Instynkty - opis.

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu

Jestem:

sx/sp
76
39%
sx/soc
27
14%
sp/sx
40
21%
sp/soc
25
13%
soc/sp
8
4%
soc/sx
18
9%
 
Liczba głosów: 194

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Instynkty - opis.

#121 Post autor: atis » czwartek, 12 maja 2011, 22:24

Pytanie brzmiało, dlaczego nie lubię sx - bo nie.


xxx xx/xx XXXx
Obrazek

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Instynkty - opis.

#122 Post autor: bruno dievs » piątek, 13 maja 2011, 10:58

Zaskakujesz mnie, nie sądziłem, że logika jest dla Ciebie tak ważna ;] Tylko, że albo coś jest logiczne, albo nie jest - nie ma, że dla Zdzicha jest, dla Marychy nie. Logika jest bezwzględna, jest twardą, zimną suką, która dla nikogo nie robi wyjątku.

Zdecydowana większość decyzji podejmowanych przez ludzi bazuje na emocjach. Nawet jeśli wydawałoby się, że jest inaczej, to tylko dzięki racjonalizacji, która jest próbą ułożenia swoich zachowań w przyczynowo-skutkowy ciąg, często połączona z ignorowaniem mniej lub bardziej widocznego podłoża emocjonalnego.
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#123 Post autor: Snufkin » piątek, 13 maja 2011, 17:42

atis się nie zna.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instynkty - opis.

#124 Post autor: boogi » piątek, 13 maja 2011, 17:44

@Snufkin: skąd pochodzi tekst z Twojego cytato-spojlera?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#125 Post autor: Snufkin » piątek, 13 maja 2011, 17:52

Zapytaj yusti albo użyj goglarki. Bo ja Ci na pewno nie podam źródła.
Spoiler:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instynkty - opis.

#126 Post autor: boogi » piątek, 13 maja 2011, 21:30

OK, se znalazłem (klik).
Spoiler:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: Instynkty - opis.

#127 Post autor: IstariDreamer » piątek, 20 maja 2011, 10:21

Wydaje mi się, że najlepiej pasuje do mnie opis sp/sx.
No w każdym razie jestem pewien, że mam sp na pierwszym miejscu, a wariant sp/so chociaż w moim przypadku także prawdopodobny zupełnie mi się nie podoba.

Bardzo kuszące wydaje mi się uznanie siebie za sx/sp. Tak samo jak uznawanie się za 4w5...
Patrząc na wyniki ankiety i rozkład typów wśród użytkowników forum widzę, że wiele osób podziela moją opinię. :P

Zrobiłem sobie dwa teściki:

Obrazek

Wynik drugiego wygląda dość dziwacznie...
It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Instynkty - opis.

#128 Post autor: Venus w Raku » piątek, 20 maja 2011, 12:38

Wybrałam sp/sx w ankiecie.
1. SP - Dbam o siebie, ale motywacja jest taka jak w instrukcji w samolocie. Jak zabraknie powietrza i spadną maski, to najpierw załóż maskę sobie, a potem pomagaj innym. Jak zaczniesz pomagać innym bez nałóżenia najpierw maski sobie, to oboje macie szansę umrzeć.
2. SX - Partnerstwo i relacje 1 na 1 są dla mnie bardzo ważne, ale patrz punkt 1: Jak nie mogę pomóc sobie, to nie mogę pomóc nikomu innemu.
3. SOC - Obchodzą mnie sprawy społeczne i ogólnoludzkie, ale nie jestem wyczulona na odbiór społeczny oraz nie potrzebuję aprobaty społecznej, żeby czuć się dobrze. Prawdopodobne jest, że SOC ludzie są bardzo ambitni, nastawieni na sukces i potrzebują podziwu publicznego. Potrzebują, żeby ktoś obcy im powiedział, że są coś warci - nawet kosztem samego siebie i ludzi bliskich. Obcy i anonimowy podziwiacz liczy się najbardziej.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
azetka
Posty: 388
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 21:25
Enneatyp: Mediator

Re: Instynkty - opis.

#129 Post autor: azetka » piątek, 20 maja 2011, 14:22

Nie wiem, czy pojawiło się już to może gdzieś na forum, ale czy istnieje jakiś sposób na "zdrowienie", gdy instynkt nie działa dobrze? W enneagramie wszak jest kilka wskazówek rozwoju dla każdego typu, rozwijanie dobrych cech połączeń, itd. Przyjmijmy, że jest to instynkt główny, co w takim razie robić - starać się go jakoś naprawić, czy może rozwijać instynkt drugi, albo też trzeci, czyli ten najbardziej pomijany?

Naszła mnie refleksja, czy możliwa jest sytuacja, gdy w człowieku wszystkie 3 instynkty działają w równym stopniu.
Jakiś fajny podpis.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Instynkty - opis.

#130 Post autor: Venus w Raku » piątek, 20 maja 2011, 15:41

Wydaje mi się, że jak nie ma się zaspokojonego pierwszego instynktu, to nie można rozwinąć w pełni tego drugiego i ewentualnie trzeciego. Siłą rzeczy będziesz skupiać się na tym pierwszym instynkcie.
azetka pisze:Naszła mnie refleksja, czy możliwa jest sytuacja, gdy w człowieku wszystkie 3 instynkty działają w równym stopniu.
Teoretycznie tak. Jeżeli jesteś całkowicie zrównoważona i posiadasz pewność siebie na poziomie indywidualnym, w związkach z bliskimi osobami i w stosunkach społecznych, to znaczy, że nic w żadnej z tych sfer Ci nie brakuje, a więc wtedy powinnaś czuć się całkowicie spełniona. Ale w realu jak uda nam się ten pierwszy instynkt wypełnić i liznąć jakąś porcję tego drugiego, to już można uważać to za spełnienie. Trzeci instynkt, ten zaniedbany, mieści się prawdopodobnie w punkcie dezintegracji i to w sumie przeszkadza.
Ja mam sp/sx - soc, a więc nie obchodzi mnie co obcy ludzie o mnie myślą. Skupiam się na sobie i na moich bliskich związkach. Mój mąż ma soc/sp - sx. Skupia się na tym co obcy ludzie o nim myślą i na sobie, ale nie obchodzi go, że nie potrafi z nikim nawiązać bliskich więzi i bliskie/intymne stosunki w sumie wcale go nie interesują. Chce, żeby o nim lepiej myślała obca osoba niż bliska. Więcej jest w stanie poświęcić dla obcych niż dla bliskich.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Instynkty - opis.

#131 Post autor: atis » piątek, 20 maja 2011, 15:54

Naszła mnie refleksja, czy możliwa jest sytuacja, gdy w człowieku wszystkie 3 instynkty działają w równym stopniu.
źródłe z którego czerpałam podstaawową wiedze na temat instynktów (moonshine) twierdzi, że nie.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Instynkty - opis.

#132 Post autor: Cotta » piątek, 20 maja 2011, 21:22

boogi pisze:OK, se znalazłem (klik).
Spoiler:
Istotnie, w pierwszej kolejności rozglądam się za krzesłem... :oops:
(zaznaczyłam sp/sx)
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#133 Post autor: Snufkin » sobota, 21 maja 2011, 10:17

Soc to nie tyle szukanie podziwu co próba odnalezienia się w grupie. Przykładowo ludzie z zablokowanym soc łatwiej staną się obiektem wykorzystywania przez innych czy spychania na drugi plan. Obiektywnie rzecz biorąc w życiu trzeba walczyć o swoje >godne< miejsce w społeczeństwie. Jednostka wyalienowana od innych często będzie mieć kłopoty z którymi będzie musiała walczyć na własną rękę.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Instynkty - opis.

#134 Post autor: Rilla » sobota, 21 maja 2011, 22:27

Hmmm z tego wszystkiego wynika, że jestem soc/sp zdecydowanie. Gdy mam do czynienia z jakąś grupą ludzi, pierwsze co robię, to porównuję ją ze mną (tzn. czy pasuję, czy nie, czy mamy coś wspólnego, czy będę się w niej dobrze czuła). Nie walczę jednak o swoje miejsce w tej grupie, jestem poza nią, jestem z nią, nie w niej. Mam problemy z nawiązywaniem nowych znajomości, ale chyba można być nieśmiałym soc, prawda?
Opisy Czwórek zawsze z kolei wprawiały mnie w lekką dezorientację, szczególnie te o połączeniu z Dwójką, gdy czytałam o rzekomym ogromnym silnym przywiązywaniu się emocjonalnie do wybranych osób, uzależnianiu się od nich, szczególnie do jednej, i takie tam dziwności. Teraz wiem, dlaczego dziwnie się czuję, czytając takie fragmenty. Mam zdecydowanie większy dystans do ludzi. Cenię też sobie pewną niezależność i przestrzeń w związkach. Nie jestem sx, oj z pewnością nie jestem.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#135 Post autor: Snufkin » niedziela, 22 maja 2011, 00:18

Również błędnie interpretujesz sx. Być może to jest regułą u ludzi z kulawym sx.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ