5w9 i 9w5

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

5w9 i 9w5

#1 Post autor: tzlm » czwartek, 22 lutego 2007, 16:36

5 Basic Fear: of being overwhelmed by the world.
9 Basic Fear: of separation.

Dziewiątka:
Ich główną linią obrony jest nie rzucanie się w oczy i wymieszanie z otoczeniem oraz złagodzenie sytuacji.
Niezdrowe dziewiątki mają problem z powiedzeniem "Nie", choć starają się to powiedzieć w inny sposób, zazwyczaj poprzez cichą nieustępliwość i pasywną agresję.
Dziewiątki zazwyczaj winią innych pośrednio lub bezpośrednio za brak życia takiego, jakiego by pragneły. Głęboko w nich siedzi zły i przygnębiający nihilizm.
latwo jest dostrzec, że dziewiątka udwraca uwagę od swoich uczuć, skupiając się na nie istotnych rzeczach. Często jest lakoniczna i nie mówi o tym co naprawdę czuje: "Niech to co niepowiedziane pozostanie przemilczane"
lubi gdy procedury, polecenia i nagrody są jasno określone. Lubi dostosować energię do przewidywalnego przebiegu wypadków. Żadnych niespodzianek
Cytat z http://www.intpcentral.com/forums/showthread.php?t=9182
I've gotten both 5 and 9w1 in testing. I am interested in harmony, but in an intellectually elegant way. I think perhaps the split comes about depending on whether I am dealing with people or ideas. I can be cold and dispassionate with ideas, but find that difficult with people, and usually counterproductive.
Oba typy dążą do harmonii i zrozumienia świata. Trochę innymi sposobami, ale jednak. Podstawowa motywacja jest inna u obu z nich, aczkolwiek nie przeszkadza w powtarzaniu niektórych schematów zachowań. Ogólnie, oprócz 4 i 6 to Dziewiątki są najbardziej podobne do Obserwatorów. Czy zauważacie u siebie cechy Mediatora? A może ktoś z Was jest '9w5' lub '5w9'?

Teoretycznie being overwhelmed by the world WING separation nie może istnieć, ale może obalimy ten logiczny argument...

Intelektualna dziewiątka, zwłaszcza męska, często się mylnie utożsamia z piątką, jednakże piątka lubi się spierać na poziomie intelektualnym podczas gdy dziewiątka jest pojednawcza i unikająca konfliktów.
Kurcze i to stwierdzenie tłumaczy wszystkie moje wątpliwości. Mimo to daje ten temat na forume. :P



hols
Posty: 246
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 09:51

#2 Post autor: hols » czwartek, 22 lutego 2007, 17:42

Gdzie Basket i NoMatter ? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: 5w9 i 9w5.

#3 Post autor: Hydra » piątek, 23 lutego 2007, 23:00

tzlm pisze:
Dziewiątki zazwyczaj winią innych pośrednio lub bezpośrednio za brak życia takiego, jakiego by pragneły. Głęboko w nich siedzi zły i przygnębiający nihilizm.
Ten cytat mnie zafascynował - może jakieś rozwinięcie tej głebokiej myśli?
tzlm pisze: Intelektualna dziewiątka, zwłaszcza męska, często się mylnie utożsamia z piątką, jednakże piątka lubi się spierać na poziomie intelektualnym podczas gdy dziewiątka jest pojednawcza i unikająca konfliktów.
Kurcze i to stwierdzenie tłumaczy wszystkie moje wątpliwości. Mimo to daje ten temat na forume. :P
Jestem pozbawioną błyskotliwości dziewiatką, a na dodatek kobietą - czekam na jakieś rewelacje ... :lol:
MY NIE MóWIMY NIC

iconoclast
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 16 stycznia 2007, 19:27
Lokalizacja: z Prowincji

#4 Post autor: iconoclast » środa, 28 lutego 2007, 15:31

Pozostając ortodoksyjnym uczniem Riso i Hudsona uznaję, iż nie ma czegoś takiego jak 5w9 lub 9w5. Ponieważ często widzimy siebie tak jak chcielibyśmy się widzieć, naturalnie 9 wyobrażają sobie iż są "intelektualistycznymi" piątkami, i stąd wynika ich "rozumienie wszystkich punktów widzenia" . Obydwa typy mają problemy z działaniem, przejściem do czynów. Istotna różnica pojawia się w sytuacji konfliktu 5 wycofuje się - 9 mediuje, czasem za wszelką cenę.

@hydra - o ile pamiętam wg. literatury kobiece piątki mają skłonność do utożsamiania się z 2.
Ostatnio zmieniony środa, 28 lutego 2007, 21:24 przez iconoclast, łącznie zmieniany 1 raz.
sapienti sat

Awatar użytkownika
Virgo
Posty: 138
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 19:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5 Post autor: Virgo » środa, 28 lutego 2007, 16:17

Ja zauważam u siebie cechy 9, w sumie w teście na similarminds wyszlo mi, że po 5tce jestem najbardziej 1 i 9 (i 6). Oprócz tego to o czym mówisz tzlm jest tez zgodne z tymi niebieskimi liniami, bo od 5tki odchodzi właśnie taka pomiędzy 1 i 9.

Awatar użytkownika
ASKA
Posty: 35
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 15:41
Lokalizacja: MAZURY!

#6 Post autor: ASKA » środa, 28 lutego 2007, 18:49

a ja juz sama nie wiem :)
nic już nie wiem...
ludzie!
zajmujące jest to strasznie ...
bo gdy przegryzłam i przyzwyczaiłam się już do tego że jestem tą niebotycznie szarą 9w1 to zaczęło wychodzić mi w teście że jestem 4w5
horror ...

a może za bardzo się utożsamiam?
'Bo jest paru ludzi
Bo jest parę w życiu dobrych chwil
Bo jest parę złudzeń które warto mieć by żyć...'

aspazja
rak;2x 9w1 i 3x 4w5 jak to możliwe? INFp

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#7 Post autor: Hydra » środa, 28 lutego 2007, 20:28

iconoclast pisze: Ponieważ często widzimy siebie tak jak chcielibyśm się widzieć, naturalnie 9 wyobrażają sobie iż są intelektualistycznymi piątkami, i stąd wynika ich "rozumienie wszystkich punktów widzenia"
Ostatnia cechą jaką chciałabym sobie przypisać jest intelektualizm. Może i dążenie do poznania świata jest cechą szlachetną, ale z boku wygląda na jałową gadaninę.
iconoclast pisze:Obydwa typy mają problemy z działaniem, przejściem do czynów.
Zgadza się, ale dziewiątki przynajmniej nie udają, że jest inaczej – po prostu nie robią nic ;)
iconoclast pisze:Istotna różnica pojawia się w sytuacji konfliktu 5 wycofuje się - 9 mediuje, czasem za wszelką cenę.
Tego nie zrozumiałam – jakiego konfliktu? Miedzy dwiema innymi osobami, czy konflikt z udziałem 9. Pytam, bo mediacja kojarzy mi się z pchaniem się miedzy młot a kowadło ;)
iconoclast pisze:@hydra - o ile pamiętam wg. literatury kobiece piątki mają skłonność do utożsamiania się z 2.
Type 1 Type 2 Type 3 Type 4 Type 5 Type 6 Type 7 Type 8 Type 9
-9 -4 0 -4 1 1 6 0 9
Od dwójki dzielą mnie lata świetlne. Tak jak i od 1 i 4. Chyba utożsamiam się wyłącznie z 7.
Jeśli nawet istnieje 9w5 to chyba nią nie jestem ;)
A BTW mogę prosić o wyjaśnienie cytatu, który przytoczyłam w pierwszym poście? Z góry dziękuję.
ASKA pisze:a ja juz sama nie wiem :)
nic już nie wiem...
ludzie!
zajmujące jest to strasznie ...
bo gdy przegryzłam i przyzwyczaiłam się już do tego że jestem tą niebotycznie szarą 9w1 to zaczęło wychodzić mi w teście że jestem 4w5
horror ...

a może za bardzo się utożsamiam?
Nie jestem znawcą, ale odnoszę wrażenie, że bardziej prawdopodobny jest w Twoim przypadku wariant 4w5. Jeszcze w życiu nie spotkałam tak egzaltowanej 9 …
MY NIE MóWIMY NIC

iconoclast
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 16 stycznia 2007, 19:27
Lokalizacja: z Prowincji

#8 Post autor: iconoclast » środa, 28 lutego 2007, 20:59

Uzupełniam, oczywiście nie wszystkie 9 a jedynie te które postrzegają się jako piątki, zresztą dotyczy to wg niepowołanego źródła głownie męskich 9. Co do konfliktu to chodzi tu o konflikt, czy też spór w którym uczestniczy bądź jest świadkiem 5 lub 9.
5 wycofa się tzn. przestanie się odzywać, wyłączy się lub wyjdzie, natomiast 9 będzie starała albo zgodzić się z drugą stroną konfliktu/sporu lub będzie poszukiwać płaszczyzny porozumienia na której wszystkie zaangażowane strony będą mogły się spotkać i zgodzić. Słowo mediacja jest uproszczeniem. Dziewiątka rozumie racje różnych stron i stara się je pogodzić, natomiast Piątka stara się zrozumieć racje (motywy działania) róznych stron i ... tylko tyle.
sapienti sat

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#9 Post autor: tzlm » środa, 28 lutego 2007, 22:02

iconoclast pisze:Pozostając ortodoksyjnym uczniem Riso i Hudsona uznaję, iż nie ma czegoś takiego jak 5w9 lub 9w5.
Virgo pisze:Oprócz tego to o czym mówisz tzlm jest tez zgodne z tymi niebieskimi liniami, bo od 5tki odchodzi właśnie taka pomiędzy 1 i 9.
Dokładnie. http://mindheart.org/junction/oldcj/ep/types/5/5.html
iconoclast pisze:@hydra - o ile pamiętam wg. literatury kobiece piątki mają skłonność do utożsamiania się z 2.
Nie.
Hydra pisze:
Tzlm pisze:Dziewiątki zazwyczaj winią innych pośrednio lub bezpośrednio za brak życia takiego, jakiego by pragneły. Głęboko w nich siedzi zły i przygnębiający nihilizm.
Ten cytat mnie zafascynował - może jakieś rozwinięcie tej głebokiej myśli?
Część dziewiątek 'gubi' siebie i nie realizuje swoich pragnień nie zaspokaja potrzeb, a że ich osobowość wszystko magazynuje w sobie, w środku, to pretensje do świata czyli wspomniany nihilizm dotyczy tylko myśli, a nie czynów. Chyba.

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#10 Post autor: Zielony smok » środa, 28 lutego 2007, 22:16

Nihilizm jest konfrontacją przekazu zawartego w Elemantarzu Falskiego z rzeczywistością i uświadomienie sobie, że Prawdy przez wielkie P sa prawdkami, ciepło rodzinnych relacji teatrzykiem kukiełkowym, Prawdy Wiary sa głoszone szczególnie żarliwie przez tych, którzy profity z ich wyglaszania zagrabią do własnego tylko ogrodka...przykłady można mnożyć.
Swiat jest pojęciem umownym.

Wszyscy kłamią, ale to nic nie szkodzi, bo i tak nikt nikomu nie wierzy. :lol:


Tzlm: wtf?
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#11 Post autor: Hydra » czwartek, 1 marca 2007, 00:03

Skłaniam się do smoczej definicji nihilizmu :) Gdy się już dojdzie do wniosku, że „wszystko jest gó…no warte” to można wybrać jedną ze strategii:
1. zająć się sobą, bo „co mnie reszta obchodzi”
2. zacząć narzekać na świat, że jest „do dupy” i manna nie leci z nieba (to chyba ten „zły nihilizm”)
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#12 Post autor: ewutek » czwartek, 1 marca 2007, 00:10

Zielony smok pisze:Nihilizm jest konfrontacją przekazu zawartego w Elemantarzu Falskiego z rzeczywistością
Nihilizm powiadasz... to zależy. Bo widzisz, z Elementarza wyniosłam dosyć wcześnie cenną wiedzę nt. rybaka i kutra, tudzież skomplikowanych relacji tj. "rybak ma kuter" i "kuter rybaka". I, o zgrozo, Falski miał rację!
5w6

iconoclast
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 16 stycznia 2007, 19:27
Lokalizacja: z Prowincji

#13 Post autor: iconoclast » czwartek, 1 marca 2007, 08:53

prostuję fatalne przejęzyczenie oczywiście zamiast
o ile pamiętam wg. literatury kobiece piątki mają skłonność do utożsamiania się z 2.


winno być "o ile pamiętam wg. literatury kobiece dziewiątki mają skłonność do utożsamiania się z 2."

Mowa o kobiecych 9 była dopełnieniem informacji o męskich 9. Przepraszam wszystkich za tę pomyłkę muszę staranniej sprawdzać swoje posty.
sapienti sat

nudis_verbis
Posty: 325
Rejestracja: sobota, 18 listopada 2006, 10:37

#14 Post autor: nudis_verbis » czwartek, 1 marca 2007, 11:04

tzlm pisze:
iconoclast pisze:@hydra - o ile pamiętam wg. literatury kobiece piątki mają skłonność do utożsamiania się z 2.
Nie.
Wydaje mi się jednak, że pewien związek mają z dwójką, wydaje mi się, że mogą czuć jakąś powinność bycia dla innych z otoczenia, obowiązkowości itp, ale to jest mało widoczne choć nie musi być u wszystkich pań piątek. ciekawe w ogóle jak różnią się typy w zalezności od płci

iconoclast
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 16 stycznia 2007, 19:27
Lokalizacja: z Prowincji

#15 Post autor: iconoclast » czwartek, 1 marca 2007, 12:17

Sądzę rzeczywiście iż 5 i 2 są absolutnie różne. Piątka jest "ekstremalnym biorcą" a dwójka "ekstremalnym dawcą". Oczywiście konwenanse obowiązują wszystkich nie tylko 5, 2 i 9. Piątka może wypełniać (lub nie) zobowiązania społeczne i towarzyskie ale to nie przesądza o jej wewnętrznym poczuciu wartości. Natomiast w przypadku dwójki tak się dzieje.

NB trochę popadamy w off-topic
sapienti sat

ODPOWIEDZ