Reakcja 5 na piękno

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Reakcja 5 na piękno

#31 Post autor: Snufkin » środa, 20 sierpnia 2014, 17:29

Mi się podobają stare poniemieckie domy i np. przykro patrzeć gdy się widzi stary szlachecki dworek przemieniony w blok mieszkalny dla wiejskich rodzin. Nie znam się na architekturze ale myślę, że połączenie klasycznych form z nowoczesną funkcjonalnością to jest właśnie to.


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Reakcja 5 na piękno

#32 Post autor: Cotta » środa, 20 sierpnia 2014, 17:57

winterbreak pisze: Cotta, Twoje domki są kiczowate
Bo ja lubię kicz. :D
winterbreak pisze: Jak kogoś ciekawią WYJĄTKOWE domy jednorodzinne, polecam Koniecznego.
A takich modernistycznych akwariów właśnie nie lubię.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Reakcja 5 na piękno

#33 Post autor: Zielona » środa, 20 sierpnia 2014, 18:23

Snufkin pisze:Mi się podobają stare poniemieckie domy i np. przykro patrzeć gdy się widzi stary szlachecki dworek przemieniony w blok mieszkalny dla wiejskich rodzin. Nie znam się na architekturze ale myślę, że połączenie klasycznych form z nowoczesną funkcjonalnością to jest właśnie to.
Zgadzam się z Tobą :)
Kiedyś każdy region charakteryzował się innym budownictwem. Niestety wojny wiele poniszczyły, a komuna zafundowała nam "cudne" klocki i blokowiska (podziękujmy panu Le Corbusier ;) ). Obecnie mamy jakąś mieszaninę "międzynarodówki" z nowoczesnością.
A mamy przecież piękny wzór w postaci dworku polskiego, który daje ogromne możliwości - od prostego drewnianego aż po prawie pałacowe. Już w okresie międzywojennym architekci wskazali dworek polski jako styl "narodowy".
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Reakcja 5 na piękno

#34 Post autor: Snufkin » środa, 20 sierpnia 2014, 18:30

Dokładnie taki dworek mi się marzy. Z piwnicą, strychem, jakimś pobocznym budynkiem gospodarczym i ewentualnie sauną w pakiecie.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Reakcja 5 na piękno

#35 Post autor: Zielona » środa, 20 sierpnia 2014, 18:38

Cieszy mnie to, tylko zastanawiam się jak on się wpisze w krajobraz Nowej Szwabii ;) A przy tamtejszym klimacie sauna na rozgrzewkę to dobry pomysł :D
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Reakcja 5 na piękno

#36 Post autor: sjofh_ystad » środa, 20 sierpnia 2014, 23:48

W głowie pojawia się wszechogarniający zachwyt / w głowie pojawia się mnóstwo ciekawych myśli / chce mi się płakać / staje mi (alternatywa "lub").
To zależy jakie piękno :D
jakocianka pisze:
And pisze:A co to jest piękno? :mrgreen:
Rzeczownik abstrakcyjny. :mrgreen:
odpowiedź godna 5 :)

jakocianka
Posty: 134
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2014, 19:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Mięsożerna roślina

Re: Reakcja 5 na piękno

#37 Post autor: jakocianka » piątek, 22 sierpnia 2014, 15:15

Architektura... Nie lubię typowych prostokątnych domków. Urozmaicenia, półkola i takie tam dodają uroku. Co nie zmienia faktu, że musi być symetrycznie :D
[INTP RLUEI sx]
Keep running
Spoiler:

Awatar użytkownika
letchku
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 24 sierpnia 2014, 17:42
Enneatyp: Obserwator

Re: Reakcja 5 na piękno

#38 Post autor: letchku » niedziela, 7 września 2014, 17:19

Asteroid pisze:Jak postrzegacie piękno np krajobrazów, lasów, morza, zachodu słońca, nocy, gwiazd, barw itp?
Dostrzegacie to czy Was to w ogóle nie rusza?
A piękno płci przeciwnej? :wink:
Łzy mi stają w oczach, kiedy spaceruję po usłanej liśćmi, opustoszałej alejce w parku podczas deszczu.
A najbardziej kocham śnieżne zimy.
Im mniej osób wokół tym bardziej potrafię to docenić.

Piękno płci przeciwnej... Hm ;) Doceniam, ale nie jestem poruszona :mrgreen:
Zresztą potrafię docenić piękno każdej płci. I fizyczne, i duchowe.
Nie ma wolności dla człowieka, jak długo nie pokonał on strachu przed śmiercią.

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Reakcja 5 na piękno

#39 Post autor: TowarzyszFrytas » wtorek, 16 września 2014, 23:25

Widoczki łona natury jak najbardziej lubię. Czasem sobie po prostu staję i paczę. Budynki niezbyt wzbudzają mój zachwyt, już prędzej jakieś widoki panoramiczne albo odosobniony przedstawiciel gatunku jako część większej całości. Piękno płci przeciwnej niezbyt mnie porywa, chyba, że na zdjęciach. Nie lubię się gapić na obcych ludzi bo jeszcze zaczną się gapić na mnie i co wtedy?

Jakkolwiek moje zewnętrzne reakcję na piękno zwykle sprowadzają się do "Meh ..."
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

jakocianka
Posty: 134
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2014, 19:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Mięsożerna roślina

Re: Reakcja 5 na piękno

#40 Post autor: jakocianka » środa, 24 września 2014, 20:11

Wiatr1000 pisze:Tak jak bym miał kilka uszu i w każdym uchu słuchawka i tam osobno każdy instrument by mi grał :D


Chwała Tobie zatem.
[INTP RLUEI sx]
Keep running
Spoiler:

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Reakcja 5 na piękno

#41 Post autor: Wiatr1000 » czwartek, 25 września 2014, 18:48

jakocianka pisze:
Wiatr1000 pisze:Tak jak bym miał kilka uszu i w każdym uchu słuchawka i tam osobno każdy instrument by mi grał :D


Chwała Tobie zatem.

Po prostu lubię taką muzykę i lubię się wsłuchiwać ;) Mogę każdy gatunek z każdego kraju jeśli mi dana piosenka wpadnie w ucho i mnie zachwyci, nawet głupkowaty, kiczowaty pop :)

Przyroda i flora tylko popatrzeć z dystansu. Jako typowy obserwator a nie badacz, bez żadnych aż takich ochów i achów. Popatrzeć na całość i tylko obserwować zachowanie i czynności zwierząt i ich relacje :)
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Frankie
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 3 października 2014, 20:29
Enneatyp: Obserwator

Re: Reakcja 5 na piękno

#42 Post autor: Frankie » piątek, 10 października 2014, 13:49

Dostrzegam piękno. Jeśli jest coś naprawdę ładnego (w moim odczuciu), to potrafi mnie to wyrwać z zamyślenia (a to niekiedy trudne, zresztą chyba nie trzeba tego tłumaczyć). Skupiam się wtedy na tym i potrafię to obserwować przez dłuższy czas, po prostu się tym napawając i... przenosząc swoje myśli na to coś. Oczywiście nie uzewnętrzniam swojego zachwytu, bo i nie bardzo potrafię czy też chcę, a kiedy ktoś spyta mnie o opinię, to odpowiem lakonicznie i brzmię, jakbym wyrażał zdanie dla świętego spokoju, zrzędliwie. No, chyba że jestem na koncercie - wtedy, odrobinę zazwyczaj podchmielony, idę dać upust swojemu podziwowi w pogo. :mrgreen:
A skoro przy muzyce teraz jestem... zauważyłem, że zdarza mi się ją odkrywać stopniowo (tzn. od ogółu do szczegółu), czasem trwa to naprawdę długo, jednak dzięki temu nawet te ''starsze'' piosenki mam możliwość poznawać na nowo, skupiając się ciągle na innych aspektach.
Ale brzydotę też lubię. Znaczy - lubię, o ile coś paradoksalnie w tej brzydocie mi się podoba. Uwielbiam turpizm i to, co dla niektórych może wydawać się powierzchownie wstrętne/ponure/obskurne, dla mnie bywa ładne, bo jest w tym coś takiego innego, ma swoją atmosferę.
Co tyczy się płci przeciwnej (i nieprzeciwnej też); wygląd wyglądem, ale nie będę czuł przyjemności z patrzenia na kogoś, obcowania z nim, rozmowy, jeżeli nie ma w ofercie nic prócz ładnego opakowania. Jestem sapioseksualny i dla mnie w drugim człowieku piękno oznacza także intelekt. Intelekt to podstawa, bez której niewiele można zdziałać. Zwracam uwagę na estetykę wypowiedzi i jeśli jakieś uosobienie piękna stawia błędy ortograficzne i interpunkcyjne (a jeśli wypisuje głupoty, nie da się poruszyć z nią/nim żadnego normalnego tematu poza ''jak Ci minął dzień?'', używa 'xd', w ogóle przesadza z emotikonami, a swoją edukację - w skrajnym przypadku - zakończyła na drugiej klasie gimnazjum, to bez kija, a nawet i z kijem nie podejdę), to są one w stanie przyćmić ten wygląd do tego stopnia, że wycofuję się ze znajomości.
A skoro o domach zaczęła się gdzieś tam dyskusja - najpiękniejsze są wiktoriańskie!
What a dark and dreadful morning... I love it.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Reakcja 5 na piękno

#43 Post autor: Eol » piątek, 10 października 2014, 19:32

Ja znów uwielbiam krajobrazy i niesamowitą radość sprawia mi umieszczanie ich na zdjęciach :D Gdy do tego dochodzą jakieś architektoniczne cuda, to też dobrze :D
W sumie wcale nie muszą być cuda, bo piękno można dostrzec w rzeczach które nic specjalnie ładnego w sobie nie mają, a mimo to, jakiś drobny szczegół sprawia że dana rzecz wydaje się wyjątkowa. No ale każdemu co innego wyda się ładne.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Czarowniczka
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 2 października 2014, 18:10
Enneatyp: Obserwator

Re: Reakcja 5 na piękno

#44 Post autor: Czarowniczka » poniedziałek, 13 października 2014, 22:24

Podoba mi się wiele rzeczy, najczęściej te, które wzbudzają we mnie sentyment. Może to być światło, światło naturalne jest w ogóle, według mnie, niesamowitym zjawiskiem, jakaś cecha w człowieku, najczęściej w jego sposobie poruszania się, muzyka, można w niej "utonąć" i przenieść się zupełnie gdzie indziej...

A apropo wnętrz, moim zdaniem najprzytulniejsze są te trochę zagracone, najlepiej z dużą ilością książek :)
5 LII

lejtekole
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 00:52
Enneatyp: Obserwator

Re: Reakcja 5 na piękno

#45 Post autor: lejtekole » niedziela, 19 października 2014, 01:03

Światło. Moment w którym jedziesz autobusem a światło pada ci na twarz, światło wpadające przez okno na ścianę. Jasne pomieszczenia. Jestem zafascynowana gwiazdami... Przyjemność sprawia mi patrzenie na lampki choinkowe. Uwielbiam deszcz, burze- pioruny. Mam bardzo dobry węch, a co za tym idzie dobrą pamięć zapachową. Piękny zapach sprawia mi większą przyjemność niż piękny krajobraz.

ODPOWIEDZ