Połączenia z 8'semką i 7'demką.

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
michal5225
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2015, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Połączenia z 8'semką i 7'demką.

#1 Post autor: michal5225 » piątek, 20 maja 2016, 18:08

Jak odczuwacie połączenia z ósemką i siódemką?
Czy macie okresy w swoim życiu kiedy połączenie z którymś z tych typów staje się tak silne że aż uciążliwe?

Aby temat nie był pusty spróbuję opisać jak to wygląda z mojej perspektywy.
Przede wszystkim mamy kilka teorii na temat tego jak wpływają na nas połączenia, taki ze mnie ignorant że postanowiłem olać te teorie i po prostu obserwować jak te połączenia działają na mnie (subiektywnie rzecz analizując).

Z początku wydawało mi się że połączenia z innymi typami wypływają tylko spontanicznie, pod wpływem sytuacji, emocji czy innych szybko zmieniających się czynników.
Myślę że wynika to z tego że najłatwiej zaobserwować takie zmiany - człowiek zaczyna nagle mieć silną potrzebę podłożenia komuś pinezki pod tyłek albo nadepnięcia na buta (wpływ 7'demki), innym razem staje się dziwnie odważny, pewny siebie i totalnie wyzuty ze strachu (wpływ 8'semki).

Z perspektywy czasu widzę jednak że pewne cechy 7'demki czy 8'semki nigdy nie pojawiają się spontanicznie - na przestrzeni długich okresów czasu nasz charakter przyjmuje jakieś cechy charakterystyczne dla tych typów. Słomiany zapał, zdolności społeczne, emocje tak pozytywne że nawet depresja przestaje być smutna - wpływ siódemki. Co do ósemki, nie potrafię zidentyfikować u siebie tego typu cech, być może dlatego że na dłuższą metę nie jestem silnie związany z tym typem.

Z jeszcze większej perspektywy czasu można dostrzec że pewne cechy tych typów są z nami od zawsze - u mnie to wypadło na snucie wyidealizowanych planów na przyszłość.

No i przechodząc do sedna, wkurza mnie ta siódemka z którą moja więź od dobrych kilku lat coraz bardziej się pogłębia - fajnie jest być wesołym, mieć zdolności społecznie i w ogóle ale z drugiej strony trudniej się pracuje zawodowo, człowiek ma coraz większe problemy z podejmowaniem działania etc...


Bycie wolnym - to móc nie kłamać.
Między każdą parą wymiernych chwil istniały miliardy chwil niewymiernych.
Nie wszystko co się opłaca warto robić. A nie wszystko co warto robić zaraz się opłaca...
0w0 LIES-Se SY/SY/SY

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Połączenia z 8'semką i 7'demką.

#2 Post autor: Cotta » poniedziałek, 23 maja 2016, 01:54

O tym, jak się może przejawiać połączenie z 7 u Piątek na niższych PRO (poziomy rozwoju osobistego) kiedyś napisałam tutaj.
Ale ogólnie, pomimo, że często można się spotkać z opinią, że dla 5 połączenie z 7 jest złe, a z 8 jest dobre, to się z tym nie do końca zgadzam. Faktycznie obserwuję, że w sytuacji, kiedy "źle się dzieje", 5 lepiej wychodzi na sięganiu po 8-mkowe połączenie niż 7-kowe. Ale już w sytuacjach braku zagrożenia, braku konieczności mobilizowania się, działania itp., rozwijanie połączenia z 7 uważam za pozytywne, bo daje większą otwartość na ludzi, przyzwolenie na spontaniczność, radość dla samej radości.
Gdzieś zetknęłam się z teorią (alternatywną do tej o tym, że jedno połączenie jest złe, drugie dobre), że typ ma cały czas te połączenia, ale że na niższych PRO ujawniają się negatywne cechy typów z obu połączeń, a na wyższym PRO pozytywne. I ta teoria bardziej mi przystaje do własnych doświadczeń. Na niższych PRO połączenie z 7 objawiało się u mnie tak, jak opisałam w tym zlinkowanym poście, czyli takie uciekanie od problemu, wypieranie tego, że trzeba się nim aktywnie zająć. Na wyższych PRO przejawia się większym uspołecznieniem, wzrostem towarzyskości. Z kolei jeżeli chodzi o połączenie z 8 - na niższych PRO może się przejawiać zaczepnością, prowokowaniem, psykowatością, arogancją, agresywnymi komentarzami. Dobrze to jest opisane w szóstym poziomie zdrowia Piątek. Przypisuję to połączeniu z 8, bo kojarzą mi się z tym, jak się zachowują niezdrowe Ósemki (tyle, że one robią to z innych powodów). Ale na wyższych PRO połączenie z 8 przejawia się tak, że w chwilach wymagających mobilizacji, po prostu działasz. Miałam kilka takich sytuacji w życiu, że - chociaż na co dzień nie przejawiam silnego połączenia z 8 - czasowo zachowywałam się jak 8. Te sytuacje wymagały podjęcia odważnych decyzji, dużej aktywności (działania na najwyższych obrotach) i zachowania pewnej niewrażliwości w stosunku do ludzi, którzy chcieli mnie zatrzymać w bagienku, w którym tkwiłam. Choć po tych zrywach czułam się wykończona, to przeniosły moje życie o kilka pięter wyżej, jeżeli chodzi o jakość tego życia. Ale nie potrafiłabym funkcjonować jak 8 cały czas. I nawet bym nie chciała (trochę o tym pisałam w temacie o połączeniach - zaczyna się mniej więcej od połowy posta).
Ogólnie to powiedziałabym, że na niezdrowych poziomach w sytuacji stresu 5 ma skłonność do przejmowania postawy niezdrowej 7 (ucieczka w zagłuszacze rzeczywistości), a unikania działań zdrowej 8 (odważna konfrontacja z problemem), chociaż na tym drugim wyszłaby najlepiej - i to w tym sensie można mówić, że połączenie z 8 jest dla 5 dobre, a nie, że połączenie z 7 jest w ogóle zawsze złe, a połączenie z 8 w ogóle zawsze dobre. "Zdrowe" połączenie ma wg mnie znaczenie przy wyciąganiu się z niskich PRO. Na wyższych PRO z obu połączeń można wyciągać ich pozytywne aspekty.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Połączenia z 8'semką i 7'demką.

#3 Post autor: Kapar » poniedziałek, 23 maja 2016, 02:14

Cotta pisze:
Gdzieś zetknęłam się z teorią (alternatywną do tej o tym, że jedno połączenie jest złe, drugie dobre), że typ ma cały czas te połączenia, ale że na niższych PRO ujawniają się negatywne cechy typów z obu połączeń, a na wyższym PRO pozytywne.
Mi też bardziej pasuje ta teoria
Cotta pisze: Z kolei jeżeli chodzi o połączenie z 8 - na niższych PRO może się przejawiać zaczepnością, prowokowaniem, psykowatością, arogancją, agresywnymi komentarzami. Dobrze to jest opisane w szóstym poziomie zdrowia Piątek. Przypisuję to połączeniu z 8, bo kojarzą mi się z tym, jak się zachowują niezdrowe Ósemki (tyle, że one robią to z innych powodów).
Z jakich powodów wg ciebie?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Połączenia z 8'semką i 7'demką.

#4 Post autor: Cotta » poniedziałek, 23 maja 2016, 02:42

Kapar pisze:
Cotta pisze: Z kolei jeżeli chodzi o połączenie z 8 - na niższych PRO może się przejawiać zaczepnością, prowokowaniem, psykowatością, arogancją, agresywnymi komentarzami. Dobrze to jest opisane w szóstym poziomie zdrowia Piątek. Przypisuję to połączeniu z 8, bo kojarzą mi się z tym, jak się zachowują niezdrowe Ósemki (tyle, że one robią to z innych powodów).
Z jakich powodów wg ciebie?
Wydaje mi się, że z potrzeby testowania granic innych ludzi. Coś na zasadzie: chcę sprawdzić, jaki jesteś mocny, żeby wiedzieć, czy można na tobie polegać w trudnych sytuacjach. (Tyle, że taką postawą raczej tworzą sobie wrogów niż zjednują solidnych przyjaciół.) Plus trochę z powodu rozpierającego ich gniewu, czyli żeby dać szybki upust temu, co buzuje w środku.
U Piątek motywacja jest lękowa. Na szóstym PRO przypominają kontrfobiczne Szóstki - boją się, więc dużo szczekają, bo liczą, że wtedy inni ich nie ugryzą. 8 się nie boją. Myślę, że po prostu szukają w otoczeniu czegoś solidnego, a żeby sprawdzić, czy coś jest solidne, to po prostu w to rąbią.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
michal5225
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2015, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Połączenia z 8'semką i 7'demką.

#5 Post autor: michal5225 » poniedziałek, 23 maja 2016, 03:16

Kapar pisze:
Cotta pisze:
Gdzieś zetknęłam się z teorią (alternatywną do tej o tym, że jedno połączenie jest złe, drugie dobre), że typ ma cały czas te połączenia, ale że na niższych PRO ujawniają się negatywne cechy typów z obu połączeń, a na wyższym PRO pozytywne.
Mi też bardziej pasuje ta teoria
A ja nie podszedłem do tematu z punktu widzenia jakiejkolwiek z tych teorii - o ile teoria enneagramu (ogólnie rzecz biorąc) wydaje mi się wiarygodna, bo wiele kwestii ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, to nie dostrzegłem jeszcze takiego (jasnego i jednoznacznego) odzwierciedlenia tych teorii w moim życiu.

W ogóle wspominając o tych teoriach uświadomiliście mi że moje życie chyba zaprzecza obu tym teoriom.
Bardzo często siódemkowe połączenie pomaga mi w życiu, były momenty że to połączenie pomagało mi wygrzebać się z różnych problemów i tych rzeczywistych i tych w głowie - trudno więc mówić o tym że siódemka sama w sobie jest zła.
Teraz natomiast nadeszła taka sytuacja że mam jak by niższe PRO ale tylko na "poziomie" siódemki, "poziom" ósemki ma się bardzo dobrze - trudno więc mówić o tym że przejmujemy przy danym poziomie PRO tylko cechy pozytywne obu typów albo tylko cechy negatywne obu typów.
Na tle siódemki przeżywam coś w rodzaju specyficznego rodzaju depresji - zamiast smutku jest lenistwo (nie wiem czy to dobre określenie) x pierdyliard.
Z kolei na tle ósemki miewam bardzo pozytywne napady odwagi i zdecydowania, dwa przykłady:

1. Żul mnie zaczepia że chce hajs, pozytywnie nastawiony (mimo że żul otwarcie mówi że chce na piwo) grzebie w portfelu, mówię mu że mam tylko 50zł w banknocie, ten mnie męczy żebym "ten raz jedyny w życiu" dał mu te 50zł - mówię mu że koniec dyskusji, ten dalej swoje - odpycham go ręką (oczywiście bez jakiejś tam gwałtowności) i jestem gotów mu przyfasolić bez żadnych obawień - zachowanie raczej nietypowe jak na mnie, chociaż w mojej ocenie bardzo pozytywne.

2. Po raz setny widzę samochód dostawczy zaparkowany na jezdni przed przejściem dla pieszych tuż przed linią ciągłą - zawsze go wymijam przejeżdżając po tym przejściu, jak reszta uczestników ruchu ale tym razem nie - myślę sobie "ktoś za którymś razem na tym przejściu dzieciaka przejedzie, przecież tu co chwile jakiś szczyl się bmw wozi z wielkim pierdem", no i wbijam do tego sklepu z piersią do przodu, proszę Pana grzecznie aby przeparkował, Pan mówi że mogę dzwonić na policję - no to dzwonie, kameruję i w ogóle akcja z pompą (już szczegóły sobie daruję ale wszystko z gracją i bez zająknięcia, Pan już tam nie parkuje :D).

No generalnie temat nie jest prosty, dlatego interesują mnie wasze przeżycia aby sobie spróbować wyciągnąć z tego jakąś regułę albo chociaż wskazówki.
Cotta pisze:Z kolei jeżeli chodzi o połączenie z 8 - na niższych PRO może się przejawiać zaczepnością, prowokowaniem, psykowatością, arogancją
- Tylko nie pomylmy tego z obrazoburczością, myślę że bez względu na "poziom zdrowia", piątki są w stanie reagować na naruszanie wyznawanych przez nie zasad, prawd etc.
Bycie wolnym - to móc nie kłamać.
Między każdą parą wymiernych chwil istniały miliardy chwil niewymiernych.
Nie wszystko co się opłaca warto robić. A nie wszystko co warto robić zaraz się opłaca...
0w0 LIES-Se SY/SY/SY

Awatar użytkownika
michal5225
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2015, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Połączenia z 8'semką i 7'demką.

#6 Post autor: michal5225 » poniedziałek, 23 maja 2016, 12:51

Tutaj ktoś ciekawie napisał na temat tych "teorii": http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 90#p343126
Bycie wolnym - to móc nie kłamać.
Między każdą parą wymiernych chwil istniały miliardy chwil niewymiernych.
Nie wszystko co się opłaca warto robić. A nie wszystko co warto robić zaraz się opłaca...
0w0 LIES-Se SY/SY/SY

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Połączenia z 8'semką i 7'demką.

#7 Post autor: Cotta » poniedziałek, 23 maja 2016, 13:11

michal5225 pisze:
Cotta pisze:Z kolei jeżeli chodzi o połączenie z 8 - na niższych PRO może się przejawiać zaczepnością, prowokowaniem, psykowatością, arogancją
- Tylko nie pomylmy tego z obrazoburczością, myślę że bez względu na "poziom zdrowia", piątki są w stanie reagować na naruszanie wyznawanych przez nie zasad, prawd etc.
Nie, nie chodzi o reakcję na naruszenie granic, tylko prowokowanie jako pierwszy.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Połączenia z 8'semką i 7'demką.

#8 Post autor: Wiatr1000 » sobota, 18 czerwca 2016, 23:23

Wpływ 7? Tak jak Cotta wspomniała odnośnie negatywów i pozytywów wpływu 7 czy 8. U mnie jest wręcz odwrotnie niż to co się ogólnie mówi i pisze odnośnie tych połączeń.

Wpływ 7 jest na początku w nowym towarzystwie. Kiedyś może i był strach, ale teraz bardziej to jest takie wkręcenie się w towarzystwo, granie w ich gierki i zabawy. Jednak to trwa do czasu. Żartuje, śmieję się, przejmuję inicjatywę. Nawet uznano, że dzięki mnie czat żyje :shock: Ale z czasem to przemija i zaczyna mnie nużyć i męczyć.

Gdy jestem na niskim poziomie zdrowia to raczej 8 się u mnie uruchamia. I właśnie tu jest prowokowanie tak jak piszesz. Można powiedzieć, że po pewnym czasie osoby będą miały mnie dość i nawet wywalą/zleją. I chyba dziś tak mam. Mieszankę wybuchową, kierowaną agresję w stosunku do osoby, zapewne bez zasadną, jednak trochę i skrzydło 4 się odzywa :roll: i duża emocjonalność. Bardziej tu się przejawia odczucie odrzucenia, samotności, zapomnienia, a czasami pokory i skruchy za złe uczynki (w4) a potem włącza się 8 i chęć atakowania i szukania zwady gdzie jej brak :lol: aż mogę dojść do popsucia jakiś relacji :) W tym wypadku połączenie 8 bardziej pomaga mi się odizolować 8-)

Połączenie 8 jest też wtedy gdy jestem wkurzony. Zaczynam nawet zabierać rzeczy i samemu się za to brać w złości niż myśleć i się zastanawiać nad tym. Taki po prostu kop w dupę dostaję ;)
5w4 sp/so INTj – LII

ODPOWIEDZ