Czy przywiązujesz się do przedmiotów?

Dyskusje na temat typu 5

Czy przywiązujesz sie do przedmiotów?

Tak i to bardzo. Przyzwyczajam się do czegos i trudno mi to potem wyrzucić nawet jeśli jest totalnym śmieciem
39
35%
Tak przyzwyczajam się
21
19%
Czasami się do czegoś przywiąże ale raczej nie jest to moja stała cecha
36
32%
Nie wiem nie zastanawiałem się dotąd nad tym
2
2%
Raczej nie przywiązuję się do przedmiotów
7
6%
Zdecydowanie nie przywiązuję się do przedmiotów
7
6%
 
Liczba głosów: 112

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Czy przywiązujesz się do przedmiotów?

#46 Post autor: Pierzasta » niedziela, 16 października 2011, 16:34

Elkora pisze:nie wiem czy ma to związek z przywiązaniem do przeszłości czy to po prostu kwestia tego że jak mam coś od lat to znam funkcjonalność tej rzeczy i wiem jak może się przydać w przyszłości, ja z wyjątkiem ponownie czytanych książek nie odczuwam rozczulenia związanego z tym że przedmiot przypomniał mi jakaś sytuację: wiec w moim przypadku tak ale tylko w stosunku do rzeczy papierowych, reszta to niechęć do zmian i doświadczenie mówiące że jak coś wyrzuca to pożałuje
O to, to.
Cotta pisze:Ja w ogóle nie czuję, żebym była osobą koncentrującą się na przeszłości. Wiem, że enneagramowo tak się przypisuje Piątkom, ale ja tego jakoś nie czuję. Fakt, miewam spóźnione reakcje emocjonalne, ale to nie wygląda w ten sposób, że tygodniami żyję przeszłym wydarzeniem. Zdecydowanie częściej myślę o przyszłości i bieżących sprawach niż o przeszłości. Rzadko wspominam, rzadko rozpamiętuję. Przywiązania do rzeczy też nie traktowałabym w kategoriach przywiązania do przeszłości, bo ja się przywiązuję raczej do tego, że są ładne lub wygodne a nie dlatego, że wiążą się z czymś z przeszłości.

Jakkolwiek, nie uważam, że przywiązywanie się do rzeczy to typowo piątkowa i tylko piątkowa cecha. Ale kto jeszcze tak ma, tego nie wiem.
Też tak myślę. Jest dużo mitów na temat piątek (i zapewne na temat innych typów też), ale myślę że ludzie mylą "życie przeszłością" z dobrą pamięcią po prostu. Mam dużo bardzo żywych wspomnień z przeszłości i mam wrażenie, że to czasem ludzi zaskakuje, nie wiem oni tego nie pamiętają najwyraźniej? Chociaż wiem, że różni ludzie zapamiętują różne rzeczy, ja też nie pamiętam wszystkiego, ale dla mnie przeszłość nie jest jakąś czarną jamą, tylko czymś ciągłym. Natomiast nie żyję nią bo i po co.
Zauwazyłam, że część rzeczy mogę spokojnie wyrzucić, tylko muszą odleżeć jakiś czas aż stracę tę ciągłość w ich używaniu czy patrzeniu na nie. Więc jest to raczej kwestia przyzwyczajenia niż sentymentalnej wartości.


Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy przywiązujesz się do przedmiotów?

#47 Post autor: Cotta » niedziela, 16 października 2011, 17:20

Ja nawet pamięci nie mam dobrej (tej długoterminowej). Na ogół jest tak, że inni lepiej ode mnie pamiętają wydarzenia z dalszej przeszłości.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Czy przywiązujesz się do przedmiotów?

#48 Post autor: Snufkin » niedziela, 16 października 2011, 17:54

Offtop merytoryczny:
Spoiler:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy przywiązujesz się do przedmiotów?

#49 Post autor: Cotta » niedziela, 16 października 2011, 18:03

Imho życie przeszłością to jednak coś więcej. Częste wspominanie, rozpamiętywanie, myślenie o przeszłych zdarzeniach, problemy z przestawieniem się na nowe etc.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Czy przywiązujesz się do przedmiotów?

#50 Post autor: Pierzasta » środa, 19 października 2011, 18:54

Cotta pisze:Imho życie przeszłością to jednak coś więcej. Częste wspominanie, rozpamiętywanie, myślenie o przeszłych zdarzeniach, problemy z przestawieniem się na nowe etc.
Raczy tak.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Damkac
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 16:46

Re: Czy przywiązujesz się do przedmiotów?

#51 Post autor: Damkac » sobota, 4 sierpnia 2012, 10:45

przyzwyczajam się i nie lubię wyrzucać rzeczy
5w4

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Czy przywiązujesz się do przedmiotów?

#52 Post autor: SOS » sobota, 4 sierpnia 2012, 16:01

Ja robię sobie w pokoju dopółroczny (że co pół roku) ogólny wypieprz i zawsze czekam na niego z wytęsknieniem. I zazwyczaj jest tak, że w jego trakcie mam problem co wyrzucić, a po jego zamknięciu stwierdzam, że to i owo trzeba jeszcze wyekspediować. :D


Ale pamiętam, jak kiedyś nie mogłem uwierzyć, że wyrzuciłem mapę planowanych w latach 70 połączeń tramwajowych i drogowych w Gdańsku i szukałem jej z tydzień. Więc odpowiedź na pytanie w temacie brzmi: to zależy.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

PunkTadeusz
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 30 czerwca 2012, 11:59

Re: Czy przywiązujesz się do przedmiotów?

#53 Post autor: PunkTadeusz » poniedziałek, 6 sierpnia 2012, 18:44

W moim przypadku nie chodzi raczej o przywiązanie emocjonalne; jestem raczej typem rupieciarza, który gromadzi to i owo, bo "kiedyś może się przydać". Chociaż ostatnio kompletnie się od tego odciąłem, bo zrobiłem generalny porządek w pokoju. I byłem bezlitosny. Wyrzuciłem trzy worki rzeczy. Płyt, gazet, pamiątek, notatek, rysunków, kabli. Wyrzuciłem też swoje kolekcje: kapsli, starych kart do gry, kamieni (sic!). Dzienniki, pod pozorem przezorności, spaliłem.

Doszedłem do wniosku że za bardzo przywiązuje się do przeszłości, zwłaszcza do jej materialnej części. Zostawiłem sobie tylko parę zdjęć i mniejszych pierdółek, co budzi moje zastrzeżenia, że jednak nie wykonałem planu. Ale niektórych myśli i wspomnień po prostu wstydzę się pozbyć.
INTj 2Ti
5w4

tyurangalila
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 21 października 2011, 08:11
Enneatyp: Obserwator

Re: Czy przywiązujesz się do przedmiotów?

#54 Post autor: tyurangalila » niedziela, 2 września 2012, 13:44

U mnie z tym dość podobnie, jak wyrzucam to na całego, nie lubię chomikować, inna sprawa że miejsca nie mam zbyt wiele. Mam natomiast odwrotny problem, a mianowicie przywiązaniem się, bądź raczej 'przyzwyczajeniem się' do nowych przedmiotów w domu.
Przykład? Ostatnio padła mi lampka na biurku która służyła mi aż 10 lat, teraz zakupiłam nową i dosłownie nie mogę się skupić na niczym, nie pasuje mi w niej dosłownie wszystko, mam nadzieję, że kiedyś już będzie mi to obojjętne :roll:
5 z dwoma skrzydłami, sp/so/sx
INXX
Global 5: sloan RCOAI

ODPOWIEDZ