Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#1 Post autor: Kimondo » środa, 9 stycznia 2013, 23:51

Znam w średnim stopniu angielski na tyle by czytać po angielsku. Od jakiegoś niewielkiego okresu zainteresowałem się kultura koreańczyków. A także ich językiem. Dobra darmowa strona do nauki języków to livemocha.com ale jakoś nie wyświetlają się mi znaki hangeul tam.

dlatego znając angielski mogę się uczyć na TTMIK talktomeinkorean.com a także koreanwikiproject.com

zaczęcie od alfabetu to chyba podstawa. Nauka hangeul(alfabetu koreanskiego) to jakieś dwie godziny + cwiczenia z nim. Oczywiścię są jeszcze znaki sino-koreańskie hanja.

W angielskim też bez poznania alfabetu daleko się nie zajdzie. Wymowa to podstawa by się nauczyć. Słowo pisane + dźwięk i powtarzanie tego jest chyba najlepszym sposobem.

Słuchanie piosenek jest dobre. Tłumaczenie tekstów piosenek jako ćwiczenie.

Znam: angielski
Uczę się obecnie: koreańskiego w internecie
chciałbym umieć:japoński, niemiecki

Japońskiego trochę liznąłem ale ciężko się nauczyć hiragany i katakany(alfabetu), romanizacja jest ok i znam parę słów po japońsku aby tyle, a co dopiero znaków kanji.
Niemieckiego się uczyłem od 5 tej klasy w szkole ale nie na tyle go znam by coś czytać.

Wpisujcie tu swoje boje z językami obcymi. I czy zamierzacie się dalej uczyć.
Myślę że poznanie kultury jest ważne i pomaga w uczeniu się języka.


Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#2 Post autor: Enturie » czwartek, 10 stycznia 2013, 00:01

W sumie to dosyć ambitnie. Dla mnie te wszystkie znaczki u Azjatów to czarna magia. ;] Choć przyznam szczerze, że kiedyś oglądałam film, w którym leciały napisy chyba po koreańsku i polsku jednocześnie i występował tam ten znaczek: "^^". Ciągle mnie zastanawia o co chodziło...

I w moim wypadku to z językami jest o tyle trudno, że ogranicza mnie moje lenistwo. Niby nie mam problemów z rozumieniem tekstu, ale jakby przyszło co do czego i miałabym zacząć nawijać po niemiecku - nie ma opcji! Z angielskim też pewnie byłby problem.

Ogólnie to zawsze chciałam uczyć się rosyjskiego, ale niestety ta możliwość nie wchodziła w grę... A nauka trzech języków jednocześnie może być nieco niebezpieczna. Ale mam nadzieję, że kiedyś się nauczę. ;]
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#3 Post autor: winterbreak » czwartek, 10 stycznia 2013, 00:23

Kiedyś umiałam całą kanę i ze 100 znaków kanji - to tak z japońskiego, for fun. Obecnie prawie nic nie pamiętam :).

Znam całkiem dobrze angielski i to wystarczy mi do szczęścia. Jak będzie mnie kiedyś znać, zrobię kurs i zdam sobie CAE (musiałabym się do tego pouczyć rok lub dwa).

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#4 Post autor: TowarzyszFrytas » czwartek, 10 stycznia 2013, 00:46

Z języków obcych których się uczyłem zwykle dobrze mi idzie czytanie i rozumienie tekstów, a mówienie czy pisanie samemu przeokropnie ...
A znam całkiem dobrze Angielski i w sumie podstawy Rosyjskiego i Ukraińskiego. Jeszcze brat próbuje mnie nauczać Węgierskiego. A chciałbym znać Fiński, Irlandzki i Elficki. Nawet się kiedyś alfabetu z władcy nauczyłem ale też już w sumie nie pamiętam co do czego było :P
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#5 Post autor: sjofh_ystad » czwartek, 10 stycznia 2013, 01:04

Angielski- CAE <lans> i tak na to nie zasługuję już, brak praktyki w postaci rozmów po angielsku robi swoje
Niemiecki- typowy przykład polskiego gimnazjalisty i potem licealisty, który nie dał się zgermanizować. Trochę żałuję, ale te rodzajniki do wykucia są przeokropne jednak. Może kiedyś. W sumie by się przydał jako kolejny punkt do CV (przypomnieliście mi o tym chorym wyścigu szczurów, w którym się znajduję :( weź ktoś zanihiluj tak z połowę z tych dziesiątków tysięcy kończących prawo...)

Ogólnie to chyba mistrzem w nauce języków obcych nie jestem (tzn. brak jakichś szczególnych zdolności) +oczywiście lenistwo. Angielski umiem, bo rodzice gnali od podstawówki aż do zdania CAE w 2 liceum. CHWAŁA WAM ZA TO :!: :!: \m/
TowarzyszFrytas pisze:Nawet się kiedyś alfabetu z władcy nauczyłem ale też już w sumie nie pamiętam co do czego było :P
Też się runów z kumplami uczyliśmy :D Potem pisaliśmy śmieszne rzeczy na tablicy runami, ech to były czasy :D

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#6 Post autor: TowarzyszFrytas » czwartek, 10 stycznia 2013, 01:08

sjofh_ystad pisze: Ogólnie to chyba mistrzem w nauce języków obcych nie jestem (tzn. brak jakichś szczególnych zdolności) +oczywiście lenistwo. Angielski umiem, bo rodzice gnali od podstawówki aż do zdania CAE w 2 liceum. CHWAŁA WAM ZA TO :!: :!: \m/
TowarzyszFrytas pisze:Nawet się kiedyś alfabetu z władcy nauczyłem ale też już w sumie nie pamiętam co do czego było :P
Też się runów z kumplami uczyliśmy :D Potem pisaliśmy śmieszne rzeczy na tablicy runami, ech to były czasy :D
No ja się uczyłem Tengwar, nie run :P
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#7 Post autor: winterbreak » czwartek, 10 stycznia 2013, 01:12

sjofh_ystad pisze:Angielski umiem, bo rodzice gnali od podstawówki aż do zdania CAE w 2 liceum. CHWAŁA WAM ZA TO :!: :!: \m/
Ano, szkoda, że moi mnie nie pocisnęli. Coś tam się chodziło na angielski, tu rok, tam rok, tak prywatnie, ale dopiero w liceum sama zmądrzałam i zapisałam się do szkoły językowej na całe trzy lata. Potem musiałam zrezygnować. Może niektórzy rodzice cisną dzieci za bardzo, ale akurat przy angielskim warto. To nie gra na skrzypcach, która jest dla szpanu, tylko coś, co się potem w życiu bardzo przydaje :).

Niemieckiego tez się uczyłam. 9 lat w szkole. Umiem tylko pojedyncze słowa (większość z piosenek Rammsteina). Ale to przykre. :D

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#8 Post autor: sjofh_ystad » czwartek, 10 stycznia 2013, 01:34

winterbreak pisze:Może niektórzy rodzice cisną dzieci za bardzo, ale akurat przy angielskim warto. To nie gra na skrzypcach, która jest dla szpanu, tylko coś, co się potem w życiu bardzo przydaje :).
Wiesz co? Z perspektywy patrząc, to szkoda, że mnie nie cisnęli od dzieciństwa do czegoś takiego jak skrzypce czy fortepian. Wtedy bym pewnie cierpiał, zgoda, szczególnie na początku. Ale mocno podejrzewam, że teraz moja marzycielska dusza by się tym "jarała" :D (ale to podejrzenie nie jest na tyle silne, by od teraz zacząć się przez n lat uczyć...)

EOT

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#9 Post autor: Cotta » czwartek, 10 stycznia 2013, 14:07

Angielski znam w stopniu umożliwiającym czytanie lub oglądanie filmów, ale nie znam go w takim stopniu, żeby móc swobodnie rozmawiać lub pisać. Kiedyś znałam lepiej, ale zdążyłam dużo zapomnieć, odkąd zakończyłam edukację.

Z języków, których kiedyś się uczyłam, ale nic już nie pamiętam:
- w pierwszych klasach podstawówki rosyjski (kiedyś był obowiązkowy, nawet po 89 r. przez jakiś czas w wielu szkołach tak było)
- na studiach 2 lata hiszpański
- na studiach (ale dodatkowo-hobbystycznie) przez rok japoński

Chciałabym znać francuski, tybetański i sanskryt. I lepiej posługiwać się angielskim. Ale nic nie robię w tym kierunku, bo nienawidzę uczyć się języków i nie zdradzam jakichkolwiek talentów w tym kierunku.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#10 Post autor: SOS » czwartek, 10 stycznia 2013, 16:06

Angielskiego uczyłem się 11 lat. Na rozumienie tekstów piosenek zasadniczo starcza. Pod warunkiem, że mam je na piśmie. Bo z rozumieniem ze słuchu zawsze miałem ponadprzeciętne problemy.

Niemiecki - 5 lat szkolnej nauki i celujący na koniec liceum. Tak jakoś w I LO zacząłem od 5 i już nigdy poniżej 5- nie zszedłem. Żeby było jasne - mowa o ocenach cząstkowych. :D Ale, żeby znać ten język w stopniu pozwalającym na coś więcej niż przedstawienie się - to już byłoby nadużycie. :D

No i teraz rosyjski. W sumie, to nie wiem nawet kiedy zacząłem się go uczyć. Do ogarnięcia cyrylicy zainspirowały mnie niechcący (samym swoim jestestwem, w sensie) koleżanki z bratnich krajów. Spodobał mi się jeden serial, po jakimś czasie kupiłem sobie słownik i tak jakoś wyszedło jedno z drugiego, a drugie z trzeciego, że się go uczę. Samodzielnie - oglądając seriale głównie.

No i chciałoby się znać sanskryt.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#11 Post autor: Ceres » czwartek, 10 stycznia 2013, 17:15

SOS pisze: No i chciałoby się znać sanskryt.
Ja mogę Ci dawać korki z sanskrytu! A jakby Ci jeszcze kiedyś zachciało hindi, to też :mrgreen:
Cotta pisze: Chciałabym znać francuski, tybetański i sanskryt.
jw. ;P
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#12 Post autor: atis » czwartek, 10 stycznia 2013, 18:19

O losie, jak strasznie jestem nieoryginalna jak przeczytalam to co napisano wyżej.

Też umiem angielski na tyle by czytać, rozumieć cześćiowo piosenki, oglądać filmy (chociaż niektóre akcenty sprawiają, że nie rozumiem ani słowa). Pisanie dłuższych, sensownych wypowiedzi to u mnie sinusoida, jak nabiorę wprawy większym kontaktem z językiem, jest całkiem nieźle, ale czasem -tak jak teraz- jestem w fazie totalnego regresu i mam problem ze skleceniem zdania. Nie znoszę mówić i nie znoszę być zmuszana do mówienia, na szczęście nieczęsto się to zdarza, bo nie potrzebuję w pracy języków obcych w ogóle, a dalsze kuzynostwo zza granicy co nie zna polskiego pojawia się u mnie b.rzadko ;) Ogólnie uważam, ze znam angieslki raczej przeciętnie, ale że gramatyka mi szła nieźle, w szkole i na studiach mialam fanastyczne oceny - widać więc jak 'wspaniale' wygląda edukacja językowa.

Uczyłam się 4 lata niemieckiego i umiem (jak wyżej... ) tyle co w tekstach rammstein. Żałuję, że tak sobie to olałam, ale czasu nie cofnę, a w ogólniaku niestety miałam fazę olewania wszystkiego a zwłaszcza szkoły i odpuściłam sobie ten język tak bardzo, że aż mi głupio.

Też kiedyś umiałam tengwar! xD do tej pory pamiętam większość znaków. Wkurzało mnie jednak, ze różne źródła różnie podają różne wersje zapisywania pewnych liter (zwłąszcza ę, ą, y, r, s, z?)

Chciałabym magicznym sposobem lepiej umieć angielski i niemiecki, ale w sumie nie potrzebuję żadnego z nich i nie zamierzam się ich uczyć (mam ciekawsze/ważniejsze rzeczy do nauki).
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#13 Post autor: Litowojonow » czwartek, 10 stycznia 2013, 22:03

Angielski - chyba można powiedzieć, że znam całkiem dobrze, nawet jakiś papierek mam na to, choć nie z tych najbardziej rozpoznawalnych :P Co jeszcze nie znaczy, że jestem zdolny do bezproblemowej komunikacji w tym języku, nawet po polsku czasem ciężko mi się z ludźmi porozumieć, a co dopiero, gdy może zabraknąć jakiegoś słowa albo zwrotu :wink:
Niemiecki - 9 lat w szkole, jestem w stanie powiedzieć "Ich mag pizza und cola" i niewiele więcej :lol: No ale może pojadę w te wakacje do niemczuchów robić za eurasy, bo się okazja trafiła. Może być zabawnie :twisted:
Rosyjski - chciałbym znać, ale skończyłem przyswajanie na z grubsza ogarnięciu tych ich domków, a uczyć mi się nie chce, bo jestem leń. Niemniej jednak czasem czytam w internecie jakieś komcie z tej grupy językowej, albo dlatego, że temat mnie interesuje, albo żeby nie wyjść z wprawy. Niektóre słowa bardzo podobne do polskich. "Wino" i "piwo" tak samo mają, więc można się jakoś dogadać ;]
Poza tym mógłbym jeszcze z jakimś skandynawskim się zapoznać.
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#14 Post autor: bodzios » czwartek, 10 stycznia 2013, 23:06

Niemiecki - naprawdę dobrze, przynajmniej jeśli chodzi o słownictwo, rozmowę. Pomijam odmiany dojcza (austriacką, bawarską), bo tego to nawet Niemiec nie rozumie, wówczas pozostaje tylko rzucić "Hochdeutsch, bitte" i mieć nadzieję, że delikwent nie zapomniał, jak się mówi po niemiecku. Z gramatyki leżę, bo nigdy mi się nie chciało jej uczyć.
Angielski na poziomie wystarczającym do oglądania filmów, rozumienia tekstów piosenek itp. Nie wiem, czy dogadałbym się w jakiejś sprawie wymagającej znajomości czegoś więcej, niż podstawy, ale rozumiem ciągle naprawdę sporo.
Rosyjski miałem przez trzy lata w podstawówce, pamiętam trochę słów, tyle. Choć pamiętam, że kiedyś na jakiejś imprze przy % dość swobodnie dyskutowałem w polsko-ruskim z ziomami zza wschodniej granicy. :mrgreen:

Znam trochę słów po włosku hiszpańsku i czesku, lecz są to tylko pojedyncze wyrazy (w dużym stopniu terminologia piłkarska i przekleństwa), konwersacji się nie podejmę, choć przy wolnym mówieniu bez akcentu przez drugą osobę coś zrozumiem, po czesku nawet więcej, niż coś, ino w tym języku wolę nie rozmawiać, bo można się nadziać np. na "szukam", którego znaczenie w czeskim jest zgoła inne, niż w naszym. :lol:

Zawsze chciałem się nauczyć włoskiego i hiszpańskiego na poziomie komunikatywnym, kiedyś brakowało mi chęci, teraz czasu. Wydaje mi się jednak, że dużo szybciej przyswoiłbym np. holenderski czy duński.
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
szpilka
Posty: 46
Rejestracja: niedziela, 11 marca 2012, 22:00
Enneatyp: Obserwator

Re: Języki obce, jakie znacie i jak sie ich uczycie

#15 Post autor: szpilka » czwartek, 10 stycznia 2013, 23:22

A ja jestem kaleką lingwistyczną... ;P Nie wychodzi mi nauka języków obcych.
W szkole uczyłam się oczywiście angielskiego - podstawy znam, myślę, że dogadałbym się z obcokrajowcem jako tako, ale na na pewno o jakichś poważniejszych tematach nie pogadalibyśmy... Miałam zamiar sama się douczać (tak, ażeby móc wyemigrować), ale zabieram się za to od roku chyba, ach ta motywacja. Generalnie, jak na tyle lat nauki w szkole powinnam znać angielski lepiej.
Poza tym w gimnazjum przez chyba 2 lata uczyłam się niemieckiego, nic nie pamiętam. Nienawidzę tego języka.
No i łacina: w liceum taka ogólna + lekko medyczna, na studiach typowo medyczna. Język w sumie dość trudny, bo różne deklinacje, rodzaje męskie, żeńskie itp (coś jak nasz polski), ale w zasadzie dość fajnie mi się go uczyło. Szkoda, że już nieużywana...
"Who cares what psychiatrists write on walls?"
5w6

ODPOWIEDZ