Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
xemun
Posty: 6
Rejestracja: środa, 16 lutego 2011, 12:12

Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#1 Post autor: xemun » środa, 16 lutego 2011, 12:16

Witam,
Jestem w sytuacji gdzie mam wpływ na podział pracowników w branży IT na zespoły ok 7 osobowe.
Chciałem wykorzystać do tego celu (a raczej jako pomoc do tego) enneagram, mbti lub może socjotechniczne informacje o ludziach po to by dobrać ludzi w taki sposób by im się lepiej razem współpracowało.
Znajdę gdzieś takie informacje na forum ?
Szukałem, ale coś nie znalazłem za wiele.
Może skierujecie mnie w jakim miejscu najlepiej o tym napisać ?
Chodzi mi też by nie było to bardzo kłopotliwe dla ludzi. Nie wiem jak zareagowaliby na długi test psychologiczny z różnymi pytaniami by określić ich typ.
Może ktoś miał podobne doświadczenia ?

baby_kapar/zmieniam temat na bardziej pasujacy do dzialu na Psychologia organizacyjna, co zawiera w sobie analize osobowości względem użyteczności w pracy.



Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Podział pracowników na zespoły

#2 Post autor: boogi » środa, 16 lutego 2011, 14:13

xemun pisze:socjotechniczne
Miałeś pewnie na myśli "socjoniczne".

Najlepiej będzie zespoły dobrać ze względu na ich socjotypy - czyli wykorzystać socjonikę. Jest o tym osobne forum: forum.socjonika.pl - nakierują cię tam na możliwość tworzenia zespołów biznesowo-iluzyjnych, lub inne podobne koncepcje.
Pytanie, czy ważniejsze jest żeby ludziom dobrze się współpracowało, czy żeby wydajnie się współpracowało (nie zawsze są to rzeczy tożsame).

Testów na socjonikę raczej brak. Jest za to całkiem sporo na MBTI i te możesz próbować wykorzystać - dla typów ekstrawertycznych najczęściej typ MBTI oraz typ socjoniczny pokrywają się (tj. osoba o typie MBTI ESTP jest socjonicznie ESTp/SLE), zaś dla introwertycznych często nie zgadzają się ostatnie literki (tj. socjoniczny INFj może być w MBTI INFP lub INFJ, lub czymś pomiędzy). W tym wypadku być może trzeba będzie dać tak "prawie" wytypowanym osobom krótki opis każdego z tych typów, żeby same zdecydowały kim są.

Firma mała, średnia czy duża? Korporacja?

Masz za sobą jakiś dokształt psychologiczny, czy to skok na głęboką wodę?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Podział pracowników na zespoły

#3 Post autor: Kapar » środa, 16 lutego 2011, 15:01

Byl tu uzytkownik ktory uzyl "Enneagramu stosowanego" wlasnie w jego firmie. Zapodal testy na Enneagram przez pracowniczy email do dobrowolnego rozwiazania ale tak, ze mogl zobaczyc wyniki tych, ktorzy sie podjeli testu (bez ich wiedzy).
Pomijajac etyczna strone tego, to opisal jak zastosowal osobowosci do rozmieszczania poziome go w firmie, tzn dla wydajnosci pozamienial przykladowo ludziom ich biurka i tak dalej.
Taki temat byl chyba w ogolnym Enneagramie ale to bylo kilka lat temu.

Jesli chodzi o porade boogiego to ja bym odradzal zabawe w socjonike i takie typowanie, bo jak sie na tym ktos nie zna, to jest to jak czarna magia i wyciagajac wnioski na podstawie typowan tego typu moglbys chyba spowodowac wiecej szkod niz pozytku.

Jeśli chodzi o zastosowanie Enneagramu to wytypowanie osoby na dany typ nie powie wiele o przydatności co do zespołu i jak dany zespoł złożyć. Wydaje mi się, że ludzie wewnątrz jednego typu różnią się zbytnio. Ale Enneagram może być przydatny pod tym względem. Jeśli ja bym miał użyć Enneagramu w taki sposób to wsadził bym po przedstawicielu każdego typu do 7 osobowej grupy wyłączając z niej 3 i 7. Czemu te typy? Bo 3 może mieć tendencje do przewodnictwa ale dla własnego osiągnięcia a nie wyniku grupowego (tzn użyć innych by samemu wypaść lepiej) i generalnie ten typ może mieć negatywny wpływ na kolektywny wysiłek. Jeśli chodzi o 7 to cóż... zbyt chętnie rozpraszają odwracając uwagę od meritum. Poza tym Enneagram może być bardziej pomocny kogo nie wsadzać razem do grupy niż jak grupę skompletować - mam na myśli tu zrównoważenie typów z inicjatywą oraz typów bardziej wycofanych (grupa złożona z 2, 5 i 7 byłaby raczej mniej efektowna niż 1, 8 i 9). Ale jak napisałem wcześniej różnice poza enneagramowe (kompetencje i doświadczenie) biorą raczej górę nad takimi kwestiami

Interesuję się trochę psychologią organizacyjną i kiedyś mi się wydawało, że mógłbym coś z tym pokombinować w przyszłości. Mogę doradzić przyjrzenie sie temu:

Jest psychologiczny test zwany OCEAN
O - Openness to experience
C - Conscientiousness
E - Extroversion
A - Agreeableness
N - Neurotism.
ktory daja charakterystyke osobowosci pod katami cech ktorym chcialby sie przyjrzec np szef HR. Tutaj jest uproszczona wersja tego testu (po angielsku).

Ten test skupia sie na cechach jak neurotyzm (czesto bardziej eufemistyczna nazwa to emocjonalna stabilnosc), zgodnosc, ekstra- introwersja, sumienność i innowacyjność. Ten test pomaga w dopasowaniu pracownika do wykonywanego zawodu, przykładowo dobrzy sprzedawcy niekoniecznie muszą wypaść wysoko na skali innowacji czy sumienności lecz wypadałoby się im przyjrzeć przy ekstrawersji i zgodności. Jeśli chodzi o prace w zespołach to cechą na którą szczególnie warto zwrócić uwagę to zgodność charakteru - lepiej mieć przewage ludzi zgodnych z mniejszością konfliktowych i tak dalej...

Wiem, że są różne wersje tego testu - warto pogrzebać. Niestety mało wersji darmowych.

Oto przykładowo mój wynik:
Obrazek
Jak widać nie jest ze mnie dobry gracz zespołowy i takie tam ;)
Zgodność ma jako taką... normalny test ma więcej pytań i wynik może być inny
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#4 Post autor: SuperDurson » środa, 16 lutego 2011, 16:42

Generalnie - przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie - podałeś zdecydowanie za mało informacji aby udzielić Ci zadowalającej Cię, konkretnej odpowiedzi.

"Branża IT" to dla mnie bardzo szerokie znaczeniowo pojęcie. Ogół zadań, prac i używanych tu technologii jest tu tak duży i właściwie przekrojowy, że.. równie dobrze nazwę branży mogłeś pominąć. To żadna informacja. Tak samo jak ilość osób które mają być w zespole. Znam doskonale sprawdzających się w tym co robią: poetów-programistów, polityków-menedżerów, reporterów-helpdeskowców, krytyków-handlowców, itd.. I oni wszyscy pracują w "branży IT".
Potrzebujemy więc od Ciebie zupełnie innych informacji, niż te które podałeś.

Powiedz nam przede wszystkim:
  • Jakich konkretnie ludzi masz do wyboru/podziału? Jak dużo o nich wiesz?
    Czym te zespoły mają się zajmować? W jakich warunkach mają działać? W jakim trybie?

    Ile masz czasu!?
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

xemun
Posty: 6
Rejestracja: środa, 16 lutego 2011, 12:12

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#5 Post autor: xemun » czwartek, 17 lutego 2011, 08:10

Witam,
Dzięki za odpowiedzi i za zmianę tematu na bardziej adekwatny.
Postaram się odpowiedzieć na wasze pytania.
Tak chodziło mi o słowo socjoniczne :)
Głównie chodzi mi o to by nie umieścić w zespole ludzi, którym będzie łatwo wejść z sobą w konflikt.
Nie znam się na tyle na socjonice by faktycznie użyć tego w pełni, ale co mnie skłania w tym kierunku to informacje zawarte w poście
http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=893 i ta tabelka z relacjami. Sposób prosty i przejrzysty (tak mi się wydaje).
Chodzi o stworzenie 8 zespołów 7 osobowych (Scrum Teamy). Firma to korporacja.
Czas jaki jeszcze mi pozostał to ... około miesiąc.
Najbardziej obawiam się reakcji ludzi na test psychologiczny, że ktoś może nie chcieć wypełniać ... może ktoś bardzo ceni sobie swoją prywatność itp. To jest moja główna obawa przed przeprowadzaniem testu.
Na jakiejś stronie o MBTI widziałem po prostu opisy i każdy sam decydował jaki jest, ale tutaj z kolei subiektywność oceny może spowodować przekłamanie w wyniku, a nie zamierzam nikogo zmuszać do wypełniania testu.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#6 Post autor: SuperDurson » czwartek, 17 lutego 2011, 15:06

NADAL nie odpowiedziałeś na kluczowe pytania.

Jakich masz do wyboru ludzi? Co to za ludzie? Ile oni o sobie nawzajem wiedzą i ile ty o nich wiesz? Znasz ich od lat, czy widzisz ich pierwszy raz na oczy, itd..
Jakie czekają na nich zadania? Będą programować, projektować, sprzedawać, czy może wystarczy, aby robili dobre wrażenie?

Rozumiem, że podanie tutaj dokładnych korporacyjnych danych może być problemem, ale chyba usuwając kluczowe konkrety i poruszając się na niskim poziomie nieokreśloności - jesteś w stanie opisać osoby które mają pracować i prace, które mają wykonać?
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 lutego 2011, 17:36 przez ewutek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: posty połączone/ewutek
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

xemun
Posty: 6
Rejestracja: środa, 16 lutego 2011, 12:12

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#7 Post autor: xemun » piątek, 18 lutego 2011, 07:39

Hej,
Tych osób nie znam dobrze. Niektórych nie znam wcale, część znam od kilku miesięcy, ale również nie jakoś bardzo dobrze.
Osoby tak jak pisałem pracują w Scrumie. Czyli tworzą zespoły do tworzenia oprogramowania. Pisanie oraz testowanie głównie.
Jeśli jeszcze jakieś informacje są potrzebne to postaram się odpowiedzieć.
Jak już pisałem głównie chodzi mi o to by nie umieścić w tym samym zespole ludzi, którym ciężko będzie ze sobą współpracować.
Chciałbym również w jakiś sposób ich poukładać tak by się dopełniali i wspólnie byli bardziej kreatywni, ale obawiam się, że brak mi odpowiedniej wiedzy ... ale wiedzę można zdobyć :)

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#8 Post autor: NoMatter » piątek, 18 lutego 2011, 13:56

boogi pisze: nakierują cię tam na możliwość tworzenia zespołów biznesowo-iluzyjnych, lub inne podobne koncepcje.
Bardziej nakierowywałbym na podział prac wg którychś z małych grup (kręgi nadzoru, kwadry, kluby, temperamenty, proces/rezultat...) Zależy w sumie od tego, jaki cel jest do wykonania.

Aczkolwiek, bez podstawowej umiejętności wytypowania osób na dużo to się nie zda...

Jak już pisałem głównie chodzi mi o to by nie umieścić w tym samym zespole ludzi, którym ciężko będzie ze sobą współpracować.
Wiesz, czasami pewnego rodzaju "ciężkość" może być dobra na krótkoterminowe zadania, bo da odpowiedniego kopa do rozwinięcia projektu. To naprawdę zależy od tego co chcesz osiągnąć. Co do samych pomysłów na podziały - bez świadomości tego, jakie typy miałbym rozłożyć na zespoły (i co mniej więcej te zespoły miałyby robić - chodzi o takie rzeczy jak poziom komplikacji zadań, krótko/długoterminowość, wdrażanie/usprawnianie, nacisk na pomysły/nacisk na skuteczność itd.) i w zasadzie też szczegółów jacy tak naprawdę to są ludzie (dużo wychodzi poza ramy "typologiczne", to trzeba wziąć na zdrowy rozsądek i wyczucie w ludziach) nie da się rady.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#9 Post autor: SuperDurson » piątek, 18 lutego 2011, 16:42

Pozwól, że podsumuję: dysponujesz 56 osobami o których gówno wiesz i które masz podzielić na osiem grup zajmujących się pisaniem, oraz testowaniem oprogramowania. Interesuje Cię taki dobór grup, aby współpraca wewnątrz nich przebiegała lekko, aby profile psychologiczne osób w zespole dopełniały się i aby zadania zespołu były rozwiązywane jak najbardziej kreatywnie.
  • Pozwól, że posłużę się analogią: dysponujesz w lodówce 56 losowymi produktami, z których masz ugotować osiem dań. Interesuje Cię jak najlepsza kompozycja poszczególnych składników i jak najwłaściwsze metody gotowania, tak aby uzyskać jak najsmaczniejsze dania.

    Ale nawet najlepszy kucharz Ci nie pomoże, jeśli ty nie wiesz jakie masz składniki..


..i my też nie jesteśmy w stanie Ci pomóc tak długo, aż dowiesz się jakie konkretnie osoby masz do dyspozycji.






Ja wiem, że bez olbrzymiej dawki teorii i jeszcze większej dawki praktyki w typowaniu, wydawać się to zadanie może bardzo podobne do zadania Syzyfa z pewnej greckiej bajki, lecz.. istnieje pewien dość banalny -rzekłbym wręcz prymitywny- sposób, dzięki któremu w bardzo szybkim czasie i co prawda niedokładnie, lecz z małą tolerancją błędu możesz wytypować te osoby.

Szukasz naturalnie tworzących się grup i obserwujesz je. -> Te grupy najczęściej składają się z przedstawicieli jednej kwadry, często z małą domieszką przedstawicieli kwadry "sąsiedniej". To dobry materiał na zespół bo wszelkie zgrzyty są minimalizowane i sporadyczne spory są rozwiązywane od ręki, zgodnie z wartościami grupy i w sposób przez całą grupę akceptowany.

Interesują Cię wspólne tematy wiodące rozmowy, wspólnie wyznawane wartości i wspólnie akceptowane metody. Interesuje Cię wspólny sposób ubierania się ludzi w tej grupie. Interesuje Cię ich ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Interesuje Cię dominujący w grupie sposób komunikacji.
Szukasz powtórzeń, podobieństw i wszelkich wspólnych cech.

Przyporządkowujesz je do użycia konkretnych elementów informacyjnych. (wikisocion.org)

I przy każdej z obserwowanych grup stawiasz odpowiedni kształt, w odpowiednim kolorze. Cztery razy. Znasz już jej elementy cenione. One wyróżniają kwadrę - typową, dobrze działającą i dobrze czującą się ze sobą grupę. Każdy z jej przedstawicieli jest ekspertem od użycia dwóch z tych elementów i jest bardzo mocno zainteresowany pozostałymi dwoma.


    • Dla przykładu podam siebie. Sprawdź, czy w samych moich wypowiedziach umiesz wyróżnić te dwa elementy:
      Te : benefit, efficiency, action, knowledge, method, mechanism, act, work, motion, reason, technology, fact, expediency, economy
      Ni : development over time (processes), cause and effect, history, planning, forecasting, past/future, rhythm, speed, urgency, fantasy



Istnieją naturalnie inne metody doboru zespołów - o wiele bardziej burzliwych i kłótliwych, ale też szybszych i o wiele bardziej kreatywnych - lecz do zastosowania ich potrzeba dokładnej i pewnej identyfikacji każdej z pojedynczych jednostek, oraz dodatkowego dopasowania na kilku innych poziomach..

PS. Gdybym miał do wyboru dowolne jednostki - budował bym SCRUMy składające się z kwadr (najmniej problemowe), klubów (najmocniejsza rywalizacja), lub kręgów nadzoru (najefektywniejsze, choć bolesne).

PS. PS. Swoją drogą podejrzewam ze praktycznie wszystkie wykwalifikowane osoby które masz do dyspozycji to osoby z jakąś intuicją w ego. I większość z nich to zapewne logicy.. :twisted:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

xemun
Posty: 6
Rejestracja: środa, 16 lutego 2011, 12:12

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#10 Post autor: xemun » poniedziałek, 21 lutego 2011, 08:10

Hej,
Właśnie dlatego, że nie wiem wiele o tych osobach zwróciłem się tutaj z pytaniem o to czy do zdobycia wiedzy potrzebnej mi bardziej powinienem użyć testu z enneagramu czy na przykład http://www.sociotype.com/tests/, albo może http://www.personalitypathways.com/type_inventory.html gdzie każdy bardziej wybiera sobie typ na podstawie informacji podanych na stronie, a potem użyć wyników (wtedy będę dysponował jakimiś informacjami na temat tych osób) do pomocy w stworzeniu tych zespołów. Obecnie Ci ludzie podzieleni są na 7 zespołów.
Główną moją obawą jest reakcja ludzi na test. Nie chciałbym, by ktoś się źle poczuł z tego powodu.

Pozdrawiam

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#11 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 21 lutego 2011, 09:26

Do pracy bardziej nadaje się socjonika, do życia - enneagram.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#12 Post autor: SuperDurson » poniedziałek, 21 lutego 2011, 13:14

W ogóle nie powinieneś używać testu w takiej formie w jakiej go sobie wyobrażałeś.
Pracowałem w kilku różnych miejscach i powiem Ci - zawsze takie testy oszukuję. Chociaż troszkę. Odpowiadam tak, jak chcesz żebym odpowiedział - tak, żebym zyskał na tym jak najwięcej. Obawiam się, że inni też mogą to robić. :twisted:

Testy enneagramowe dają różne wyniki w zależności od nastroju osoby wypełniającej test.. a wszystkie znane mi testy socjoniczne są bardzo niedokładne. Ich celność oceniam na około 60% - a to jest bardzo mało wg. mnie, na dzień dzisiejszy, nie ma porządnego testu "do wypełniania" - takiego który mógłbyś rozdać grupie na papierowych kartkach, czy jako aplikację, a otrzymane po uzupełnieniu wyniki traktować jako ostateczne i prawidłowe.

Enneagram jako typologię osobowości w pracy programisty możesz właściwie pominąć - bo enneagram odnosi się do mocnych, wewnętrznych motywacji i typowych mechanizmów obronnych jednostki. A w pracy zespołu programistów nie interesują Cię wewnętrzne rozterki jednostek, ale interesuje Cię płynna wymiana informacji pomiędzy członkami zespołu - czyli dokładnie to, co w socjonice nazywa się "pozytywną" "relacją" pomiędzy konkretnymi "metabolizmami informacyjnymi".

Problemem jest to, że na 99% ty masz do dyspozycji bardzo dużo "takich samych" metabolizmów - tam będzie bardzo dużo ILI, IEI, LII, ILE, może LIE, czy EII.. i z związku z tym w twoich zespołach raczej na pewno pewne socjotypy będą się nieustannie powtarzać. Ja, na twoim miejscu określiłbym tylko kwadrę każdej z tych osób i pozwoliłbym im się dobrać samodzielnie - ale nie pozwolił w jednym zespole umieścić osób z kwadr naprzeciwległych, ani nie pozwolił dobrać się najbystrzejszym z najbystrzejszymi. To powinno wystarczyć. Z doświadczenia powiem Ci, że oni i tak dobiorą się w zespoły kwadrowe, lub przygarną kogoś z kwadry sąsiedniej - raczej nigdy z naprzeciwległej. A jeśli jednak - wtedy reagujesz ty.
Poprosiłbym każdego, aby na podpisanej kartce zapisał sześć osób z którymi chce być w zespole.. bo uwzględnię ich preferencje ponieważ przede wszystkim chcę aby dobrze się czuli w nowych zespołach po to, aby dobrze i wydajnie ze sobą współpracowali. (o qrwa, ale LIEoza!)


Ja odnoszę wrażenie, że masz do dyspozycji w większości logików i intuicjonistów. Więc w zasadzie interesują Cię tylko dwa podziały. Za ich pomocą w prosty sposób wyznaczysz też kwadry.
Podziel ich na ceniących logikę strukturalną - ceniących Ti (oni będą też cenić silną ekspresję emocji), oraz na ceniących logikę praktyczną - ceniących Te (oni będą też cenić stabilne i jednoznaczne relacje międzyludzkie).
Następnie podziel ich na ceniących pojedynczą wizję, intuicję czasu - Ni (oni będą też cenić metody siłowe), oraz ceniących raczej potencjał i wielorakość, intuicję możliwości - Ne (oni będą też bardzo cenić wygodę).

Nie testem, lecz metodą obserwacji, prowokacji, prób i błędów - wbrew pozorom to bardzo proste sprawdzić, czy ktoś woli wiedzieć "dlaczego", czy "jak", czy butki ma raczej bardziej modne, czy raczej bardziej wygodne, itd..

Masz po prostu unikać mieszania w jednym zespole ludzi z dwóch różnych biegunów - naprzeciwległych kwadr. Unikać zbyt mocnego zagęszczenia osób o tym samym socjotypie. I unikać niemiarodajnych testów.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#13 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 21 lutego 2011, 14:59

Masz po prostu unikać mieszania w jednym zespole ludzi z dwóch różnych biegunów - naprzeciwległych kwadr.
Czy Alfa i Gamma są naprzeciwległe ? Codziennie obserwuje swoje biuro/kierowników w firmie i moim zdaniem składa się ono mniej więcej po połowie z przedstawicieli tych dwóch kwadr. Konkretnie LII, ILE, LIE i SEE (kilka niższych rangą SLE jako bonus). Nie zauważyłem żeby się z sobą nie dogadywali.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#14 Post autor: yusti » poniedziałek, 21 lutego 2011, 18:00

tak, są. też mam wątpliwości, Snuf. Doświadczalne. teoria teorią a mnie się zawsze nie zgadza;p Jak LIE ma SEE to już raj;p
na socjonicznym szoutboxie ładnie chyba nm czy inni mówili, że dogadywanie się wynika z mądrości, zdolności do komunikacji, i w ogóle;p a nie socjonikotypu. w teorii! [i z autopsji wiem, że w praktyce] konfliktorzy dogadują się świetnie w powierzchownej relacji, a duale wkurzają. ale jak to bruno dives napisał, może o to chodzi by działało, a nie odłogiem leżało;p>

a efektywna praca to wsparcie, np. dualne. A nie porozumienie słowne. Takie masz z podobnymi do siebie. Celem jednak tu ma być nie tyle dogadywanie się co efekt, wydajność, wymierny sukces; nie ma, że boli. kumasz?

Spoiler:

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Psychologia organizacyjna + Enneagram i Socjonika

#15 Post autor: Kapar » wtorek, 22 lutego 2011, 01:59

SuperDurson pisze:W ogóle nie powinieneś używać testu w takiej formie w jakiej go sobie wyobrażałeś.
Pracowałem w kilku różnych miejscach i powiem Ci - zawsze takie testy oszukuję. Chociaż troszkę. Odpowiadam tak, jak chcesz żebym odpowiedział - tak, żebym zyskał na tym jak najwięcej. Obawiam się, że inni też mogą to robić. :twisted:
Mysle, ze jesli chodzi o prace to oszukiwanie w testach na osobowosc, by zblizyc sie do pozadanego wyniku wcale nie oznacza niczego negatywnego.
Pamietam jak na wykladzie o metodyce testow pracowniczych zadali nam wlasnie pytanie: jaki sens ma testowanie czy ktos posiada pozadane cechy, jesli ta osoba moze odpowiadac dowolnie?
Wszyscy studenci sie zgodzili, ze to raczej mija sie z celem (poza tym rodzi probloemy natury statystycznej) a wykladowca powiedzial, ze wrecz przeciwnie - to moze znaczyc cos dobrego! Bo jesli ta osoba ma inna osobowosc niz ta pozadana ale wie jakie cechy sa potrzebne do np pozycji menedzera i da takie odpowiedzi, jakie sa pozadane, znaczy, ze z duzym prawdopodobienstwem bedzie umiala sie dostosowac do wymogow tej pracy i sie na niej zna!
Ludzie maja swoja osobowosc, ktora ich jakos ksztaltuje, ale w pracy moga przejawiac zupelnie inny charakter i podejscie.

Nie wiem jak sie ma to wszystko do socjoniki ale mnie ona gowno interesuje.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

ODPOWIEDZ