5w4 w literaturze

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Versteinka
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2011, 21:50
Enneatyp: Obserwator

Re: 5w4 w literaturze

#76 Post autor: Versteinka » wtorek, 4 czerwca 2013, 17:21

Michel Dzierżyński z książki "Cząstki elementarne" Michela Houellebecqa. 5.



Awatar użytkownika
Szej-Hulud
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 29 maja 2011, 11:54

Re: 5w4 w literaturze

#77 Post autor: Szej-Hulud » piątek, 7 czerwca 2013, 23:11

Lobsang z "Długiej ziemi"? Nie wiem, czy był wystarczająco piątkowy, ale spośród wszystkich typów to właśnie zdrową piątkę wydawał się przypominać. Miał ogromną wiedzę, był ekscentryczny, a przy tym dość chłodny, a raczej mało ekspresywny emocjonalnie. Zresztą- czy człowiek, który doznał reinkarnacji w układ scalony może mieć typ inny, niż 5? :)
5w4,
ENTp-Don Kichot

Ludzie, którym się spełnia życzenia, często okazują się nie całkiem mili. Czy więc powinno się im dać to, czego chcą, czy raczej to, czego potrzebują?

Beneath the rule of men entirely great
The pen is mightier than the sword.

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: 5w4 w literaturze

#78 Post autor: muahahaha » sobota, 8 czerwca 2013, 22:11

Szej-Hulud pisze:czy człowiek, który doznał reinkarnacji w układ scalony może mieć typ inny, niż 5? :)
a ja popiera teorię: reinkarnacja to tylko kit, który Lobsang wymyślił, by nadano mu prawa obywatelskie – co tylko potwierdza inteligencję :)
mój ulubiony bohater...jest uroczy :D

Awatar użytkownika
stworek
Posty: 36
Rejestracja: piątek, 31 sierpnia 2012, 22:33
Enneatyp: Obserwator

Re: 5w4 w literaturze

#79 Post autor: stworek » sobota, 28 września 2013, 01:59

Pratchettowski Śmierć jest rzeczywiście super-piątkowy, chociaż polecam zapoznać się z Kosiarzem - 5 nagle chce zacząć korzystać z życia i niezbyt jej wychodzi :)
Aha - i Werter raczej nie zabił się z miłości. Polecam zapoznać się z interpretacją Tadeusza Boya-Żeleńskiego - według mnie ma facet sporo racji.
"Gdzie jest granica - co wolno i co warto"

somerandomcharacters.wordpress.com

Marifiori
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 29 września 2013, 20:51
Enneatyp: Obserwator

Re: 5w4 w literaturze

#80 Post autor: Marifiori » niedziela, 29 września 2013, 20:56

Magiliana pisze:
Mind Vox pisze:No i chyba każdy bohater Murakamiego to czysta 5.
Jego bohaterowie wg mnie bardzo się wpisują w typ piątek. Zwłaszcza ostatnio tak zaklasyfikowałam Toru Watanabe z "Norwegian wood".

Jeśli wymieniamy już konkretnych bohaterów dodałabym Toru Okadę z "Kroniki ptaka nakręcacza" : "Każdy ma przecież jakieś tajemnice. Choć prawdopodobnie ja mam większe skłonności do utrzymywania rzeczy w sekrecie."

ODPOWIEDZ