MegaTest dla 7

Dyskusje na temat typu 7
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: MegaTest dla 7

#16 Post autor: Pierzasta » sobota, 19 listopada 2011, 23:32

No cóż, niewątpliwie ten test jest nieco tendencyjny "Czy jestem aroganckim hedonistą?" :lol:


Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: MegaTest dla 7

#17 Post autor: boogi » sobota, 19 listopada 2011, 23:34

Powyżej pojawiły się uwagi o tym, że w teście niektóre pytania powtarzają się (lub przynajmniej są do siebie bardzo podobne). Poproszę o wymienienie tych pytań - może za jakiś czas będzie pomocna zebrana teraz wiedza, jeżeli zdecydujemy się na okrojenie tego testu do np. 20-30 "najlepszych" (jeszcze nie wiem, co to znaczy w tym kontekście "najlepszych") pytań.
Proszę o podawanie przede wszystkim numerków pytań, a nie tylko informacji opisowych.

Atis? Ceres? Amber?

@atis: to, co wymieniłaś, to są Twoje cechy charakterystyczne, ale nie Siódemek ogólnie, zaś niektóre w teście zostały ujęte. W szczególności:
- "ukierunkowanie na optymizm" jest już chociażby w pytaniu nr 1 (żeby za daleko nie szukać), oraz przewija się w wielu innych
- brak wierności nie jest cechą 7 (właściwie to nie zauważyłem, by Enneagram w zadowalający sposób opisywał wierność/niewierność osób - to jest w mojej opinii rzecz wykraczająca poza naszą ukochaną typologię)
- rozproszenie: porównaj pytanie nr 33
- są Siódemki które umieją zrobić specjalizację, jak tylko coś je odpowiednio pasjonuje (nawet znam przynajmniej dwie takie osobiście)
- "plany awaryjne" to też cecha np. Jedynek (jeden ze sposobów realizacji ich perfekcjonizmu - różne plany awaryjne żeby nie było możliwości popełnienia błędu - wszystkie wyjścia zabezpieczone); nie wiem, jak to wygląda u Siódemek ogólnie, ale myślę że nie jest to ich cecha charakterystyczna (bardziej cechą charakterystyczną tego typu jest robienie nowych planów ad hoc (na bieżąco) gdy poprzedni nie wypalił, zamiast próby przewidywania czegoś naprzód i reagowania wcześniej)
- ukrywanie złych nastrojów to cecha przede wszystkim: 7, 9, 2, ale też Jedynek (porównaj: reakcja upozorowana - mechanizm obronny Jedynki), aczkolwiek to głównie 7 najczęściej kojarzone jest z uchachanym clownem, wygłupami i dziecinnością :)
- niezależność to cecha głównie typów 1, 5 i 8, Siódemka jest niezależna ale nie interesuje jej bycie niezależną (zaś pozostałe wymienione typy są tym aktywnie zainteresowane)
- co to jest "niezdrowa wolność"? (brzmi czwórkowo ;) )
- "pragnienie tysiąca opcji" to jest cecha zdecydowanie Siódemkowa - wy zachłanne typy ;] (ale porównaj pytanie nr 13)


Ogólnie to myślę, że byłaś właśnie siódemkowo rozproszona kiedy pisałaś swojego posta ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: MegaTest dla 7

#18 Post autor: Rilla » sobota, 19 listopada 2011, 23:39

Test jest super. Oj, szkoda, że nie ma takiego o Czwórkach. Myślę, że w miarę dobrze oddaje charakter typu i ułatwia w rozwianiu wątpliwości, czy jest się typem 7, czy nie. Dobrze by było, gdyby każdy typ miał taki test.
Mi wyszło 18,(3)%, a tak wysoko tylko dlatego, że jestem dość rozrzutna, a pytania o radość z wydawanych pieniędzy się powtarzały. :roll:
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: MegaTest dla 7

#19 Post autor: atis » sobota, 19 listopada 2011, 23:55

Wypisalam cech z innych źródeł, które były tutaj słabo akcentowane, podczas gdy nieszczęsne podróże i walczenie o swoje i chęć do nowości są powtarzane. NIe lubię poprawiać rzeczy. Ale! pozaznaczalam parę rzeczy co mi nie odpowiada (pewnie nie wszystko, ale to nie do konca pora na myslenie ;))

1. Cieszę się życiem. Ogólnie nie mam zahamowań, jestem nieskrępowany i optymistyczny.
2. Reguły, zasady, normy, ograniczenia i brak alternatyw może mnie frustrować.
3. Nienawidzę nudzić się i lubię być aktywny tak dużo jak to możliwe. Mój dzień jest wypełniony rzeczami do zrobienia i lubię, aby tak było.
4. Jestem energiczny i lubię być w ruchu. Rzadko jestem znudzony, jeżeli mogę robić co chcę. (ZNOW NUDA)
5. Przywiązuję dużą wartość do bystrości umysłu.
6. Uwielbiam podróżować i odkrywać to, co nowe. Fascynuje mnie wszystko, co dzieje się w życiu szybciej i inaczej niż zazwyczaj. = 3 (nuda)
7. Lubię nowe doświadczenia, poznawanie nowych ludzi, próbowanie nowych potraw... (podobne do 6)
8. Kiedy jestem w pełni zadowolony, to jestem ożywiony, uradowany, spontaniczny i "na szczycie świata". Prawda jest taka, że jestem najbardziej radosnym człowiekiem jakiego znam.
9. Mój umysł jest ciągle "na wysokich obrotach" - czasami wygląda to tak, że myślę o dziesięciu rzeczach jednocześnie.
10. Patrzę na problemy z pozytywnej strony. Inni czasami postrzegają mnie jako zbyt optymistycznego lub zbyt nierealistycznie podchodzącego do życia.
11. Jedną z rzeczy, której absolutnie nie mogę znieść jest nuda - i pilnuję też tego, abym sam nigdy nie był nudny. (ZNOW NUDA)
12. Wolę mieć dużo przyjaciół, dużo pobudzenia i wrażeń. Nie chcę przegapić doświadczeń, które mogą być przyjemne i interesujące.
13. Jestem ciekawski, śmiały i żądny przygód, i z reguły jestem pierwszą osobą wśród moich przyjaciół, która próbuje wszystkiego, co jest nowe i interesujące. (jak 6 i 7)
14. Czasami jakieś sprawy mnie przygnębiają, ale szybko "wychodzę" z tego stanu.
15. Jestem jednym z najbardziej nieskrępowanych, otwartych i wygadanych ludzi, jakich znam. Mówię to, co inni tylko życzyliby sobie powiedzieć, gdyby mieli tyle odwagi co ja.
16. Mam wiele różnych zdolności i talentów, i jestem jednym z najbardziej spełnionych ludzi, których znam. Naprawdę jestem dobry w wielu rzeczach.
17. Potrafię tolerować skrajności lub naginać reguły, aby tworzyć pasjonujące możlwości, okazje, wydarzenia i przygody dla siebie i dla innych.
18. Odczuwam dreszczyk emocji z powodu różnych spraw, i jestem entuzjastycznie nastawiony do wszystkiego, ponieważ wszystko wydaje się sprawiać mi przyjemność. (8,10)
19. Nie lubię być przymuszany i czuć się zobowiązany. (2)

20. Jest lepiej uchylać się od obowiązków niż być przygnębionym i ponurym.
21. Mój dzień jest zwykle całkowicie wypełniony, i lubię jak tak jest.
22. Nie obchodzi mnie to, jeżeli ludzie myślą, że jest mnie "za dużo, za wiele i za pełno" wszędzie - lubię rzucać się całym sobą w wir życia.
23. Jestem ciągle zajęty, "żongluję" aktywnościami i radzę sobie dobrze z wieloma różnorodnymi zainteresowaniami.
24. Dobrze się bawię z większością ludzi, ponieważ rozsądne jest, aby ze wszystkiego wydobyć najwięcej i to, co najlepsze.
25. Idę do przodu, nie oglądam się za siebie i próbuję unikać bolesnych sytuacji.
26. Bardziej wolę narażać się na ryzyko, łamać zakazy i ograniczenia niż miałbym marnować czas nic nie robiąc lub będąc biernym.
27. Zwykle wybieram entuzjastycznych przyjaciół, którzy mają podobne cele do moich.
28. Jestem idealistyczny. Chcę dać coś z siebie światu.
29. Lubię ludzi i oni zwykle lubią mnie.
30. Potrafię pomagać ludziom bezinteresownie.
31. Kiedy ludzie są smutni i nieszczęśliwi, zwyke próbuję ich rozweselić i pomóc im dostrzec pozytywne aspekty.
32. Jestem dobry w ocenie ogólnej perspektywy, ale niezbyt lubię skupiać się na szczegółach. Daje mi większą przyjemność poszukiwanie rozwiązań dla nowych ideii (burza mózgu) niż angażowanie się w ich wdrażanie w życie.
33. Jednym z moich problemów jest to, że łatwo się rozpraszam i mogę stać się zbyt roztrzepany/roztargniony/nieuważny.
34. Mam wrażenie, że szybciej niż większość ludzi odpuszczam krzywdy i dochodzę do siebie po stracie czegoś/kogoś.
35. Lubię siebie i jestem dobry dla siebie.
36. Kiedy naprawdę czegoś chcę, to zwykle znajduję sposób, aby to zdobyć.
37. Uwielbiam dobre rzeczy w życiu. Jeżeli chcę czegoś, to nie rozumiem, dlaczego mam sobie tego odmawiać.
38. Zgadzam się ze stwierdzeniami, że "nic nie odnosi takiego skutku jak nadmiar i przesada" i "dobra rzecz nigdy się nie nudzi".
39. Niedogodności i inne frustracje mogą sprawić, że robię się tak rozwścieczony, że czasami mam ochotę wrzeszczeć tak długo, aż dostanę to, co chcę lub postawię na swoim... i z reguły udaje mi się to osiągnąć.
40. Obchodzę się swobodnie z pieniędzmi i, częściej niż inni, wydaję impulsywnie na to, co mnie cieszy.
41. Mam tendencję, aby "uzależniać się" od rozmaitych rzeczy. Gdy tylko przyzwyczajam się do czegoś, to chcę mieć tego więcej i więcej.
42. Niektórzy ludzie mogą mówić, że jestem natrętny i arogancki, kiedy chcę coś otrzymać, ale kogo to obchodzi co inni myślą... zabiegam o to, czego chcę w życiu.
43. Nie mam żadnego problemu, aby korzystać z wygody i dobrego samopoczucia, i sprawiać sobie satysfakcję w rozmaity sposób.
44. Kiedy chcę coś, to biorę to sobie. Nie widzę żadnego powodu, abym odmawiał sobie rzeczy, które sprawiają mi przyjemność. (38, 41)
45. Mam tendencję do myślenia, że "jeśli trochę jest dobre, to więcej jest jeszcze lepsze," i mam skłonność do nadmiaru w pewnych obszarach mojego życia.
46. Waham się pomiędzy uczuciem zaangażowania i potrzebą posiadania wolności i niezależności.
47. Uwielbiam różne podniety i podróże.
48. Kiedy nie sprawia mi już radości robienie czegoś, to przestaję to robić.
49. Często czuję się lepszy od innych.
50. Zwykle mówię cokolwiek przychodzi mi do głowy. Czasami to sprawia, że wpadam w kłopoty. (15)
51. Ważniejsze jest dla mnie podekscytowanie i różnrodność niż wygoda i ostrożność - chociaż lubię mieć wygodę, kiedykolwiek jest to możliwe.
52. Jestem dość oddany, kiedy jestem w związku, ale kiedy związek się kończy, to "idę" dalej bez oglądania się za siebie.(nie znam siódemek oddanych związkowi i nie znam źródeł które tak twierdzą, ale a z checią takowe poznam aby zaczerpnąć inspiracji dla swojej osoby)
53. Nie jestem tylko "zabawną osobą". Jest we mnie poważny, a nawet smutny i posępny aspekt, chociaż nie lubię zbytnio "wchodzić" w ten aspekt siebie.
54. Mam skłonności, aby wydawać większą ilości pieniędzy niż prawdopodobnie powinienem. (40 - znow pieniądze, o pieniadzach powinno byc 1 pytanie)
55. Jest wspaniale mieć innych ludzi obok siebie... tak długo jak popierają to co ja i zgadzają się ze mną.
56. Jestem również bardzo praktyczny i efektywny. Stoję twardo na ziemii i wiem jak spowodować, aby rzeczy zostały zrobione, a sprawy załatwione. (troche podobne osiagnie czegostam do 39)
57. Lubię chodzić do restauracji, zapraszać i zabawiać gości, podróżować... i ogólnie miło spędzać czas z moimi przyjaciółmi.
58. Jest fajnie porozmawiać, poplotkować, pożartować i pozwolić sobie na "spędzanie czasu" nawet, jeśli niekiedy jestem oburzający lub posuwam się za daleko.
59. Mam skłonności do popadania w skrajności - ze mną jest albo uczta biesiadna, albo głodówka, chociaż - oczywiście - lubię ucztować, tak dużo jak to możliwe.
60. Czasami jestem w panice lub czuję się zaniepokojony, ale "rzucam" się w coś nowego i niepokój mija.


edit
- optymizm - powinno byc jedno pytanie WPROST a nie mącenie w ilustam pytaniach naokolo
- brak wiernosci - wpisany chocby w opisach na stornie enneagramu, zaakcentowany zwlaszcza u 7w8 ;)
- plany awaryjne/ukrywnanie nastrojow - jesli cos jest cechą b.charakterystyczną dla kilku typow w tym 7 moim zdnaiem powinno byc w tescie
- niezdrowa wolnosc - są ponoc dwa rodzaje wolnosci, "dobra" wolność DO - do robienia wielu rzecyz zgodnie z prawem (aby prawo nam pozwalało na manifestacje, wolnosc wyznania, wolnosc gloszenia czegostam, demokracja i te sprawy) oraz "zła" wolność OD (to o czym mówię - niechęć do zobowiązań, wolność od upierdliwych znajomych, od obowiązków dnia codziennego i tak dalej, w mojej opinii - siódemkowo-ósemkowa i na srednich i nieksich poziomach zdrowia)
- tysiąc opcji - nie wiazalabym tego z pt. 13, chodzi o wymyslanie różnych wersji przyszlosci ze wzgledu na rozwoj wydarzen, któe to wersje czesto są dosc fantastyczne i mało realne ;)
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
czerwony kapturek
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 18 czerwca 2015, 12:39

Re: MegaTest dla 7

#20 Post autor: czerwony kapturek » czwartek, 18 czerwca 2015, 13:27

Około 70%.
Każdy czasem traci z oczu siebie samego.

ODPOWIEDZ