Socjonika - ILI (INTp)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Jestem INTp i ten opis:

Pasuje do mnie prawie całkowicie (>90%)
16
43%
Pasuje do mnie dobrze (90%> >75%)
11
30%
Pasuje do mnie średnio lub wcale
10
27%
 
Liczba głosów: 37

Wiadomość
Autor
Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

Socjonika - ILI (INTp)

#1 Post autor: Maślany » piątek, 6 kwietnia 2007, 00:54

Intuicyjno-Logiczny Introwertyk ILI (INTp) Obserwator

INTp często mają charakterystyczną przygarbioną postawę. Ich szyje są często nie tak proporcjonalne jak innych typów, a ich głowy są wychylone ku przodowi. Ich oczy mają przygnębiający wzrok jakby byli w pewien sposób skrzywdzeni. Ich nosy są w pewnym stopniu zakrzywione co w połączeniu z płaskimi kośćmi policzkowymi daje fałszywe wrażenie że ich nosy są duże.

Podczas rozmowy INTp mogą wysuwać dolną wargę do przodu. INTp często mają słaba kontrolę nad dolną szczęką, niekiedy pozwalając jej zwisać. Normalny wyraz twarzy INTp zazwyczaj odzwierciedla wielkie życiowe doświadczenie lub smutek i skrzywdzenie. Chociaż INTp są introwertykami niektórzy mogą się zachowywać w bardzo ekstrawertyczny sposób.

INTp z bardziej rozwiniętym zmysłem estetycznym są schludni i czyści. Zajmują się swoimi ubraniami i wiedzą jak je skomponować i połączyć. Gdy współdziałają z innymi są łagodni i nie rzucający się w oczy, pozostawiając po sobie wrażenie że są inteligentni i wykształceni. Kiedy o coś proszą to robią to w ten sposób że rzadko dostają odpowiedź odmowną.

INTp z mniej rozwiniętym zmysłem estetycznym zazwyczaj wyglądają jakby nie zaprzątali sobie głowy swoim wyglądem. Ich ubrania są zazwyczaj stare i wytarte, a ich obuwie jest często w złej kondycji. Gdy współdziałają z innymi mogą być bardzo aktywni, natrętni i czasami nawet agresywni. Często nie przestrzegają reguł grzeczności i mogą czasami być grubiańscy i wulgarni, chociaż tego typu zachowania nie trwają długo.

Kiedy INTp przemawiają publicznie notorycznie mówią monotonnie i powoli. To może wywoływać na widowni senny, hipnotyczny efekt. INTp są dobrzy w zauważaniu sprzeczności w teoriach i opiniach i mogą skupić na tym uwagę innych. Umieją przewidywać w krótkim terminie zbliżające się wydarzenia w formie skojarzeń lub obrazów umysłowych. Poprzez obserwacje i własne doświadczenia INTp mogą stworzyć dokładny model zachowań innych pozwalający INTp przewidzieć następne ruchy ludzi. Ludzie są często zdumieni i zainteresowani tą cechą.

INTp są często sceptyczni widząc ludzi podejmujących nowe przedsięwzięcia. Są zdolni wylać kubeł zimnej wody na czyjś rozpalony entuzjazm. Próbują chronić innych od zbytniego oddaniu się pasji i namiętności ponieważ uważają że zbyt silne emocje są szkodliwe. INTp często zajmują się swoim zdrowiem i mogą być nim bardzo przejęci. Na przykład mogą myć ręce częściej niż inni. Zwracają dużą uwagę na higienę i warunki sanitarne.

INTp są często aktywni w biznesie i handlu. Maja dobre zdolności w szybkim obliczeniu korzyści. Zazwyczaj są rozluźnieni i podejmują tylko projekty które wykazują tylko znaczny zwrot i zysk. Nie boją się prowadzić dużych biznesów. Zazwyczaj są bardzo ekonomiczni. Nie lubią dawać prezentów i pożyczać innym pieniędzy. Z powodu tej cechy zazwyczaj chcą wyglądać na biedniejszych niż są. Jednakże jeśli idzie o wydawanie pieniędzy na siebie mogą być bardzo hojni.

INTp zazwyczaj pracują wolno przykładając dużą wagę do szczegółów. W swych działaniach przejawiają surową logikę, czasem mogą stawać się bardzo pedantyczni i skrupulatni. INTp mogą sprawdzać czy urządzenia domowe są wyłączone wiele razy zanim zdążą wyjść.

Plusy

Twoją najsilniejszą zaletą jest umiejętność przewidywania przyszłych wydarzeń. Możesz przewidzieć jak szczególna sytuacja rozwinie się w czasie i dać zawiadomić o zbliżających się trudnościach i kłopotach. Masz również dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Jesteś zaciekawiony i możesz z łatwością gromadzić dużą ilość informacji o interesującym temacie. Jesteś ostrożną, rozważną, mądrą i wnikliwą osobą. Masz umiejętność do tworzenia dobrych warunków do funkcjonowania, racjonalnego organizowania czasu pracy i wolnego. Wiesz jak pobudzać innych do działań biznesowych i przedsięwzięć tak by osiągnęli wysoką pozycję finansową. Jesteś dobrze wyuczony.

Minusy

Możesz być często nadmiernie pedantyczny. Czasem przykładasz nadmierną uwagę do pewnych prac które marnują twój czas i energię co może prowadzić do tego że staniesz się zmęczony i nawet stracisz zainteresowanie tymi pracami. Czasami możesz stać się obsesyjny na punkcie jakości i świeżości jedzenia. Jesteś bardzo konserwatywny w swoich smakach i zwyczajach. Możesz być często nadmiernie sceptyczny jeśli idzie o nowe pomysły i nowe projekty, szczególnie jeśli ich rozwój wymaga dużo energii i entuzjazmu. Jeśli zaangażujesz się w tego typu przedsięwzięcia możesz stać się bardziej zachowawczy i pasywny. Masz również skłonność do postrzegania życia pesymistycznie.

Podsumowanie funkcji

1. Ni – Dynamiczne postrzeganie wszystkich światowych procesów. Umiejętność przemierzania osi czasu pozwalająca na widzenie odległych perspektyw. Sceptyczni i krytyczni. Kiedy stają przed sytuacją wiedzą jak wybrać ze zbioru wariantów, będąc nastawionymi na odległą perspektywę.
2. Te – Sprawność do pracy jest wyjątkowo wybiórcza. Jeśli znajdą właściwą pracę, pracują bez wytchnienia i ciężko jest ich zatrzymać. Wiedzą jak znaleźć dobry zespół wymagany do rozwijania łańcucha zdarzeń. Sumienni i skrupulatni pedanci, wiedzą jak rozdzielać informacje wewnątrz systemu.
3. Fe – Starają się nie działać emocjonalnie ponieważ nie są pewni czy zawsze mogą kontrolować swoje uczucia. Kiedy stracą kontrolę ich zachowanie w stosunku do innych i siebie samych jest nieprzewidywalne. Z bliskimi ludźmi wolą być na krótkim psychologicznym dystansie, próbują być uprzejmi, rozwijać relacje w miarę upływu czasu – jednakże jeśli się nie powiedzie zdolni są obrażać innych bez uprzedzenia.
4. Si – Czują się dobrze w wygodnym i przytulnym domu ale są niechętni do tracenia niezbędnego czasu i zasobów na stworzenie samym takiego, wolą by ktoś inny wziął za to odpowiedzialność. Czasem mają trudności z mobilizacją by wykonać nieuniknione działania, staja się jakby sparaliżowani, w takich wypadkach zewnętrzna ingerencja okazuje się pomocna by się „odblokowali”.

Relacje:

Potencjalnie korzystne:
SEE (ESFp). SLE (ESTp), IEE (ESFp), ESI (ISFj)

Potencjalnie niekorzystne:
ESE (ESFj), EIE (ENFj), LSE (ESTj), ILE (ENTp)



Awatar użytkownika
NYCTEA
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 3 listopada 2006, 23:39

#2 Post autor: NYCTEA » piątek, 6 kwietnia 2007, 20:10

O.o Opis wyglądu wskazuje na zespół Downa..


Na przykład mogą myć ręce częściej niż inni.
Myję uszy czasem parę razy dziennie. Za cholerę nie wiem po co :shock:
Możesz być często nadmiernie pedantyczny.
To mi absolutnie nie grozi.

Co do ubioru, to czasem w bele czym i w dziurawych butach, a po tej fazie jak w kreacji teatralnej. Przemiennie rozwinięty i niedorozwinięty zmysł estetyczny :roll:

Ogólnie obraz flegmatyka się z tego wyłania. Jakoś średnio się identyfikuję z tym opisem.
4w5&INTP

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#3 Post autor: tzlm » piątek, 6 kwietnia 2007, 20:20

INTp często mają charakterystyczną przygarbioną postawę. Ich szyje są często nie tak proporcjonalne jak innych typów, a ich głowy są wychylone ku przodowi. Ich oczy mają przygnębiający wzrok jakby byli w pewien sposób skrzywdzeni. Ich nosy są w pewnym stopniu zakrzywione co w połączeniu z płaskimi kośćmi policzkowymi daje fałszywe wrażenie że ich nosy są duże.
Ten opis też się zgadza, ale ten wyglądu z INTJ też. Cała charakterystyka jest dobra, nie wiem już, czy jestem INTJ czy INTP. Zapytam testów to mówią, że J. Patrze na ryja Einsteina, myślę, że P. Zresztą, nie widzę jakiejś większej różnicy między tymi wszystkimi opisami jakie zamieściłeś Maślany, one się bardzo pokrywają. Są bardzo długie i nie da się ich łatwo porównać, ale to dobrze, lepsze długie niż żadne.

Jak zwykle nikt mnie nie lubi wszystko ukryli niewolno paczeć. :mrgreen:

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#4 Post autor: Maślany » sobota, 7 kwietnia 2007, 17:32

Einstein w Socjonice jest ENTp.

Awatar użytkownika
Ketchup_suicide
Posty: 149
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:33
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Tauzen

#5 Post autor: Ketchup_suicide » piątek, 13 kwietnia 2007, 21:50

Słabo do mnie pasuje.
: P
Jakieś 20% tylko.
To znaczy że kłamałam w odpowiedziach?
Hmm...
Ciekawe.
Ostatnio zmieniony sobota, 14 kwietnia 2007, 17:08 przez Ketchup_suicide, łącznie zmieniany 1 raz.
Czwórka z trzema skrzydłami.
MTBI: ENTP
Socjo: IEE
sx/sp/so

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#6 Post autor: Maślany » sobota, 14 kwietnia 2007, 01:08

To znaczy że nie jesteś INTp
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: Nuit » sobota, 14 kwietnia 2007, 02:28

hmm, ja mam książkę - podręcznik do MBTI i tam opisy INTP są inne.
w mojej książce jest np coś takiego " mała tolerancja dla rozwlekłości oraz pracy ze szczegółami" - a tutaj jest właśnie napisane, że INTP są nawet nadzbyt drobiazgowi. mnie dokładnie psycholog przebadał i stwierdził że jestem raczej INTP (na granicy z ENTP) i niestety najmniejszej skłonności do pedancji u siebie nie znalazłam:]
może owszem - jak rysowałam w dzieciństwie drzewko, to rysowałam dokładnie każdy listek i generalnie mam problemy przy przy pracach opisowych, odtwórczych, żeby pomijać jakieś rzeczy jako nieistotne - dla mnie przeważnie istotne jest wszystko. ale - jeśli mam jakąś pracę wykonywać, pracę twórczą, to wolę opracować ideę, koncepcję, a cała resztę - właśnie te drobiazgi, rzeczy mniej istotne zostawić komuś innemu.
Natomiast nie mam umiejętności organizowania czasu sobie, czas w ogole jest zbyt abstrakcyjny jak dla mnie
w ogóle ten opis wygląda tak, jakby pominęli fakt, że P jest o wiele mniej uporządkowane niż J - logika nie musi się przejawiać w dbałości o szczególy i w uporządkowaniu zewnętrznym.
myśleć potrafię bardzo precyzyjnie i logicznie, ale to nie znaczy że będę swoją energię zużywała na np. logiczne poukładanie książek na półkach - bo i po co? ważne że ja wiem gdzie która leży.

no może z tą kontrolą nad dolną szczęką i skłonnością do przygarbiania się trafili;)
dlatego okropnie wychodzę na większości zdjęć - bo to specjalnie mądrze nie wygląda :]


ps. Maślany - wcale to nic nie znaczy.
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#8 Post autor: Maślany » sobota, 14 kwietnia 2007, 13:30

wcale to nic nie znaczy
Jeżeli pasuje tylko 20% to znaczy że w Socjonice nie jest INTp (chyba że chodzi tylko o wygląd) - opis ten stworzył gość który na tej nauce (?) się dość dobrze zna.
mam książkę - podręcznik do MBTI i tam opisy INTP są inne
Oczywiście muszą być inne. W MBTI INTP ma w bloku Ego funkcje Introverted Thinking (Ti) i Extroverted Intuition (Ne) natomiast w Socjonice introverted intuition (Ni) i extroverted thinking (Te).
Tak więc jeśli by brać pod uwagę TYLKO funkcje bloku Ego to INTP MBTI jest w socjonice INTj (i na odwrót).
Tak jest ze wszystkimi Introwertykami - w MBTI Introwertyczne typy Perceiving na pierwszym miejscu mają funkcje Judging (i na odwrót):roll:.

http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=821

Poza tym dychotomie się różnią tak więc wielu INTP w socjonice typuje jako ENTp (Einstein i Autor :wink: ).
Jest tak dlatego że Ekstrowertycy w MBTI to ludzie których charakteryzuje towarzyskość, natomiast w socjonice to ludzie którzy wykazują się inicjatywą i nie musi to być inicjatywa w zawieraniu znajomości (chociaż zazwyczaj też) tylko tak jak w przypadku Einsteina inicjatywa np. w tworzeniu teorii naukowych.
Dual ENTp czyli ISFp jest przez wielu uważany za bardziej towarzyskiego niż sam ENTp. Dzieje się tak ze względu na to że ISFp są pogodni i mają uśmiech zachęcający do rozmowy, natomiast ENTp którzy często mają na twarzy uśmieszek wyższości i lubią się kłócić (dla nich to jest normalna wymiana poglądów) czasem wydają się być (jak to powiedział Oleksy) nadętymi bu....fonami :wink: .
Oczywiście towarzyskość jest pojęciem względnym, każdy typ ma grupę typów z którymi chce przebywać i dla niego oni są towarzyscy.
Patrząc po twoim opisie wydaje mi się że bardziej podpadasz pod Socjoniczny typ ENTp lub INTj a nie INTp.
Chociaż jeśli Jesteś pewną 8w7 to tu
jest korelacja MBTI i Enneagramu (mniej lub bardziej dobra). Oczywiście MBTI to nie socjonika.
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: Nuit » sobota, 14 kwietnia 2007, 14:08

No dobra, wniosek z tego taki, że w socjonice jestem ENTP a w MBTI INTP ?
Bo INTJ to nie jestem na pewno, bo P mam wyjątkowo silne i w socjonice i w MBTI ...
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
william
Posty: 134
Rejestracja: środa, 17 stycznia 2007, 23:47

#10 Post autor: william » środa, 18 kwietnia 2007, 18:50

a można mieć dwa typy naraz? INTp i INFp?
no sympathy for the devil.
[4w5.dumny.fikcyjny.żałosna defilada]

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#11 Post autor: Maślany » środa, 18 kwietnia 2007, 20:29

Niby nie, ale kiedyś ludzie myśleli że nie można polecieć w kosmos. Spróbuj porównać swoje Te i Fe http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=821

Tu jest teoria o typie INXp
http://www.armleg.com/psychorelative/vi ... horelative

a tu nazwy typów granicznych i ich ogólna charakterystyka
http://www.armleg.com/psychorelative/vi ... horelative

Jest to zrobione i na razie badane przez jednego gościa, ale ja się w to nie zagłębiałem
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Maro
Posty: 855
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 09:17

#12 Post autor: Maro » piątek, 25 lipca 2008, 14:06

ja uwielbiam RADARA. ale nie sadze aby to byl INTp...
8w7
ta szklanka MOZE byc pełna do połowy.

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#13 Post autor: Eruantalon » sobota, 26 lipca 2008, 14:02

Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglada 100% INTp to włączcie sobie telewizor po 17. Modelowym przykładem jest bowiem Walter Eugene "Radar" O'Reilly - Kapral służący jako pisarz kompanijny w szpitalu polowym MASH 4077 podczas wojny w Korei. Jeden z głównych bohaterów filmu Roberta Altmana M*A*S*H i nakręconego po jego sukcesie serialu telewizji CBS pod tym samym tytułem.
MASH leci? Gdzie?
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#14 Post autor: Snufkin » sobota, 26 lipca 2008, 14:15

.
Ostatnio zmieniony środa, 17 marca 2010, 18:36 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#15 Post autor: yusti » niedziela, 27 lipca 2008, 09:53

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 09:28 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ