Irytujące błędy językowe:

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Irytujące błędy językowe:

#46 Post autor: Snufkin » środa, 11 lutego 2015, 11:35

Marcc pisze:Może nie tylko, ale z moich obserwacji wynika że właśnie piątki są na tym punkcie najbardziej przewrażliwione, i często lubią wytykać innym błędy.
Ha gdybyś siedział tu dłużej to byś wiedział, że najbardziej sfaszyzowanym typem są tu czfurki vide ein, Perwik itp.
Mnie tam błędy gramatyczne tak nie irytują jak niechlujstwo bo błąd to tylko błąd a niechlujstwo to niechlujstwo.


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Irytujące błędy językowe:

#47 Post autor: Agon » środa, 11 lutego 2015, 11:47

Ja mam wywalone na błędy innych. Czasem jak widzę, że ktoś robi błąd, to mu powiem, jak np. pisze coś ważnego gdzie musi być zachowana ortografia, interpunkcja itp. Ogólnie nie lubię osób, które przypieprzają się do takich rzeczy. Ludzie, którzy to robią zazwyczaj nie mają większych problemów, więc się im nudzi i chcą zabłysnąć intelektem.

Ludzie mogą być niechlujni i popełniać błędy, akceptuję wiele rzeczy. Natomiast nienawidzę ludzi, którzy próbują mnie kontrolować poprzez takie niby poprawianie, niby pomaganie. Wolność Tomku w swoim domku.

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Irytujące błędy językowe:

#48 Post autor: Marcc » środa, 11 lutego 2015, 12:14

Snufkin pisze:
Marcc pisze:Może nie tylko, ale z moich obserwacji wynika że właśnie piątki są na tym punkcie najbardziej przewrażliwione, i często lubią wytykać innym błędy.
Ha gdybyś siedział tu dłużej to byś wiedział, że najbardziej sfaszyzowanym typem są tu czfurki vide ein, Perwik itp.
Mnie tam błędy gramatyczne tak nie irytują jak niechlujstwo bo błąd to tylko błąd a niechlujstwo to niechlujstwo.
Pisałem bardzo ogólnie o piątkach, a nie konkretnie o naszym forum i może wyciągnąłem za daleko idące wnioski. Póki co nie zauważyłem tutaj gramma-nazis :wink:

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Irytujące błędy językowe:

#49 Post autor: winterbreak » czwartek, 12 lutego 2015, 14:12

Spoiler:
Hm... jeśli naprawdę komuś przeszkadzają drobne błędy i nie może przejść obok nich obojętnie, to polecam:
Spoiler:
Czepialstwo świadczy o jakichś nerwicowych skłonnościach :P

Z drugiej strony doceniam ludzi, którzy mają oko do szczegółów. Sama też mam. Po prostu nie mówię o tym za każdym razem gdy widzę błąd lub literówkę... To smutne, bo praktycznie w każdej książce, jaką czytam, znajdę chociaż jedną literówkę. I potem smutam, że nawet moje ulubione wydawnictwo nie jest perfekcyjne. :P

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Irytujące błędy językowe:

#50 Post autor: Yarpen_Zigrin » czwartek, 12 lutego 2015, 17:12

W jednej piosence Strachów Na Lachy na początku jest przerwana recytacja i pojawia się zdanie "ale tu pisze". Za każdym razem jak tego słucham szlag mnie trafia. Tymbardziej, że moja jedna siostra i moja matka tak mówią i próbują przeforsować pogląd, że obie formy są uznawane za poprawne(rzeczywiście od paru lat tak jest, ale tylko w odniesieniu do wyświetlaczy elektronicznych).
Tak mi się przypomniało, jak dzisiaj słuchałem tej piosenki.

Awatar użytkownika
methylene_blue
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 28 października 2013, 23:04
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: 18. południk

Re: Irytujące błędy językowe:

#51 Post autor: methylene_blue » czwartek, 12 lutego 2015, 17:50

Yarpen_Zigrin pisze:W jednej piosence Strachów Na Lachy na początku jest przerwana recytacja i pojawia się zdanie "ale tu pisze". Za każdym razem jak tego słucham szlag mnie trafia.
Też mnie ta forma wkurza, ale, z tego, co widzę, jest nagminna. :D

Ja raczej nie czepiam się jakichś drobnych błędów popełnianych w zwykłych, nieformalnych wypowiedziach - w polskim jest bardzo dużo niuansów i każdemu może się zdarzyć jakaś pomyłka. Za to jestem bezlitosna wobec błędów np. na plakatach, w formalnych pismach, w artykułach, itp. W takich sytuacjach wręcz należy zadbać o poprawność, a jeśli tego się nie robi, to zwykłe niechlujstwo. Tak samo zresztą ma się sprawa z wypowiadaniem się przed grupą ludzi choćby na wykładach - wykładowca powtarzający ciągle "włanczać/wyłanczać" nieco razi.
5w4 sp/sx
INTP-T
LII - Robespierre prawie bez głowy

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle. (Oscar Wilde)

Awatar użytkownika
Offchi
Posty: 122
Rejestracja: wtorek, 20 stycznia 2015, 21:46
Enneatyp: Obserwator

Re: Irytujące błędy językowe:

#52 Post autor: Offchi » czwartek, 19 lutego 2015, 18:15

Wymawianie przylazł w formie "przylas". Każdy wie, że przylas to niewielki pas pola przy lesie. :idea:
postkorwinista

Jedno z moich ja
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2014, 21:26

Re: Irytujące błędy językowe:

#53 Post autor: Jedno z moich ja » czwartek, 19 lutego 2015, 18:58

Agon pisze:Natomiast nienawidzę ludzi, którzy próbują mnie kontrolować poprzez takie niby poprawianie, niby pomaganie. Wolność Tomku w swoim domku.
Wolnoć Tomku w swoim domku. Nienawidzę takich ignorantów. Błąd w stylu zasypywać gruszki w popiele...

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Irytujące błędy językowe:

#54 Post autor: Irranea » czwartek, 19 lutego 2015, 21:02

Offchi z 10.02 pisze:Przylazł wymawiane jako przylas. Przylas to niewielki skrawek ziemi przy lesie przecież.
Offchi z 19.02. pisze:Wymawianie przylazł w formie "przylas". Każdy wie, że przylas to niewielki pas pola przy lesie. :idea:
Za kilka dni znowu to powtórzysz? :D

Awatar użytkownika
chmurka
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 22:13

Re: Irytujące błędy językowe:

#55 Post autor: chmurka » czwartek, 19 lutego 2015, 22:36

"musi wiedzieć, że cokolwiek się stanie, nikt z dorosłych nie przyjdzie mu z pomocą. Musi wierzyć, aż do samej głębi swej duszy, że może dokonać tylko tego, do czego dojdzie sam"

Awatar użytkownika
Offchi
Posty: 122
Rejestracja: wtorek, 20 stycznia 2015, 21:46
Enneatyp: Obserwator

Re: Irytujące błędy językowe:

#56 Post autor: Offchi » niedziela, 10 maja 2015, 10:33

Irranea pisze:
Offchi z 10.02 pisze:Przylazł wymawiane jako przylas. Przylas to niewielki skrawek ziemi przy lesie przecież.
Offchi z 19.02. pisze:Wymawianie przylazł w formie "przylas". Każdy wie, że przylas to niewielki pas pola przy lesie. :idea:
Za kilka dni znowu to powtórzysz? :D
Jestem na tyle rzadko na forume, że zapomniałem. :D
postkorwinista

ODPOWIEDZ