Instynkty 6 - opisy

Dyskusje na temat typu 6
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Paweu
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 maja 2010, 00:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Kontakt:

Re: Instynkty 6 - opisy

#16 Post autor: Paweu » niedziela, 16 grudnia 2012, 09:12

Wygląda na to, że jestem sx/sp;)
Rinn pisze:Mogą przypominać Ósemki: podejmować ryzyko, wyrażać się hardo. W chwilach największego przerażenia zachowują się, jak ktoś potężny i mający nad wszystkim kontrolę.
Temu kiedyś myślałem, że jestem ósemką. A tak naprawdę gdzieś tam głęboko we mnie czai się przekonanie, że jeśli ja się nie uporam z problemem, to problem upora się ze mną. Stąd zawsze miałem problem z autorytetami oraz ludźmi, którzy uważają, że wszystko wiedzą :lol: Ok, jak ktoś ma w czymś rację, to chętnie wysłucham, tylko niech ten ktoś to uargumentuje, dlaczego ma być tak a nie inaczej, albo się po nim przejadę jak po burej suce. Teraz już rzadko kiedy mam takie odpały, ale kiedyś o takie rzeczy strasznie łatwo się wkur...łem.
Rinn pisze:Martwią się o to, by nie wyglądać na słabe, by nie okazywać swych lęków.
Ech... kiedyś uważałem, że jak będę się kreował na takiego twardziela, którego nic nie rusza, to rzeczywiście tak będzie. Tylko, że to tak wcale nie działa, a jedyne co z tego wychodziło, gdy coś mnie przerastało, była bezsilna złość i rzucanie bluzgami na lewo i prawo. Każdy ma jakieś słabości i trzeba się umieć do nich przyznać, to naprawdę pomaga. Dobrze, że w końcu zdałem sobie z tego sprawę...
Rinn pisze:Mogą zachowywać się arogancko, choć w rzeczywistości takie nie są.
Patrz wyżej, czyli głupie i pozbawione sensu kozaczenie, dobrze że z tego wyrosłem. No, czasami jeszcze to się objawia jak ktoś kto pozjadał wszystkie rozumy usiłuje mi wmawiać swoje prawdy objawione. Przebieg rozmowy wygląda mniej więcej tak:
Mądrala: tutaj lecą jakieś dziwne teorie na zasadzie "bo tak trzeba" lub "bo tak ma być i już".
Pawełek: weź k..a zamknij ten przemądrzały ryj, głupi stolcu :mrgreen:
Generalnie wszystko skupiało się na tym, że podświadomie wiedziałem o swoich słabościach, ale to było zbyt straszne dla mnie, aby się do nich przyznać. Dlatego zasłaniałem się tym zadymiarstwem, żeby nie dopuścić do siebie myśli o tym, że ktoś lub coś może być ode mnie silniejsze, lub że mogę nie mieć racji. Dobrze, że zdałem sobie z tego sprawę i teraz już wiem, kiedy można wylecieć z ryjem lub odwalić jakąś manianę, jak sobie ktoś na to zasłużył, a kiedy po prostu lepiej odpuścić, bo robienie bardachy nic mi nie da, a jeszcze sobie tylko mogę naruchać przypału.
Z sp też się sporo zgadza, ale nie aż tak. Zawsze staram się dbać o dobre stosunki z ludźmi, którzy są dla mnie ważni, bo wychodzę z założenia, że naprawdę dobra relacja to taka, że jak jednej osobie będzie działo się coś złego, to druga jej pomoże. Kurde, niestety mam słabego nosa do ludzi i zanim komuś zaufam, to naprawdę dużo czasu musi upłynąć. A zanim to się stanie, to mogę udawać otwartość, zapamiętywać szczególiki i łączyć je w kupę, żeby zobaczyć czy naprawdę ten ktoś jest wart zaufania. Chociaż teraz, jak już na kilku osobach się zawiodłem, to jak czuję, że ktoś mi śmierdzi to po prostu zrywam kontakt i cześć. Nie szukam znajomych na siłę. Mam kilku sprawdzonych ludzi co do których jestem pewien i to mi wystarczy. Chcesz zdobyć moje zaufania? To się wykaż, ale od razu mówię, że to naprawdę ciężkie i długotrwałe zadanie :twisted:


Podobno 1w9 LIE

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Warianty instynktowne typu 6

#17 Post autor: bruno dievs » poniedziałek, 14 stycznia 2013, 18:30

Tłumaczenie artykułu z https://oceanmoonshine9.wordpress.com/six-stacks/

Samozachowawczy/ społeczny (sp/so)
Szóstki tego podtypu są zwykle ciepłe i przyjacielskie. Połączenie instynktu samozachowawczego i społecznego sprawia, że Szóstka poszukuje bezpieczeństwa w zawieraniu sojuszy. Ten typ jest najmniej kontrfobiczny ze wszystkich wariantów instynktownych enneatypu Sześć. Nie jest tak, że nie mogą być kontrfobiczne, chodzi raczej o to co daje im poczucie bezpieczeństwa – towarzystwo ludzi myślących podobnie jak oni. Rodzina i tradycje często są dla nich bardzo ważne. Mogą przypominać enneatyp Jeden dzięki swojej umiejętności wykonywania zadań do końca, zorganizowanym stylu, poczuciu obowiązku i lojalności. Ten typ jest zwykle bardzo niezależny i pro aktywny jeśli chodzi o szczegóły z życia. Załatwiają sprawę, zanim stanie się problemem. Jednak, w mniej zdrowych przypadkach, mogą stać się zablokowane przez niepokój i lęk. Potrafią doprowadzić się do wyczerpania z powodu zamartwiania.

W związkach, kiedy zdrowe, są bardzo lojalne i godne zaufania. Samozachowawczy instynkt typu Sześć przynosi koncentrację na bezpieczeństwie, które dla Szóstek o tym wariancie jest wynikiem ich kontaktów z ludźmi i grupami ludzi. Te sojusze z innymi sprzyjają „wyjściu ku innym”. Stanowisko to zwykle wiąże się z testowaniem innych, czy są godni zaufania i czy interesy i problemy Szóstki są bliskie ich sercu. Kwestionują intencje innych. Zwykle nie robią tego w konfrontacyjny sposób, ale i tak testowanie innych jest bardzo ważnym elementem, w procesie uznawania kogoś za zaufanego przyjaciela, lub miłosnego partnera.


Samozachowawczy/ seksualny (sp/sx)
Szóstki o wariancie samozachowawczym/seksualnym odczuwają potrzebę utrzymywania swojego otoczenia w porządku. Mogą pod tym względem przypominać Jedynkę. Różnica polega na tym, że bardziej poszukują poczucia bezpieczeństwa w ich zdolności do przyciągnięcia partnera. Są zainteresowane tym, czy są postrzegane jak atrakcyjne. Ich sojusze z grupami i autorytetami mogą być całkiem sprzeczne. Ponieważ instynkt społeczny jest w ich przypadku ostatni , mają skłonność by nie ufać społecznej dynamice, zwłaszcza, gdy boją się, że zagraża ich samozachowawczym sprawom. Stanowisko to w odniesieniu do problemów społecznych i politycznych mogą różnić się znacznie w ramach tego podtypu. Instynkt samozachowawczy sprawia, że szukają bezpieczeństwa i sojuszy z innymi, ale tym samym bardziej asertywna energia pochodząca z instynktu seksualnego objawia się bardziej kontrfobicznym stanowiskiem.

Bliscy są dla nich bardzo ważni. Sprawy związane z bezpieczeństwem są skoncentrowane na tych, których kochają; ich niepokój jest ściśle związany z pulsem i opiniami ludzi najbliższych dla nich. Zewnętrznie są mniej bojaźliwi niż Szóstki o wariancie samozachowawczym / społecznym. Chociaż są raczej foniczne, ich kontrfobiczna natura objawia się w ich poczuciu humoru. Ich uwagę zwraca intensywność, oraz lubią przezwyciężać strach, na rzecz przygód. (Zwłaszcza w przypadku Szóstek ze skrzydłem Siedem)


Społeczny / samozachowawczy (so/sp)
Ten typ również może przypominać Jedynkę, ale z innych powodów. W tym przypadku, instynkt społeczny połączony z zachowawczym, objawia się tym, że Szóstka bardzo potrzebuje wiedzieć, czy pasuje i jakie jest jej miejsce w grupie, z kim może nawiązać przyjaźnie i silne sojusze. Jeśli nie może tego otrzymać, potrafi występować silnie przeciwko grupie. Zwykle w jakiś sposób zaangażowani są w sprawy polityki. Przestrzeganie zasad jest ważne dla Szóstek tego typu. Często mają nieodpowiednie podejście do autorytetów – albo ufają im bezgranicznie, albo bezwarunkowo je odrzucają. Jest to wynikiem ich braku bliskich relacji z ludźmi (na skutek słabo rozwiniętego instynktu seksualnego). Ich lojalność nie odnosi się do poszczególnych osób, lecz do grup ludzi myślących podobnie jak oni. Ludzie o tym podtypie, czuliby się dobrze uprawiając zawód policjanta, strażaka, albo inny, który da im możliwość identyfikowania się z grupą o jasno określonym celu i regułach. Zaletą tych ludzi jest ich silny kręgosłup moralny - zawsze można liczyć na to, że będą robić to co uważają za słuszne. Często zostają wolontariuszami, politykami i są generalnie godni zaufania. Jednak ich wadą jest ich myślenie w stylu „my przeciwko nim”, które czasem może się przeistoczyć w fanatyzm, paranoję lub postawę męczennika.

W związkach, czasami mogą zachowywać się prawie jak Dwójki. Ich potrzeba bliskości ludzi, połączona z tym, że instynkt seksualny jest u nich słabszy, powoduje, że martwią się o swoje bliskie relacje z innymi i choć, potrafią wyjść naprzeciw innym, to jednocześnie potrzebują wiele zapewnień o sile ich więzi z nimi. Bywa, że stają się bardzo krytyczne w stosunku do innych, gdyż boją się różnic. Ich potrzeba bezpieczeństwa, które odnajdują w grupie, jest zagrożona, kiedy inni nie robią czegoś w taki sposób jak oni, lub gdy inni myślą inaczej niż oni. Zdarza się to zwykle na niskim poziomie zdrowia. Gdy są zdrowsze, różnice nie są już dla nich tak uciążliwe, a czasami nawet mogą się wydawać im uspokajające.


Społeczny / Seksualny (so/sx)
Ten typ może bardzo różnić się od innych typów społecznych, ponieważ ten typ odnajduje poczucie bezpieczeństwa w nawiązywaniu więzi z poszczególnymi osobami. Ich słabość wynika z instynktu samozachowawczego, który jest najsłabiej rozwinięty, przez co nie są tak niezależne jak sp/so. Gdy nadchodzą wątpliwości, liczą na pomoc kluczowych ludzi w ich życiu. Ich poczucie bezpieczeństwa pochodzi z utrzymywania bliskich więzi. Boją się odrzucenia dużo bardziej niż so/sp. To sprawia, że ich poglądy nie są tak radykalne jak u so/sp, ponieważ poleganie na organizacjach, rządzie i autorytetach nie daje im poczucia bezpieczeństwa. Idąc przez życie poszukują ludzi, którzy będą mogli nimi pokierować. Na niższych poziomach zdrowia powierzają zbyt duże zaufanie niektórym osobom, traktując je jak niepodważalne autorytety. Częściej niż inne Szóstki idą z prądem. Urzekają ludzi dzięki swojemu poczuciu humoru, jednak czasem też mogą narzekać i jęczeć tylko po to, żeby zwrócić na siebie uwagę i gromadzić wsparcie innych. Na wyższych poziomach zdrowia ich charyzma, entuzjazm i ciekawość są zaraźliwe. Są bardzo lojalnymi przyjaciółmi, co zresztą można powiedzieć o wszystkich całkiem zdrowych Szóstkach. Jednak przyjaźniąc się z Sp/so lub so/sx niewiele potrzeba, by tę przyjaźń utrzymać.


Seksualny / samozachowawczy (sx/sp)
Szóstka o instynkcie seksualnym / samozachowawczym jest bardziej zaabsorbowana sprawami siły, urody i łączenia się ludzi w pary. Jej kontrfobiczna energia jest skierowana raczej w kierunku poszczególnych osób, niż w kierunku idei czy poglądów. Próbuje kontrolować ludzi im najbliższych. Problem powstaje gdy Szóstka czuje się opuszczona przez bliskich. By jej wątpliwości i niepokój ustały, potrzebuje wiedzieć, że na jej bliskich można naprawdę polegać. Zawsze testują lojalność swoich przyjaciół. Seksualna Szóstka jest kontrfobiczna i odczuwa konieczność udowadniania innym swojej siły i atrakcyjności fizycznej.

Ten typ jest silnie kojarzony z odpowiednimi rolami płci. Mogą być skłonne do rywalizacji i pewne siebie niczym Ósemki. Męskie Szóstki lubią demonstrować swoją siłę, co formą kontrfobiczności. Żeńskie Szóstki lubią podkreślać atuty swojej urody, by uchodzić za atrakcyjne. Świadomość tego, że są pożądane, daje im poczucie bezpieczeństwa. Bywają bardzo zaborcze i mogą stać się bardzo zazdrosne. W skrajnych przypadkach przybiera to formę paranoi. Ten wariant Szóstki może przypominać Trójkę z powodu swojej potrzeby akceptacji i współzawodnictwa.

Gdy zdrowa, jest żarliwie lojalna swoim przyjaciołom i tym komu zaufała. Intensywność instynktu seksualnego objawia się niezachwianą pasją w zamian za miłość i opiekę jej ukochanych. Zgodne z naturą Szóstki jest „wychodzenie naprzeciw” innym, a w połączeniu z instynktem seksualnym, skutkuje idealizacją tych, którzy przeszli testy zaufania Szóstki. Jednak, czasami strach przed utratą bliskich związków, sprawia, że Szóstka zaczyna kontrfobicznie „szaleć”,


Seksualny / społeczny (sx/so)
Kontrfobiczna postawa seksualnych Szóstek może jest szczególnie widoczna w tym w jaki sposób prześcigają się, by zdobyć odpowiedniego partnera, oraz w tym jak testują, kto jest godny ich zaufania. Dzieje się tak w przypadku obu typów seksualnych, ale szczególnie mocno w przypadku seksualno/społecznego. Ten typ potrafiłby się odnaleźć wśród aktorów i aktorek dzięki swoim skłonnościom do aktorskiej prezencji. Potrzebują czuć się „pożądani”, co w połączeniu z silnym instynktem socjalnym sprawia, że czasami przyjmują rolę osoby publicznej. Są mniej zaborcze, jednak w związku nadal odczuwają potrzebę kontroli. Potrafią być bardzo skoncentrowane na intensywności, oraz przypominają czasem Czwórki przez to jak bardzo chcą wyrażać siebie i poświęcać się swoim pasjom. Określają się zgodnie z obowiązującymi normami płci. Ich skierowana na zewnątrz energia jest czasami równoważona przez wewnętrzną niepewność, co może prowadzić do depresji, gniewu, i wycofywania się, na niższych poziomach zdrowia.

Lęk seksualno/społecznych Szóstek nie rzuca się tak w oczy. Typowe cechy, które kojarzymy z lękiem, nie objawiają się w oczywisty sposób. Ich lęk jest skoncentrowany na polu relacji międzyludzkich, i ponieważ postawa tych Szóstek jest zazwyczaj kontrfobiczna, lęk nie jest oczywisty, one same mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Tak może być w przypadku Szóstki każdego podtypu. Lęk jest w nich na tyle głęboko zagnieżdżony, że nie wiedzą, że w ogóle jest. Seksualna/społeczna Szóstka poprzez stanowczą obronę swoich ukochanych i pozycji społecznej może wręcz przypominać Ósemkę.

Uaktualniłam link do źródła./ Irka
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Warianty instynktowne typu 6

#18 Post autor: duplo » wtorek, 15 stycznia 2013, 00:45

Łoł, po tym poście zaczęłam się zastanawiać, czy nie jestem szóstką z podtypem sx/sp, a nie czwórką - jak do tej pory sądziłam

Ma ktoś może warianty instynktowne typu 4? Albo link do anglojęzycznej stronki, gdzie takie warianty się znajdują?
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Warianty instynktowne typu 6

#19 Post autor: eszpe » wtorek, 15 stycznia 2013, 08:14

Strona już nie istnieje, ale niedługo znajdą się takie opisy do każdego typu.
papa ludki

Mirabelka250
Posty: 192
Rejestracja: piątek, 26 października 2012, 22:01
Enneatyp: Lojalista

Re: Warianty instynktowne typu 6

#20 Post autor: Mirabelka250 » wtorek, 15 stycznia 2013, 20:38

Ja tam chyba czaję się gdzieś pomiędzy so/sp a sp/so ;)
6w5, LII

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

Re: Warianty instynktowne typu 6

#21 Post autor: Kemal » niedziela, 10 marca 2013, 19:50

Dawno tu nie zaglądałem a okazuje się, że można ciekawe rzeczy znaleźć. Oczywiście sp/so. Aczkolwiek widzę, że opis trochę wyidealizowany a przydałoby się kilka krytycznych uwag.
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

Re: Warianty instynktowne typu 6

#22 Post autor: Prowokacja » niedziela, 26 maja 2013, 14:14

Nie znam się, ale nie ma sx/so?
chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Warianty instynktowne typu 6

#23 Post autor: bruno dievs » czwartek, 25 lipca 2013, 19:53

pomyliłem się i napisałem sp/sx przy Seksualny / społeczny, a powinno być sx/so
trzeba by poprosić jakiegoś moda by wyedytował
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Re: Warianty instynktowne typu 6

#24 Post autor: Charlotte » sobota, 10 sierpnia 2013, 20:23

U mnie w 100% przypasowuje się opis seksualno społeczny.
No po prostu cała ja :D
Często trochę przypominam 4 lub 8 (najczęściej to drugie) ale jak widać u 6 jest to możliwe.
Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
blondynka
Posty: 15
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 10:57
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty 6 - opisy

#25 Post autor: blondynka » poniedziałek, 15 lutego 2016, 11:04

Rinn pisze: Mogą przypominać Ósemki: podejmować ryzyko, wyrażać się hardo.
To nieco tłumaczy moje wątpliwości :scratch:

Awatar użytkownika
awesome_anteros
Posty: 88
Rejestracja: piątek, 5 sierpnia 2016, 08:40
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Walhalla

Re: Instynkty 6 - opisy

#26 Post autor: awesome_anteros » środa, 24 sierpnia 2016, 21:56

U mnie zgadzają się dwa i sp/sx i sx/sp raczej bardziej proksymalny wydaje się ten pierwszy.
poziom merytoryczny forum xD :| 9w1
► Pokaż Spoiler
sp/sx
Socjonika: nietypowy

ODPOWIEDZ