Strona 1 z 1

Teoria ewolucji strachu 6, powstanie typów 5 i 7

: piątek, 26 maja 2017, 15:19
autor: Agon
6 to typ który reaguje na strach w sposób podstawowy. Może unikać źródła strachu i podporządkować się w celu nieodczuwania strachu co nazywamy postawą fobiczną. Może też zmierzyć się z tym co powoduje strach, buntować się i atakować źródło strachu w celu pokonania go i pozbycia się na dobre nieprzyjemnej emocji i to nazywamy postawą kontrfobiczną.
W opisach 6w7 i 6w5 mamy podaną informację, że 6w7 reagują częściej na sposób kontrfobiczny, a 6w5 na sposób fobiczny. Idąc dalej można by dojść do wniosku, że 7 wyewoluowały z 6w7, a 5 z 6w5. 7 chwytają byka za rogi cały czas imając się różnych ciekawych zajęć i robiąc różne rzeczy byleby było ekscytująco. 5 odcinają się od wszystkiego i stają się biernymi obserwatorami i badaczami na odległość. Obydwa typy nie myślą o bezpośrednim zagrożeniu, bo ich mechanizmy obronne tak wyewoluowały, że już się na tym nie skupiają. 5 i 7 nie patrzą na to, czy jest jakiś autorytet.

7 są jak 6, które cały czas jadą na kontrfobiczności z tą różnicą, że nie mają w świadomości strachu z którym walczą. One już nie walczą, tylko się bawią, a strach pojawia się w momentach nudy i bezczynności. Ciągle jednak nie dochodzi to do ich świadomości w przeciwieństwie do 6. 7 cały czas chcą się pobudzać, to wygląda jak uzależnienie od kontrfobicznych zachowań. Imprezy, seks, narkotyki, szybka jazda samochodem, szalone wypady, skoki na bungee itd. 7 staje się ogarnięte, gdy się od tego powstrzyma i włączy na moment myślenie i introspekcję, ma pozytywne połączenie z 5. 7 powinny się hamować i zadawać sobie pytania w stylu "Co mi to da? Po co ja to w ogóle robię?"

5 są natomiast jak 6, które są ciągle fobiczne. Jednak nie dopuszczają do siebie myśli o tym, że się boją. 5 izolują swój umysł od wszystkich emocji i chcą tylko obserwować i myśleć. Mogą być dla postronnego obserwatora znacznie bardziej fobiczne od 6, jednak 5 nie dopuszcza tej myśli, dla 5 nie istnieją autorytety w taki sposób jak dla 6. 5 chcą wierzyć w swoją całkowitą niezależność, ale rozumieją niezależność tylko w oparciu o umysł. Utrzymują niezależność myśli, ale mogą być beznadziejnie zależne od otoczenia np. wiecznie na utrzymaniu rodziców. Dlatego 5 ma pozytywne połączenie z 8, staje się zdrowe gdy zauważa, że nie wystarczy tylko niezależność w głowie (wolnomyślicielstwo), ale też niezależność w świecie materialnym np. finansowa.

Zgadzacie się z tym, że 5 i 7 wyewoluowały z 6? Enneatyp można uznać za zbiór memów dotyczących zachowań analogicznie do genów. Przemiana z typu 6 na typ 5, lub 7, to coś w rodzaju mutacji, która się sprawdziła w radzeniu sobie z życiem i zaczęła powielać.
Co sądzicie o ewolucji w pozostałych triadach np. 8<-9->1 i 4<-3->2, ma ktoś jakąś teorię na ten temat? :mrgreen:

Re: Teoria ewolucji strachu 6, powstanie typów 5 i 7

: poniedziałek, 29 maja 2017, 14:36
autor: Enterkes
Nie jestem przekonana co do fobiczności 5 i konrfobiczności 7. Owszem 5 izolują się a 7 pobudzają, ale 7 także w ten sposób uciekają. Koncentrują uwagę tak, żeby nie zauważyć tego co je przeraża. W ten sposób się chowają przed problemami, mają nadzieję, że je ominą. 5 natomiast choć się wycofują to prędzej zauważą kłopoty. Mam często wrażenie, że to one szybciej stawią czoła strachom niż 7. Bo 7 za wszelką cenę nie chce cierpieć i wolą uciec w przyjemności. 5 "obetną" emocje i już prędzej rozwiążą problem...

Re: Teoria ewolucji strachu 6, powstanie typów 5 i 7

: wtorek, 30 maja 2017, 20:12
autor: Elkora
To troche jakbyś się zastanawiał z którego współcześnie żyjacego gatunku małpy wyewoluuował człowiek.
5 odcinanie sie od emocji wynika z niskiego poziomu zdorwia/ młodego wieku kiedy osobowosc sie dopiero formuje. Emocje też dostarczaja informacji o swiecie

Re: Teoria ewolucji strachu 6, powstanie typów 5 i 7

: piątek, 2 czerwca 2017, 15:08
autor: Enterkes
Nie chodzi o to czy coś jest zdrowe. "Uciekanie" 6 albo "atakowanie" też nie jest zdrową reakcją. Chodzi o to, który typ w swoim zachowaniu jest bardziej fobiczny (lub kontrfobiczny)- 7 czy 5?

Re: Teoria ewolucji strachu 6, powstanie typów 5 i 7

: czwartek, 8 czerwca 2017, 22:34
autor: tuzu
Enterkes pisze:Nie jestem przekonana co do fobiczności 5 i konrfobiczności 7. Owszem 5 izolują się a 7 pobudzają, ale 7 także w ten sposób uciekają. Koncentrują uwagę tak, żeby nie zauważyć tego co je przeraża. W ten sposób się chowają przed problemami, mają nadzieję, że je ominą. 5 natomiast choć się wycofują to prędzej zauważą kłopoty. Mam często wrażenie, że to one szybciej stawią czoła strachom niż 7. Bo 7 za wszelką cenę nie chce cierpieć i wolą uciec w przyjemności. 5 "obetną" emocje i już prędzej rozwiążą problem...
jak dla mnie ta wypowiedź potwierdza to, czemu ma zaprzeczać
7 ucieka bo jest kontrfobiczna, nie dpuszcza strachu za wszelką cenę, zwalcza go przez działanie (ucieczkę w ten sposób), 5 zaś ma możliwość stawienia strachu czoła, gdyż cały czas o nim myśli i go widzi, jest ostrożna i przez to właśnie wiecznie wycofana, jednak świadoma niepokojów. Nie widzę sprzeczności :D