Piątki- aktorki ;)

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Piątki- aktorki ;)

#1 Post autor: BlackRose » niedziela, 7 kwietnia 2013, 21:23

Mam już dość, że zawsze, gdy mowa o słynnych Piątkach, wymienia się reżyserów/reżyserki, pisarzy/pisarki czy naukowców. Przecież Piątki tez potrafią być pięknymi i uroczymi aktorkami czy innymi artystkami! :P
Z Piątek-aktorek znam tylko Gretę Garbo. Fajnie byłoby wymienić tu więcej, tak dla pokrzepienia serc :lol:


5w4

Awatar użytkownika
Tortuga
Posty: 114
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2012, 22:58

Re: Piątki- aktorki ;)

#2 Post autor: Tortuga » piątek, 12 kwietnia 2013, 18:14

Myślałem nad tym i naprawdę ciężko wymienić mi jakąkolwiek aktorkę, nie mam dużej wiedzy na ten temat, a nie chcę rzucać nazwiskami. Wiem jedynie, że nie jest to zawód typowo "piątkowy". :wink:
Na pewno jest/było wiele aktorek - piątek, ale w większości zostały nimi ze względu na duży talent, czy różne dojścia.
Skrzydło czwórkowe im większe, tym lepiej.

Awatar użytkownika
Suizamp
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 7 marca 2013, 18:46
Enneatyp: Mediator

Re: Piątki- aktorki ;)

#3 Post autor: Suizamp » piątek, 12 kwietnia 2013, 18:34

Podobno typy introwertyczne (szczególnie czwórki) mają wrodzony talent aktorski. Ile w tym prawdy? Nie wiem. Coś w tym jednak musi być, bo kiedy przychodzi mi odgrywać jakąś rolę, to nikt nie potrafi odróżnić gry aktorskiej od rzeczywistości. :D
9w1 z niezdrowym wpływem Piątki.

sardynka
Posty: 55
Rejestracja: wtorek, 22 kwietnia 2008, 18:11
Enneatyp: Obserwator

Re: Piątki- aktorki ;)

#4 Post autor: sardynka » poniedziałek, 20 maja 2013, 02:08

Piątkami są podobno Jodie Foster i Tilda Swinton :)

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Piątki- aktorki ;)

#5 Post autor: Kapar » poniedziałek, 20 maja 2013, 10:15

chyba masz racje, obie wyglądają jak "zimne suki". nie mówię, że takie są panie Piątki, tylko akurat te dwie aktorki mają mały wahlarz emocji w kreowaniu postaci i boją wręcz chłodem... co byc może jest sposobem na aktorstwo u 5?

chyba ze świeczką szukac aktorek-Piątek, bo ten typ z niechęcią wystawia się na świecznik, np poprzez bycie aktorem/aktorką
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Piątki- aktorki ;)

#6 Post autor: Elkora » poniedziałek, 20 maja 2013, 18:47

Nie rozumiem tego toku myślenia, mi aktorstwo wydaje się czymś bardzo niskim w porównaniu z reżyserią czy zajmowaniem się nauką
Obrazek

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Piątki- aktorki ;)

#7 Post autor: Eol » niedziela, 2 czerwca 2013, 00:55

Dobry aktor powinien wczuć się w postać odczuwając jej uczucia i dzielić się nimi z widzem, a nie tylko "grać". Jeśli w scenie ma być wściekły, to na prawdę powinien być wściekły. To raczej nie pasuje do obserwatora. Tak przynajmniej myślę...
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
abc2343
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 27 lipca 2013, 21:10

Re: Piątki- aktorki ;)

#8 Post autor: abc2343 » sobota, 27 lipca 2013, 21:17

Tutaj http://www.enneagram.net/type5.html jest dużo nazwisk znanych osób, które były 5 i z nich wyłapałam Michelle Pfeiffer, ale aktorów za to więcej: Anthony Hopkins, Al Pacino no i oczywiście genialny i niezastąpiony Daniel Day-Lewis :D . Ale tak w sumie to ich gra też jest taka jakaś... niedostępna, nie uważacie?
5w4 INTP
/// Teraz jestem bardziej ENTP i wychodzi mi niby 7w8, ludzie się zmieniają XD

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Piątki- aktorki ;)

#9 Post autor: Kapar » niedziela, 28 lipca 2013, 03:21

Miałbym spore wątpliwości co do Hopkinsa i Pacino, ich osoby wydają się bardziej żywiołowe i energiczne, nie przypominają Piątek... Człowiek z blizną czy Hannibal Lecter. Pfeiffer zdecydowanie na ekranie wygląda na zdystansowaną i bez wielkich emocji, więc kto wie, może jest Piątką?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: Piątki- aktorki ;)

#10 Post autor: BlackRose » niedziela, 28 lipca 2013, 12:21

Pfeiffer to ponoć 6w5.
5w4

Awatar użytkownika
abc2343
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 27 lipca 2013, 21:10

Piątka jako aktor

#11 Post autor: abc2343 » niedziela, 6 października 2013, 23:06

Nie znalazłam podobnego wątku, poprawcie mnie jeśli taki temat był już poruszany :D
Zastanawiałam się czy do piątki pasuje aktorstwo. Na co dzień ukrywamy bowiem swoje emocje, często udajemy inne niż naprawdę. Przynajmniej ja tak robię, aby uniknąć zbytniej opiekuńczości albo po prostu nie mam ochoty na różne 'wylewności' :). Odkryłam też, że bardzo mi się to podoba. Lubię się tym bawić, takie udawanie może być całkiem przyjemne, jeśli naprawdę tego chcę. Mimo wszystko z kariery filmowej bardziej pasuje mi reżyser/scenarzysta ;) . Dodam też, że kocham filmy i bardzo się nimi interesuję :-P
A wy? Jakie są wasze odczucia związane z aktorstwem :) ?
5w4 INTP
/// Teraz jestem bardziej ENTP i wychodzi mi niby 7w8, ludzie się zmieniają XD

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Piątka jako aktor

#12 Post autor: And » środa, 9 października 2013, 21:36

Jest w tym coś atrakcyjnego, zachowywać się nieautentycznie, niezgodnie z własnymi przekonaniami i odczuciami, ale nie pod przymusem sytuacji, tylko po prostu "grać", tak, jak w grę komputerową. :mrgreen: Człowiek może odpocząć od ciągłego myślenia nad codziennymi sprawami i skupić swoja uwagę na czymś niecodziennym.

Aktorstwo samo w sobie nie pociągało mnie w dzieciństwie. Choć nigdy nie miałem problemu z wystąpieniami publicznymi, to jednak byłem uważany za osobę nieśmiałą, w dodatku bardziej matematyka niż humanistę, czy artystę i nikt mnie nigdy do tego typu aktywności nie zachęcał. Sam też uważałem, że mam lepsze rzeczy do roboty.
Mam jednak na koncie występ kabaretowy i mam wrażenie, że całkiem dobrze idzie mi np. przedrzeźnianie innych ludzi, a ma to w sobie coś z aktorstwa, więc gdybym dostał odpowiednią rolę, kto wie, może udałoby mi się nieźle zagrać.

No i do odpowiedniej roli wszystko się sprowadza. Nie wyobrażam sobie zostać zawodowym aktorem i grać jakieś role, z którymi bym się nie potrafił utożsamiać i w taki sposób, jaki by inni kazali. Wydaje mi się, że każda Piątka ma takie role, których za nic w świecie nie chciałaby odgrywać. Mylę się?

Z tego powodu myślę, że odpowiednio wykorzystane 5 może być dobrym aktorem, ale raczej nie będzie wszechstronnym aktorem, który zagra każdą rolę, jaką potrzeba. A przynajmniej o sobie miałbym taką opinię.

Filmów samych w sobie prawie nie oglądam. Teatr tym bardziej nigdy nie był dla mnie atrakcyjny. Wolę oglądać sport albo programy naukowe. :D

ODPOWIEDZ