Witam na forum

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Witam na forum

#1336 Post autor: Eol » wtorek, 30 grudnia 2014, 13:02

Witam, witam :)


5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Witam na forum

#1337 Post autor: Agon » wtorek, 30 grudnia 2014, 16:14

Czytałem opisy różnych typów na wielu stronach. Posiadam cechy każdego typu enneagramu, ale cechy 5 chyba u mnie dominują. Sam fakt bawienia się w analizowanie typów osobowości sugeruje zachowanie piątkowe.

Po przeczytaniu opisów 6 i 4 doszedłem do wniosku, że:
- 4 mają problemy z własną tożsamością, bo ich osobowość nie była akceptowana i chcą zwracać na siebie uwagę, a jednocześnie jako introwertycy ciężko sobie radzą z szybkim i sprawnym wykonywaniem zadań (tym popisują się 3) oraz z interakcjami społecznymi (w tym są dobre 2), więc pozostaje im ukazywać się ludziom jako ktoś odmienny, dziwny, tajemniczy itp.
- 6 mają problemy z lękiem, bo groziło im niebezpieczeństwo (bardziej realne, a nie tylko wyśmianie jak u 4), musiały radzić sobie z atakami ze strony innych, brać na siebie odpowiedzialność, pracę, zdolności praktyczne, by przetrwać np. mogły pochodzić z ubogich rodzin.

To może wyjaśnić dlaczego tak wiele osób jest 5w4, a tak mało 5w6. 6 musiała zajmować się rzeczami praktycznymi, podczas gdy 5 i 4 mogły sobie spokojnie siedzieć i rozmyślać. Dla 5 i 4 jest wspólny introwertyzm, oraz postawa unikania - withdrawn (to postawa dla typów 5, 4 i 9, ale 9 są bardziej ambiwertyczne, unikają odpowiedzialności, ale są wśród ludzi, znikają w tłumie). Natomiast 5 i 6 poza istnieniem w tej samej triadzie nie posiadają aż tylu wspólnych cech.

Mnie nie męczono aż tak bardzo z powodu mojej osobowości, albo nie przywiązałem do tego jakoś specjalnie dużej wagi i dlatego nie rozwinąłem w sobie jakoś tego czwórkowego skrzydła. Wiem, że w społeczeństwie istnieje sporo osób o podobnym do mnie zachowaniu i dlatego w testach nie zaznaczałem typowo 4-kowych odpowiedzi typu "jestem inny, niż wszyscy", "nikt mnie nie rozumie" itp.

http://www.9types.com/writeup/enneagram.html#9
http://www.9types.com/writeup/enneagram_lists.html tu Einstein jest 9w8
http://www.enneagram.pl/www/typ5.html
http://pasion.com.pl/pl/podstrony/48-obserwator-5 a na tych stronkach 5w4
Zresztą nie zgadzają się też inni np. Lincoln, Bill Gates itd.
Nietzche na jednej stronce jest 5w6, a na 2 stronkach 5w4, a Freud odwrotnie.

Komu wierzyć?

http://www.mbtienneagrampersonalitytype ... enneagram/
Co o tym sądzicie? Widzę, że na forum piątek są problemy z tymi skrzydłami.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Witam na forum

#1338 Post autor: Kapar » wtorek, 30 grudnia 2014, 16:24

Jeśli chodzi o skrzydła, to są teoretycy Enneagramowi w USA, którzy zupełnie negują istnienie skrzydeł - nie pamiętam nazwisk. To dość śliska sprawa tak naprawdę - wg mnie osobiście jest tak, że wpływ skrzydeł się zmienia tak samo jak intensywność połączeń (dla Piątki to połączenia z 7 i 8).

Ja przeczytałem co nieco Nietzschego i wg mnie był chorą Ósemką ze swoją obsesją na punkcie siły, niezależności i wyższości nad innymi. Z typowaniem umarłych jest jak z określaniem ich ilorazu inteligencji - każdy sobie może to zrobić wg widzimisię.

Na koniec, przewaga 5w4 na forum w ankiecie może być wyjaśniona chyba tym, że test na naszej stronie "promuje" wyniki czwórkowe - poza tym głosuje wiele młodych i dojrzewających osób, które mają tendencję werterowskie, że tak powiem - wiary bym tej anciecie 5w4 s 5w6 nie dawał.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Witam na forum

#1339 Post autor: Agon » wtorek, 30 grudnia 2014, 20:37

5-ty poziom zdrowia piątki przypomina nieco ogólny opis 5w4
Coraz bardziej wycofana jako, że staje się coraz bardziej pochłonięta skomplikowanymi pomysłami i wyimaginowanymi światami. Staje się zaabsorbowana swoimi wizjami i interpretacjami bardziej niż rzeczywistością. Jest zafascynowana przez niekonwencjonalne, ezoteryczne tematy, a nawet te zawierające ciemne i niepokojące elementy. Oderwana od praktycznego świata, ma "bezcielesny umysł", chociaż bardzo nerwowy i intensywny.
Piątka obawia się, że potrzeby innych odciągną ją od jej projektów, a więc odcina "natrętów'" poprzez intensyfikację jej własnych umysłowych aktywności. Minimalizuje swoje potrzeby, staje się bardzo nerwowa, intelektualna i tajemnicza. Spędza więcej czasu w samotności, spekulując, rozwijając i dopracowując alternatywne rzeczywistości.
Z tego co czytałem, to szeroko pojętym "mrokiem" interesują się głównie typy 4w5 i 5w4.

Źródło: http://www.enneagram.pl/Enneagram/pozio ... iomy5.html

7-my poziom natomiast to popadanie w nihilizm. Według innego opisu nihilizm jest typowy dla 5w4, natomiast dla 5w6 redukcjonizm.
Piątki ze skrzydłem Szóstki zazwyczaj bardziej uporczywie trzymają się swoich poglądów i teorii (redukcjonizm) i zrażają do siebie osoby, które się z nimi nie zgadzają, podczas gdy Piątki ze skrzydłem Czwórki zaprzeczają jakiemukolwiek sensowi (nihilizm) i burzą pewność siebie ludzi, którym właśnie tej cechy zazdroszczą.
Źródło: http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 42#p157642

Natomiast jeśli chodzi o uporczywe trzymanie się poglądów i teorii, to też coś jest z tym nie tak, bo gdzie indziej czytam, że to typowe dla niezdrowych 1, a nie 5, które w przeciwieństwie do 1 gdy są niezdrowe nie potrafią się trzymać żadnego stanowiska.
Przeciwieństwem przeciętnych zdrowych Jedynek do chorych jest całkowite przekonanie o słuszności ich poglądów i poważaniu ludzi o podobnej sile własnych przekonań. Ich myśl jest drogą, na której budują swoje ugruntowane przekonania. Przeciwieństwem przeciętnych zdrowych Piątek do chorych jest skłanianie się do zagubienia w labiryncie niejasności. Mogą przedstawiać złożone teorie lub sytuacje tylko po to, by wywrócić je do góry nogami wkrótce potem. Mniej zdrowe Piątki mogą trzymać się prowokacyjnych opinii, są bardziej zainteresowane w sianiu bałaganu w pewnikach innych osób aniżeli w przekonywaniu innych na temat swojego właściwego podejścia. Niezdrowe Piątki mogą chcieć czuć się bardziej bystre niż inna osoba i mogą nawet argumentować poglądy, z którymi się nie zgadzają aby udowodnić sobie samym, iż są zdolni do osaczenia przeciwnika. Jako mniej zdrowe, Jedynki stają się sztywne, nieelastyczne i utwierdzają się w swoich poglądach na temat rzeczy. Piątki stają się bardziej nihilistycznie nastawione, niepewne, i że nie mogą zbliżyć się do do jakiegolwiek zrozumienia danego znaczenia, sensu, istoty prawdy.
Źródło: http://www.enneagram.pl/Enneagram/ennea ... 1and5.html

Awatar użytkownika
Meow
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 19 stycznia 2015, 20:06

Re: Witam na forum

#1340 Post autor: Meow » wtorek, 20 stycznia 2015, 20:31

Bry. Piąteczkowe-kotowate dołącza wieczorową porą. A sobie poczytam, a sobie coś skrobnę. Enneagram znam z jakieś 2-3 lata i zaglądałam sobie tutaj od czasu do czasu.
Ostatnio trochę chyba przeteoretyzowałam sprawę, bo nie wiem, czy się już obrażam na te obrazy i mam cztery skrzydła, czy taki detektyw ze mnie + 2 skrzydła.
Jak odnosicie się konwersji trótypu na "zwykły enneagram" i czy to prawda, że wszystko co ma "2" w 3typie "musi być" 5w4? O.
5w6 sx/sp

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Witam na forum

#1341 Post autor: Irranea » wtorek, 20 stycznia 2015, 20:34

Cześć nowa Piątko. Świetny avatar!

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Witam na forum

#1342 Post autor: TowarzyszFrytas » wtorek, 20 stycznia 2015, 20:50

Cześć nowa Piątko. Okropny avatar!
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Witam na forum

#1343 Post autor: Marcc » wtorek, 20 stycznia 2015, 20:53

Witamy na forum. Fajny avatar!

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Witam na forum

#1344 Post autor: Molik » wtorek, 20 stycznia 2015, 21:05

Cześć, Meow.
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Witam na forum

#1345 Post autor: Eol » wtorek, 20 stycznia 2015, 21:58

Też się przywitam :wink: Avatar taki akuratny na porę roku :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
methylene_blue
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 28 października 2013, 23:04
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: 18. południk

Re: Witam na forum

#1346 Post autor: methylene_blue » środa, 21 stycznia 2015, 00:24

Też witam - avatar jak najbardziej fajny, jak już gdzieś tu pisałam - kotowate zawsze na plus.

już 4 głosy za avatarem, tylko jeden przeciw :D
5w4 sp/sx
INTP-T
LII - Robespierre prawie bez głowy

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle. (Oscar Wilde)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Witam na forum

#1347 Post autor: Cotta » środa, 21 stycznia 2015, 00:44

5 głos za avkiem plus helloł. :welcome:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Witam na forum

#1348 Post autor: Ael » środa, 21 stycznia 2015, 03:43

Fajny avatar, tez witam razem ze wszystkimi.

A trojtypow szczerze mowiac nie rozumiem i nie bardzo chce zrozumiec ;)

Awatar użytkownika
Meow
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 19 stycznia 2015, 20:06

Re: Witam na forum

#1349 Post autor: Meow » środa, 21 stycznia 2015, 06:20

Eol pisze:Avatar taki akuratny na porę roku :D
Hah, teraz będę musiała pomyśleć nad jakąś wiosenną wersją w takim razie.

Kota chwilę nie ma i już jakieś potajemne głosowania robią :?
5w6 sx/sp

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Witam na forum

#1350 Post autor: Eol » środa, 21 stycznia 2015, 09:38

Twój kot także patrzałki jakieś takie "duchowe" ma. W sumie, tak się zastanawiając, to właśnie jesienny strój ma. To już poczekaj ze zmianą na lato, bo jesienne na wiosnę też powinno pasować :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

ODPOWIEDZ