Głupie Piątki

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Głupie Piątki

#1 Post autor: Agon » czwartek, 14 maja 2015, 00:31

5 to ponoć prawdopodobnie najinteligentniejszy statystycznie typ enneagramu. Znacie może jakichś głupich przedstawicieli tego typu? Jeśli tak, to czym ta głupota się przejawia i co was w takich głupich Piątkach najbardziej irytuje?



Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Głupie Piątki

#2 Post autor: chokureika » czwartek, 14 maja 2015, 07:45

Nie wiem skąd wziąłeś tę statystykę.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Głupie Piątki

#3 Post autor: Snufkin » czwartek, 14 maja 2015, 08:45

chokureika pisze:Nie wiem skąd wziąłeś tę statystykę.
Pewno z dupy.
W czym się moja głupota przejawia? Trudno powiedzieć, choć często się irytuje jak moglem tak a nie inaczej postąpić. Tzn. jestem mądry po fakcie. Może po prostu myślę za wolno.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Głupie Piątki

#4 Post autor: Agon » czwartek, 14 maja 2015, 09:45

Przy porównaniach typów różnej maści są wzmianki o tym, że 5 to prawdopodobnie najinteligentniejszy typ, choć wszędzie zdarzają się przygłupy.
Jedynki są często inteligentne i niezależne więc może się mylnie identyfikować z piątką, jednakże jedynka jest typem akcji i podejmowania działań, podczas gdy piątka głównie zajmuje się rozmyślaniem.
Dla przykładu intelektualna trójka może się mylnie identyfikować z piątką.
Intelektualne czwórki mylnie się mogą identyfikować z piątkami, zwłaszcza gdy odczuwają silny wpływ skrzydła 5.
Szóstki mogą też się identyfikować z piątką, zwłaszcza gdy są inteligentne, jak z reguły większość szóstek jest, ale w przeciwieństwie do piątek, są bardziej praktyczne i życiowe.
Intelektualna dziewiątka, zwłaszcza męska, często się mylnie utożsamia z piątką, jednakże piątka lubi się spierać na poziomie intelektualnym podczas gdy dziewiątka jest pojednawcza i unikająca konfliktów.
http://www.enneagram.pl/
Tak duża liczba Dziewiątek mylnie identyfikujących się z Piątkami bierze się z faktu, że przedstawiciele obu typów mogą być niezwykle inteligentni (chociaż średni iloraz inteligencji najprawdopodobniej jest najwyższy właśnie wśród Piątek). Nieprzeciętnie inteligentna Dziewiątka może być błyskotliwa jak Piątka, jednakże jej błyskotliwość ogranicza się tylko do pewnej, określonej dziedziny życia. Mogą błyszczeć w pracy ale być nierozgarnięte i obojętne wszędzie indziej, podczas gdy Piątki nigdy nie pozwalają sobie na umysłowy odpoczynek. Bycie inteligentnym nie czyni z Dziewiątki intelektualisty, tak samo jak myślenie nie czyni z niej myśliciela. Jak widzimy, by prawidłowo rozpoznać typ, należy wziąć pod uwagę wszystkie cechy i motywacje danej osoby; nie można ograniczać się tylko do jednej, dwóch aspektów i powiedzieć na przykład - "myślę, więc jestem... Piątką"!
Podstawowy powód dla którego te dwa bardzo różne typy są mylone, to chęć określania siebie przez niektóre typowe Trójki (zwłaszcza gdy są inteligentne) jako "myślicieli". Ponieważ Piątki są stereotypowo uważane za "inteligentny, myślący typ", typowe Trójki wybierają chętniej ten typ, niż swój właściwy. Ta pomyłka jest popełniana prawie wyłącznie przez Trójki, Piątki nie są skłonne uważać się za Trójki. Typowe Trójki są nastawione do spełniania ukrytych wymagań swoich rodziców. Tak więc w rodzinach gdzie ceni się inteligencję, oryginalność i przytomność umysłu jest całkiem normalne, że Trójki dorastają przeświadczone, iż wymienione cechy są wysoko opłacalne. Ograniczona koncepca typów lub niepochlebna i nieuczciwa prezentacja typu Trójki w niektórych opisach Enneagramu może powodować chęć bycia Piątką u Trójki.

Niektóre Trójki również mogą być myślicielami i mieć oryginalne pomysły, są w stanie zostać przodującymi naukowcami czy błyskotliwymi studentami. Ale te cechy same w sobie nie wystarczają do bycia Piątką. Przyczyna mylnej identyfikacji leży w koncentrowaniu się na pojedynczych atrybutach, zamiast traktowaniu typu jako całości, wliczając główną motywację.
http://www.enneagram.pl/Enneagram/

Poza tym wśród przedstawicieli typu 5 są wymieniani różni wybitni naukowcy znacznie częściej, niż wśród innych typów. Tak, to wszystko to uogólnienia i generalizacje, ale jednak skądś to się bierze. 5 jest z Triady Myśli i używa Ośrodka Intelektu jako głównego. 2, 5 i 8 to typy, które używają przede wszystkim swojego głównego ośrodka. Dlatego 2 to tacy empaci, 5 myśliciele, a 8 działacze 8-)

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Głupie Piątki

#5 Post autor: And » czwartek, 14 maja 2015, 14:35

W głupich Piątkach najbardziej irytuje mnie nieodróżnianie pojęć "inteligentny" i "intelektualny".

Po tym, co przytoczył Agon, nie da się ukryć, że w niektórych źródłach faktycznie pojawiają się wzmianki o rzekomo inteligentnych 5. :surprised: (chociaż większość z tych cytatów, poza bodajże jednym, odnosi się do identyfikowania 5 z inteligencją, a nie o faktycznym jej poziomie) Być może tendencje do siedzenia w własnej głowie sprawiają, że statystycznie 5 podejmują się większej liczby aktywności intelektualnej, przez co mają bardziej wyćwiczone umysły. No nie wiem, według niektórych definicji inteligencja to rzecz wrodzona... ale wiadomo, że sprawność nietrenowanego mózgu obniża się.

Poza Internetami, głupich 5 jeszcze nie spotkałem, więc więcej do powiedzenia na ten temat niestety nie mam. :sad2:

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Głupie Piątki

#6 Post autor: Agon » czwartek, 14 maja 2015, 16:26

And pisze:W głupich Piątkach najbardziej irytuje mnie nieodróżnianie pojęć "inteligentny" i "intelektualny".
Według niektórych definicji intelekt to synonim inteligencji.
Intelekt – (łac. intellectus: percepcja, postrzeganie, poznanie), zdolności umysłowe, kultura umysłowa człowieka (potencjalnie również istot pozaziemskich czy sztucznej inteligencji). Odnosi się do zdolności uzyskania i wykorzystania wiedzy, rozumienia myśli, poznania. Również inna nazwa umysłu, rozumu, inteligencji (w odróżnieniu od uczuć, woli, zmysłów). Ogólnie rzecz ujmując jest iloczynem zdolności umysłowych, doświadczenia oraz wiedzy człowieka i możliwości ich wykorzystywania. Termin ten jest ściśle związany z rozsądkiem i rozumieniem.

Geneza słowa intelekt pochodzi od łacińskich słów inter (między) oraz lego (wybierać) co po połączeniu oznacza "wybierać między".
Intelektualny odnosi się do intelektu, synonimy: http://www.synonimy.pl/synonim/intelektualny/

Mnie w głupich Piątkach irytuje jaranie się cynizmem (który wbrew pozorom nie wymaga jakiejś wybitnej inteligencji) i jednoczesne olewanie praktycznego zastosowania wiedzy, wyśmiewanie ludzi pracy przy jednoczesnej megalomanii, a także bezgraniczna wiara we własny umysł i niezauważanie kreatywności i inteligencji innych osób.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Głupie Piątki

#7 Post autor: And » czwartek, 14 maja 2015, 17:22

Agon pisze:Intelektualny odnosi się do intelektu, synonimy: http://www.synonimy.pl/synonim/intelektualny/
Sam widzisz, że w synonimach "intelektualny" nie ma słowa "inteligentny". Bo intelektualny się do intelektu odnosi, a inteligentny intelekt (rozwinięty na dobrym poziomie) posiada i w tym jest różnica. Tak, jak nie trzeba być wysportowanym, żeby uprawiać sport, tak samo nie trzeba być inteligentnym, by próbować popisać się intelektualizmem.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Głupie Piątki

#8 Post autor: Agon » czwartek, 14 maja 2015, 18:02

And pisze:Tak, jak nie trzeba być wysportowanym, żeby uprawiać sport, tak samo nie trzeba być inteligentnym, by próbować popisać się intelektualizmem.
To brzmi jakby intelektualista nie musiał być inteligentny, a sportowiec nie musiał być wysportowany. Zajmowanie się zadaniami wymagającymi intelektu nie czyni z kogoś intelektualisty, tak jak zajmowanie się sportem nie czyni z kogoś sportowca, chyba że mówimy o zawodowcach.

Wiele zależy od progu jaki przyjmiemy np. czy za sportowca uznamy kogoś grającego w jakiejś gminnej drużynie, czy dopiero kogoś kto gra w klubie piłkarskim typu Wisła Kraków. Podobnie z intelektualistą, czy jest nim ktoś z wykształceniem podstawowym, magister, czy może dopiero profesor.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Głupie Piątki

#9 Post autor: Elkora » czwartek, 14 maja 2015, 18:35

Intelektualistą nie stajesz się przez papierek bo to nie zawód tylko sposób na życie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: Głupie Piątki

#10 Post autor: Osteoporoza » czwartek, 14 maja 2015, 19:44

Jeśli 5 są intelektualistami, a przez intelektualizm stają się inteligentne, to nigdy nie rozpoznasz głupiej 5, bo z założenia nie może być głupią - nieinteligentną.
6w5

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Głupie Piątki

#11 Post autor: Elkora » czwartek, 14 maja 2015, 20:11

To że w sensie enneagramowym 5 to intelektualiści (bo ośrodek intelektu) nie znaczy że muszą być intelektualistami w powszechnym rozumieniu tego słowa
Intelektualizm też nie musi się pokrywać z inteligencją zawsze można być tylko wannabe
Te cytaty wyglądają tak a nie inaczej bo jak zaczynasz się interesować enneagramem to widząc że ktoś umie czytać przydzielasz go do 5
Obrazek

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: Głupie Piątki

#12 Post autor: Osteoporoza » czwartek, 14 maja 2015, 20:22

Nie ma innej interpretacji znaczenia tych słów, po prostu konkluzja płynąca z nich (że 5 nie może być głupie) jest absurdalna.
A skoro mamy tylko jedną teorię enneagramu, to trzymamy się niej naginając znaczenie słów.
6w5

Jamci
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 20:22

Re: Głupie Piątki

#13 Post autor: Jamci » piątek, 22 maja 2015, 23:07

Ja jestem piątką i jestem tępy jak taboret. Przykład z pierwszej ręki, że się tak wyrażę.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Głupie Piątki

#14 Post autor: Elkora » sobota, 23 maja 2015, 01:11

A masz takie mieciutkie poszycie na wierzchu?
Obrazek

Jamci
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 20:22

Re: Głupie Piątki

#15 Post autor: Jamci » sobota, 23 maja 2015, 09:56

Nie, zwykły, drewniany taboret.

ODPOWIEDZ