Enneagram a poglądy społeczne/gospodarcze/polityczne

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Enneagram a poglądy społeczne/gospodarcze/polityczne

#1 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 29 sierpnia 2008, 15:57

Być może takie zależności istnieją, jednak ciężko jest mi je uzasadnić.

W chwili obecnej przychodzi mi do głowy 5 i 7 jako libertarianie. To typy, których całe życie opiera się na poszukiwaniu wolności. Z tym, że siódemki powinny być raczej bardziej zaangazowane i zdecydowane.
Do 9 być może pasowałoby państwo opiekuńcze.
Typem, któremu najbardziej "zależy na innych" jest chyba 6 - można dopasować więc państwowy interwencjonizm jako zapewniający szótkom poczucie bezipeczeństwa.
Pewnie oczernię znów ósemki, ale pierwsze moje skojarzenie z tym typem to nacjonalizm ;]

Wpisując swoje propozycje dotyczące różnych typów, określcie również swoje poglądy, jeśli możecie. To może pomóc w ustaleniu ewentualnych zależności, o ile takowe istnieją :)
Ostatnio zmieniony piątek, 29 sierpnia 2008, 17:12 przez Orest_Reinn, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#2 Post autor: Absynt » piątek, 29 sierpnia 2008, 16:42

2 panstwo opiekuncze. 9 i 8 anarchia, lecz z odmiennych powodow. 9 z tego powodu, ze nikt nie wie co jest najlepsze, a 8, gdyz nie chca miec nad soba zadnego zwierzchnictwa.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Enneagram a poglądy społeczne/gospodarcze/polityczne

#3 Post autor: Kapar » piątek, 29 sierpnia 2008, 17:17

Orest_Reinn pisze: Pewnie oczernię znów ósemki, ale pierwsze moje skojarzenie z tym typem to nacjonalizm ;]
Czytając tylko czekałem aż ósemki zostana na deser... ale spodziewałem się, że przypisana zostanie im tyrania i autokratyzm, hehe.

Anarchia a i woszem ale w swojej oryginalnej formie z małym gminami społecznymi, anarchia zahaczająca o sieciowośc w społecześństwie. Z drugiej strony to utopia, bo nie ma się co opierać na prawidłowych i uczciwych postawach innych, więc musiałby się ktoś znaleźć, kto by np chore 3 powstrzymał przed bezwzględnym dążeniem do zajmowania pozycji nadających sztucznego blasku i ciemiężenia innych.

Nacjonalizm wynika z niedorozwinięcia społecznego i kompleksów, które sięgają wybiaru bardziej kosmopolitycznego. Nacjonaliści cierpią na choroby osobowości i ich skrzywienia znajdują wg mnie ujścia właśnie w skrajnych postawach życiowych i poglądach.
Nie rozumiem skąd skojarzenie z ósemkami? Kojarzą ci się z ogranoczonymi horyzontami? Nacjonalizm to orientacja na naród a ósemki kierują się bardziej w kierunku jednostkowości (indywidualizmu)... Mnie naród nic nie obhodzi.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#4 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 29 sierpnia 2008, 17:21

Ósemki kojarzą mi się z dążeniem do zajmowania wysokiej pozycji, do dominacji. Nacjonalizm ósemek mógłby wynikać z tej właśnie chęci stawiania własnego narodu (a więc i siebie, bo o to chyba głównie chodzi) w pozycji dominującej.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

#5 Post autor: Kapar » piątek, 29 sierpnia 2008, 17:29

Orest_Reinn pisze:Ósemki kojarzą mi się z dążeniem do zajmowania wysokiej pozycji, do dominacji. Nacjonalizm ósemek mógłby wynikać z tej właśnie chęci stawiania własnego narodu (a więc i siebie, bo o to chyba głównie chodzi) w pozycji dominującej.
Ósemki to indywidualiści. Jeśli tak się kojarzą, to idąc dalej tym tropem bardziej pasowałaby tyrania niż nacjonalizm. Poza tym trudno mi jakoś porównywać te dwie sprawy, bo nacjonalizm to postawa społeczna a reszta twoich skojarzeń to poglądy polityczne/postawy polityczne. Nacjonalizm w ogóle się jakoś nie mieści w tym temacie. Nacjonalistyczne postawy przypisałbym prędzej szóstkom :)
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#6 Post autor: Eruantalon » piątek, 29 sierpnia 2008, 18:50

Typem, któremu najbardziej "zależy na innych" jest chyba 6 - można dopasować więc państwowy interwencjonizm jako zapewniający szótkom poczucie bezipeczeństwa.
Znane mi przypadki:

5'ka anarchokapitalista (nie moze być...)
6'ka conajmniej minarchistka
7'ka centroprawica w rozumieniu klasycznym
4'ka, narzekajaca na włądzę zwolenniczka de facto socjaldemokracji i demokracji mimo wszystko
7'ka jak wyżej
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Archer
Posty: 145
Rejestracja: środa, 30 stycznia 2008, 09:28
Lokalizacja: Nigdziebądź

#7 Post autor: Archer » sobota, 30 sierpnia 2008, 22:40

Albo rządy twardej ręki "Dyktatura Sprawiedliwości" charakterystyczna dla mojego typu w Socjonice, albo liberalizm i ograniczenie władzy państwa nad człowiekiem do minimum (przy zapewnieniu bezpieczeństwa, ew. zapewnienie sobie bezpieczeństwa na własną rękę - np. stworzenie rodziny mafijnej).
Kontrfobiczne 6w5+w7, ENTp. Istota kontrowersji.

Wdawanie się w dyskusję, jest jak walka z wiatrakami.

Żyć naprawdę - to kierować się wewnętrznym głosem, bez nawyków, szufladek, bezpiecznych pewników.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#8 Post autor: Orest_Reinn » niedziela, 31 sierpnia 2008, 16:28

Archer pisze:Albo rządy twardej ręki "Dyktatura Sprawiedliwości" charakterystyczna dla mojego typu w Socjonice
Archer w podpisie pisze:INTj
o.O

Awatar użytkownika
Archer
Posty: 145
Rejestracja: środa, 30 stycznia 2008, 09:28
Lokalizacja: Nigdziebądź

#9 Post autor: Archer » niedziela, 31 sierpnia 2008, 16:34

Blok Ego - funkcja programująca (1) - "logika relacji"

Często rozważa możliwość stworzenia państwa absolutnego z ustanowioną władzą, która swoją działalność rozpoczęłaby od surowego karania wszystkich, którzy hołdują bezprawiu, tzn. zakłócają zasady słuszności (idea "strasznego sądu").
To miałem na myśli mówiąc o "Dyktaturze Sprawiedliwości"
Kontrfobiczne 6w5+w7, ENTp. Istota kontrowersji.

Wdawanie się w dyskusję, jest jak walka z wiatrakami.

Żyć naprawdę - to kierować się wewnętrznym głosem, bez nawyków, szufladek, bezpiecznych pewników.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#10 Post autor: Emjotka » niedziela, 31 sierpnia 2008, 16:36

Orest_Reinn pisze:
Archer pisze:Albo rządy twardej ręki "Dyktatura Sprawiedliwości" charakterystyczna dla mojego typu w Socjonice
Archer w podpisie pisze:INTj
o.O
Przeczytaj podpis dokładniej...
Zdrowe, antyfobiczne 6w5, silne połączenie z 7, "skrzydlaty", INTj, podtyp Ne, temperament EP.
:D
To nie ta socjonika, o której myślisz. ;)
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Archer
Posty: 145
Rejestracja: środa, 30 stycznia 2008, 09:28
Lokalizacja: Nigdziebądź

#11 Post autor: Archer » niedziela, 31 sierpnia 2008, 17:06

Jestem niemal absolutnie pewny, że jestem INTj, a przy tym mam taką samą pewność co do (niepasującego do tego typu), temperamentu.

Także jak już dokładnie ktoś chce przestudiować mój opis, warto zwrócić uwagę na wzmiankę "Ciężki do wciśnięcia w ramy" ;) Nie każdą osobę da się dokładnie (zgodnie z kanonami) zaklasyfikować w jakiejś typologii, zawsze zresztą pozostanie to tylko szkic osobowości.
Kontrfobiczne 6w5+w7, ENTp. Istota kontrowersji.

Wdawanie się w dyskusję, jest jak walka z wiatrakami.

Żyć naprawdę - to kierować się wewnętrznym głosem, bez nawyków, szufladek, bezpiecznych pewników.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#12 Post autor: Orest_Reinn » niedziela, 31 sierpnia 2008, 17:28

Archer pisze:
Blok Ego - funkcja programująca (1) - "logika relacji"

Często rozważa możliwość stworzenia państwa absolutnego z ustanowioną władzą, która swoją działalność rozpoczęłaby od surowego karania wszystkich, którzy hołdują bezprawiu, tzn. zakłócają zasady słuszności (idea "strasznego sądu").
To miałem na myśli mówiąc o "Dyktaturze Sprawiedliwości"
Skąd jest ten opis? Chętnie zaserwuję autorowi tabletki nasenne, żeby usnął i już więcej bzdur nie pisał ;]

Awatar użytkownika
Archer
Posty: 145
Rejestracja: środa, 30 stycznia 2008, 09:28
Lokalizacja: Nigdziebądź

#13 Post autor: Archer » niedziela, 31 sierpnia 2008, 18:16

Autor opisu: Stratiyevskaya

Jej opis INTj wielu osobom, posiadającym inne socjotypy nie pasuje, ponieważ nie odpowiada ich subiektywnemu stosunkowi do Robespierra. Do mnie pasuje b. dobrze, a i ze strony innych INTj-otów nie widziałem większych protestów ;)

Źródło to www.forum.socjonika.pl
Kontrfobiczne 6w5+w7, ENTp. Istota kontrowersji.

Wdawanie się w dyskusję, jest jak walka z wiatrakami.

Żyć naprawdę - to kierować się wewnętrznym głosem, bez nawyków, szufladek, bezpiecznych pewników.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#14 Post autor: Orest_Reinn » niedziela, 31 sierpnia 2008, 19:02

Tak sobie właśnie pomyślałem, że to Staroruska.

Ten fragment pasuje bardziej do ISTj. Hołdowanie "twardej ręce" i autorytarnym metodom obrony ustanowionych zasad to kreatywne Se.

Damkac
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 16:46

Re: Enneagram a poglądy społeczne/gospodarcze/polityczne

#15 Post autor: Damkac » czwartek, 16 sierpnia 2012, 09:54

Orest_Reinn pisze:Być może takie zależności istnieją, jednak ciężko jest mi je uzasadnić.

W chwili obecnej przychodzi mi do głowy 5 i 7 jako libertarianie. To typy, których całe życie opiera się na poszukiwaniu wolności. Z tym, że siódemki powinny być raczej bardziej zaangazowane i zdecydowane.
Zgadza się w moim przypadku, choć to bardziej konserwatywny liberalizm :P
5w4

ODPOWIEDZ