5w4 vs. 5w6

Dyskusje na temat typu 5

Jestem:

5w4
183
73%
5w6
53
21%
5
15
6%
 
Liczba głosów: 251

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Bonusek
Posty: 29
Rejestracja: sobota, 24 stycznia 2009, 18:40
Lokalizacja: Wrocław

#46 Post autor: Bonusek » sobota, 31 stycznia 2009, 01:46

Dawno tu nikt nic nie pisał ;>

Ja mam dosyć dziwną sytuacje... w teście wychodzi mi, że jestem 1w2, ale nie zgadzam się z tym... Szczerze mówiąc wypełniając go miałem sporo zawahań, bo pytania jak dla mnie nie zawsze są wystarczająco precyzyjne...
Jak pierwszy raz wszedłem na enneagram.pl i zobaczyłem nazwy przypasowane do typów, od razu wiedziałem, że należę do 5 ;> Opis piątek tylko mnie w tym utwierdził... Później tylko dopasowałem skrzydło, i teraz uważam się za.. yyy... pełnoprawnego(?) 5w6! ;) ;D


5w6!

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#47 Post autor: SuperDurson » sobota, 31 stycznia 2009, 09:35

Ja też miałem się przez bardzo dłuuuugi czas za obserwatora. Nazwa 5w6 - "rozwiązywacz problemów" pasowała jeszcze lepiej.. Nazwa nie determinuje typu :wink:
Sprawdź to teorią - motywami, ośrodkami inteligencji bo testy są z definicji nie do końca dokładne.
Jako pięć powinieneś przyswoić teorię dość.. naturalnie.. :mrgreen:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Bonusek
Posty: 29
Rejestracja: sobota, 24 stycznia 2009, 18:40
Lokalizacja: Wrocław

#48 Post autor: Bonusek » niedziela, 1 lutego 2009, 02:47

Nie nie... nazwą się tylko zasugerowałem, a sam typ określiłem już po opisie ;]
Tak jak pisałem poprzednio - nie uważam się za piątkę, bo pasuje mi nazwa, tylko dlatego, że pasuje do jej opisu ;) Nazwa jedynie naprowadziła mnie na sam opis ;)
5w6!

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#49 Post autor: SuperDurson » niedziela, 1 lutego 2009, 11:17

Opis też pasował.
Motywy nie.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#50 Post autor: Zielony smok » niedziela, 22 marca 2009, 00:26

GŁÓWNE PODTYPY PIĄTKI
Piątka ze skrzydłem Czwórki: Obrazoburca


Cechy Piątek i Czwórek wzmacniają się nawzajem na wiele sposobów. Zarówno Piątki, jak i Czwórki są typami zamkniętymi w sobie — zwracają się do wewnętrznego świata wyobraźni w celu ochrony własnego ego i wzmocnienia poczucia własnego ,ja". Osoby o obu typach osobowości czują, że muszą znaleźć w sobie coś ważnego, co pozwoliłoby im cieszyć się pełnią życia. Piątkom brakuje poczucia pewności siebie w działaniu, a Czwórkom — silnego, niezachwianego poczucia własnej tożsamości. Dlatego Piątki ze skrzydłem Czwórki mają trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi i zachowaniem równowagi. Ludzie o tym podtypie osobowości są większymi introwertykami i przywiązują większą wagę do uczuć niż Piątki ze skrzydłem Szóstki, chociaż paradoksalnie są od nich bardziej towarzyskie. Z powodu obecności cech Czwórki są bardziej zainteresowane sprawami osobistymi i swoją psychiką. Piątki i Czwórki mają różne podejście do życia. Piątki to intelektualiści, trzymający dystans do wszelkich doświadczeń, podczas gdy Czwórki przyswajają wszystkie doświadczenia, żeby zintensyfikować swoje uczucia. Mimo tej różnicy (albo wręcz przeciwnie, z powodu jej występowania) te dwa typy osobowości tworzą podtyp o najbogatszych cechach, łącząc w sobie znakomite możliwości artystyczne, jak i ogromny potencjał intelektualny. Przykłady warte odnotowania to: Albert Einstein, Werner Heisenburg, Friedrich Nietzsche, Georgia 0'Keeffe, John Cage, John Lennon, K.D. Lang, Laurie Anderson, James Joyce, Emily Dickinson, Stanley Kubrick, David Lynch, Buster Keaton, Gary Larson, Stephen King, Tim Burton, Clive Barker, Franz Kafka, Umberto Eco, Jean-Paul Sartre, Oriana Fallaci, Glenn Gould, Peter Serkin, Hannah Arendt, Kurt Cobain, Vincent van Gogh.
Zdrowe osoby o tym podtypie potrafią łączyć intuicję z wiedzą, wrażliwość ze zrozumieniem, upodobania estetyczne ze zdolnościami intelektualnymi. Piątka ze skrzydłem Czwórki ma wrażliwość artystyczną i może wykonywać zawód pisarza, reżysera, projektanta, muzyka, kompozytora, choreografa itp. Ten podtyp jest często pomijany w opisach Piątki, ponieważ nie spełnia stereotypowych cech Piątki o zainteresowaniach. naukowych (Piątki ze skrzydłem Szóstki). Jego sposób myślenia jest bardziej syntetyczny — Piątki ze skrzydłem Czwórki potrafią wyciągać wnioski z obserwacji i rozpatrywać kwestie z różnych punktów widzenia. Również Piątki ze skrzydłem Czwórki zazwyczaj w większym stopniu wykorzystują swoją wyobraźnię niż analityczne, systematyczne części swojego umysłu, co jest charakterystyczne dla Piątek ze skrzydłem Szóstki. Jeśli zajmują się nauką, to takimi jej dziedzinami, w których mniejszą wagę przywiązuje się do eksperymentów i zbierania danych, a większą do intuicji i ogólnej wizji. Ten podtyp osobowości jest szczególnie świadomy piękna (i go poszukuje), np. piękna wzorów matematycznych. Dla osób o tym podtypie piękno jest wyznacznikiem prawdy, ponieważ porządek, jaki ono przedstawia, stanowi potwierdzenie obiektywnej słuszności danej idei. Jedną z głównych zalet zdrowych Piątek ze skrzydłem Czwórki stanowi intuicja, ponieważ pomaga im odkrywać te dziedziny wiedzy, których ich świadomość jeszcze nie ośmieliła się spenetrować. Skrzydło Czwórki dodaje do ciekawości i spostrzegawczości Piątek pragnienie znalezienia niepowtarzalnej, osobistej wizji, czego rezultatem jest skłonność do bawienia się znajomymi formami rzeczywistości do momentu, w którym stają się one zupełnie nierozpoznawalne. Utalentowane Piątki ze skrzydłem Czwórki mogą dzięki tym zdolnościom dojść do zadziwiających odkryć w wybranej dziedzinie działania.
Przeciętne Piątki ze skrzydłem Czwórki przejmują od Czwórek emocjonalną głębię, która przeszkadza im w wytrwałym działaniu i współpracy z innymi ludźmi. Piątki ze skrzydłem Czwórki są bardziej niezależne niż Piątki ze skrzydłem Szóstki i opierają się jakimkolwiek narzuconym strukturom czy terminom. Mogą mieć odpychający dystans do otoczenia, wynikający zarówno z zaabsorbowania własnymi myślami, jak i z introwertyczności i egocentryzmu. Zdolności analityczne wykorzystują raczej do trzymania ludzi na dystans niż do podejmowania prób zrozumienia ich. Osoby o tym podtypie osobowości są wrażliwe emocjonalnie, mogą być kapryśne i przewrażliwione na punkcie krytyki, szczególnie dotyczącej wartości ich pracy i pomysłów, ponieważ dotyka ona bezpośrednio ich poczucia własnej wartości. Zarówno Piątki, jak i Czwórki są zamkniętymi w sobie samotnikami. Potrafią być bardzo twórcze i pomysłowe, a także szczegółowo przewidywać alternatywny bieg zdarzeń, ale mogą się zagubić we własnej intelektualnej wizji. Skrzydło Czwórki sprawia, że ten podtyp ma skłonność do fantazjowania, jednak tematy jego wyobrażeń mają raczej charakter fantastyczny i surrealistyczny, a nie romantyczny. Osoby o tym podtypie mogą być bardzo niepraktyczne, spędzając czas głównie na czytaniu, graniu w gry wymagające użycia intelektu lub specjalizując się w rzeczach błahych. Często ciągnie je do spraw mrocznych i zakazanych albo do jakiejkolwiek formy ekspresji własnego ,ja", która zaniepokoiłaby lub zdenerwowała innych ludzi. Niektóre Piątki ze skrzydłem Czwórki są zafascynowane sprawami makabrycznymi i przerażającymi. W miarę jak stają się coraz bardziej niepraktyczne i przerażone brakiem możliwości życiowych, jednym z typowych rozwiązań, jakie znajdują, jest emocjonalna pociecha w różnych formach pobłażania swoim pragnieniom — mogą nadużywać alkoholu, narkotyków lub pozwalać sobie na seksualne wyskoki.
Niezdrowe osoby o tym podtypie doświadczają destrukcyjnego wpływu depresji, a na ich zachowanie mogą mieć wpływ agresywne impulsy. Uczucie zazdrości wobec innych osób miesza się z uczuciem pogardy dla nich, a pragnienie odizolowania się od świata łączy się z żalem, jaki ta izolacja wywołuje. Konflikty intelektualne sprawiają, że ich życie emocjonalne wydaje się być beznadziejne, a konflikty emocjonalne utrudniają kontynuowanie pracy intelektualnej. Ponadto jeśli osoby o tym podtypie osobowości cierpią na nerwicę, stają się najbardziej wyalienowane ze wszystkich typów osobowości — pozostawione bez nadziei, popadają w nihilizm, zaczynają ograniczać własne ,ja", odizolowują się od innych ludzi i są pełne nienawiści do siebie. Niezdrowe Piątki ze skrzydłem Czwórki wycofują się w ponurą, minimalistyczna egzystencję, próbując pozbyć się wszelkich potrzeb. Odrzucenie i rozpacz Czwórek łączą się z cynicznym nihilizmem Piątek, co służy temu, żeby stworzyć absolutnie negatywny i przerażający pogląd na świat. Izolacja społeczna, uzależnienie i chroniczna depresja są wśród tych osób częste, a samobójstwo jest dla nich realnym zagrożeniem.

Piątka ze skrzydłem Szóstki: Osoba zaradna

Ten typ najczęściej był kojarzony z Piątką — intelektualista zainteresowany nauką, techniką, przyswajający sobie różne fakty i szczegóły. Piątki ze skrzydłem Szóstki zajmują się analizowaniem i „katalogowaniem" rzeczywistości. Są zaradne i świetne w rozkładaniu problemu na czynniki pierwsze w celu przekonania się, na czym on polega. Cechy Piątki i Szóstki łączą się w podtyp osobowości, który ma największe trudności w kontaktach intymnych i kontynuowaniu znajomości z innymi ludźmi. Zarówno Piątki, jak i Szóstki należą do triady myśli, a Piątki ze skrzydłem Szóstki są największymi intelektualistami ze wszystkich podtypów osobowości. Uczucia nie mają na nie tak istotnego wpływu, jak w przypadku Piątki ze skrzydłem Czwórki. Osoby o tym podtypie mają trudności z zaufaniem innym ludziom, zarówno z tego powodu, że są Piątkami, jak i dlatego, że skrzydło Szóstki wzmacnia ich poczucie lęku, a tym samym sprawia, że podejmowanie ryzyka w związku staje się dla nich bardzo trudne. Jednak mechanizmy radzenia sobie ze światem, jakimi dysponują, nie pasują do siebie nawzajem, tworząc wewnętrzne napięcia między cechami obu typów. Piątki znajdują poczucie bezpieczeństwa, zamykając się w sobie, natomiast Szóstki swoje poczucie bezpieczeństwa znajdują we współpracy z innymi ludźmi. Dlatego ich kontakty interpersonalne są zmienne i, ogólnie rzecz biorąc, nie są istotną częścią ich życia. Przykłady warte odnotowania to: Bili Gates, Stephen Hawking, Sigmund Freud, Simone Weil, Jacob Bronowski, Charles Darwin, Edward O. Wilson, Karl Mant, James Watson, Ursula K. LeGuin, Alfred Hitchcock, Doris Lessing, Cynthia Ozick, Bobby Fischer, B.F. Skinner, Isaac Asimov, Howard Hughes, Ezra Pound i Theodore Kaczynski.
Zdrowe osoby są bardziej ekstrawertyczne i skoncentrowane na świecie zewnętrznym niż Piątki ze skrzydłem Czwórki. Nie są szczególnie introspektywne, wolą raczej obserwować i rozumieć świat, który je otacza. Zdrowe Piątki ze skrzydłem Szóstki obserwują go z niezwykłym zrozumieniem, łącząc w sobie ambicje Piątek do zdobywania jak największych kompetencji z szukaniem poczucia pewności siebie, charakterystycznym dla Szóstek. Dzięki takiej mieszance cech mają szczególny dar wyciągania trafnych wniosków z rozbieżnych faktów oraz zdolność do sporządzania prognoz na podstawie tych wniosków. Często interesują się tematami technicznymi, inżynierią, nauką i filozofią, a także lubią naprawiać stare przedmioty i odkrywać coś nowego. Skrzydło Szóstki daje temu podtypowi niezwykłą zdolność do współpracy z innymi osobami oraz zdyscyplinowanego i wytrwałego realizowania przedsięwzięć. Piątki ze skrzydłem Szóstki interesują się bardziej praktyczną stroną życia, a będąc wystarczająco utalentowane, potrafią połączyć swoje zdolności innowacyjne z głową do interesów, rezultaty czego mogą być czasem niezwykle lukratywne. Ich uwaga jest częściej skierowana na przedmioty niż na ludzi, chociaż mocno się identyfikują z najważniejszymi osobami w życiu. Mogą być głęboko uczuciowe, a mimo to potrafią powściągnąć emocje. Można u nich znaleźć dowcip intelektualny, dobre poczucie humoru, a także inne atrakcyjne, pozytywne cechy. Jeśli inni ludzie zostaną dopuszczeni bliżej, odkryją, że osoby o tym podtypie są bardzo przyjacielskie i potrafią się zaangażować w związek. Dzięki dążeniu do bycia akceptowanymi przez innych potrafią zjednywać sobie ludzi. Nawet jeśli czasem są towarzysko nieobyte, inne osoby nie mogą zareagować na ich chęć nawiązania kontaktu inaczej, jak tylko wzruszeniem.
Przeciętne osoby o tym podtypie osobowości generalnie mają problemy ze związkami międzyludzkimi. Skrzydło Szóstki dodaje im zdolności organizacyjnych i uroku osobistego, ale również zwiększa poczucie lęku i przerażenie. Wydaje się, że Piątki ze skrzydłem Szóstki nie wiedzą, co zrobić ze swoimi uczuciami, a jeszcze mniejsze pojęcie mają o tym, jak mogłyby je bezpośrednio wyrazić. Stąd możemy u nich zaobserwować niewrażliwość na własne uczucia i potrzeby emocjonalne, a także na uczucia i potrzeby innych ludzi. Mają niską świadomość tego, w jaki sposób wyrażają własne ,ja" przed innymi (klasyczny intelektualny gamoń, niezaradny towarzysko dziwak). Przeciętne Piątki ze skrzydłem Szóstki są niezmiernie zaabsorbowanymi czymś, roztargnionymi teoretykami. Są zupełnie pochłonięte sprawami intelektualnymi i „żyją w swoich umysłach", poświęcając się w całości pracy. Kiedy mają do czynienia z konfliktem interpersonalnym, przeciętne Piątki ze skrzydłem Szóstki unikają rozwiązania problemu przez jeszcze większe poświęcenie się pracy intelektualnej i zastosowanie technik biernej agresji oraz odkładanie problemu na bok, zamiast załatwić sprawę bezpośrednio. Mogą być kłótliwe i buntownicze bez widocznego powodu, chociaż być może coś poruszyło w nich emocjonalne skojarzenia bez ich wiedzy. Piątki ze skrzydłem Szóstki zazwyczaj bardziej uporczywie trzymają się swoich poglądów i teorii (redukcjonizm) i zrażają do siebie osoby, które się z nimi nie zgadzają, podczas gdy Piątki ze skrzydłem Czwórki zaprzeczają jakiemukolwiek sensowi (nihilizm) i burzą pewność siebie ludzi, którym właśnie tej cechy zazdroszczą.
Niezdrowe osoby o tym podtypie osobowości podchodzą do innych podejrzliwie i reagują na innych ludzi w sposób antyfobiczny, są też kłótliwe i zmienne. Przeraźliwie boją się jakichkolwiek związków intymnych i są niezwykle nerwowe. Mają również skłonności paranoidalne. Nieświadomie szukając ratunku, z przerażeniem odrzucają i zrażają do siebie swoich popleczników. Izolacja i zniekształcenie procesów myślowych, charakterystyczne dla niezdrowych Piątek, zostają wzmocnione przez paranoję, poczucie niższości i przekonanie o byciu prześladowanym, dodane przez skrzydło Szóstki. Patologiczne Piątki ze skrzydłem Szóstki ostatecznie cierpią na fobię, wszędzie widząc czające się niebezpieczeństwo i wycofując się ze wszystkich interakcji społecznych. Mogą zaatakować wyimaginowanych wrogów, czasem ze skutkiem śmiertelnym. Możliwe jest występowanie epizodów psychotycznych i szaleństwa.
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Weirdo
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 22 marca 2009, 23:09
Lokalizacja: znienacka

#51 Post autor: Weirdo » niedziela, 22 marca 2009, 23:21

O dziwo pierwszym wynikiem mojego testu było 4w5, jednak zdecydowanie był to wynik chybiony. Po kilku innych podejściach do testu zostałem zaliczony do typu 5w4, jednak ostatnio wychodziła mi już czysta 5-tka bez żadnych skrzydeł. Rzeczywiście, czytając opisy zarówno 5w4 i 5w6 dochodzę do wniosku, że nie mogę się jednoznacznie określić co do jednego z nich, gdyż oba opisy po części do mnie pasują.
5, INTJ

Awatar użytkownika
.Anka.
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 14:56
Lokalizacja: z rpga ;-)

#52 Post autor: .Anka. » środa, 8 kwietnia 2009, 17:14

Ja jestem 4w5 i nie lubię męczących rozmów w stylu "moda, uroda, chłopaki' :x Męczy mnie przebywanie w dużym gronie osób. Wtedy siadam na kanapie i przyglądam się innym. Po ok. 15 min. denerwuje mnie ten stan rzeczy (izolowania się) i na siłę zaczynam rozmowę. Na końcu spotkania :shock: nie wiedzieć czemu robię za przodownika imprezy. Sama siebie potem nie rozumiem i zastanawiam się nad mechanizmem swojego postępowania. Nigdy nie chcę alienować się od innych, ale denerwuje mnie gadanie o niczym (jak wyżej), czy zawieranie nowych znajomości. Gdy jest ich za dużo i są za głębokie odczuwam dyskomfort. Wolę mieć mało kumpli, ale prawdziwych niż masę mas. A zostaję odbierana za osobę towarzyską i przebojową.... spotykanie nowych ludzi to dla mnie przyczynek do poznania.... Każdy nawet lalka barbie (nie uwłaczając lalkom barbie) może pokazać mi nowy punkt widzenia. Niekoniecznie się mogę z nim zgodzić, ale miło jest odkrywać czyjeś idee. Myślę, ze między innymi dlatego jestem:

4w5
6, ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Za późno się zorientowałam. Łatwo pomylić 6 z 4.

Awatar użytkownika
Bonusek
Posty: 29
Rejestracja: sobota, 24 stycznia 2009, 18:40
Lokalizacja: Wrocław

#53 Post autor: Bonusek » środa, 8 kwietnia 2009, 23:01

.Anka. pisze:denerwuje mnie ten stan rzeczy (izolowania się) i na siłę zaczynam rozmowę. Na końcu spotkania :shock: nie wiedzieć czemu robię za przodownika imprezy. Sama siebie potem nie rozumiem i zastanawiam się nad mechanizmem swojego postępowania. Nigdy nie chcę alienować się od innych, ale denerwuje mnie gadanie o niczym (jak wyżej), czy zawieranie nowych znajomości. Gdy jest ich za dużo i są za głębokie odczuwam dyskomfort. Wolę mieć mało kumpli, ale prawdziwych niż masę mas. A zostaję odbierana za osobę towarzyską i przebojową....
Jakbym słyszał siebie O.O Mam dokłaadnie tak samo ;>
5w6!

Awatar użytkownika
.Anka.
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 14:56
Lokalizacja: z rpga ;-)

#54 Post autor: .Anka. » środa, 15 kwietnia 2009, 14:03

Bonusek a wiesz, czemu tak masz? Nie mogę tego pojąć :?
6, ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Za późno się zorientowałam. Łatwo pomylić 6 z 4.

Nortis
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 2 czerwca 2009, 20:28

#55 Post autor: Nortis » wtorek, 2 czerwca 2009, 21:13

...
5w6 INTj

Awatar użytkownika
Lynx
Posty: 73
Rejestracja: niedziela, 28 czerwca 2009, 12:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: wszechświat

#56 Post autor: Lynx » środa, 1 lipca 2009, 10:50

Zielony Smoku - im więcej podajesz informacji - tym ja mam coraz więcej wątpliwości czy czasem nie jestem 5v6. Przecież enneagram ustalny jest na podstawie testu zawierającego moje subiektywne oceny, a one mogą być prawdziwe tylko w danym momencie.
Więc chyba dla "ochrony własnego ja" wezmę tylko to co najlepsze.

Awatar użytkownika
ejsz
Posty: 12
Rejestracja: środa, 1 lipca 2009, 14:46
Lokalizacja: jajecznica z kiwi
Kontakt:

#57 Post autor: ejsz » czwartek, 2 lipca 2009, 12:31

henae pisze:5w6.
Najbardziej zaawansowana 5w6 jest przywódcą, korzysta z najgłębszych pokładów wnikliwości by pomóc innym patrzeć na siebie wyraźniej.
a sama sobie pomoc nie potrafi
skądś to znam...
reggaejunglist z sąsiedztwa.


(5w6 i 7w6 w jednym...)

Seba
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 17 lipca 2009, 20:07

#58 Post autor: Seba » piątek, 17 lipca 2009, 21:54

Czytam sobie te opisy 5w4 i 5w6, ale nie jestem w stanie określić się do którego typu mi bliżej, gdyż posiadam w sobie wiele cech obu z nich. Może jak wypiszę pokrótce swoją osobowość, to pomożecie mi zadecydować czy jednak bliżej do tego pierwszego czy drugiego podtypu? A może w ogóle nie jestem piątką?

A więc jestem taki:

- mam mało znajomych, nie bardzo mi zależy na powierzchownych znajomościach i utrzymywaniem większych kontaktów z ludźmi, z którymi nie jestem w większej zażyłości. O wiele bardziej wolę mieć mało znajomych, ale szczerych, prawdziwych i oddanych, aniżeli mieć kilkudziesięciu "kumpli", przed którymi i tak nie potrafiłbym się otworzyć.

- jestem umiarkowanie nieśmiały - co prawda potrafię się przełamywać i nawiązywać gadki z nowo poznanymi ludźmi, ale przychodzi mi to z trudem. Będąc w towarzystwie często zmuszam się do rozkręcania rozmowy i zintegrowania się z grupą, ale czuję, że jest to sztuczne/wymuszone i niespecjalnie mi to wychodzi.

- zdecydowanie bardziej wolę rozmowy w cztery oczy, ewentualnie w małym gronie (kilku osób). W większym gronie nie potrafię się odnaleźć, szybko tracę energię i nie mam ochoty/śmiałości/pomysłu aby zacząć i prowadzić rozmowę.

- nie lubię i nie potrafię rozmawiać godzinami o "dupie maryni", czy o innych nieznaczących tematach. To co u kogo słychać, imprezy, pogoda, wieści z miasta i inne prymitywne tematy mnie w ogóle nie rajcują i jeżeli toczy się taka dyskusja to z reguły milknę, gdyż nie mam ochoty uczestniczyć w czymś takim. Natomiast jak pojawia się jakiś konkretny temat (ciekawy, intelektualny, zajmujący) to potrafię gadać bez przerwy, choćby i kilka godzin i czerpię z tego ogromną przyjemność.

- jestem dobry w mówieniu, tłumaczeniu, wyjaśnianiu. Bardzo lubię mówić i w ten sposób wyrażać swoje myśli (problem jest tylko taki, że nie bardzo jest przed kim). Oczywiście jeśli mam mówić, to musi być konkretny temat.

- nienawidzę składać/otrzymywać życzeń i wszelkich społecznych "rytuałów" związanych z różnymi uroczystościami, sytuacjami, kulturą itd. Jeżeli nie widzę w czymś sensu to mam ochotę się przeciwko temu zbuntować i olać zasady. Do tego nie trawię sztuczności i wymuszania na sobie określonych zachowań.

- mam bardzo rozległe zainteresowania - począwszy od polityki i ekonomii a skończywszy na nauce, psychologii czy informatyce. Bardzo lubię czytać, zgłębiać różne sprawy, myśleć, analizować, wyrabiać sobie poglądy i tworzyć różne koncepcje na temat otaczającej rzeczywistości i określać w niej siebie samego. Nie interesuję się natomiast kulturą - nie czytam literatury, oglądam mało filmów, nie znam się na muzyce. W tej dziedzinie jestem mocnym ignorantem.

- zdecydowanie chętniej zabieram się do pracy, jeżeli jest to całkowicie dobrowolne i niezwiązane z żadnymi zobowiązaniami. Jeśli pojawia się przymus i np. konkretny termin wykonania zadania to mam tendencje do odkładania tego na później i ogólnie brakuje mi chęci, zapału i energii do wykonania tegoż. Ogólnie nadmiar zobowiązań źle na mnie działa.

- mam bardzo wysokie (wręcz przewrażliwione) poczucie etyki i moralności. Unikam jak tylko mogę skrzywdzenia drugiej osoby, zaszkodzenia komuś, oszukania, urażenia itd. Nawet jeśli tego nie zrobiłem to często mam obsesję, że ktoś się na mnie obraził i ma mi coś za złe. Jestem natomiast bardzo lojalny wobec swojej rodziny/przyjaciół/znajomych, nawet jeśli ci postępują źle i niemoralnie. Nawet jeśli ktoś wyrządzi mi coś złego to jestem bardzo wyrozumiały i nie potrafię się na dłużej obrażać.

- ogólnie jestem bardzo spokojny i rzadko kiedy udaje się komuś wytrącić mnie z równowagi. Agresja to jest coś co jest mi całkowicie obce.
5

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#59 Post autor: SuperDurson » piątek, 17 lipca 2009, 23:39

yhmm..

Poczytaj o socjonice.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

kreska
Posty: 17
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 02:43

#60 Post autor: kreska » środa, 5 sierpnia 2009, 12:01

i wszystko stało się jasne...odkąd rozwiązałam enneagram ;-))
dzień dobry :-)
5w6

ODPOWIEDZ