Rozwój Jedynki

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#16 Post autor: yusti » wtorek, 24 lutego 2009, 09:51

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 16:40 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.



PALT
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 3 maja 2009, 17:00

#17 Post autor: PALT » sobota, 23 maja 2009, 07:42

Nie rozumiem Was, po co coś zmieniać skoro każdy ma prawo być jaki jest, owszem można zmienić jakieś niedogodne cechy , które przeszkadzają w życiu, czy współżyciu, ale wspaniałe cechy 1 i jej szerokie spektrum przeżywania, duchowości, tajemniczości, po co to w ogóle uogólniać, szufladkować, po cóż.
Życie zweryfikuje , utemperuje wszystkich z nas obojętnie na jakim etapie życia teraz jesteśmy, obojętnie do jakiego typu teraz się zaliczamy, obudźmy się do życia, bez zagłębiania się w własne "ja". Pozdrawiam. Palt

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#18 Post autor: yusti » sobota, 23 maja 2009, 08:19

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 20:05 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

PALT
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 3 maja 2009, 17:00

#19 Post autor: PALT » niedziela, 24 maja 2009, 19:06

Wystarczy polubić siebie Yusti :)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#20 Post autor: yusti » niedziela, 24 maja 2009, 19:18

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 20:09 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
car II
Posty: 558
Rejestracja: piątek, 22 maja 2009, 18:35
Enneatyp: Indywidualista

#21 Post autor: car II » niedziela, 24 maja 2009, 19:32

Nie mordować Yusti bo nie będę miał z kim gadać :D
Podróżując na rumaku akceptowanych emocji, poszukując siebie wprowadzam do doliny łez,teorie sensu życia przez afirmację samego życia we wszystkich jego przejawach odbitych w zwierciadle sztuki.

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#22 Post autor: yusti » niedziela, 24 maja 2009, 19:35

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 20:32 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
car II
Posty: 558
Rejestracja: piątek, 22 maja 2009, 18:35
Enneatyp: Indywidualista

#23 Post autor: car II » niedziela, 24 maja 2009, 19:39

To się morduj nie mogę Ci swojego zdania narzucać :P
a se pójdę, nie bedę z samobójcami gadać, mi tam życie miłe
Podróżując na rumaku akceptowanych emocji, poszukując siebie wprowadzam do doliny łez,teorie sensu życia przez afirmację samego życia we wszystkich jego przejawach odbitych w zwierciadle sztuki.

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#24 Post autor: yusti » niedziela, 24 maja 2009, 19:53

.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 października 2010, 20:32 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
car II
Posty: 558
Rejestracja: piątek, 22 maja 2009, 18:35
Enneatyp: Indywidualista

#25 Post autor: car II » niedziela, 24 maja 2009, 20:26

Mam zaplanowane wakacje we Włoszech. Zbieram kasę i jak się uda zdać wszystko w czerwcu i zarobić trochę w lipcu to w sierpniu jadę rowerkiem z kumplem po Włoszech :lol: :lol: :lol: To jest mój cel. Tam jest ciepło, jasno i nie ma blokowisk, do tego obcowanie z natura, poznawanie nowej kultury może ludzi jeśli się uda jakichś poznać i ogólnie przygoda...
To taki tymczasowy cel życiowy, a po nim mam nadzieję ze coś wymyśle.

Inna sprawa że trafiłem na to forum i się wygadałem z tego co mi siedziało w głowie i lżej mi tak jakoś...

nostalgia, melancholia i refleksyjność spokój wyciszenie wycofanie
ostatnie trzy miesiące spędziłem w tym stanie, i już więcej nie chcę
czy ty w ogóle masz co pisać w ;rozwoju jedynki"
nie moge znaleźć linka do tego

Towarzyski nie jestem, po prostu kilku ludzi mnie znosi i mi to wystarcza

Wyrzuty sumienia, chodzi o te że spędziłem cały weekend na tym forum i prawie nic nie zrobiłem na koło w czwartek, teraz mam też takie że może za bardzo sie tu otworzyłem i za szybko,
Zrzędzę współlokatorom o wszystko; tutaj nie muszę tu nie jest real
Perfekcjonizm jak już mówiłem mam niedorozwinięty, a objawia sie np w ukłądaniu wszystkiego na miejscu bez przerwy
dążę do celów, czemu uważasz że nie??
autokrytycyzm ? w tym momencie mam ochotę wykasować całego posta i napisać od nowa

Przestań mnie stresować, bo już nie mam ochoty sie tłumaczyć że jestem jaki jestem, wiesz o mnie więcej niż większość ludzi jakich znam i się czepiasz, pomyśl jak się czuję....

yhh
Podróżując na rumaku akceptowanych emocji, poszukując siebie wprowadzam do doliny łez,teorie sensu życia przez afirmację samego życia we wszystkich jego przejawach odbitych w zwierciadle sztuki.

Wanilia
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 19:05

Re: Rozwój Jedynki

#26 Post autor: Wanilia » środa, 14 października 2009, 20:53

Heh, "pamiętaj, że jedynka jest swoim największym krytykiem, bądź delikatny, jeśli zdecydujesz się krytykować" ;)
Z doświadczenia wiem, że w sumie lżej jest, jak ktoś skrytykuje w sposób: "nie podobało mi się (konkretnie) np. Twoje zachowanie", zamiast "jesteś do niczego, niczego nie potrafisz dobrze zrobić ect" i tym podobne wycieczki po całości. To fakt, jeśli jedynka nie nauczy się postawy asertywnej (osoba wyżej np. ma piękny cytat w stopce, najważniejsze hasło asertywnej postawy: nieważne, że różnimy się poglądami "ja jestem w porządku i Ty jesteś w porządku". Wtedy łatwiej jest nie odbierać np. krytyki bardzo osobiście, jak to jedynki mają w zwyczaju... W szczególności, jeśli obie strony potrafią unikać przy krytyce komunikatu typu "Ty...", zastępując np. "to zostało przez Ciebie zaniedbane itp.". Wiem, ładnie brzmi w teorii, a praktyka trudniejsza, ale jak się poćwiczy, jakoś daje radę. Na jedynkę to i tak dużo, jak się nawet takiej formy użyje, bo my jesteśmy czasem przewrażliwieni, bo byśmy chcieli robić wszystko tak dobrze, jak to tylko możliwe i wkurzamy się na siebie, jak czasem coś pójdzie inaczej po prostu...
A propos refleksji, tak, jest potrzebna, ale mnie się wydaje, że jedynka nie powinna za długo przebywać w tym stanie, tylko starać się szybciutko wyciągać nasuwające się wnioski i planować konstruktywne działania, bo inaczej może np. popaść w dłuższą melancholię, a w konsekwencji - depresję. Bardzo dobrze jest też dla tego typu rozwijać relacje z innymi, żeby za bardzo nie przesuwać się na skali w kierunku introwertyzmu. Znowu znam typy, którym całkowicie obca jest jakakolwiek refleksja, ale te z kolei przybierają postać niezdrowych siódemek i to w sumie też nie jest najlepsza opcja, w szczególności dla otoczenia (narcyzm i ignorowanie własnych emocji).
Adwokat (1w2)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Rozwój Jedynki

#27 Post autor: yusti » niedziela, 19 września 2010, 12:15

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 21:29 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Czego inne typy (nie)zazdroszczą Jedynkom?

#28 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 19 września 2010, 23:34

Yustka, to nie są poziomy zdrowia według Boogiego. Ja to tłumaczyłam w oparciu o książki Riso and Hudson i biorę za to pełną odpowiedzialność. Dodatkowo muszę nadmienić, że wylądowałam w pewnym momencie na poziomie zdrowia 8 i 9 z domieszką niezdrowej 4 na tych samych poziomach oraz z domieszką chorej Dziewiątki i jeszcze dezintegracja z 9->6, a więc Ty nie pisz, że to są jakieś bzdury, bo brak Ci jeszcze doświadczenia, aby wydawać ekspertyzę. Oczywiście, masz prawo się nie zgadzać z przedstawionymi poglądami cytowanych autorów. I proszę nie traktuj tego jako osobistą obrazę, bo wiesz, że Cię lubię i uważam Twoje posty za zaczepnie, ale interesujące.
1w9, 6w5, sp/sx

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Rozwój Jedynki

#29 Post autor: yusti » niedziela, 10 października 2010, 10:12

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 21:58 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Rozwój Jedynki

#30 Post autor: Kapar » niedziela, 10 października 2010, 10:49

yusti pisze:Tak sobie pomyślałam, że Rozwój Jedynki może prowadzić drogą przez krainę zwaną Piątkowo.

Przynajmniej ja powolutku zmieniam się w takim piątkowym stylu. Chodzi mi o to, ze czułam Strach, budowałam dokładnie "na sobie" skorupkę Bezpieczeństwa, a z czasem, po studiowaniu ksiąg i artykułów, przychodzi Wiedza. Wiedza wyzwala, uwalnia z napięcia. Jakże lepiej się czuję, gdy mogę z boku popatrzyć na mamusiowate impulsywne i emocjonalne wywalanie z siebie agresji, często w desperacko przerysowany sposób krytykując innych, by zwrócić uwagę na siebie, swoje niezadowolenia. Po czym zaraz na spokojnie niczym Mistrzu Oszo chłodno z uśmiechem stwierdzić, ze to NIEPRAWDA i zobaczyć na jej twarzy nieme :shock: :roll: zaraz po pełnej wypieków twarzy i uniesionym głosie . Jakże Wiedza uwalnia z napięcia!
Bardzo madre slowa ;) Wiedza wyzwala z napiecia, poniewaz daje w pewnym sensie kontrole nad swoimi reakcjami/emocjami oraz dystansuje do czyichs. Mozna nazwac to swiadomoscia, jesli ktos chce. Demellowsko mozna "wyjsc" poza siebie i obserwowac bardziej obiektywnie.

Dla mnie rozwoj takze byl w "piatkowym stylu". Wzbogacony przez wiedze i swiadomosc moich wad wyksztalcilem sobie jakby "czerwona lampke" dajac znac zanim np wybchnalem gniewem czy zareagowalem w dla mnie niepozadany sposob. Dzieki temu moglem swiadomie swoje zachowanie i reakcje zmieniac.

Mysle, ze taki sposob rozwoju jest najlepszy dla typow z Triady Gniewu choc rzecz jasna moze byc pomocny tez dla innych triad. Dla bardziej intelektualnych 5, 6 i Entuzjastow moze byc to najtrudniejsze sposrod calego Enneagramu. Wazne jest nie tylko by miec wiedze i swiadomosc, co dla nich teoretycznie nie stanowi problemu, lecz umiec to przeksztalcic w czyn i akcje. A z tym wlasnie moga borykac przedstawiciele tamtych typow. Dla typow z dominujacym osrodkiem emocji pewnie ma to inne konotacje ale o nich zbyt wiele nie wiem. Czy swiadomosc pomoze bardzo Dawcy w daniu swoim bliskim wiecej przestrzeni?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

ODPOWIEDZ