6 najbardziej pospolity typ enneagramu

Dyskusje na temat typu 6
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#1 Post autor: Agon » poniedziałek, 4 września 2017, 21:40

6 jest chyba najczęstszym typem enneagramu wśród ludzi. 6 na przeciętnym PRO to synonim normika, czyli kogoś przeciętnego, zwyczajnego i niczym się nie wyróżniającego. Niby można to powiedzieć o 9, ale jednak 9 wyróżniają się swoim spokojem - są niczym medytujący buddyjski mnich. Natomiast 6 czasem się wkurzą, czasem powiedzą o jedno słowo za dużo, ale nie są też takie silnie zmotywowane do osiągania sukcesów jak 3. O typach spoza trójkąta równobocznego, czyli poza 3-6-9 nawet nie ma co mówić. Te typy mocno się wyróżniają i każdy ma ewidentne mechanizmy obronne jakby miały swoje miejsce w społeczeństwie dzięki tym cechom. 6 to taka szara masa co podąża za tłumem i za autorytetem, ale nie umie trzymać swoich reakcji na wodzy by być taką oazą spokoju jak 9.

6 to typowi Janusze i typowe Karyny. 6 żyją tylko po to by mieć bezpieczeństwo i się rozmnażać. Na niskich PRO popadają w lęki, że ktoś chce zniszczyć ich bezpieczny status quo. Cenią lojalność, rodzinę, wietrzą spiski, wybierają takie konserwatywne partie jak PIS, strach przed bezsensem/Piekłem zwykle zniechęca 6 do wolnomyślicielstwa w sprawie religii. Ja miałem ten pech, że mam też silne skrzydło 5 i przez nie zacząłem myśleć o swojej wierze przez co dotarło do mnie, że to opium dla ludu (nie żebym był marksistą, ale w tej kwestii Marks miał rację), a jestem częścią tego 6kowego ludu. Teraz już to opium na mnie nie działa. Przez to jestem samoświadomą jednostką, ale bycie samoświadomą jednostką nie jest w naturze 6ki. To jest w naturze 5ki, albo 4ki. Jakbym miał skrzydło 7, to może by się to nie stało. 7 zagłuszają lęki, więc to skrzydło raczej nie naruszyłoby wiary religijnej.

6w5 mają przewalone gdy nadużyją skrzydła. Nie ma miejsca na dla „dwójek” w świecie jedynek i zer, nie ma miejsca dla „być może” w przybytku prawdy i fałszu, i nie ma „zzielenienia z zazdrości” w czarno-białym świecie. Kiedy się dowie, jak działa świat, kiedy pozna się prawdę, ukrytą pod lojalnością i chorą logiką, pozna się też jeszcze więcej udręk.

Najsmutniejsze w byciu 6 jest to
Ones, on average show a good potential in Organising & Executing and Applying Expertise & Technology;
Twos – in Working with People;
Threes – in Leading & Deciding, Interacting & Presenting and Entrepreneurial & Commercial Thinking;
Fours – in Creating & Innovating;
Fives – in Applying Expertise & Technology and Creating & Innovating;
Sevens – in Interacting & Presenting;
Eights – in Adapting & Coping, Leading & Deciding, Interacting & Presenting, Creating & Innovating and Entrepreneurial & Commercial Thinking;
Nines, show a good potential in Adapting & Coping.
Sixes did not show any particularly high scores.
http://personalitycafe.com/enneagram-pe ... eight.html

Już to wklejałem na tym forum w innych postach, ale nie daje mi to spokoju. 6 nie mają żadnych wyróżniających je zdolności spośród innych typów enneagramu. 6 bardzo często wywodzą się z patologicznych rodzin pełnych strachu, a dodając do tego, że 6 to najczęstszy typ enneagramu, a dzieci lubią powielać błędy rodziców, to wychodzi, że patologia najbardziej się rozmnaża.

Napiszcie czy też uważacie, że przeciętne Janusze, Grażyny, Sebiksy i Karyny to Szóstki. Któryś typ musi dominować w społeczeństwie, a obserwując Polaków to chyba tu dominują 6ki. Partia rządząca - PIS też jest bardzo szóstkowa i dla szóstek stworzona. Może w innych krajach dominują inne typy, albo ich średnie PRO jest wyższe. Bo wydaje mi się, że 6 to ogólnie najbardziej pospolity typ.



Awatar użytkownika
Kwatermistrz
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 14 lipca 2017, 20:45
Enneatyp: Szef

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#2 Post autor: Kwatermistrz » poniedziałek, 4 września 2017, 22:42

Szkoda, że linki do źródeł tego badania typów nie działają, ale z komentarzy zrozumiałem że szóstek było 30 i to samo-zdeklarowanych xd Myślę że jak ktoś sam się na 6 deklaruje to ten stresik życia go ograniczy we wszystkim.
Miałem obszerniej odpisać bo wygląda na to że masz duży problem, ale coś mi się wyłączyło w zakladce i nie było mnie słychać więc nie powtórzę jeszcze raz xd

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#3 Post autor: Agon » poniedziałek, 4 września 2017, 23:13

Mój problem polega na tym, że tożsamość 6ek opiera się na zbiorowym skretynieniu. Lojalność-srojalność wobec jakiś bzdur. Bezmózga lojalność mnie brzydzi. Mam wrażenie jakby otaczali mnie zewsząd idioci. Do UE wpuszczono skretyniałe muzułmańskie 6ki, to w Polszy inne skretyniałe katolicko-konserwatywne 6ki na to reagują w ten sam durny, kretyński 6kowy sposób.

Nienawidzę religii i tego, że jestem zmuszony wspierać jeden kretynizm (bardziej umiarkowany i do którego się przyzwyczaiłem bo jestem w nim wychowany), by bronić się przed innym kretynizmem islamskim. Narodowi polscy idioci i islamscy fanatycy, cieszenie się że PIS i dresiarnia obroni ludzi przed małpami z bliskiego wschodu i Afryki. Wszędzie tępe małpy, a za wszystkim stoją mechanizmy obronne 6ek i fakt, że 6 to najbardziej pospolity typ enneagramu.

Denerwuje mnie pospolitość tego typu. To, że mam w rodzinie 6ki. W jednej pracy miałem 6kę ESI, która była wobec mnie chorobliwie zazdrosna i zachowywała się tak, że miałem ochotę ją zabić. Chwycić jej głowę i roztrzaskać o ścianę. Widzę jak to społeczeństwo jest spaczone i nie wiem co jeszcze utrzymuje mój gniew w ryzach. Nie widzę sensu w byciu członkiem takiego popapranego społeczeństwa. Nawet to forum śmierdzi szóstkowością, choć ludzie tworzący swoje grupki nie określają się szóstkami. Mi wciskają ten typ, a sami się tak zachowują. Pewnie będą wciskać, że to projekcja. Polacy robacy. Nawet nie można się spotkać na jednym forumowym zlocie, bo nawet to durne forum jest podzielone. Jakby mało było podziałów na prawactwo/lewactwo, mężczyzn/kobiety, takich/srakich -_-

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#4 Post autor: Ael » poniedziałek, 4 września 2017, 23:22

Twój problem polega na uogólnieniach. A przeskok od Szóstek do polityki godny jest najlepszego trolla.

Swoją drogą, wśród sławnych ludzi uważanych za Szóstki jest od groma aktorów. Nie wiem, czy to świadczy o "pospolitości".

Awatar użytkownika
Kwatermistrz
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 14 lipca 2017, 20:45
Enneatyp: Szef

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#5 Post autor: Kwatermistrz » poniedziałek, 4 września 2017, 23:38

Umiejętność wcielania się w rolę to jak mistrzostwo w byciu normikiem xd

@ Agon
Myślę że swoim postem wyraziles chęć depatologizacji - nazwijmy to "normalizacji". (Pewnie stwierdzenie, że chciałbyś świata opartego na rozsądku i wzajemnym zrozumieniu rezonowałoby z Tobą.)
Wygląda mi to na szlachetną pobudkę. Bez względu na jakieś badania, w których szóstki mogły ukryć się pod innymi typami - jak i to czy (i w jakim stopniu) taka motywacja jest typowa dla 6 - nie masz się czego wstydzić.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#6 Post autor: Agon » wtorek, 5 września 2017, 17:28

Kwatermistrz pisze:@ Agon
Myślę że swoim postem wyraziles chęć depatologizacji - nazwijmy to "normalizacji". (Pewnie stwierdzenie, że chciałbyś świata opartego na rozsądku i wzajemnym zrozumieniu rezonowałoby z Tobą.)
Wygląda mi to na szlachetną pobudkę. Bez względu na jakieś badania, w których szóstki mogły ukryć się pod innymi typami - jak i to czy (i w jakim stopniu) taka motywacja jest typowa dla 6 - nie masz się czego wstydzić.
Dążę do bycia jak 9, to droga rozwoju 6. Najważniejszy jest pokój, harmonia i wzajemne zrozumienie.

Wracając do tematu to gdzieś czytałem, że 6 to najczęstszy typ enneagramu u ludzi, ale niestety nie wiem gdzie i nie mogę tego zacytować, ani podać źródła. Jednak wydaje mi się to mieć sens.

amady
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 10 sierpnia 2013, 13:31

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#7 Post autor: amady » środa, 6 września 2017, 14:39

Zupełnie zgadzam się z Tobą Agon. Twoja teoria jest wspaniała, pełna spójności i czystej prawdy. Przmyślałeś to wszystko jak prawdziwa piątka. Nie wiem czy nią jesteś ale powinieneś być. I to ze skrzydlem 6 bo tak dobrze rozumiesz szóstki.
Szóstki to rzeczywiście niczym nie wyróżniający się szarzy ludzie. Jak widzę inne typy osobowości to od razu rzucam się na kolana i proszę o to, by pozostali jeszcze chwilę w pobliżu no bo wszędzie na codzień widzę tylko te przeciętne nudne szóstki. Nawet czasem widziałam oprócz szóstek dwa inne typy w pobliżu. Ale tak rzadko je widzę, że nie byłam pewna czy to 2 czy 7.
Najgorsze w byciu szóstką jest też to, że wcale nie wyróżniamy się żadnymi wyróżniającymi zdolnościami. Do tej pory ogromną dla mnie zagadką jest jak takie sześć może funkcjonować w życiu.
PIS to jedyny słuszny wybór. Inne szóstki tak wybierają to ja też.

Pozdrawiam Agon i dzięki za wszystko to co uświadamiasz członkom forum o szóstkach, to niezwykle wartościowe i mam nadzieję, że nowi userzy szybko załapią potęgę Twoich teorii, aby z powodzeniem stosować je we własnym życiu

Awatar użytkownika
awesome_anteros
Posty: 88
Rejestracja: piątek, 5 sierpnia 2016, 08:40
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Walhalla

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#8 Post autor: awesome_anteros » środa, 6 września 2017, 19:13

Ael pisze:
Swoją drogą, wśród sławnych ludzi uważanych za Szóstki jest od groma aktorów. Nie wiem, czy to świadczy o "pospolitości".
Aktorzy po za zdolnościami artystycznymi zwykle nie posiadają żadnych praktycznych umiejętności z tego względu są „pospolici”.*

A co do samego tematu raczej wszystkie zdolności i umiejętności 6-stek nie są aprobowane społecznie tzn. nie są tak gloryfikowane jak zdolności innych typów z tego względu można wywnioskować, że rzeczywiście ludzie Ci są zwykłymi szarakami.

*
► Pokaż Spoiler
poziom merytoryczny forum xD :| 9w1
► Pokaż Spoiler
sp/sx
Socjonika: nietypowy

Enterkes
Posty: 11
Rejestracja: środa, 5 kwietnia 2017, 15:03

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#9 Post autor: Enterkes » sobota, 9 września 2017, 19:30

A ja nie uważam 6 za typ pospolity czy nudny. Może w moim otoczeniu po prostu trafiły się wyjątkowe egzemplarze? Wśród znajomych nie znam żadnegego innego typu, który byłby tak spostrzegawczy i ostrożny. I który tak bardzo lubi narzekać :P

Reszka
Moderator
Posty: 116
Rejestracja: wtorek, 19 kwietnia 2016, 13:48
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#10 Post autor: Reszka » niedziela, 10 września 2017, 12:34

Agon pisze:6 dostrzega całą gamę niebezpieczeństw podczas gdy inne typy skupiają się tylko na jakimś wąskim wycinku tracąc z oczu resztę rzeczywistości. Dlatego typ 6 wydaje mi się najbardziej odpowiadać mojej osobowości. Jest najbardziej realistyczny i w moim subiektywnym odczuciu najmądrzejszy.
Agon pisze:Mój problem polega na tym, że tożsamość 6ek opiera się na zbiorowym skretynieniu. Lojalność-srojalność wobec jakiś bzdur. Bezmózga lojalność mnie brzydzi.
: )

Przypomnij sobie jak jeszcze jakiś czas temu tworzyłeś tematy takie jak ten:Trójka kontra Ósemka i zachwycałeś się 3. Minęło Ci to, bo Ósemka dostała więcej punkcików w teście kompetencji?

Piszesz w tym temacie, że zaradność to najlepsza cecha jaką może ktoś posiadać, a z kolei tutaj wychwalasz 6 i jej zdolności radzenia sobie ze strachem.

Zdecyduj się wreszcie co myślisz. Jeśli masz z tym problem to nie pisz takich idiotyzmów o Szóstkach jak tutaj. Nie każdy użytkownik (szczególnie nowy) wie, że masz problemy z posiadaniem jednej, spójnej opinii na jakiś temat i może Twoje słowa wziąć za coś prawdziwego (albo mądrego).
3w4 sp/soc, LSE

Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy się stać wielcy. ~ Mark Twain

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#11 Post autor: Agon » niedziela, 10 września 2017, 13:24

6 może mieć wysokie i niskie PRO. Pierwszy tekst odnosi się do 6 na wysokim PRO, a drugi do 6 na niskim PRO. 6 mogą być z jednej strony największymi realistami enneagramu i typami najpewniej stąpającymi po ziemi, a gdy są mniej zdrowe to ich prawidłowa czujność i nieufność zaczyna przeradzać się w paranoję i wypaczenie tego co obserwują.

No i sam jestem 6, więc mam takie 6kowe jazdy. Czasami w moich postach jest dużo agresji i oskarżeń różnych grupek, osób (np. Ninque), albo jakiś typów enneagramu o całe zło tego świata. A teraz pojechałem trochę po swoim własnym typie kierując agresję na swoje negatywne cechy zauważone u innych 6ek. To się nazywa projekcja i jest też podstawowym mechanizmem obronnym typu 6. Można też zauważyć jak 6 dresiarzo-katolicy projektują swoje cechy na 6 islamistów i dlatego tak ich zwalczają. W jednym i drugim przypadku mamy religię, autorytaryzm, posłuszeństwo wobec tradycji, narodu itd. podparte przemocą. W tradycji i religii islamskiej do tego dochodzą jeszcze samobójcze zamachy, które Koran pozytywnie traktuje, Biblia natomiast negatywnie traktuje samobójców w chrześcijaństwie. Jednak poza pewnymi szczegółami dużo cech jest podobnych.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#12 Post autor: chokureika » piątek, 15 września 2017, 10:02

Agon pisze:6 na przeciętnym PRO to synonim normika, czyli kogoś przeciętnego, zwyczajnego i niczym się nie wyróżniającego. (...) Te typy mocno się wyróżniają i każdy ma ewidentne mechanizmy obronne jakby miały swoje miejsce w społeczeństwie dzięki tym cechom. 6 to taka szara masa co podąża za tłumem i za autorytetem, ale nie umie trzymać swoich reakcji na wodzy by być taką oazą spokoju jak 9.

6 to typowi Janusze i typowe Karyny. 6 żyją tylko po to by mieć bezpieczeństwo i się rozmnażać. Na niskich PRO popadają w lęki, że ktoś chce zniszczyć ich bezpieczny status quo. Cenią lojalność, rodzinę, wietrzą spiski, wybierają takie konserwatywne partie jak PIS, strach przed bezsensem/Piekłem zwykle zniechęca 6 do wolnomyślicielstwa w sprawie religii.(...)
Każdy typ z boku może czasem na pierwszy rzut oka sprawić wrażenie pospolitego, nawet czwórka. Tutaj nie ma reguły. W każdym, ale to każdym ennea- czy socjotypie znajdzie się jakiś "Janusz i Karyna". Enneagram mówi o mechanizmach, reakcjach na stres, ty połączyłeś go z wychowaniem, światopoglądem, religią i polityką (?!). Twoje wrażenie zostało oparte głównie na tym, że tego prostego, cebulowego ludu, który walczy teraz o świeżaki w biedronce jest po prostu więcej i jest bardziej widoczny. Takie zachowanie jednak w żaden sposób nie łączy się z szóstkami. Wśród szóstek można znaleźć czasem bardziej wyraźne, oryginalne, artystyczne i świadome społecznie jednostki od niejednej czwórki.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#13 Post autor: Agon » piątek, 15 września 2017, 14:59

Takie zachowanie nie musi łączyć się z Szóstkami, ale zazwyczaj się łączy. Główną motywacją 6 jest bezpieczeństwo, czyli podstawa w piramidzie Masłowa zaraz nad potrzebami fizjologicznymi. Z tego wynikają pewne konsekwencje i pewne stereotypowe postawy, które mocno wiążą się z tym typem.

Możecie się śmiać, że uogólniam i narzekać na to, że generalizuję, ale to ma ścisły związek z enneagramem. Enneagram jako narzędzie do rozróżniania pewnych osobowości ludzkich polega w dużej mierze na generalizacji. Wszystkie systemy opisujące osobowość, charakter, mechanizmy obronne na tym polegają. Podobnie jest z socjoniką i MBTI.

Myślę, że każdy człowiek posiada cechy wszystkich typów enneagramu. Jak nazwiesz 6 przeciętniakiem, to taką osobę to zaboli (bo ma też potrzeby oryginalności i indywidualizmu tak jak 4), ale jak nazwiesz tak 4, to taką osobę to dotknie znacznie mocniej. Możesz powiedzieć 6, że jest głupia i nie ma dość wiedzy. Szóstkę to zaboli, ale jak powiesz to 5, to zaboli mocniej. Możesz zarzucić 6, że jest zależna i niesamodzielna, poboli. Ale powiedz to 8, to Ci za wszelką cenę udowodni jak bardzo się mylisz i jak bardzo jesteś durna, że śmiesz o niej takie rzeczy mówić.

Awatar użytkownika
Musashist
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 8 marca 2015, 21:05

Re: 6 najbardziej pospolity typ enneagramu

#14 Post autor: Musashist » poniedziałek, 18 września 2017, 01:50

Agon pisze: Najsmutniejsze w byciu 6 jest to
Ones, on average show a good potential in Organising & Executing and Applying Expertise & Technology;
Twos – in Working with People;
Threes – in Leading & Deciding, Interacting & Presenting and Entrepreneurial & Commercial Thinking;
Fours – in Creating & Innovating;
Fives – in Applying Expertise & Technology and Creating & Innovating;
Sevens – in Interacting & Presenting;
Eights – in Adapting & Coping, Leading & Deciding, Interacting & Presenting, Creating & Innovating and Entrepreneurial & Commercial Thinking;
Nines, show a good potential in Adapting & Coping.
Sixes did not show any particularly high scores.
http://personalitycafe.com/enneagram-pe ... eight.html
Ja bym to raczej odbierał tak, że szóstka jako typ obejmuje ludzi, którzy radzą sobie z niepokojem w na tyle różny sposób, że nie dało rady wykryć żadnej tendencji, co do zdolności z tym związanych, a nie, że szóstki są jakąś szarą masą.
6w7

ODPOWIEDZ