Krótkowzroczność u Piątek

Dyskusje na temat typu 5

Czy jesteś krótkowidzem ?

Tak.
40
68%
Nie.
19
32%
 
Liczba głosów: 59

Wiadomość
Autor
bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#16 Post autor: bruno dievs » poniedziałek, 7 marca 2011, 22:22

Ja dzisiaj byłem na badaniu wzroku, myślałem, że dostanę okulary i zacznę wreszcie wyglądać inteligentnie, a tu okazało się, że wadę wzroku mam nieznaczną... Dotąd wzrok miałem bardzo dobry, ale przez ostatnie pół roku na tyle dużo siedziałem przed monitorem, że już nie jest mi tak łatwo z daleka dostrzec numerki tramwajów, twarze z daleka jakieś takie zamazane. Suche powietrze też pewnie się do tego przyczyniło.

O ile nabyta wada wzroku faktycznie wiąże się z trybem życia, to sensowne jest rozważanie jej w kategoriach emocjonalnych. Ale są też wady wrodzone. Tu nie jestem przekonany, żeby na tej podstawie móc coś wnioskować o czyjejś osobowości.


639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#17 Post autor: bodzios » środa, 9 marca 2011, 19:13

Krótkowidz od urodzenia. Wzrok w ogóle mam lichy, ale da się z tym żyć i książki czytać, oczywiście bez okularów.
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
Voo
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 03:53
Enneatyp: Obserwator

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#18 Post autor: Voo » niedziela, 5 czerwca 2011, 04:58

Jestem w szoku :shock:
W życiu bym nie pomyślała, że moja krótkowzroczność może być jakoś powiązana z tym całym enneagramem :shock:
Ale zaskoczenie, naprawdę.
A krótkowidzem (stwierdzonym) jestem od... ponad 13 lat.
5w4

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#19 Post autor: Shirayo » niedziela, 5 czerwca 2011, 05:03

Ja tam powiązania nie widzę. A wzrok mam sokoli. Od zawsze.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#20 Post autor: Elkora » niedziela, 5 czerwca 2011, 10:24

Shirayo pisze:Ja tam powiązania nie widzę. A wzrok mam sokoli. Od zawsze.
jeszcze zdążysz się jej nabawić od czytania w chxx warunkach i ślęczenia na tym forum(tu w sunie bardziej takiej mentalnej chyba)
Obrazek

Awatar użytkownika
Voo
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 03:53
Enneatyp: Obserwator

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#21 Post autor: Voo » niedziela, 5 czerwca 2011, 18:35

Shirayo pisze:Ja tam powiązania nie widzę. A wzrok mam sokoli. Od zawsze.
Wyszło mi, że jestem 5tką, jestem krótkowidzem i jeszcze w tej ankiecie większość osób jest krótkowidzem. Mnie to zaskoczyło ;)
U mnie w rodzinie nikt takiej wady nie ma, jak mnie to wnerwia, że mnie musiało trafić.
5w4

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#22 Post autor: Shirayo » niedziela, 5 czerwca 2011, 18:52

Voo pisze:
Shirayo pisze:Ja tam powiązania nie widzę. A wzrok mam sokoli. Od zawsze.
Wyszło mi, że jestem 5tką, jestem krótkowidzem i jeszcze w tej ankiecie większość osób jest krótkowidzem. Mnie to zaskoczyło ;)
U mnie w rodzinie nikt takiej wady nie ma, jak mnie to wnerwia, że mnie musiało trafić.
Zbieg okoliczności. Ew. dlatego tak jest, że (chyba) większość 5 lubi czytać książki i na nich psuje sobie oczy.

Awatar użytkownika
Voo
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 03:53
Enneatyp: Obserwator

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#23 Post autor: Voo » niedziela, 5 czerwca 2011, 19:05

Shirayo pisze:
Voo pisze:
Shirayo pisze:Ja tam powiązania nie widzę. A wzrok mam sokoli. Od zawsze.
Wyszło mi, że jestem 5tką, jestem krótkowidzem i jeszcze w tej ankiecie większość osób jest krótkowidzem. Mnie to zaskoczyło ;)
U mnie w rodzinie nikt takiej wady nie ma, jak mnie to wnerwia, że mnie musiało trafić.
Zbieg okoliczności. Ew. dlatego tak jest, że (chyba) większość 5 lubi czytać książki i na nich psuje sobie oczy.
Możliwe, że to przez to. Jak byłam mała często czytałam książki przy latarce pod kołdrą ;)
5w4

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#24 Post autor: bodzios » niedziela, 5 czerwca 2011, 21:13

Shirayo pisze:Zbieg okoliczności. Ew. dlatego tak jest, że (chyba) większość 5 lubi czytać książki i na nich psuje sobie oczy.
Gwarantuję ci, że bardziej zjebiesz sobie wzrok ślęczeniem przed netem, niż czytaniem książek, bez względu na warunki.
No UPS - no party. :(

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#25 Post autor: Shirayo » niedziela, 5 czerwca 2011, 21:42

Wątpię.
Moje super oczy odbijają promieniowane.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Wada wzroku

#26 Post autor: Wiatr1000 » poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 12:34

Mnie interesuje czy piąteczki mają wadę wzroku. Czy będzie u nas więcej osób z wadami jeśli tak czy to jest związane z naszą osobowością, myślicielstwem, zamknięciem się w sobie i brakiem wylewności.

Zakładam ten temat bo ja miałem -2.0 z astygmatyzmem na jednym oku. Czytając pewną książkę i chodząc bez okularów i robiąc pewne ćwiczenia zakładam -0.5 i -0.75 tylko do jazdy autem. Wzrok jest zmienny ale widzę do 500 metrów. Dawniej nic nie widziałem do 1-2 metra :shock: Na horyzoncie widzę już duży wiatrak i w którą stronę się kręci 8-) Według tej ksiązki to psychika wpływa na stan oczu oraz to czy ktoś jest otwarty czy zamknięty 8-)
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Wada wzroku

#27 Post autor: Irranea » poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 13:50

Wada wzroku nie ma nic wspólnego z osobowością. Nie wiem co to za pomysł.
Nie mam wady wzroku, zawsze świetnie widziałam. Jedynym moim problemem z oczami jest powracające zapalenie spojówek, ale jest to związane z tym, że pracuję przy komputerze. Nic związanego z myślicielstwem i zamknięciem.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wada wzroku

#28 Post autor: Cotta » poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 14:30

Nie noszę okularów. Mam lekki astygmatyzm, ale nie wymagający okularów. Poza tym mam też takie coś, że pod wpływem emocji zaczynam gorzej widzieć. W pomiarach komputerowych wychodzi mi przeróżnie: czasem trochę na plusie, czasem na minusie (różnica w granicach 2 dioptrii). Okulista mi kiedyś powiedział, że u dzieci się spotyka coś takiego, a potem człowiek powinien z tego wyrosnąć. Sporadycznie się zdarza, że nie wyrasta. No i ja nie wyrosłam. Patrzę na świat oczami dziecka. Obrazek
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#29 Post autor: Wiatr1000 » środa, 3 września 2014, 13:30

A właśnie że ma z osobowością.

Bob Fingerbid Samoleczenie wzroku metoda dr Bates`a

"[...] W kategoriach emocjonalnych krótkowzroczność jest rodzajem zamknięcia się w sobie
i wycofaniem się. Jest wyrazem niedowierzania w to co się widzi i sposobem patrzenia na świat
wypełnionym lękiem (mniej lub bardziej uświadomionym). Krótkowzroczność często
wskazuje na utratę poczucia bezpieczeństwa i uogólnionym zbyt wielkim dążeniu do
zobaczenia.
Krótkowzroczność wskazuje takŜe na umysł krytyczny, analityczny, osądzający i
mający zbyt wielką skłonność do przywiązywania wagi do szczegółów. Soczewki
krótkowidzów mają wartość ujemną i tak teŜ pozwalają im się czuć. Koncentrują ponadto
światło na plamce Ŝółtej pozbawiając pozostałą część siatkówki udziału w procesie widzenia.
Widzenie peryferyjne jest stosowane do umiejscowienia siebie w czasie i w przestrzeni.
Dzieci w przypadku porzucenia i odrzucenia mają tendencję do rozwijania wysokiego stopnia
krótkowzroczności.
Krótkowzroczność, to prawie zawsze stan nabyty, z reguły w okresie dzieciństwa. Ta
wada wzroku u dzieci ma swoje przyczyny w kilku niekorzystnych zjawiskach, które w
krótkim okresie czasu występują niemal jednocześnie. [...]"

To dzięki Bates`owi odzyskałem wzrok ;)

Dalekowzroczność:

"[...]Przyczyny powstawania tej wady nie są dobrze zrozumiane, podobnie jak wszystkie
inne zagadnienia związane z problemami widzenia. Najczęściej wymienianą przyczyną jest
niedostateczna długość gałki ocznej, inne moŜliwości to odklejenie siatkówki, niedostateczna
ako-modacja itd. itd.
W wymiarze psychicznym nadwzroczność jest rodzajem zdystansowania się od czasu
teraźniejszego i kwestii waŜnych tu i teraz. Dalekowzroczność moŜe być takŜe rodzajem
patrzenia poprzez filtr lęku. Uwaga dalekowzrocznych jest kierowana w przyszłość i na
zewnątrz.
Wadę dalekowzroczności moŜna podzielić na dwa rodzaje: Hipero-pia, która występuje
u młodych ludzi i trwa do późnej starości, oraz presbiopia inaczej zwana starczowzrocznością,
występującą i ujawniającą się u ludzi po czterdziestce, a nawet później.
Zgodnie z doświadczeniami i pozytywnymi wynikami stosowania sztuki świadomego
widzenia przez dr Batesa i jego następców moŜna stwierdzić, Ŝe wszystkie formy
dalekowzroczności moŜna częściowo, lub całkowicie doprowadzić do stanu normalnego
widzenia. [...]"
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Krótkowzroczność u Piątek

#30 Post autor: Ael » środa, 3 września 2014, 13:49

To brzmi jakoś strasznie niewiarygodnie dla mnie. Jak stan psychiczny może mieć wpływ na anatomię oka? D:

ODPOWIEDZ