Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#46 Post autor: Molik » środa, 8 kwietnia 2015, 20:22

Leokadia pisze: Ostatnio zaczęłam się uczyć hiszpańskiego i łatwo nie jest. Nie mogę się zebrać w sobie i przysiąść raz a dobrze do nauki odmiany czasowników (a by się przydało), bo mam wrażenie, że odmieniają się zupełnie nielogicznie i bez większego sensu. Niby literki na końcu wyrazu są te same, ale tu wskoczy i, tam pojawi się a... :wall:
Nie chcesz wkuwać końcówek - ćwicz odmianę metodą karteczki i ołóweczka. Odmieniasz do znudzenia. Z tego co pamiętam - ich odmiana jest jakoś tam warunkowana historycznie. Poszukaj sobie jakichś zadań, to same wejdą Ci do głowy.


Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#47 Post autor: And » niedziela, 20 listopada 2016, 20:56

Minęły ponad 3 lata od mojej ostatniej wypowiedzi w tym temacie:
► Pokaż Spoiler
jako, że od tamtego czasu złapałem sporo nowych doświadczeń, to pozwolę sobie się wypowiedzieć ponownie.

Ponad rok temu jedna osoba namawiała mnie na wspólną naukę hiszpańskiego. Co prawda motywacji nie starczyło mi nawet na opanowanie podstawy podstaw, ale przynajmniej zarejestrowałem się na duolingo, co zaprocentowało w przyszłości.

Latem tego roku wróciłem do duolingo i z braku laku spróbowałem uczyć się holenderskiego. Wybrałem ten język, bo jest stosunkowo nieskomplikowany gramatycznie i ze wszystkich ważniejszych języków europejskich jest najbardziej podobny do angielskiego (jeszcze bliższy angielskiemu jest fryzyjski, którym posługują się, nota bene, mieszkańcy jednego z rejonów Holandii). To był strzał w dziesiątkę, gdyż ze względu na wcześniej wspomniane cechy, jego nauka szła szybko, łatwo i przyjemnie. Udało się nie stracić motywacji, regularnie uczę się 4-ty miesiąc z rzędu i niedługo powinienem osiągnąć poziom umożliwiający czytanie holenderskich stron internetowych (już właściwie rozumiem kontekst newsów o F1, chociaż zdarzają się zdania, z których niewiele rozumiem) i dogadywanie się z ludźmi w podstawowych kwestiach.
Fun fact:
► Pokaż Spoiler
W międzyczasie, nie pamiętam w jaki dokładnie sposób, rozwinęła się u mnie fascynacja językiem rumuńskim. Jest to zdecydowanie najprzyjemniej brzmiący język, jaki znam. (próbka) Prace rumuńskiej ekipy na duolingo przeciągały się ostatnimi miesiącami, ale od kilku dni jest wreszcie ten język dostępny do nauki i podjąłem się. Niestety od strony gramatycznej wydaje się znacznie bardziej skomplikowany od języków germańskich. Odnoszę się przede wszystkim do angielskiego i holenderskiego, które znam, jak i do wywodzącego się z holenderskiego języka afrikaans, który w stosunku do holenderskiego jest jeszcze bardziej uproszczony, chociaż słyszałem też, że języki skandynawskie są pod tym względem podobne, a jedynym bardziej skomplikowanym językiem w tej grupie jest niemiecki. Na szczęście na rumuńskim mocno odcisnęły się wpływy słowiańskie, co pod pewnymi względami ułatwia sprawę i powoduje, że jest w nim mniej nienaturalnych dla nas dźwięków, niż w językach germańskich, co powinno być ułatwieniem, jeśli chodzi o wymowę.

Oprócz nauki języków samej w sobie, zainteresowałem się nimi trochę od strony teoretycznej. Szczególnie interesuje mnie pochodzenie poszczególnych języków i ich relacje między sobą.

Władanie obcym językiem to przyjemne uczucie i mam wrażenie, że wpisujące się w piątkowe motywacje. Można dzięki temu czerpać informacje, do których inne osoby w naszym otoczeniu nie mają dostępu. :thumbup:

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#48 Post autor: sjofh_ystad » środa, 23 listopada 2016, 06:12

To chyba dobre miejsce by to wrzucić:
http://jezykowaoaza.pl/2014/09/praktycz ... rnik-2014/
► Pokaż Spoiler

ODPOWIEDZ