychoanalityk Ernest Jones[1].
via: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kompleks_Boga

Ja się czasem na tym łapię ;)
Aż mi się Rodion ze zbrodni i kary przypomniał.
[5w6]
[sp/sx]
[ISTJ]
[LII]

kenex
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 19 lipca 2014, 20:59

Re: Piątka lepsza od innych?

#89 Post autor: kenex » sobota, 19 lipca 2014, 21:14

Wywyższanie nad innymi? Aktualnie raczej nie. Powiedziałbym nawet, że to idzie u mnie w drugą stronę czyli niedowartościowanie.
Elkora pisze:Niebawem opuścisz swoja beznadzieją szkołę i istnieje spore prawdopodobieństwo że życie cie rozczaruje. Mam paru znajomych którzy od zawsze byli tacy zdolni i nic nie musieli robić. To był szok kiedy znaleźli się w normalnym środowisku i okazało się że nie są wyjątkowi. Z jednej strony przyjemnie bo w końcu można porozmawiać, ale po chwili przytłaczająco. Nagle okazuje się że nie jesteś już nad, że z każdym kolejny zdaniem samoocena ci spada i odkrywasz że jednak chxx wykorzystałeś swój czas
No cóż. To częściowo prawda. Ale zdecydowanie lepiej na moją psychikę robi przebywanie w towarzystwie podobnych, aniżeli z "kolegami" z gimnazjum. W liceum poznałem fajnych ludzi, którzy pomogli mi wyjść z depresyjnego bagna, kompleksów i zaniżonej samooceny. Na studiach ludzie też są spoko ;)

jakocianka
Posty: 134
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2014, 19:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Mięsożerna roślina

Re: Piątka lepsza od innych?

#90 Post autor: jakocianka » piątek, 25 lipca 2014, 14:24

Czasem mam WRAŻENIE, że jestem lepsza, kiedy posiadam więcej informacji na dany temat, a inni ich potrzebują.
[INTP RLUEI sx]
Keep running
Spoiler:

ODPOWIEDZ