Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#16 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 14 sierpnia 2011, 02:41

No właśnie, yustka, jest jeszcze wykres do testu. Skala w punktach na wykresie nie odpowiada punktacji liczbowej uzyskanej z testu. Np. 14 punktów dla "poważnego" leży wyżej na wykresie niż 14 punktów dla typu "pewnego siebie"; 12 punktów dla "wrażliwego" jest wyżej niż 14 punktów dla "pewnego siebie". Odczytujemy na górze wykresu jakie mamy główne cech. To niekoniecznie musi się pokrywać z kolejnością liczb/punktów, ktróre otrzymaliśmy z testu. Zachęcam do zrobienia sobie tego testu (nawet dla własnej wiadomości), bo to nie jest jakiś tam jeszcze jeden test internetowy. T. Millon w swoich podręcznikach akademickich dla studentów psychologii cytuje dużo z tej książki Oldham'a i Morris'a. Używa ich opisy do opisania normnalności w podrozdziałach Od normalności do zaburzenia.
Spoiler:
Durson, jesteś pewny, że jesteś 6? Ten test pokazuje, że masz cechy Siódemkowo-Trójkowe, bo Szóstka podobno boi się sukcesu. Szóstka zdecydawanie nie jest Podróżnikiem-Odkrywcą [patrz Spoiler powyżej]. Promowana na wyższą pozycję w firmie wpada w panikę. Nie jestem pewna, ale tak mi się coś obiło o uszy i mam w głowie, że to jest Szóstka. Nie chce mi się w tej chwili sprawdzać, ale jakiś typ panicznie boi się promocji i sukcesu. Oczwiście, piszę w tej chwili o sterotypach.


1w9, 6w5, sp/sx

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#17 Post autor: yusti » niedziela, 14 sierpnia 2011, 05:00

Tak, wiem, że pułapy punktowe dla poszczególnych typów osobowości są zróżnicowane, dlatego przeliczałam punkty na procenty :mrgreen: . I tak Władcza jestem w 87,5% a Czujna w 86%. Typy: Samotniczy i Sumienny miałam kolejno, jednak dużo dalej (ex aequo w stopniu ok. 70%). Mimo to, postanowiłam je dodać do czołówki/wziąć także pod uwagę, bo moim zdaniem odpowiadają enneagramowym 5 i 1, a wiem co mówię, bo naprawdę dokładnie czytałam opisy i mam w sobie silne cechy tych enneagramowych! typów.
Wiem, że warto było zrobić ten test, tylko że mnie zbanowali i nie mogłam tu publikować :mrgreen: http://forum.socjonika.pl/viewtopic.php?p=74083#p74083 Zrobiłam jak tylko zapodałaś i cię za to loffciam niepomiernie! :P
Spoiler:



Venusko, użytkownikowi SuperDurson wyszło ostatnio w teście 7w8. Moja Bogini Emjotka ma go za to za chorą Trójkę. Czyli masz słuszne podejrzenia.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#18 Post autor: boogi » niedziela, 14 sierpnia 2011, 10:08

Wiktionary pisze:Awanturnik:
- osoba skłonna do kłótni, awantur, często awanturująca się
- przest. osoba prowadząca burzliwe życie
Nie wiem tylko, czemu przestarzałe. Tyle książek przygodowych ("awanturniczych") się za młodu naczytałem, że to słowo dla mnie w tym drugim znaczeniu ciągle jest żywe.

Venus zachęciłaś mnie do zrobienia tego testu, pewnie wieczorem sobie do niego przysiądę.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#19 Post autor: yusti » niedziela, 14 sierpnia 2011, 11:28

Przestarzale, bo już się nie używa tego słowa w tym znaczeniu tak często, jak niegdyś. I nagminnie kojarzy się w prosty sposób z kłótnikiem.
"za młodu" - WŁAŚNIE :!: :mrgreen: 8) Czyli wieeeleeeee lat temu :twisted:

PS Kontrfobiczna 6 to 6w7 a nie 6w5. i jak jest "poszukiwaczem", to nie kroczy swoją obraną ścieżką lecz eksploruje cudze. Chyba że paradoksalnie po piątkowemu uznamy, że to jest właśnie jego ścieżka - ekspansja innych dróg.

Test jest, wbrew pogłoskom, bardzo łatwy. Działa na prostej czarno-białej zasadzie "TAK/NIE" i tzw. niezdecydowane "nie wiem" czyli "czasami", więc naprawdę szybko idzie ta robota. Nie ma stopniowania wg emocji, co zawsze utrudnia decydowanie (tzw. stany pośrednie, czyli "raczej często" lub "raczej rzadko").
W lewym oknie otwierasz pytania, dopasowujesz rozmiar okna do ekranu; a od razu w prawym masz tabelkę i tylko przeskakujesz między nimi, wstawiając hurtowo JEDYNKI. Wszystko się samo zlicza, nie musisz nic kalkulować. Pół godzinki i po bólu.

Osobiście bardzo mocno polecam ci opisy ze strony zapodanej przez Venus. Akurat jutro święto, to może znajdziesz chwilkę w napiętym iście jedynkowym grafiku i poczytasz choć typ główny. Uważam, że te historie dla Fi-EGOwca są znakomite w lekturze! Czytając o Pustelniku (Samotnik) to aż się wzruszyłam. Ponadto dodali fenomenalne ćwiczenia!, choć ty już je znasz i nawet dzielnie stosujesz 8)
Warto też zauważyć to, na co usilnie zwróciła uwagę Venuska - to są style osobowości, profile, typy a o zaburzeniach to tylko na końcu jest wspomniane, jak już ktoś prezentuje nie tyle "nieco intensywniejsze od innych cechy" lecz wręcz niereformowalne postawy.
Ciekawe jak silny wyjdzie ci Ofiarny/Oddany, a jak silny Sumienny. :)

Test naprawdę idzie gładko a czytanie opisów jest niezwykle satysfakcjonujące. Ja to tam nawet komizm sytuacyjny wyczuwałam. Tak po ludzku, prawdziwie. Czyli dobrze. Polecam i jeszcze raz dziękuję Venusce za zapodanie tegoż. Ściskam władczo 8) (w końcu mam "tę cechę wykorzystywać konstruktywnie" :mrgreen: )

Nieodparcie i dogłębnie czuję, że te style osobowości są fantastycznym uzupełnieniem socjonicznych relacji. Bo dual dualem, ale jak ci podpasuje też tymże stylem... 8) I tak samo jak w socjonice, to co bynajmniej nie przyciąga i jest megalitycznie inne od ciebie okazuje się w długiej perspektywie najwłaściwsze!
Czymże byłby Władczy bez [p]Oddanych, no nie Panie Adminie? [nie mylić z "Panią" Admin, w końcu "boogi" to taki niemęskoosobowy, niemal gejowski, nick! :twisted: )

Awatar użytkownika
azetka
Posty: 388
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 21:25
Enneatyp: Mediator

Re: Typologia oparta na zaburzeniach osobowości

#20 Post autor: azetka » niedziela, 14 sierpnia 2011, 12:30

azetka pisze:Uff, ale ten test jest długi... zrobiłam i stwierdzam, że wyniki wyszły nieco dziwne :| Znaczy się, wyszło mi najwięcej dramatycznego, a opis jakoś nie bardzo pasuje. Zrobię go jeszcze raz na spokojnie jutro, może źle przeniosłam jakieś odpowiedzi do tabelki.
Zrobiłam test jeszcze raz.
Spoiler:
Jakiś fajny podpis.

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#21 Post autor: Ceres » niedziela, 14 sierpnia 2011, 12:44

Hmm, no to biorąc pod uwagę wykres, to kolejno jestem poważna, wygodna, oddana, wrażliwa... Brzmi to bardziej dwójkowo, niż czwórkowo.
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#22 Post autor: kangur » wtorek, 16 sierpnia 2011, 18:13

zmienny-14 (czyli 4)
wygodny-11 (9?)
wrażliwy-9 (9)
poważny-9 (1)

(dramatyczny i władczy też po 9) (4 i 8)

czyli nie do końca pokrywa się z tym, co mi enneagram za każdym razem wypluwa; )

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#23 Post autor: SuperDurson » wtorek, 16 sierpnia 2011, 18:48

Co ty bredzisz człowieku? Przecież to są ZUPEŁNIE RÓŻNE TYPOLOGIE.
Jedna opiera się na wewnętrznych motywach, druga na stylu zachowania. Jedna wyróżnia trzy "napędy" i miesza je na dziewięć sposobów, a druga wyróżnia po prostu 14 stylów zachowania, stylów jazdy tym pojazdem zwanym człowiek.. co prawda niektóre style pasują nieco bardziej niż inne do określonych enneatypów, niektóre silniki pasują lepiej do do niektórych kierowców, ale ta typologia Oldhama wyraźnie zaznacza, że czystych typów -idealnie powtarzalnych kierowców- NIE MA! ..bo tutaj każdy jest mieszanką kilku modeli.. NARAZ.
Choć w różnej proporcji.

Więc przypisywanie i przyporządkowywanie jednych drugim - sztywno - jest bezcelowe.
Możesz być czwórką dramatyczną, lub awanturniczą, możesz być czwórką samotniczą, wrażliwą, wygodną, czy zmienną.. albo wszystkimi naraz.. i nadal będziesz czwórką.. ale dzięki temu rozróżnieniu - czwórką zawsze, za każdym razem wyjątkową.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#24 Post autor: kangur » wtorek, 16 sierpnia 2011, 20:26

tak, to prawda, po prostu intrygowało mnie czy istnieje jakieś przełożenie na ennea

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#25 Post autor: Snufkin » sobota, 24 września 2011, 16:03

Przeanalizowałem porządnie wszystkie typy w kontekście enneagramu i nawet wyciągnąłem pewne wnioski ale mi się nie chce pisać. Ogólnie typologia ta może być pomocna w wyborze skrzydła jeśli ktoś się waha. Według mnie liczą się tylko pierwsze dwa, trzy typy z jednym dominującym na czele, do którego jesteśmy najbardziej zbliżeni.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Nifredou
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 6 marca 2011, 13:08
Enneatyp: Indywidualista

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#26 Post autor: Nifredou » niedziela, 25 września 2011, 12:45

Jestem typem zmiennym (18), nie-zwyczajnym (13), poważnym (11) i czujnym (10).

W sumie pasuje, chociaż zastanowiłabym się nad tym poważnym...
zdrowe 4w5, chociaż ostatnio się waham.

Śmierć chroni od miłości, a miłość od śmierci - Jan Lechoń

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#27 Post autor: Venus w Raku » poniedziałek, 26 września 2011, 15:42

UWAGA! UWAGA! UWAGAAAAAAAAAA! Nie korzystajcie z arkusza kalkulacyjnego przy polskim teście http://webermarek.republika.pl/html/test.html. W pliku Tabelka.xls są pomyłki w zliczaniu wyników. Sprawdziłam w książce. 5 odpowiedzi dla OFIARNEGO jest liczona u WŁADCZEGO (max. 10 pkt-ów); 1 odpowiedź dla SUMIENNEGO jest liczona u ODDANEGO (max. 2pkt-y) i 1 odpowiedź dla PEWNEGO SIEBIE jest liczona u WRAŻLIWEGO (max. 2 pkt-y). Pytania na polskiej stronie są dokładnie takie same i w takiej samej kolejności jak na stronie http://www.infpblog.com/resources/psp/. Więc na tej angielskojęzycznej stronie można zaznaczać odpowiedzi przy odpowiednich numerach pytań i otrzyma się prawidłowy wynik. Dla ułatwienia podaję tłumaczenie:
    • A - CZUJNY - Vigilant
      B - SAMOTNICZY - Solitary
      C - NIE-ZWYCZAJNY - Idiosyncratic
      D - AWANTURNICZY - Adventurous
      E - ZMIENNY - Mercurial
      F - DRAMATYCZNY - Dramatic
      G - PEWNY SIEBIE - Self-Confident
      H - WRAŻLIWY - Sensitive
      I - ODDANY - Devoted
      J - SUMIENNY - Conscientious
      K - WYGODNY - Leisurely
      L - WŁADCZY - Aggressive
      M - OFIARNY - Self-Sacrificing
      N - POWAŻNY - Serious
A w ogóle to mam mnóstwo zabawy z tym testem. Zrobiłam sobie razem z małżonkiem wspólny wykres i fantastycznie można porównać, gdzie się dwie osoby "spotykają", a gdzie są rozbieżne. Taki wykresik natychmiast "poraża" przejrzystością . Bardzo polecam :D .
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#28 Post autor: In3orn » poniedziałek, 31 października 2011, 12:56

Samotniczy 28,57%
Awanturniczy 31,25%
Dramatyczny 25%
Wrażliwy 50%
Oddany 25%
Sumienny 50%
Wygodny 21,43%
Ofiarny 25%
Poważny 28,57%

Czy ogólnie niskie wyniki dla każdego z typów o czymś świadczą?
Don't give up! Never give up! Never back down!

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#29 Post autor: SuperDurson » poniedziałek, 31 października 2011, 15:34

Pomyśl. Jeśli masz suwak - wskaźnik (jak TERMOMETR!!) - to czy położenie na skali o czymś świadczy!?
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Typologia stylów, zaburzeń i profilów osobowości

#30 Post autor: In3orn » poniedziałek, 31 października 2011, 17:16

Nie chodzi mi o sam wynik, ale jego interpretację. Z testu wynika, że nie należę do żadnej z 14 grup. To może świadczyć o pewnych lukach w teorii, bądź słabościach testu. Ewentualnie nie należy patrzeć na wartości bezwzględne, lecz na kontekst wszystkich wyników i z niego wybrać najsilniejsze typy. Chciałbym poznać opinie osób, które wiedzą coś o działaniu tej teorii i testu.
Don't give up! Never give up! Never back down!

ODPOWIEDZ