Blokada przed mówieniem 0.o

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
niedrap
Posty: 60
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 21:30
Lokalizacja: b&

Re: Blokada przed mówieniem 0.o

#301 Post autor: niedrap » sobota, 5 stycznia 2013, 19:21

U mnie do tego wszystkiego, o czym piszecie dochodzi dość kiepskie wyczucie chwili - np. gdy już zdecyduję się jakoś dołączyć do rozmowy lub po prostu zagadać, ktoś inny zaczyna mówić, albo po prostu wstaje i wychodzi, czy zajmuje się inną czynnością, to mnie mega dezorientuje i na nowo się zamykam (bywa)
Szej-Hulud pisze:nie wiem, co mam komuś odpowiedzieć.
I sama kiedyś miałam z tym ogromny problem, teraz już sporo zmalał, a to dzięki kolejnemu postanowieniu, że w życiu i w słowach występuje duża dowolność. W sensie takim, że możesz tak na prawdę mówić co chcesz (tu przydaje się ćwiczenie kreatywności), a czy zostanie to zaakceptowane to w najmniejszym stopniu nie zależy od ciebie tylko od drugiego człowieka. Mów to, na co masz ochotę (oczywiście nie przeginaj, nie mów tego, czego sam nie chciałbyś usłyszeć), pytaj ludzi, bo to lubią (zazwyczaj). Trudno, najwyżej zostaniesz uznany za odmieńca (albo wręcz przeciwnie - za interesującą osobę). Pomyśl też, że oprócz tej osoby z którą gadasz jest jeszcze ponad 6 miliardów ludzi ;)

Btw. czy mówicie czasem ludziom wprost jacy jesteście? W sensie tych cech, które nie do końca lubicie? (nie tak od razu, ale gdy już trochę się znacie i wiecie o sobie co nieco)

-- Posty sklejone automatycznie sobota, 5 stycznia 2013, 20:25 --

A propos tego, co napisał chojn4k ponad dwa lata temu (mało mówił). Ile z tych naszych piątek jest/było (niezdiagnozowanymi) autystycznymi dziećmi? (albo dorosłymi)



Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Blokada przed mówieniem 0.o

#302 Post autor: Litowojonow » niedziela, 6 stycznia 2013, 00:20

baby_kapar pisze:Czy ludzie zauwazaja to, ze nie mowicie i jestescie cisi do tego stopnia, ze zwracaja na to glosno uwage przez komentarz itp? Jak na to reagujecie, tzn jak sie czujecie z takim pytaniem? Oraz, jak odpowiadacie na konfrontacje z wasza cicha natura?
Kiedyś się zdarzało, obecnie rzadko, może dlatego, że wchodzę w interakcje głównie z ludźmi, których już dobrze znam. Nie pamiętam dokładnej reakcji, ale pewnie coś w rodzaju "No" albo uśmiechu i pojedynczego śmiechowstrząsu, takie niewypowiedziane "ha" :wink: Bo i jak na takie coś reagować, często bywam cichy i tak już jest, nie uważam żeby było to coś złego. To jak się w takiej sytuacji czuję zależy od tego, w jaki sposób jest ta uwaga wypowiadana.
Rvannith pisze:Sytuacje, kiedy w szkole sama zgłosiłam się do odpowiedzi albo po prostu zdecydowałam się powiedzieć coś od siebie można by policzyć na palcach jednej ręki. Podobnie jak ktoś z wcześniej wypowiadających się, po prostu odpowiadałam sobie na pytanie w głowie.
Jak wyżej, jakoś mnie stresuje nie wiedzieć czemu wypowiadanie się publicznie. Choć tu akurat dochodzi jeszcze fakt, że w trakcie semestru nic nie wiem i uczę się na sam koniec xD Kiedyś pisałem kolokwium z premią -9pkt za "aktywność", na szczęście zdałem :lol: Słyszałem ostatnio po prezentowaniu projektu że nie umiem się sprzedać, nie pierwszy raz z resztą, już od podstawówki to słyszałem od nauczycieli. Pewnie tak jest, oprócz niechęci do wypowiedzi publicznych dochodzi też fakt, że bardzo dziwnie czuję się chwaląc się czymś, więc nieraz wybieram milczenie. Nie wiem, z czego to się bierze, ale pewnie z zewnątrz faktycznie źle to wygląda w porównaniu do tych, co mówią bez skrępowania albo dodatkowo koloryzują swoje osiągnięcia.

Blokada publicznomówiąca zależy u mnie od aktualnego nastroju, ilości i rodzaju ludzi oraz stopnia znajomości z nimi, co w sumie składa się na to, jak bardzo swobodnie się czuję. Czasem nie potrafię zwerbalizować tego co myślę, choć w głowie widzę (a może bardziej czuję, coś w rodzaju intuicyjnego zrozumienia) wyraźnie istotę sprawy. Jak parę osób zamienia się w słuch w oczekiwaniu na wypowiedź jeszcze trudniej sklecić jakąś sensowną wypowiedź, pewnie mam wtedy wyraz twarzy jakbym rodził w wielkich bólach xD Kolejnym problemem jest to, że wg. niektórych mówię cicho, może mnie nie słychać. Czasem za to ewidentnie mnie słychać, ale najwidoczniej mówię w taki sposób, że moja wypowiedź jest pomijana chwilą dziwnego milczenia, po czym rozmowa toczy się dalej, jakby nic nie zaszło. Myślę, że w tych sytuacjach bardziej chodzi o formę mówienia, niż o treść, a może to kwestia wyczucia o którym pisze niedrap. Takie pomijanie zniechęca do dalszych wtrąceń.
niedrap pisze:Btw. czy mówicie czasem ludziom wprost jacy jesteście? W sensie tych cech, które nie do końca lubicie? (nie tak od razu, ale gdy już trochę się znacie i wiecie o sobie co nieco)
Czasem, zależy komu.
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
Bloodwyn
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 25 grudnia 2012, 20:52
Enneatyp: Obserwator

Re: Blokada przed mówieniem 0.o

#303 Post autor: Bloodwyn » niedziela, 6 stycznia 2013, 13:04

Litowojonow- przyczyną jest zbyt częste myślenie o konsekwencjach.Nawet zastanawianie się przed wypowiedzeniem jakiegoś słowa.Dlatego trzeba się nauczyć nie myśleć tyle.Wiem,głupio brzmi :lol: ale to pomaga zwiększyć pewność siebie i się trochę rozluźnić.Ja tak bardzo często mam,że im dłużej o czymś myślę tym mniej wniosków wyciągam i jak zwykle na koniec okazuje się,że to o czym myślę nie ma sensu.A ośmieszenie się to chyba najgorsza rzecz ,która może się przydarzyć piątce podczas rozmowy w większej grupie.

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Blokada przed mówieniem 0.o

#304 Post autor: Litowojonow » niedziela, 6 stycznia 2013, 14:43

Nie brzmi głupio, też już kiedyś doszedłem do wniosku, że myślenie szkodzi :mrgreen: Czasem dobrze działać pod wpływem impulsu
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Blokada przed mówieniem 0.o

#305 Post autor: muahahaha » niedziela, 6 stycznia 2013, 14:45

Nie pamiętam, żeby ktoś kiedyś powiedział mi, że jestem cicha.
Co do wytykania mi moich cech, to usłyszałam już, że jestem: flegmatyczna, sztywna i mało empatyczna
Rvannith pisze:Sytuacje, kiedy w szkole sama zgłosiłam się do odpowiedzi ....
A ja się zgłaszałam :D ale pod warunkiem, że byłam w 100% pewna poprawności odpowiedzi – co skutecznie zniwelowało moją aktywność praktycznie do zera, bo zazwyczaj zastanawiałam się „tak, a może nie tak”, nie zdążyłam jeszcze podjąć ostatecznej decyzji, a w tym czasie, ktoś inny zdążył już udzielić odpowiedzi.
Litowojonow pisze: Czasem nie potrafię zwerbalizować tego co myślę, choć w głowie widzę (a może bardziej czuję, coś w rodzaju intuicyjnego zrozumienia) wyraźnie istotę sprawy.
też tak mam, strasznie ‘to’ utrudnia życie

Bloodwyn
a ja mam odwrotnie
Bloodwyn pisze:im dłużej o czymś myślę tym mniej wniosków wyciągam
czym więcej nad czymś myślę, tym bardziej logiczne wnioski wyciągam
Bloodwyn pisze:Nawet zastanawianie się przed wypowiedzeniem jakiegoś słowa. Dlatego trzeba się nauczyć nie myśleć tyle... to pomaga zwiększyć pewność siebie i się trochę rozluźnić.
Nie lubię mówić spontanicznie, bo zawsze potem sama się besztam „ale głupoty powiedziałam i zrobiłam z siebie idiotkę”. Powiedzenie jakiejś głupoty zmniejsza moją pewność siebie

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Blokada przed mówieniem 0.o

#306 Post autor: Cotta » niedziela, 6 stycznia 2013, 14:49

Litowojonow pisze:Nie brzmi głupio, też już kiedyś doszedłem do wniosku, że myślenie szkodzi :mrgreen: Czasem dobrze działać pod wpływem impulsu
Dobrze też działa przeniesienie uwagi z siebie (co o mnie pomyślą, jak wypadnę itp.) na sam temat rozmowy/wystąpienia lub na innych ludzi.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Bloodwyn
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 25 grudnia 2012, 20:52
Enneatyp: Obserwator

Re: Blokada przed mówieniem 0.o

#307 Post autor: Bloodwyn » niedziela, 6 stycznia 2013, 15:36

czym więcej nad czymś myślę, tym bardziej logiczne wnioski wyciągam
To znaczy ja też lubię coś przemyśleć ale to się czasem wymyka spod kontroli i dochodzę do wniosku,że nie warto dalej myśleć bo tylko stracę pewność siebie.Jak coś robię spontanicznie,dla siebie to prawie zawsze wychodzi.Nienawidzę jak ktoś mi się gapi na ręce,wtedy zaczynam za dużo myśleć czy dobrze robię,czy nikt mnie nie wyśmieje.Odnoszę wrażenie,że bardziej stresuję się przy prostych czynnościach bo jeśli mi się nie uda to ktoś mnie wyśmieje albo wyzwie od debili.Ale coś co jest stresujące dla innych np.egzamin na prawko,matura nie stresują mnie w ogóle,bo mam według siebie prawo do porażki. 8-)
Rvannith pisze:Sytuacje, kiedy w szkole sama zgłosiłam się do odpowiedzi ....
W liceum na matmie znałem każdą odpowiedź a jednak nie odpowiadałem,widzę że nie jestem sam :)

Awatar użytkownika
niedrap
Posty: 60
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 21:30
Lokalizacja: b&

Re: Blokada przed mówieniem 0.o

#308 Post autor: niedrap » niedziela, 6 stycznia 2013, 15:59

Litowojonow pisze:Myślę, że w tych sytuacjach bardziej chodzi o formę mówienia, niż o treść
Prawda. Nie każdy został obdarzony darem krasomówstwa. Ale wydaje mi się, że można się tego choć trochę w jakiś sposób nauczyć (słyszałam kiedyś o wyjazdach, na których uczą właśnie wystąpień publicznych).
A co do mnie -często moje odpowiedzi są krótkie i rzeczowe. Nie potrafię kwieciście przemawiać. Zawsze myślę, by to co mówię miało jak najprostszą formę. Byle jak najszybciej do końca.
Bloodwyn pisze:myślenie o konsekwencjach
Co do piątkowego MYŚLENIA, odwiecznego i nie kończącego się to myślę, że warto zapisywać swoje przemyślenia gdzieś, w specjalnym zeszycie. Zawsze mieć go pod ręką. Później, za jakiś okres czasu zerknąć do niego. Ja przynajmniej miałam tak, że patrząc na te zdania, zastanawiałam się... "hmm, o co mogło chodzić. przecież to wcale nie jest problem, co ja mam w tej głowie, hę? są na prawdę większe problemy na tym świecie". Czasem było też zupełnie inaczej. Czasem problem się powtarzał. Niemały problem. Wiedziałam, że muszę coś z tym zrobić i że to na pewno jest poważniejsza sprawa.
Litowojonow pisze:Czasem dobrze działać pod wpływem impulsu
Tak też postanowiłam, więcej emocji, mniej myśli. Niby super, ale ciężko czasem nad tym zapanować. Nie wiem czy też tak macie, ale moje ciało czasem samo, zupełnie podświadomie się usztywnia! Jest ten impluls, ale coś wybija mnie nagle z równowagi, zazwyczaj czyjeś zachowanie i z powrotem zamieniam się w kłodę. Warto zatem zawsze mieć głowę na karku i umieć to zauważać i próbować tym stymulować

(jak do tego doszłam? hmm.. często, jak spotykałam się ze znajomymi to oni zwracali mi uwagę, że moje uściski na przywitanie są takie zimne. postanowiłam to ćwiczyć! rozluźniałam ciało, podchodziłam do znajomych, po uścisku zawsze pytałam jak było :> )
Cotta pisze:Dobrze też działa przeniesienie uwagi z siebie (co o mnie pomyślą, jak wypadnę itp.) na sam temat rozmowy/wystąpienia lub na innych ludzi.
dokładnie tak. piątki skupienie polega zazwyczaj tylko i wyłącznie na sobie. a przecież są też inni ludzie dookoła. inne piątki itd.




Jeśli ktoś mnie o coś pyta, a ja nie wiem co odrzec to czasem odpowiadam po prostu "nie wiem co powiedzieć; nie mam
nic do dodania" i robię głupią minę ;)

ODPOWIEDZ