Idealny partner dla 7

Dyskusje na temat typu 7
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Idealny partner dla 7

#181 Post autor: atis » piątek, 24 sierpnia 2012, 14:26

silver, najdoroższy! emotikony ze "średnikiem zamiast oczu" na koncu wypowiedzi mają zwyczaj oznaczać "jakąś formę żartu" - wiem, że czasem trudno to zjarzyć, ale tak właśnie jest :roll:
Zastanawiasz sie, czemu o tym nikt tu nie pisał i to mniej-wiecej odpowiedz: bo wszyscy piszą o 7+8 lub 7+4 (ten drugi uklad ma nawet osobny wątek!). O 7+9 był kiedys-cos na forum dziewiątek... a może dwójek? W kazdym razie tematy milosne gdzie przewija sie 7 w konfiguracjach z wszelkimi typami pojawiaja sie na calym forum, wiec wiele tracisz udzielając sie tylko tutaj.


xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
silver_bullet
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2007, 13:12
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: jest mało istotna. Liczą sią ludzie.

Re: Idealny partner dla 7

#182 Post autor: silver_bullet » piątek, 24 sierpnia 2012, 16:15

Dzięki za sprostowanie. Wyjdzie na to że licząc na odrobinę zorganizowania zupełnie się przeliczyłem. Umiesz liczyć - licz na siebie 8-)
Dzięki za podpowiedź i dobre słowo. ;)

Pozdrawiamy zatem wszystkie dzieci, studentów, bezrobotnych, rencistów, no-life'ów, i bezsennych, co mają czas i chęci śledzić wszystkie wątki w poszukiwaniu informacji odnośnie konkretnego zagadnienia. :P
Temat dotyczący 7 i 9 miałby tylko trzy miejsca do zaistnienia: forum 7, forum 9, HP.
| 7 | ENTp | Kim jestem? |

"Logic will get you from A to B.
Imagination will take you everywhere.”

Albert Einstein

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Idealny partner dla 7

#183 Post autor: atis » piątek, 24 sierpnia 2012, 18:12

No czytanie wszystkiego to przesada, ale wątki "romantyczne" dają mi tyle rozrywki, ze gdy mam czas na zmarnowanie, nie mogę sobie czasem odmówić tej przyjemności i ich poczytac ;) zapomniałeś jeszcze o 'ogolne enneagram' gdzie czasem rozmowy wędrują w kierunku jednego tylko typu.

Ale tak serio i bez złośliwości, 7 i 9 /oczywiscie pomijam niezdrowe przypadki bo one nie podlegają ogolnej klasyfikacji/ - moga tworzyc niezle zwiazki, zarowno romantyczne jak przyjacielskie. Nie będą sobie wchodzic w drogę, nie będą wzgledem siebie zbyt konfliktowe; życie 9 sie ubarwi, a 7 - ustabilizuje. Zagrozenie to zdecydowanie nuda u siódemki i zmęczenie u dziewiątki oraz to, ze siedem jak zaczyna 'niezdrowiec' moze czuc sie trochę jakby miała smutnego psa do zaopiekowania, co bywa trudne i mało budujące. Mówie na podstawie swojego wlasnego postrzegania, wlasnych doswiadczen, doswiadczen znajomych i ogolnych obserwacji. Moja dobra znajoma to taka... siódemkowo-ósemkowa, nieodpowiedzialna i dość rozwrzeszczana herod-baba i ją widywałam z dziewiątkami (jakos na dziewiątki dziwnym trafem dosc czesto trafiała) wówczas ryzyko nudy i niechcianej stabilności sprawiało, ze bardzo szybko pragnęła uciekać, nie będąc w stanie powiedzieć, co włąsciwie jej nie pasowało. Czasem mówiła mi, zakańczając kolejną znajomość nieodpowiadaniem na smsy: "on był dla mnie za dobry, ja nie mogę być z kimś takim". Nie wiem, co odczuwają dziewiatki w takich relacjach i ciezko mi to oceniac. Ciężko mi też oceniac, czy lepszy jest uklad on-7 ona-9 czy odwrotnie.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
silver_bullet
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2007, 13:12
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: jest mało istotna. Liczą sią ludzie.

Re: Idealny partner dla 7

#184 Post autor: silver_bullet » sobota, 25 sierpnia 2012, 02:27

atis pisze:
Spoiler:
Czysto teoretyzując, to kombinacja 7 i 9 ma duży potencjał. Zazwyczaj podobny temperament seksualny jako czynnik konsolidujący No.1
Ewentualne jakiekolwiek wspólne aktywności (szalone pomysły 7 w które 9 się wkęci) jako czynnik konsolidujący No.2
Tak to sobie wyobrażam na podstawie przemyśleń teorii i własnych obserwacji.

popr. cyt. /boogi
| 7 | ENTp | Kim jestem? |

"Logic will get you from A to B.
Imagination will take you everywhere.”

Albert Einstein

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Idealny partner dla 7

#185 Post autor: atis » sobota, 25 sierpnia 2012, 10:15

Całkowicie się zgadzam do czynników konsolidujących. Dodaję jeszcze jeden - biorąc pod uwagę fakt, ze siódemki mają zwyczaj być zdecydowanymi sangwinikami, będą miec w dziewiątce nieagresywnego słuchacza - czynnik niezbędny do budowania relacji, bo przerywający mi ludzie budzą chęć mordu ;) Nie wiem co mi sie wczoraj stalo, ze skoncentrowalam sie glownie na potencjalnych problemach tej pary.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
silver_bullet
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2007, 13:12
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: jest mało istotna. Liczą sią ludzie.

Re: Idealny partner dla 7

#186 Post autor: silver_bullet » niedziela, 26 sierpnia 2012, 02:55

@boogi, nie poprawiaj moich postów jeśli nie musisz. Irytuje mnie to.
Oddaj mi moje je%%ne prawo do popełniania błędów. Mam własne emocje i nimi się rządzę.
Jeszcze krok dalej i zacznę cię nazywać Panem Jarosławem. Haus Gestapo.

@Atis bingo, to mniej więcej o to mi chodziło. Chyba jednak dlatego tak mało jest opisanych przypadków tego typu par bo one po prostu działają, jak komputery Apple :)
Skupianie się na negatywach to jedna z rzeczy które trzeba przetrawić w samym ennearamie, wszak opowiada on głównie o negatywnych tendencjach. Zauważenie dobra jest wyłącznie indywidualną kwestią.
Trafne posdumowanie. O tym samym własnymi słowami powiedziałbym że taka para ma bardzo dobrze zbilansowany przepływ energii (we w miarę zdrowej postaci oczywiście). Siódemka promieniuje ile tylko może, a dziewiątka jak wielka bateria słoneczna pochłania nadmiar owej energii, katalizując ją i zwracając w postaci racjonalnych wniosków przystępnych dla siódemki. Czasem stymulując, czasem hamując.
Warto wspomnieć że oba typy mają mniejsza lub większą tendencję do przejmowania cech partnera, dlatego ważne jest by układ sił był bliski równowadze. Zaznaczam = nie w równowadze, ale wahający się wokół równowagi. Przewaga sił w którąkolwiek ze stron spowoduje wyssanie energii z układu i stałą dysfunkcję.
Patrząc z perspektywy: piękna sprawa. :D
| 7 | ENTp | Kim jestem? |

"Logic will get you from A to B.
Imagination will take you everywhere.”

Albert Einstein

Awatar użytkownika
angie91
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2012, 17:14
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Idealny partner dla 7

#187 Post autor: angie91 » niedziela, 26 sierpnia 2012, 15:11

Dziewiątka musi byc idealnym partnerem dla siódemki, ponieważ może go wiele nauczyc. Dzięki temu entuzjasta może odnaleśc odpowiedzi na własne pytania i problemy jedynym słowem: nic nie musisz. Bo dziewiątka nie musi niczego udowadniac i to własnie jest w niej piękne. Do tego ma magnetyzm, o którym wiele innych typów może tylko pomarzyc. Za to entuzjasta może dac dziewiątce wiarę i chęc do realizowania własnych potrzeb marzen.
7w8/3w4
sp/sx

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Idealny partner dla 7

#188 Post autor: atis » niedziela, 26 sierpnia 2012, 16:53

Dziewiątka musi byc idealnym partnerem dla siódemki, ponieważ może go wiele nauczyc. Dzięki temu entuzjasta może odnaleśc odpowiedzi na własne pytania i problemy jedynym słowem: nic nie musisz. Bo dziewiątka nie musi niczego udowadniac i to własnie jest w niej piękne.
nie zrozumiałam ani słowa z powyższego (i nie chodzi tylko o podkreślony gramatyczny bełkot). Na jakie rzekome pytania siódemki dziewiątka odpowiada? Jakie problemy załatwia? Jakie "nic nie musisz"???? siódemka to nie niezdrowodziewiatkowy, opierdalający się leser.... ...
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
angie91
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2012, 17:14
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Idealny partner dla 7

#189 Post autor: angie91 » niedziela, 26 sierpnia 2012, 17:14

hm... ok Może zacznę od tego, że ani siódemka ani dziewiątka nie są 'opierdalającymi się leserami' (i pominę to wszystkie nieodpowiednie i wulgarne słowa, które zostały użyte w celu obrażenia i jednego i drugiego typu równocześnie) a normalnymi ludźmi z własnym sposobem na życie, który może moim zdaniem pięknie się uzupełniać. Uważam tak, ponieważ dziewiątka odpowiadając na zarzuty siódemki wobec nielogicznego i głupiego świata może jej pomóc go zrozumieć. Czyli jeżeli siódemka, będzie czuła się atakowana ze strony innych ludzi za swoje dziwne zachowanie dziewiątka pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązanie z tej sytuacji swoim postępowaniem czyli 'olewaniem się i opierdalaniem'. Siódemka to dziecko, która ma dużo pytań, bo źle zrozumiało świat dorosłych i jeżeli wykaże się chęcią zrozumienia go po raz drugi to na pewno dziewiątka będzie dla niej odpowiednim partnerem.



Nie ucz polonisty pisać poprawnie gramatycznie, bo zwyczajnie następujesz mu na odcisk robiąc sobie przy tym krzywdę. Może wystarczy zapytać a nie od razu oskarżać i atakować kogoś? Bardzo nie lubię takiego zachowania.
7w8/3w4
sp/sx

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Idealny partner dla 7

#190 Post autor: kangur » niedziela, 26 sierpnia 2012, 22:06

będzie krótko. Uogólniając i tak ogólne spostrzeżenia, 9 zgadza się na wszystko co 7 wymyśli, grzecznie znosi odpały. 7 nieco się statkuje i uspokaja, nie rozleniwia się o dziwo, ma poklask dla swoich działań i pełną swobodę. Jeśli 9 się nic nie chce, 7 znajdzie sobie towarzystwo i pójdize w tany, przez co mam wrażenie obie strony są w pełni usatysfakcjonowane, a na dodatek mają chwilę przerwy od siebie. Gdy już 7 doprowadzi 9 do kłótni, lub po porstu nie wytrzyma dłużej, szybko się godzą i znów świat jest cudowny :P . Mam wrażenie, że 9 wnosi w życie 7 delikatny, nienachalny i niedramatyczny rozmantyzm. Miłe, w miarę spokojne sielskie życie. Teoretycznie
jedyne długoterminowe związki 7 jakie znam to właśnie te z 9 ( a 7 te skakały z kwiatka na kwiatek). Jeśli już sobie wpadną w ramiona, to na długie lata.

Awatar użytkownika
Amber
Posty: 375
Rejestracja: wtorek, 11 listopada 2008, 20:29
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Idealny partner dla 7

#191 Post autor: Amber » niedziela, 26 sierpnia 2012, 23:09

Warto jeszcze wziąć pod uwagę, jaki socjotyp mają konkretna siódemka i konkretna dziewiątka - to o wiele bardziej determinuje jakość relacji, niż sam enneagram. Infantylna siódemka z uległą dziewiątką nie sprawdzi się dobrze właśnie z powodów, o których pisałam wcześniej. 7 w takim związku będzie czuć się przytłoczona nadmiarem wymagań i oczekiwań oraz sygnałami "bądźmy razem już na zawsze" wysyłanymi przez 9 na zbyt wczesnym etapie znajomości. A znowuż 9 będzie się denerwować, że 7 się wygłupia, waha, jest za mało stabilne i nie daje odpowiedniego oparcia.
Za to wyobrażam sobie, że może się sprawdzić np. infantylna 7 i opiekuńcza 9, nawet jeśli to nie relacja dualna (ani nawet wewnątrz tej samej kwadry, choć dla niektórych to herezja;)). Myślę, że w takiej sytuacji 9 może dawać 7 nieinwazyjne oparcie, uspokajać często irracjonalne lęki i strachy i stanowić bezpieczną przystań.

Oczywiście wiem, że nie każda 7 jest infantylna, ale łatwiej mi wymyślać możliwe kombinacje relacji w odniesieniu do siebie ;)
Obrazek

Nie wyrywam ósemek.

Awatar użytkownika
silver_bullet
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2007, 13:12
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: jest mało istotna. Liczą sią ludzie.

Re: Idealny partner dla 7

#192 Post autor: silver_bullet » poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 00:15

Ludzie się zmieniają.

Warto dodać że zwłaszcza jeśli w relacji to pani jest 9 (bo tak chyba najczęściej wypada), zwłaszcza mądre 9, to nasza piękna słodka narcystyczna siódemeczka może być warunkowana nawet o tym nie wiedząc. :D Dziewiątki mają swoje sposoby. Doświadczyłem.

@Amber, jeśli możesz, rozwiń proszę podejście socjoniczne. To ciekawe.

@Atis, przesuń ośrodek percepcji. Zamiast czytać i próbować zrozumieć, przeczytaj i poczuj to co czytasz. Zrozumienie przyjdzie potem.
| 7 | ENTp | Kim jestem? |

"Logic will get you from A to B.
Imagination will take you everywhere.”

Albert Einstein

lukrecja91
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 25 sierpnia 2012, 17:52
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Idealny partner dla 7

#193 Post autor: lukrecja91 » poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 01:28

Radość z życia, żądza przygód, optymizm, poczucie humoru- generalnie to wszystko co ma 7. Jak związki 7z7? Był ktoś w takim..? Ciekawi mnie to. Pewnie już był taki wątek- ajmsory, poszperam ;)
Peace&love siódemeczki.
Karma is a bitch.

Awatar użytkownika
angie91
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2012, 17:14
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Idealny partner dla 7

#194 Post autor: angie91 » poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 11:30

Znam taki związek. Dwóch buntowników, którzy nie mogli się pogodzić z nadopiekuńczymi matkami. Uciekali od nich, przeciwstawiali się, ale niestety,nic z tego nie wyszło.
7w8/3w4
sp/sx

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Idealny partner dla 7

#195 Post autor: atis » poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 16:32

@Atis, przesuń ośrodek percepcji. Zamiast czytać i próbować zrozumieć, przeczytaj i poczuj to co czytasz. Zrozumienie przyjdzie potem.
..wydawało mi się, że na forum piszemy w języku polskim i wedle zasad logiki, a nie używając poetyckich dyrdymałów 'na czucie'. DZIEKI BOGOWIE za to że upośledziliscie mi ośrodek emocji, bo jak czytam coś takiego, robi mi się gorzej i słabo mi na samą myśl, że mogłabym odbierać tekst pisany na EmQcJ@mi. Brrr. W ogole silver!!! taki ogarnięty i ogólnie spoko się wydajesz na żywo, dlaczego na forum robisz z siebie uduchowionego, nawiedzonego mentora?

Amber - mam podobne zdanie odnośnie socjoniki, doświadczyłam w związku dziewiatki (bo to raczej nie było nic innego) w wersji uległej (ENFj? INFp? minęło za dużo czasu, bym mogła oceniac wiarygodnie) - katastrofa, prawie taka jak dominujące ósemki. Gość był chyba pierwszą osobą, której zdolności doprowadzały mnie do ujrzenia przed oczami czerwonych plamek - nie, to nie jest "poetyckie porównanie", na pewnym etapie dzikiej wściekłości faktycznie się je widzi (hahaha). Nie ma nic gorszego niż wspomniane przez ciebie sygnały mówiące 'bądźmy wiecznie razem', bo to wyzwala u mnie nie irytację ale wręcz całe fale nienawiści i pragnienia ucieczki z wieczystym spaleniem za sobą mostów (co też wówczas uczyniłam).
Wiem, ze związek z dziewiątką może być super i często pewnie jest super, ale nie wtedy, gdy nieswiadomie robi ona wszystko, co uruchamia w siódemce sredniozdrowej połączenie stresowe z jakąś niesłychaną mocą i doprowadza do furii. Wszystko dlatego, że moja cierpliwość odnośnie koniecznosci powtarzania pewnych oczywistych spraw jest zerowa i tłuczenie w kółko tych samych, bełkotliwych, emocjonalnych bzdur o wspolnej przyszlosci i dzieciach jest dla mnie nie do przeżycia. Są rzeczy, na które mam alergię. Nachalna uczuciowość (aż się wzdrygam na brzmienie obu tych słów) zajmuje wsrod nich bardzo wysoką pozycję. Wsród uległych jest to czasem wręcz boleśnie widoczne, chociaż do zwykłych znajomości ci ludzie są naprawdę w porządku (!) - po prostu do związku mi sie nie nadają za grosz.

I ponieważ zaraz ktoś sobie coś ubzdura i dojrzy drugie, trzecie i dziesiąte dno w powyższym, na zakończenie posta:
;)
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

ODPOWIEDZ