Socjonika - IEE (ENFp)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Jestem ENFp i ten opis:

Pasuje do mnie prawie całkowicie (>90%)
21
55%
Pasuje do mnie dobrze (90%> >75%)
14
37%
Pasuje do mnie średnio lub wcale
3
8%
 
Liczba głosów: 38

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

Socjonika - IEE (ENFp)

#1 Post autor: Hydra » wtorek, 17 kwietnia 2007, 22:34

Intuicyjno-etyczny ekstrawertyk (ENFp) Reporter

ENFp są zwykle albo wysocy i zwykle cisi pomimo tego, że są ekstrawertykami albo niscy i korpulentni. Ci drudzy są bardziej ruchliwi i energiczni a ich sposób poruszania się jest szybki i nierówny. ENFp często chodzą ze stopami rozstawionymi na zewnątrz. Szczupli ENFp często mają szelmowski błysk w oku. Czasami, gdy nie przejawiają żadnej aktywności, mają nieco zdziwiony wyraz twarzy.

Zwykle ENFp mają proste proporcjonalne nosy. Korpulentni ENFp mają pyzate twarze i często miły uśmiech. Kształt ich twarzy jest zaokrąglony i pozbawiony ostrych rysów. Wydają się być zawsze w dobrym humorze. Lubią się bawić, śmiać i żartować. Mogą też mieć błyszczące oczy co świetnie współgra z ich ogólnie figlarnym usposobieniem. ENFp przywiązują wielką wagę do swojego wygladu.

Wybór ubioru i dodatków dokonywany przez ENFp jest bardzo charakterystyczny, zwłaszcza u kobiet. Często zaniedbują niektóre części swojego stroju, co sprawia, że ich styl ubierania się jest romantyczny i pełen swobody. Wszyscy ENFp noszą się w sposób nieco teatralny.

Mężczyźni ENFp, z ich czarującym i uprzejmym sposobem bycia i umiejętnością prawienia komplementów odnoszą duże sukcesy u płci przeciwnej. Ze względu na swoje figlarne usposobienie, kobiety ENFp mogą nieświadomie przesadzać, co zwykle spotyka się z dużym odzewem ze strony mężczyzn. Jeśli się zauważą, ze mężczyźni biorą zbyt poważnie ich zachowanie mogą starać się zahamować ich zapędy. Jeśli to nie skutkuje, mogą przejść do rękoczynów.

Zwykle ENFp są bardzo uczuciowe i spontaniczne w kontaktach z innymi. Wiedzą jak odnaleźć specyficzny sposób postępowania niemal z każdym człowiekiem. ENFp lubią mówić i są utalentowanymi rozmówcami. Często pomagają innym wyplatać się z trudnych sytuacji. Ich rady są zwykle oparte na etycznych podstawach. ENFp są często optymistami i posiadają umiejętność zarażania innych swoim optymizmem.

ENFp nie zwracają uwagi na szczegóły. Ze względu na to są często uznawani za powierzchownych i płytkich. Ta cecha pozwala ENFp na łykanie informacji bez ich przeżuwania. Po zebraniu śmietanki z powierzchni interesującego zagadnienia, ENFp może się znudzić i zacząć szukać czegoś innego. Często zmieniają przedmiot zainteresowania. Gdziekolwiek się nie pojawią potrafią stworzyć krąg przyjaciół i znajomych i być w centrum zainteresowania. Szanują i zachowują opinie grupy i biorą aktywny udział w ich promowaniu i obronie.

ENFp szybko mobilizują się w krytycznych sytuacjach. Potrafią przejąć kontrolę nad sytuacją nawet w kompletnym chaosie i ogólnej panice, jeśli tylko nie ma nikogo innego, kto by to zrobił. Jednakże na co dzień są zwykle niezorganizowani i nie dają sobie rady z rutynowymi obowiązkami. Nie są również zbyt biegli w papierkowej robocie.

ENFp są bardzo towarzyscy i mają skłonność do prowadzenia beztroskiego życia. Uzależniają się od swoich pragnień. Nie mają nic przeciwko wydawaniu dużych sum pieniędzy by spełnić swoje zachcianki. ENFp szukają przygód, improwizują i lubią nieplanowane działania.

Plusy

Twoją największą zaletą jest doskonale rozwinięta intuicja. Pozwala na bezbłędne określenie ukrytych talentów w innych, które możesz precyzyjnie wskazać i komplementować. Próbujesz również pomóc ludziom zrozumieć ich problemy osobiste, często próbujesz pomóc ludziom znaleźć w sobie pozytywne cechy. Twoje pierwsze wrażenie o ludziach jest często właściwe. Potrafisz utrzymywać ciepłe, pełne zaufania relacje z ludźmi. Twoje uczucia w stosunku do innych, zarówno pozytywne jak i negatywne są bardzo silne. Jesteś doskonałym dyplomatą. Próbujesz pomagać innym używając swoich zdolności dyplomatycznych aby znaleźć rozwiązanie dla wielu często bardzo trudnych sytuacji życiowych. Pomagasz ludziom unikać upokorzenia i podejmowania pochopnych decyzji, których mogą później żałować.

Minusy

Twoja wola nie jest tak silna, jak powinna być. Nie potrafisz się zmusić do wykonywania rutynowych i żmudnych prac oraz do panowania nad sobą w pewnych okolicznościach. Niespodziewanie możesz się stać agresywny, bądź otrącić innych bez istotnego powodu. Trudno ci się skupić na szczegółach. Nie jest tez łatwo odróżnić rzeczy ważne od mniej istotnych. Nie myślisz zbyt wiele o uszeregowaniu zadań do wykonania. Z tego względu często toniesz w niekończącej się robocie. Jest Ci również trudno zaplanować zadania tak by osiągnąć cel w wyznaczonym okresie, co powoduje, ze jesteś fizycznie i psychicznie zmęczony i niezadowolony z życia.

Podsumowanie funkcji

1. Ne – Dla ENFp najważniejsze jest odnalezienie i zrozumienie rzeczy najistotniejszych i najciekawszych – odnalezienie, dostrzeżenie i poznanie nowych możliwości tam, gdzie wcześniej nic nie było. Jest zdolny wybrać ze zbioru wariantów ten najbardziej kontrowersyjny i obiecujący w dłuższej perspektywie. Uwielbia marzyć i fantazjować, potrafi przewidywać przebieg wypadków.
2. Fi – Posiada dar inspirowania ludzi do działań przynoszących obiecujące efekty. Wie jak manipulować nastrojem i relacjami otaczających go ludzi. Skrywa zły nastrój, aby nie zostać źle ocenionym przez innych, ale łatwiej mu go dzielić z przyjaciółmi
3. Ti – Reżim, obowiązki, regulacje, odpowiedzialność - wszystko to go zniechęca. Trudno go zamknąć w jakichkolwiek ramach. Pracuje wyłącznie pod wpływem nastroju, lepiej skupia się na ogólnym obrazie niż na wnikliwych dociekaniach
4. Se – Co do silnej woli, posiada ją wyłącznie w chwilach zagrożenia. Nie interesuje go świat materialny, nie potrafi dotrzymać mu kroku, nie dba o finanse.

Relacje:

Potencjalnie korzystne:
SLI (ISTp), SEI (ISFp), ILI (INTp), LSE (ESTj)

Potencjalnie niekorzystne:
LSI (ISTj), LII (INTj), ESI (ISFj), IEI (INFp)
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 kwietnia 2007, 23:30 przez Hydra, łącznie zmieniany 1 raz.


MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#2 Post autor: Hydra » wtorek, 17 kwietnia 2007, 22:35

No i proszę – mój męski dual to typ faceta, którego całe życie unikałam jak ognia – URZEKAJĄCY BAWIDAMEK :shock:
Czego to się człowiek o sobie nie dowie! :lol:

Do Zielonego smoka – jesteś typ niski z miłym uśmiechem czy wysoki z szelmowskim błyskiem w oku? :wink:

To był bardzo trudny tekst do tłumaczenia – nie jestem pewna, co do ostatecznego jego kształtu – tyle emocjonalnych wyrażeń, a nie ma to jak rozprawa ślepca o kolorach :)

P.S. Czy ten szelmowskie błyski to nie są przypadkiem KURWIKI? Kurwiki są … cool … 8)
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Avin
Posty: 1166
Rejestracja: wtorek, 31 października 2006, 15:02

#3 Post autor: Avin » wtorek, 17 kwietnia 2007, 22:53

podziwiam poswiecenie i oddanie tlumacza. musze sie w te opisy zaglebic, ale niezla robota odwalona
Samotnosc pogladow innego czlowieka
i jego dziwna zawila natura
zmusza do usmiechu
gdy inny czlowiek spaceruje ulica
myslac o szczesciu
myslac o zyciu
zwraca uwage szarych ludzi

ten inny czlowiek ma inna dusze
inne widzenie i inne serce

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#4 Post autor: Zielony smok » wtorek, 17 kwietnia 2007, 23:01

Hydra pisze:
Do Zielonego smoka – jesteś typ niski z miłym uśmiechem czy wysoki z szelmowskim błyskiem w oku? :wink:

P.S. Czy ten szelmowskie błyski to nie są przypadkiem KURWIKI? Kurwiki są … cool … 8)
Bardziej wysoki i kościsty niż okrągły i rumiany, nos w stylu Hydrowego avatara, ( nie mylić z Hydrą w real world) źródło moich kompleksow z okresu dojrzewania, ale jakoś się ostatnio polubiliśmy....
Opis trafny na 80% - zwłaszcza papierowe obowiązki co powinienem robić...fuchę za pieniądze i papiórki na awans a siedzę i kłapię w klawisze na forum.
Dziękuje Hydrze za opis, bardzo, bardzo, bardzo, jak znajdę więcej czasu to zrobię szczegółową egzegezę...
Kurwiki....jak na razie, szelmowski błysk sympatii ....ale wiosna bucha, ptaki drom ryje...i nigdy nic nie wiadomo....
Boże...co ja...więzień papierów do 31 maja.... :cry:
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#5 Post autor: Wawelski » wtorek, 17 kwietnia 2007, 23:16

To już wiem jaki mam typ :] Ten opis bardziej pasuje do mnie, zdecydowanie. Choć przy analizie bloków funkcyjnych miałem inne wrażenie, no ale dobra teraz mam całość. Opis wyglądu się nie zgadza, ani nie jestem wysoki ani korpulentny. Jestem harmonijnie zbudowany średniego wzrostu :] Jest jeszcze jedno odstępstwo, ale z 90 kilka procent będzie zgodności z opisem.
Hydra <szelmowski_uśmiech> ;>

PS. Tam chyba są literówki. Nie ENTp tylko ENFp ;P
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#6 Post autor: Hydra » wtorek, 17 kwietnia 2007, 23:37

Zielony smok pisze: Bardziej wysoki i kościsty niż okrągły i rumiany, nos w stylu Hydrowego avatara, ( nie mylić z Hydrą w real world) źródło moich kompleksow z okresu dojrzewania, ale jakoś się ostatnio polubiliśmy....
Na awatarze jest moja karykatura z SZELMOWSKIM uśmiechem, proszę nie brać jej tak dosłownie ;)
Wawelski pisze: Opis wyglądu się nie zgadza, ani nie jestem wysoki ani korpulentny. Jestem harmonijnie zbudowany średniego wzrostu :]
NO PEWNIE! :D
Wawelski pisze: PS. Tam chyba są literówki. Nie ENTp tylko ENFp ;P
Poprawione :)
MY NIE MóWIMY NIC

Green Eyes
Posty: 657
Rejestracja: poniedziałek, 6 listopada 2006, 13:44

#7 Post autor: Green Eyes » środa, 18 kwietnia 2007, 00:11

dziekuje Hydro za tlumaczenie :D

oprocz kilku bzdurek wlasciwie wszystko sie zgadza. ciesze sie ze moja intuicja zostala w koncu doceniona :wink:
minusy tez trafione :roll:

a szelmowski usmiech i kurwiki w oczach to podstawa :lol:

no i wszystko pokrywa sie z moim siodemkowym typem

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#8 Post autor: Czekolada » środa, 18 kwietnia 2007, 17:04

Aby spojrzeć bardziej obiektywnym okiem, musiałam odstawić ten tekst na 1 dzień. Wydawało mi się, że jestem jednak ENTp ... haha, ale z logiką to u mnie bardzo krucho. Poprzez relację z pewną osobą uświadomiłam sobie, że za podstawę obieram etykę.
Muszę znależć czas na przetłumaczenie podtypów. Może parę rzeczy się rozjaśni.

Hydro, wielkie pokłony w Twoją stronę, naprawdę świetne tłumaczenie.
Zaznaczyłam odpowiedź, że zgadza mi się między 70 a 90%, ale teraz mam ochotę zmienić na 90%.
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 kwietnia 2007, 14:39 przez Czekolada, łącznie zmieniany 1 raz.

hols
Posty: 246
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 09:51

#9 Post autor: hols » czwartek, 19 kwietnia 2007, 10:29

Zwykle ENFp mają proste proporcjonalne nosy. Korpulentni ENFp mają pyzate twarze i często miły uśmiech. Kształt ich twarzy jest zaokrąglony i pozbawiony ostrych rysów.
Okrągły? Raczej trapez !!!

Niemniej jednak reszta opisu bardzo trafna-zaznaczyłem >90%. Nie wiem po co w ogóle socjonika bada wygląd plus charakter. Chyba tylko, żeby zwiększyć wiarygodność u tych, którym opis wyglądu przypasował do charakteru-mi nie, sorry :p

Awatar użytkownika
vodka :)
Posty: 546
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 10:06
Lokalizacja: z PolmosTu :D

Re: Socjonika - IEE (ENFp)

#10 Post autor: vodka :) » czwartek, 19 kwietnia 2007, 22:06

wszystko się zgadza - nic dodać, nic ująć! a niektóre rzeczy są dosłownie jak obrazki z mojego życia...
szelmowski błysk w oku
(...)
Mogą też mieć błyszczące oczy co świetnie współgra z ich ogólnie figlarnym usposobieniem
kurwiki - i wszystko jasne ;)
ich styl ubierania się jest romantyczny i pełen swobody. Wszyscy ENFp noszą się w sposób nieco teatralny
prawda! zazwyczaj wynika to z pośpiechu - biorę, co mam pod ręką i... żebyście mnie wtedy zobaczyli! :P
Ze względu na swoje figlarne usposobienie, kobiety ENFp mogą nieświadomie przesadzać, co zwykle spotyka się z dużym odzewem ze strony mężczyzn. Jeśli się zauważą, ze mężczyźni biorą zbyt poważnie ich zachowanie mogą starać się zahamować ich zapędy. Jeśli to nie skutkuje, mogą przejść do rękoczynów.
cóż.... 8)
ENFp szybko mobilizują się w krytycznych sytuacjach. Potrafią przejąć kontrolę nad sytuacją nawet w kompletnym chaosie i ogólnej panice, jeśli tylko nie ma nikogo innego, kto by to zrobił. Jednakże na co dzień są zwykle niezorganizowani i nie dają sobie rady z rutynowymi obowiązkami.
Skrywa zły nastrój, aby nie zostać źle ocenionym przez innych, ale łatwiej mu go dzielić z przyjaciółmi
(...)
Reżim, obowiązki, regulacje, odpowiedzialność - wszystko to go zniechęca. Trudno go zamknąć w jakichkolwiek ramach.
Pracuje wyłącznie pod wpływem nastroju
i dlatego:
Nie interesuje go świat materialny, nie potrafi dotrzymać mu kroku, nie dba o finanse.
ech, no niestety... boję się, że kiedyś to pod mostem wyląduję, jak tak dalej pójdzie :P


W zasadzie to powinnam zacytować cały ten opis - 100% zgodności!

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#11 Post autor: Zielony smok » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 22:07

MBTI -ENFP

Ich dominującą intuicję (N) obsługuje funkcja wtórna — introwertyczne uczucia (F). Swej uwagi nie skupiają na przedmiotach, ale na ludziach i wartościach. Jeżeli staną przed zadaniem stworzenia nowego, lepszego produktu, to pojmują je jako rozwój swego potencjału twórczego.
Takich ludzi jest wśród nas około 5% i są niezmordowanymi i dożywotnimi bojownikami o doskonałość, spontaniczność i autentyczność i dzięki temu stają się sobą. Przekonanie o tym przekazują swojemu otoczeniu w formie) niewerbalnej, a część bardziej wrażliwa i uczuciowa odbiera to jako coś bardzo czarującego. Nigdy nie ustają w swych wysiłkach, ponieważ czują, że nie osiągnęli jeszcze celu, wiele jest do zrobienia i wciąż są tak niedoskonali, W ich życiu nie ma miejsca na sprawy nieważne albo małostkowe. Mają ogromną zdolność do motywowania innych. Postrzegają życie jako olbrzymi dramat pełen, atrakcyjnych możliwości i szans. Szczerze się cieszą, kiedy uda się im zainspirować innych i starają się wówczas wszechstronnie im pomagać. Jeżeli jednak spotkają się z niezrozumieniem i oporem, co się rzadko zdarza, to odwrócą się do wewnątrz w formie depresji albo na zewnątrz, mszcząc się za krzywdę. Następuje to wówczas, kiedy w zaślepieniu znajdują tylko to, co chcą znaleźć, a widzą to, co chcą zobaczyć. Kiedy te nieuzasadnione opinie połączą się z ich najsłabszą funkcją, introwertycznym postrzeganiem zmysłowym (S), to poświecą uwagę tylko temu, jak na nich działa druga osoba i jak się czują w jej towarzystwie. Może to doprowadzić do bardzo karkołomnych wniosków. Innymi słowy, jeżeli ich opinie są uzasadnione, to są prawie genialne, jeżeli nie — to są prawdziwą katastrofą. Potrafią kochać i nienawidzić bezkrytycznie, namiętnie i niewiarygodnie.
Specyficzną cechą ENFP jest to, że kiedy coś przeżywają, robią to świadomie. Patrzą na siebie z dystansu i pytają się: „Czy to na mnie działa prawidłowo!". Jest to nieco schizofreniczna utrata kontroli nad ich niezmiernie bogatą stroną uczuciową, która jest w sprzeczności ze staraniami o wewnętrzną harmonię. W wyniku tego ENFP przeżywają wielkie wewnętrzne traumy.
Bardzo intensywnie reagują na swoje otoczenie i zauważają sprawy, które dla są innych niewidoczne. Potrafią niebywale i w sposób bezpośredni skupić uwagę na drugim człowieku. Czasem się zdarza, że bardzo dokładnie dostrzegą szczegóły, ale niedokładnie je zinterpretują. Wtedy poszukują ukrytych motywów i podtekstów. Jeżeli pójdzie to w kierunku tropienia złych zamiarów, to rozpocznie się błędne koło coraz mniej dokładnych i niezgodnych z prawdą opinii. Jednak ENFP są urodzonymi optymistami, widzą w ludziach niemalże tylko dobro i są szczerze zdziwieni, jeżeli wydarzenia nie przebiegają zgodnie z ich różowymi prognozami i przewidywaniami. Mają bezbrzeżną ufność w los i dobro drzemiące w każdym człowieku. Są bardzo twórczy i chętnie robią nowe rzeczy. Podobnie jak ich najbliższy „krewny", ENTP, zaczną o wiele więcej spraw, niż są w stanie skończyć. Ich zapał jest tak zaraźliwy, że przy odrobinie szczęścia i pomocy często udaje im się dokończyć wiele spraw. Przeważnie improwizują, więc nawet to, co rozpoczęli i dokończyli sami, wygląda zupełnie inaczej na końcu, niż miało być w założeniach. W ich osobowości są dwie sprzeczności. Nie znoszą podporządkowania się jako takiego, ani swojego od innych, ani innych od siebie. Wbrew temu jednak ich zachowanie i charyzma przyciągają ludzi, którzy chcą być przez nich prowadzeni, przyjmować ich instrukcje i rozkazy. Często ku swojemu zdziwieniu są otoczeni gronem naśladowców, którzy wpatrzeni w nich szukają inspiracji, rady, sensu, wizji, podniesienia na duchu itp, Często są tym niezbyt zachwyceni właśnie dlatego, że sami chcieliby mieć jakiegoś wodza lub idola.
Jeżeli chodzi o możliwości zatrudnienia, to ENFP mają do dyspozycji naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Są weseli, pogodni, pełni zapału i pomysłów, mają wyobraźnię. Potrafią robić wszystko, co ich zainteresuje. Rozwiążą niemal każdy problem. Najlepiej pracuje im się tam, gdzie jest wiele ludzi, Zachowują się zabawnie i naturalnie, a ich obecność jest przez kolegów odbierana jako przyjemna i przyjazna. Potrafią doskonale zaaranżować zebranie lub naradę. Mniej już wychodzi im dopracowanie szczegółów i wyciąganie wniosków oraz zaleceń. Są świetni jako sprzedawcy, pracownicy agencji reklamowych i ubezpieczeniowych, politycy, scenarzyści, dramatopisarze i aktorzy. Aby osiągać dobre wyniki w pracy, muszą mieć różnorodne zadania, każdego dnia inne i najlepiej z innymi ludźmi. W takiej sytuacji mogą należycie rozwinąć swój talent twórczy i zdolność adaptacji. Potrzebują dużej przestrzeni, aby zerwać się do lotu. Potrafią dostosować zadania do konkretnych osób i zapewnić w ten sposób ich inicjatywę i aktywny udział. Ich rodzaj przywództwa jest czasami tak przenikliwy i wszechogarniający, że nie są w stanie przyjmować pomysłów innych. Będą je wspierać i poświęcą im swoją energię, jeżeli ktoś ich przekona o tym, że właściwie to jest ich pomysł lub projekt. Nie ma w tym jednak pychy. Po prostu złapali wiatr w żagle i pędzą naprzód, a projekt jest ich dzieckiem. Chcą zapobiec niekorzystnym wpływom na niego i nie chcą dopuścić, aby poddawano w wątpliwość ich rodzicielstwo. W dodatku dziecko jest jeszcze znacznie niedojrzałe, dojrzałe już nie będzie ich na tyle fascynowało i porywało. Wchodzi w grę jeszcze jeden rodzaj taktyki — odczekanie. Jak tylko coś nabierze cech rutyny, ENFP zacznie tracić zainteresowanie i pozostawi innym więcej przestrzeni. Zawsze interesuje go bardziej to, co może być, a nie to, co jest.
ENFP czują się jak ryba w wodzie w relacjach międzyludzkich i potrzebują nieustannego sprzężenia zwrotnego w formie reakcji swego otoczenia. Nie znoszą pracy wymagającej rutynowych, powtarzających się czynności, trzymania się norm, reguł i prawideł. Stresuje ich czynność, której nie są w stanie zamienić w zabawę. Wypisywanie delegacji, śledzenie na bieżąco kosztów — sprawy rutynowe lub wlokące się w nieskończoność odbierają im siły i wzbudzają komiczny wręcz bunt. Ich przełożeni i koledzy znajdą się od czasu do czasu w sytuacji, gdy będą musieli coś za nich naprawiać lub się tłumaczyć. Czasem ENFP zachowują się wobec innych osób z rozdrażnieniem i niecierpliwością, jeżeli dojdą do wniosku, że są one hamulcem rozwoju wydarzeń i przez nie praca jest niepotrzebnie nudna i jałowa. Czasami się zdarza, że zaczną popierać outsiderów, którzy zostali wyrzuceni z gry lub odsunęli się sami. ENFP są dla nich uważnymi słuchaczami i oddanymi obrońcami. ENFP są często w napięciu, jakby oczekiwali na nadejście jakiegoś kryzysu. Jeżeli nie przyjdzie, sami go wywołają, na przykład zostawiając wszystko na ostatnią chwilę. Podświadomie aranżują takie sytuacje, ponieważ wiedzą, że w takiej chwili potrafią być ekstremalnie wydajni, będą działali z niesamowitym zaangażowaniem i zdążą na czas. Problem polega na tym, że zakładają takie same zasady postępowania u swoich kolegów lub podwładnych. Myślą, że wszystkim odpowiada taki styl pracy, a jak wiadomo, to nieprawda.
Jako przełożeni i koledzy ENFP bywają zabawni, szarmanccy, wrażliwi i nonkonformistyczni. Jak już wspomnieliśmy, nie interesują ich sprawy dotyczące codziennej pracy i konserwacji i potrzebują ofiarnych i kompetentnych asystentek, które zniwelują ich ekstrawaganckie metody w administracji i potknięcia w sprawach urzędowych. Oscylują od pozycji mentora, obrońcy i przyjaciela do autorytatywnego wodza i obrońcy swej pozycji. Można się od nich spodziewać różnych niespodzianek. Okres szczodrości może następować po okresie niebywałego skąpstwa. Mogą wydawać pieniądze na luksusy, a potem będzie im przez długi czas brakować podstawowych rzeczy. ENFP nie potrafią za bardzo planować spokojnej i pełnej dobrobytu przyszłości.
Styl zarządzania prezentowany przez ENFP odznacza się dużą autonomią i znacznymi kompetencjami udzielanymi podwładnym. Czasem jest to w sprzeczności ze skłonnością znajdujących się wyżej w hierarchii STJ. ENFP mają dar wykonania głównego zadania menedżera za pośrednictwem innych osób, które nie mają przy tym poczucia, że są manipulowane, wręcz przeciwnie, mają wrażenie samorealizacji i spełnienia. ENFP przychodzą z własnymi pomysłami i rozwiązaniami. Czasami wymyślanie różnych możliwości zajmuje im więcej czasu niż samo zadanie. Są świetni w chwaleniu i podnoszeniu na duchu swoich ludzi. Zdołają błyskawicznie ocenić, co jest dla kogo dobre i korzystne, i bez obłudy potrafią pochwalić za drobnostkę, ale taką, która ma dla osoby chwalonej ogromne znaczenie. Potrafią znaleźć czas na wysłuchanie, wyżalenie się i wyrażenie współczucia.
Ich głód wzruszeń prowadzi do tego, że potrafią zapomnieć o swoich stałych obowiązkach. Życie na pełny gaz czasem kosztuje ich dużo — częste zmiany nastroju, zachwyt, a za chwilę depresja. Lekarze uważają, że ENFP mają skłonność do migren, bólów kręgosłupa i chorobliwego wręcz zmęczenia. Bardzo ważną rzeczą jest, aby ENTP nie żyli nieustannie na całego i potrafili odpoczywać.

Prawdopodobne słabe punkty grupy ENF


Jung nazywa intuicyjnych ekstrawertyków (ENP) i ich najbliższych „krewnych" — zmysłowych ekstrawertyków (ESP), którymi zajmiemy się za chwilę — ekstrawertycznymi typami irracjonalnymi, dlatego że ich działania nie są oparte na racjonalnej ocenie, ale na intensywności przeżycia. To, co moglibyśmy uważać za racjonalne, ci ludzie postrzegają za pomocą zmysłów (S), a postrzeganie jest samo w sobie funkcją nieracjonalną. Nie oznacza to, że mamy do czynienia z ludźmi nierozumnymi, choć prawdą jest, że ENP są przede wszystkim typami empirycznymi.
Intuicja polega na zauważaniu takich związków, których nie można dostrzec za pomocą żadnej innej funkcji. Ekstrawertycy z przewagą postrzegania zmysłowego, obserwując świat wokół siebie, starają się to robić jak najdokładniej, a ich intuicyjni odpowiednicy starają się wyszukiwać jak najszerszego pola możliwości. Intuicja jest często wzywana na pomoc tam, gdzie pozostałe funkcje nie mogą nic zdziałać. Jest pewne niebezpieczeństwo związane z postrzeganiem rzeczywistości jako spójnej całości i ogólnego wyobrażenia. Może być to ograniczone poprzez doznania zmysłowe. Osoby intuicyjne mają bowiem skłonność do „wyłączania" i ograniczenia zmysłów fizycznych, bo wtedy ich dominująca funkcja jest najbardziej efektywna. Fakty i zewnętrzne obiekty mają dla nich znaczenie tylko wtedy, kiedy ułatwiają wykorzystanie nowych możliwości. Ich sądy zatem nie zawsze są oparte na rzeczywistości. Moralność jest podporządkowana wizjom i inspiracjom. W takim przypadku odstępują od zainteresowania się własną osobą lub stosowania względów wobec innych. Może równie dobrze dojść do osłabienia siły tradycji i utraty szacunku do niej. Przy realizacji swoich pomysłów są niezmordowani i odkrywczy. Potrafią tak się zagłębić w to, co robią, że wytrzymają na przykład dwa dni bez jedzenia i spania, wzbudzając często zgrozę swoich najbliższych.
Skłonność do podporządkowania intuicji uczuć, myślenia i odczuwania może prowadzić do tego, że w ich psychice wezmą górę nieświadome formy podejrzliwości, czarnych scenariuszy, uporczywych ataków fobii i hipochondrii. „Nieudane" egzemplarze typów ENP stają się osobami aspołecznymi i antyspołecznymi. Bywają samolubami wykorzystującymi innych, uparci, niestali, nieodpowiedzialni i bezwzględni, wciąż rozdrażnieni. Zdarza się, że przywiązują wagę do szczegółu wyrwanego z kontekstu i traktują go jako osobiste przesłanie. Niektórzy będą wierzyć w horoskopy, we wróżenie z fusów lub w czarnego kota. Może to mieć taki skutek, że będą zupełnie sparaliżowani w dniu, kiedy powinni być aktywni, albo aktywni wtedy, kiedy należałoby poczekać. Trudno walczyć z ich przewidywaniami i przeczuciami i czasem przynoszą tym szkodę swojemu zespołowi lub niweczą cały projekt. Takie postępowanie jest sygnałem, że jedna z podrzędnych funkcji przejęła dowodzenie i można tylko mieć nadzieję, że na krótki czas. Rozwiązaniem jest uświadomienie sobie tej ciemnej strony osobowości, wyciągnięcie jej z szarej strefy nieświadomości i poddanie analizie, tak samo jak to się robi z innymi rzeczywistymi faktami.
To jest tylko pierwszy krok. Naprawa w przypadku ENP nie bywa łatwą sprawą, ponieważ ich ego jest wielkie i ekspansywne. Czasem się okopią w niedostępnych umocnieniach i wszystko będą wiedzieli lepiej. Zwykle nie da się uniknąć bezpośredniej i otwartej konfrontacji, która jest jedynym środkiem do tego, aby się do nich przedostać. Należy im koniecznie uświadomić, że niektóre odizolowane szczegóły są przez nich niedoceniane, a drobne sprawy niepotrzebnie wyolbrzymiane. Trzeba cenić i popierać ich starania o bycie w centrum uwagi, ale wciąż musi być przy nich ktoś, kto zabezpieczy przebieg codziennej, żmudnej pracy.
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 kwietnia 2007, 15:58 przez Zielony smok, łącznie zmieniany 1 raz.
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: Nuit » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 22:23

Smoku, ale w ten sposób znowu mieszasz socjonikę z MBTI, jak to co innego... ;p
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#13 Post autor: Zielony smok » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 22:32

OK - to ja poproszę o poprawki - gdzie to wsadzić.....coby było dobrze....
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14 Post autor: Nuit » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 22:45

No przydałby się jakiś myślący moderator, który by to porozdzielał. Dział się nazywa myląco MBTI, a króluje socjonika. Socjonika jest fajna, ale i przydałoby się miejsce na MBTI - no ale też nie chcę się tu za bardzo rządzić i forum restrukturyzować ;)
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 780
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 11:11

#15 Post autor: Gabriel » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 22:45

Kochany Smoku, a ja odwołując się do Twojego olbrzymiego altruizmu i humanitarnego serca, zapytuję uprzejmie i serdecznie czy byłbyś aż tak wspaniałomyślny i wspiął się wyżej jeszcze niż ludzka szlachetność potrafi i napisał tu opisy ENFJ? :)
ewutek pisze:Uśmiechnięty chłopiec o dziewczęcych rysach.
Nie ma już dla mnie nadziei. :lol:
4w3 sp lub sx / so ENFJ

ODPOWIEDZ