Rozwój Jedynki

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rozwój Jedynki

#1 Post autor: boogi » niedziela, 1 lutego 2009, 09:09

Autorzy Riso i Hudson na stronie http://www.enneagraminstitute.com zamieścili różne ciekawe materiały, w tym także dotyczące rozwoju swojej osobowości wg Enneagramu. Poniżej tłumaczenie części z nich. Miłego czytania, zapraszam do komentowania oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami i wskazówkami :)

Na sam początek polecam jeszcze Ogólne wskazówki rozwojowe, bez względu na enneatyp, także autorstwa Riso i Hudsona.


Indywidualne rekomendacje dla rozwoju Jedynek
  • * Naucz się odpoczywać. Przeznacz trochę czasu dla siebie, bez uczucia że wszystko musisz wykonać bądź że jeżeli czegoś nie skończysz, to nastanie chaos i zniszczenie. Na szczęście, zbawienie świata nie zależy jedynie od ciebie samego, nawet jeżeli czasem czujesz że tak właśnie jest.
  • * Masz wiele do nauczenia innych i prawdopodobnie jesteś dobrym nauczycielem, ale nie oczekuj że inni zmienią się w jednej chwili. To co jest oczywiste dla ciebie, nie musi być tak jasne dla nich, szczególnie jeżeli nie są przyzwyczajeni do bycia tak zdyscyplinowanymi i obiektywnymi względem siebie jak ty. Wielu ludzi może też chcieć robić to, co jest właściwe i zgadzają się z tobą co do zasady, ale z różnych przyczyn po prostu nie mogą zmienić czegoś w tej chwili. Fakt, że inni nie zmieniają się nagle zgodnie z twoim zaleceniem, nie oznacza że nie zmienią się kiedyś w przyszłości. Twoje słowa oraz, przede wszystkim, twój przykład mogą zrobić wiele więcej dobrego niż przypuszczasz, nawet jeżeli zajmie to więcej czasu niż sądzisz. Tak więc miej cierpliwość.
  • * Bardzo łatwo jest ci wprowadzić się w stan, w którym pienisz się o złe postępowanie innych. I może czasami być prawdą to, że są oni w błędzie. Ale co, jeżeli to ty się mylisz? Twoja irytacja na nich nie pomoże im w zauważeniu innego sposobu bycia. Analogicznie, wystrzegaj się swojej ciągłej irytacji na swoje własne "niedociągnięcia". Czy twój szorstki samokrytycyzm naprawdę pomaga ci się polepszyć? A może po prostu sprawia, że jesteś spięty, nerwowy i wątpisz w siebie? Naucz się rozpoznawać ataki twojego superego oraz to, jak podkopują cię one, zamiast wspomagać.
  • * Ważne jest dla Ciebie pozostawanie w kontakcie ze swoimi uczuciami, szczególnie nieświadomymi impulsami. Możesz stwierdzić, że czujesz się niewygodnie ze swoimi emocjami oraz seksualnymi i agresywnymi impulsami - w skrócie, z tymi "brudnymi" ludzkimi rzeczami które czynią nas ludźmi. Korzystne może być prowadzenie dziennika bądź dołączenie do jakiejś grupy terapeutycznej (bądź jakiejś innej grupy), w celu rozwinięcia twoich emocji i zobaczenia, że inni nie potępią cię za posiadanie ludzkich pragnień i ograniczeń.
  • * Piętą achillesową jest dla ciebie twój przesadnie ważny (w twoim mniemaniu) gniew. Denerwujesz się łatwo i jesteś oburzony tym, co wydaje ci się być przewrotnym odrzuceniem przez innych tego, co jest właściwe - według twojej definicji. Spróbuj wycofać się i zauważyć, że twój gniew zraża ludzi, przez co nie będą oni mogli usłyszeć wielu dobrych rzeczy, które masz do powiedzenia. W dalszej perspektywie twój tłumiony gniew może też powodować wrzody albo nadciśnienie i jest zwiastunem jeszcze gorszych rzeczy.
źródło: http://www.enneagraminstitute.com/1growth.asp
Ostatnio zmieniony niedziela, 8 lutego 2009, 22:35 przez boogi, łącznie zmieniany 1 raz.


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2 Post autor: boogi » niedziela, 1 lutego 2009, 09:15

Poniższy tekst pochodzi z książki Enneagram Transformations Riso i Hudsona. Transformacje, wg autorów, to zestaw stwierdzeń, które służą do uwolnienia negatywnych przekonań (pierwsze 16), oraz przyswojenia pozytywnych (kolejne 9 zdań). Ułożone są w takiej kolejności, by najpierw poruszać tematy bardziej oczywiste, leżące "na wierzchu", przechodząc później do przekonań coraz "głębszych", a więc też mniej uświadomionych i trudniejszych do wykorzenienia. Analogicznie sprawa ma się z przekonaniami pozytywnymi - pierwsze zdania są "łatwe", kolejne zaś dotyczą coraz większych wyzwań.



Transformacje dla Jedynki

Pamiętaj, że Jedynki starają się uniknąć swojego strachu przed byciem potępionym poprzez dążenie do perfekcji. Widzą samych siebie jako sprawiedliwych, racjonalnych i obiektywnych, ale inni mogą ich postrzegać jako sztywnych, dogmatycznych i nadmiernie krytycznych. Jedynki wierzą, że jeżeli tylko utrzymają siebie wystarczająco w dyscyplinie, to unikną błędów. Jednakże, będąć ludźmi, błędy popełniają - co zmusza ich do jeszcze większych starań zorganizowania i ulepszenia wszystkiego w swoim życiu. Jeżeli widzą, że inni nie podzielają ich idealizmu, Jedynki zaczynają tracić kontrolę nad swoim gniewem odnośnie robienia wszystkiego samemu. Jeżeli Jedynka kontynuuje z uporem starania, by być "perfekcyjnym", to uciskane części jej psychiki eksplodują, zostawiając ją rozwścieczoną i nielogiczną.

Jedynki mogą uniknąć swojej pułapki poprzez uświadomienie sobie i uwolnienie swoich nierealistycznych oczekiwań względem siebie i innych. Zaczną rozumieć, że standardy względem których osądzali świat, nie są prawdami absolutnymi. Kiedy Jedynki rozpoznają subiektywność wielu swoich postaw, będą mogły szanować przekonania i wartości innych. Uwolnione z więzów perfekcyjności, ich spojrzenie otwiera się na rzeczywistość bardziej tajemniczą i perfekcyjniejszą, niż mogliby sobie kiedykolwiek wymyślić.

W tej chwili uwalniam...
  • 1. trzymanie siebie i innych w niemożliwych standardach
  • 2. mój strach przed utratą kontroli i staniem się nielogicznym
  • 3. mój strach przed byciem potępionym za popełnienie pomyłki
  • 4. odmawianie zauważenia moich własnych sprzeczności
  • 5. racjonalizowanie mojego zachowania
  • 6. obsesje na punkcie rzeczy, których zmienić nie mogę
  • 7. całą gorycz i niezadowolenie ze świata
  • 8. uczucie, że przekonania i wartości innych ludzi zagrażają mi
  • 9. przekonanie, że mam prawo oceniać innych
  • 10. zmuszanie siebie i innych do bycia perfekcyjnymi
  • 11. ignorowanie moich własnych emocjonalnych i fizycznych strapień
  • 12. uczucie gniewu, niecierpliwości i łatwego denerwowania się
  • 13. strach przed, i wyrzekanie się mojego ciała i uczuć
  • 14. zezwalanie moim pragnieniom porządku i wydajności na kontrolowanie mojego życia
  • 15. automatyczne skupianie się na tym, co jest popsute
  • 16. poczucie, że moim zadaniem jest naprawianie wszystkiego
W tej chwili potwierdzam, że...
  • 1. mogę pozwolić sobie na relaks i zadowolenie z życia
  • 2. najlepsze, co mogę zrobić, jest wystarczająco dobre
  • 3. jestem wdzięczny że inni mają wiele rzeczy do nauczenia mnie
  • 4. mogę popełniać błędy bez potępiania się za nie
  • 5. moje uczucia są uprawnione i mam prawo czuć je
  • 6. traktuję innych z czułością i szacunkiem
  • 7. jestem delikatny i wyrozumiały dla siebie
  • 8. jestem współczujący i wyrozumiały dla innych
  • 9. to życie jest dobre i rozwija się na cudowne sposoby
źródło: http://www.9types.com/
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#3 Post autor: yusti » niedziela, 1 lutego 2009, 10:20

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 16:28 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4 Post autor: boogi » niedziela, 1 lutego 2009, 12:01

yusti pisze:już gdzieś to widziałąm
temat o rozwoju Jedynki sama założyłam
Ło.. rozejrzałem się pobieżnie i nie trafiłem na niego, my fault.
yusti pisze:odniose sie wieczorem moze. jak zapewne przewidujesz-- krytycznie
a po mojemu-sceptycznie, zdroworozsądkowo
ja nie wierzę w te rozwoje, bo jako ta pani perfekt, co mi zarzucacuie, to wcale nie jestem porządna. Często popełniam błedy, mama słabe oceny, jestem nieefektywna. I sama jestem ta ciapą zrelaxowaną a chciałabym być Jedynką, porzadną, zabieganą
1. trzymanie siebie i innych w niemożliwych standardach
;)
Nie, żeby standardy i wymagania były złe; ale dobre są tylko wtedy, kiedy są dla ludzi. Kiedy człowiek jest dla nich, to już nie jest dobre.
yusti pisze:predzej powinnam rozwój 6obczaić, bo jestem bardzo zalękniona
Wrzuciłem także i dla Szóstek, a więc korzystaj :)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#5 Post autor: yusti » poniedziałek, 2 lutego 2009, 08:55

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 16:27 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#6 Post autor: Snufkin » środa, 4 lutego 2009, 10:09

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 18:32 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#7 Post autor: yusti » środa, 4 lutego 2009, 16:08

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 16:26 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#8 Post autor: Snufkin » środa, 4 lutego 2009, 16:57

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 18:30 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#9 Post autor: yusti » środa, 4 lutego 2009, 17:18

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 16:31 przez yusti, łącznie zmieniany 2 razy.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#10 Post autor: Snufkin » środa, 4 lutego 2009, 17:24

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 18:30 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#11 Post autor: yusti » środa, 4 lutego 2009, 21:53

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 16:31 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#12 Post autor: Snufkin » środa, 4 lutego 2009, 22:09

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 18:52 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#13 Post autor: boogi » środa, 4 lutego 2009, 22:12

I skończyło się rumakowanie :lol:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

qos
Posty: 87
Rejestracja: wtorek, 4 marca 2008, 17:24

#14 Post autor: qos » czwartek, 19 lutego 2009, 01:45

omg jakie inne te 1.
5w4

Awatar użytkownika
chupser
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 5 października 2008, 21:55

#15 Post autor: chupser » poniedziałek, 23 lutego 2009, 23:07

E
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 września 2009, 17:30 przez chupser, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ