5 - humanista czy ścisłowiec? Jak rozumiecie oba te pojęcia?

Dyskusje na temat typu 5

Jestem:

humanistą
34
22%
umysłem ścisłym
66
43%
trudno powiedzieć
55
35%
 
Liczba głosów: 155

Wiadomość
Autor
Nomad85
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 16 grudnia 2008, 16:10
Lokalizacja: Toruń

5 - humanista czy ścisłowiec? Jak rozumiecie oba te pojęcia?

#1 Post autor: Nomad85 » środa, 17 grudnia 2008, 00:19

Czujecie się bardziej humanistami czy ścisłowcami :?: Jak przede wszystkim rozumiecie (definiujecie) oba te pojęcia :?:
Ostatnio zmieniony piątek, 19 grudnia 2008, 13:31 przez Nomad85, łącznie zmieniany 1 raz.


Nomad85

Awatar użytkownika
Nehem
Posty: 81
Rejestracja: piątek, 27 kwietnia 2007, 21:32
Enneatyp: Obserwator

#2 Post autor: Nehem » środa, 17 grudnia 2008, 00:58

Jestem scislowcem ;p (scislowiec to tam gdzie uzywasz przede wszystkim cyferek a humanista to tam gdzie uzywasz przede wszystkim literek to jest chyba najwieksza rownica ;p... oczywiscie da sie to wytlumaczyc w bardzo profesjonalny sposob, ale komu sie chce wklejac/pisac to samo z jakiejs encyklopedii)
...nie rozumiem dwójek i ich nielogicznego podejścia do życia... nie rozumiem także czwórek i ich emocji do końca, za to rozumiem piątki i boleje nad tym że je rozumiem...

...5w4 @.@ INTj...

Awatar użytkownika
sledz
Posty: 848
Rejestracja: wtorek, 13 maja 2008, 22:49
Kontakt:

#3 Post autor: sledz » środa, 17 grudnia 2008, 01:07

Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.
Ostatnio zmieniony piątek, 22 października 2010, 00:06 przez sledz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.

Eradicator
Posty: 387
Rejestracja: sobota, 24 maja 2008, 13:03

#4 Post autor: Eradicator » środa, 17 grudnia 2008, 01:13

No to humanista raczej.
Ja staram się być i humanistą i ścisłowcem, ale bliżej mi do tego drugiego, chyba... . Po prostu interesuje mnie wszystko, a ściślej zrozumienie wszystkiego.

arcana85
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 13 grudnia 2008, 21:43

#5 Post autor: arcana85 » środa, 17 grudnia 2008, 11:12

2w1
Głównie zajmuje się naukami społecznymi ale w kręgu moich zainteresowań jest tez statystyka, fizyka, chemia i astronomia.
5w4

miskoala
Posty: 235
Rejestracja: niedziela, 28 października 2007, 20:30

#6 Post autor: miskoala » środa, 17 grudnia 2008, 11:15

Ostatnio zmieniony piątek, 17 lipca 2009, 19:10 przez miskoala, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gudrun
Posty: 932
Rejestracja: wtorek, 4 listopada 2008, 11:08
Enneatyp: Obserwator

#7 Post autor: Gudrun » środa, 17 grudnia 2008, 15:04

Raczej humanistka.

Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 1024
Rejestracja: sobota, 27 września 2008, 16:42
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#8 Post autor: Piotr » środa, 17 grudnia 2008, 22:09

Ja to widzę tak:
5 w4
intelekt - emocje
nauka - sztuka
Brak skrajności, ale przewaga na korzyść ścisłego umysłu.

Później: Ok, dzięki, boogi, poprawiłem.
Ostatnio zmieniony środa, 17 grudnia 2008, 22:23 przez Piotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9 Post autor: boogi » środa, 17 grudnia 2008, 22:12

Lepiej użyj kursywy. Pewna grupa użytkowników* używa przeglądarek, które dopasowują wygląd czcionki, np. przez ignorowanie znaczników size i wtedy tego typu sztuczki widać dopiero po przejrzeniu kodu postu.

*możliwe, że jestem jedyny, ale udam, że jest nas więcej
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#10 Post autor: SuperDurson » czwartek, 18 grudnia 2008, 01:55

Raczej ścisły. Eee zdecydowanie ścisły.. :mrgreen:



Boogi, nie jesteś jedyny :wink:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Drag
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 17 października 2008, 03:45
Lokalizacja: Nie chcielibyście wiedzieć

#11 Post autor: Drag » czwartek, 18 grudnia 2008, 02:09

SuperDurson- Zostałeś przechrzczony! xD

Moim zdaniem piątka kieruje się logiką... Może byc tak samo dobra w humanie, jak i w ścisłym.

Może plotę bzdury, ale to wnioskuję z moich obserwacji:
mamy np. zadanie "jest 7 stolikow żóltych, 5 czerwonych, a zielonych jest o 4 mniej od czerwonych, a fioletowych o 6 więcej od zielonych. Razem jest ich..." Piątka świetnie sobie poradzi z tego typu zadaniem

Mamy "proste" działanie wymagające zwykłego mnożenia, dzielenia, zwykłe proste czynności. Tu już piątka będzie potrzebowała chwilkę... Liczenie... Nie rozum.


Tak samo z humanem... Interpretacja wierszów, jakichś tam przekazów - dobrze.

Z kolei z pisania np. charekterystyki może kulec...

To oczywiście tylko moja obserwacja... Ja na przykład nie umiem określic z czego jestem lepszy, choc stawiałbym na humana...

fazimodo
Posty: 269
Rejestracja: wtorek, 26 lutego 2008, 08:22

#12 Post autor: fazimodo » czwartek, 18 grudnia 2008, 05:20

Dzisiejszy podział humanista/ścisłowiec wygląda tak:
humanista=kretyn, którego największym osiągnięciem jest umiejętność czytania.
ścisłowiec=prawdziwy humanista, taki jak kiedyś filozofowie, czyli oprócz czytania i pisania zna się na matematyce.
inżynier=ścisłowiec, którego nie bawi czytanie rzeczy niezwiązanych z jego zawodem.

Innymi słowy, to, że ktoś przeczytał całą klasykę i potrafi ją zinterpretować mając dany kontekst nie robi z niego humanisty kiedy ma problemy z policzeniem całki czy zwyczajnym mnożeniem. A taki poziom przedstawiają dzisiejsi humaniści. To nawet małpę dałoby się tak wytresować.
Z drugiej strony mamy ścisłowców, których ten kretyński podział przekonał, że nie są humanistami, więc większość z nich po prostu zostaje inżynierami, którzy mają gdzieś książki lub ograniczają się do czytania Harrego Pottera czy innej fantastyki, która jest po prostu płytką rozrywką.
I mamy oczywiście prawdziwych humanistów, którzy potrafią myśleć samodzielnie i co ważniejsze logicznie, dzięki czemu nie mają problemów z matematyką, a logiczna interpretacja jakiegokolwiek tekstu nie opiera się tylko i wyłącznie na powtarzaniu wpojonych na 'humanistycznych' studiach schematów, ale na własnych przemyśleniach i logicznej analizie.

No i są jeszcze artyści, ale to już zupełnie inna bajka mająca raczej związek ze zdolnościami manualnymi, a nie intelektualnymi.
5w4; INTp podtyp ekspert

Awatar użytkownika
koefe
Posty: 140
Rejestracja: środa, 23 maja 2007, 16:46
Lokalizacja: zlw, Łódź

#13 Post autor: koefe » czwartek, 18 grudnia 2008, 14:56

fazimodo pisze:Dzisiejszy podział humanista/ścisłowiec wygląda tak:
humanista=kretyn, którego największym osiągnięciem jest umiejętność czytania.
ścisłowiec=prawdziwy humanista, taki jak kiedyś filozofowie, czyli oprócz czytania i pisania zna się na matematyce.
inżynier=ścisłowiec, którego nie bawi czytanie rzeczy niezwiązanych z jego zawodem.
Szczęściarz z Ciebie jeśli masz do czynienia tylko z takimi ludźmi jakich tu wymieniłeś. Bo jakoś u mnie na Poli dużo jest ludzi, którzy mimo, że są bardzo dobrzy w dziedzinach ścisłych, nie potrafią się sensownie wysłowić. I wcale nie tak fajnie jest mieć wykład z kolesiem, który co prawda liczy w pamięci pińcet całek na sekundę, ale jąka się, mruczy coś do siebie pod nosem, mota się i bełkocze.

Faktem jednak jest że za moich czasów chcąc się dostać na filozofię, czy psychologię trzeba było zdawać matmę na maturze i było to dla mnie jak najbardziej zrozumiałe. Osobiście znam ludzi, którzy wahali się pomiędzy informatyką a psychologią.
"Próżnowanie jest początkiem wszelkiej psychologii." F. Nietzsche

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#14 Post autor: SuperDurson » czwartek, 18 grudnia 2008, 16:21

Definicja umysł "ścisły", a "humanistyczny" to wg mnie kwestia proporcji.

Masz więcej tego, lub tego.. Możesz mieć po równo. Możesz mieć dużo więcej niż inni tego, a tego tyle samo co przeciętnie reszta.. itd..


Koefe piszesz "za moich czasów" - czy Twój czas się skończył?
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Oerciak
Posty: 49
Rejestracja: piątek, 17 października 2008, 03:46
Lokalizacja: Toruń.

#15 Post autor: Oerciak » czwartek, 18 grudnia 2008, 16:40

...
Ostatnio zmieniony środa, 13 maja 2009, 01:23 przez Oerciak, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 i jest dobrze ;)

ODPOWIEDZ