Massive Open Online Courses (MOOCs)

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Massive Open Online Courses (MOOCs)

#16 Post autor: duplo » czwartek, 7 maja 2015, 21:52

Mam pytanie do osób, które próbowały te kursy. Jestem zainteresowana jednym (płatnym) i chciałam zapytać, w jakiej formie są przeprowadzane - jak sprawdzają umiejętności, w jaki sposób się uczy, czy ktoś to kontroluje na bieżąco (np. są jakieś wyznaczone daty/godziny online), czy raczej mogę elastycznie dopasować do swojego czasu (i czy jeżeli kurs trwa miesiąc, to czy z powodu braku czasu mogę odbywać go 2 miesiące), czy mogę zadania powtarzać (zejdzie mi trochę dłużej ze względu na tłumaczenie nieznanych, angielskich słów)


We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Massive Open Online Courses (MOOCs)

#17 Post autor: Cotta » czwartek, 7 maja 2015, 23:14

Zrobiłam już kilka. :) Z tymi zasadami jest rożnie, w zależności od kursu, bo...
duplo pisze:w jakiej formie są przeprowadzane - jak sprawdzają umiejętności, w jaki sposób się uczy,
Zawsze są wykłady w formie wideo (przeważnie jeden "odcinek" tygodniowo) i cotygodniowe quizy (test jedno- i wielokrotnego wyboru, ewentualnie jakieś słowo lub liczba do wpisania). Często oprócz quizów jest jeszcze egzamin końcowy (też w formie testu wyboru). Czasami bywają dodatkowe zadania do wykonania (np. do napisania jakiś tekst lub projekt w jakimś programie).
Testy sprawdza system. Jeżeli są dodatkowe prace typu tekst/projekt, kursanci sprawdzają sobie je nawzajem (dostajesz wytyczne, za co masz dawać punkty i oceniasz kilka prac innych kursantów, w tym samym czasie kilkoro kursantów ocenia Twoją pracę).
czy ktoś to kontroluje na bieżąco (np. są jakieś wyznaczone daty/godziny online),
Są deadliny, ustawione w systemie (jak rozwiążesz test po terminie, nie dostaniesz za niego punktów lub dostaniesz mniej - zależy jakie zasady ma dany kurs). Deadliny też zależą od kursu. Czasem ma się na poszczególne quizy tylko tydzień, czasem można je rozwiązywać do końca trwania kursu.
czy raczej mogę elastycznie dopasować do swojego czasu (i czy jeżeli kurs trwa miesiąc, to czy z powodu braku czasu mogę odbywać go 2 miesiące)
Jeżeli kurs trwa miesiąc, to nie możesz go robić dwa miesiące. Wyjątek to kursy realizowane pod szyldem "at your own pace" (ale takich nie robiłam, więc nie wiem, jak bardzo są elastyczne). Niektóre kursy oferują opcję "apply late days" - na cały kurs masz np. 10 dni spóźnienia do wykorzystania i wtedy nie tracisz punktów, nawet jak zrobisz coś po terminie (ale tylko w ramach tych np. 10-ciu dozwolonych dni). Ale nie każdy kurs to ma.
czy mogę zadania powtarzać (zejdzie mi trochę dłużej ze względu na tłumaczenie nieznanych, angielskich słów)
Przy quizach najczęściej ma się 2-3 podejścia, więc wynik można poprawić. Przy egzaminach końcowych czasami jest tylko jedno podejście, czasami też 2-3. Pisemnych prac (tekst/projekt) nie można poprawiać. Zdecydowana większość quizów jest "untimed", co oznacza, że nie masz ograniczeń czasowych i możesz sobie nad testem ślęczeć choćby cały dzień. Przy egzaminach końcowych czasem się zdarza jakieś ograniczenie czasowe, ale dużo czasu dają (nigdy nie miałam problemu, żeby się wyrobić, a też muszę tłumaczyć słówka i dumać).

Ogólnie wszystkie wymogi, zasady oceniania i terminy są podawane w sylabusie kursu, na samym początku. Za samo zapisanie się na kurs nie płacisz, więc się zapisujesz, wchodzisz w kurs i czytasz zasady. Jeżeli Ci pasują, to wtedy możesz wybrać "signature track", czyli tę opcję z weryfikacją (a przynajmniej tak się ona nazywa na courserii). Jeżeli Ci nie pasują, to i tak możesz sobie posłuchać wykładów i porozwiązywać testy, tyle że na koniec nie dostaniesz zweryfikowanego certyfikatu.

Jak chcesz zobaczyć, jak to działa, to zapisz się na cokolwiek na darmową ścieżkę i po prostu się pobaw opcjami. Nie ma żadnej kary za nieukończenie kursu, czy za zapisanie się na niego dla jaj (tylko się nie zapisuj wtedy na ścieżkę płatną).

PS. Powyższe dotyczy courserii, jak jest gdzie indziej, nie wiem.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Massive Open Online Courses (MOOCs)

#18 Post autor: duplo » piątek, 8 maja 2015, 15:56

Dziękuję za rozbudowaną odpowiedź, rozwiała wiele moich wątpliwości!
Cotta pisze: Pisemnych prac (tekst/projekt) nie można poprawiać.
Czy to oznacza, że jak nie zaliczę jakiegoś projektu końcowego, to tracę pieniądze i jeśli chcę zaliczyć jeszcze raz, to tracę kolejne 4 tygodnie i 49$?
Ogólnie wszystkie wymogi, zasady oceniania i terminy są podawane w sylabusie kursu, na samym początku. Za samo zapisanie się na kurs nie płacisz, więc się zapisujesz, wchodzisz w kurs i czytasz zasady. Jeżeli Ci pasują, to wtedy możesz wybrać "signature track", czyli tę opcję z weryfikacją (a przynajmniej tak się ona nazywa na courserii). Jeżeli Ci nie pasują, to i tak możesz sobie posłuchać wykładów i porozwiązywać testy, tyle że na koniec nie dostaniesz zweryfikowanego certyfikatu.
A jak się zapiszę na ten kurs ''za darmo'', to mogę np. po dwóch czy trzech ćwiczeniach cofnąć go od nowa, zapłacić i robić certyfikowany?
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Massive Open Online Courses (MOOCs)

#19 Post autor: Cotta » piątek, 8 maja 2015, 16:34

duplo pisze:Czy to oznacza, że jak nie zaliczę jakiegoś projektu końcowego, to tracę pieniądze i jeśli chcę zaliczyć jeszcze raz, to tracę kolejne 4 tygodnie i 49$?
Tych projektów trudno nie zaliczyć, bo jakieś punkty dostaniesz choćby za samo przystąpienie. Poza tym oprócz projektów masz nadal quizy i dużo punktów jest za nie, a do wyniku końcowego liczą się punkty uzyskane ze wszystkiego. Ile procent sumy punktów trzeba uzyskać, żeby dostać dyplom ukończenia, to znowu zależy od kursu - bywają takie, że 50%, bywają, że 70%. Ale zważywszy, że quizy można poprawiać, to myślę, że naprawdę trzeba się postarać, żeby nie skompletować wymaganej liczby punktów.
A jak się zapiszę na ten kurs ''za darmo'', to mogę np. po dwóch czy trzech ćwiczeniach cofnąć go od nowa, zapłacić i robić certyfikowany?
Tego niestety nie możesz. Na zapisy na certyfikowaną ścieżką jest jakiś okres (np. 2 tygodnie), poza tym te wyniki, które już masz z przerobionej części, normalnie się liczą. Natomiast niektóre kursy powtarzają i wtedy możesz po prostu robić drugi raz ten sam kurs, tym razem z certyfikacją.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Massive Open Online Courses (MOOCs)

#20 Post autor: duplo » piątek, 8 maja 2015, 16:53

Ok. Dzięki :)
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Massive Open Online Courses (MOOCs)

#21 Post autor: bruno dievs » piątek, 8 maja 2015, 20:02

duplo pisze:Czy to oznacza, że jak nie zaliczę jakiegoś projektu końcowego, to tracę pieniądze i jeśli chcę zaliczyć jeszcze raz, to tracę kolejne 4 tygodnie i 49$?
Nie robiłem nigdy płatnej "signature track", ale ja zaliczyłem 1/8 kursów które zacząłem. Co prawda, część zacząłem, przejrzałem co tam jest i nie robiłem w ogóle, część zrobiłem np do połowy a potem nie miałem czasu. Ale jak już zrobiłem wszystkie zdania / projekty to zaliczałem.
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

ODPOWIEDZ