Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Cappuchino0
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2013, 20:47

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#661 Post autor: Cappuchino0 » wtorek, 3 września 2013, 21:01

Mi się wydaje, że pan Curtis był 5w4. Niestety często 4w5 jest ciężko odróżnić od 5w4. Zresztą nie był taki bardzo depresyjny. Pod koniec życia po prostu tak mu się wszystko po*****oliło, że zrobił to co zrobił...


GLUt - chxx

Awatar użytkownika
vlad
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 9 marca 2014, 21:31
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#662 Post autor: vlad » sobota, 15 marca 2014, 12:38

Sorry za odgrzewanie tematu.
Jak sądzicie, kim mógł być sędzia Lawrence Wargrave z powieści Agathy Christie "Dziesięciu małych Murzynków/I nie było już nikogo"?
Nie znalazłem wzmianki o nim w tym temacie, a jest dosyć znaną postacią literacką. Uważam, że sędzia posiadał sporo cech niezdrowej Jedynki (obsesja na punkcie wymierzania kary za zbrodnie, fałszywe rozumienie sprawiedliwości). Z resztą cały swój plan przeprowadził w bardzo dokładny sposób dbając o każdy szczegół. Czy zbytnia fascynacja Jedynki sprawiedliwością może zmienić ją w pozbawionego uczuć seryjnego mordercę? Jaką macie opinię na ten temat?
Prawdopodobnie 1w2 sp/so.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#663 Post autor: Kapar » sobota, 15 marca 2014, 12:48

Nie czytałem książki jednak to zdanie:
vlad pisze:(obsesja na punkcie wymierzania kary za zbrodnie, fałszywe rozumienie sprawiedliwości). Z resztą cały swój plan przeprowadził w bardzo dokładny sposób dbając o każdy szczegół. Czy zbytnia fascynacja Jedynki sprawiedliwością może zmienić ją w pozbawionego uczuć seryjnego mordercę?
Brzmi jak ja za młodu z wyobrażeniem i planowaniem jak unicestwić ludzi odpowiedzialnych za niesprawiedliwość (moją subiektywną niesprawiedliwość). Czyli brzmi raczej jak chore 8 niż Jedynka, Perfekcjonista, który ma silnego wewnętrznego krytyka wyznaczającego co dobre i co złe, podczas gdy 8 nie ma aż takich skrupułów.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
vlad
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 9 marca 2014, 21:31
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#664 Post autor: vlad » sobota, 15 marca 2014, 13:31

Tutaj jest szerszy opis motywacji sędziego:
W owym liście morderca opisuje, jak sprytnie udało mu się przeprowadzić całą grę. Sprawcą okazuje się sędzia Wargrave. Pisze, że śmierć pasjonowała go od najmłodszych lat. Zawsze pragnął przeprowadzić morderstwo wyjątkowe, doskonałe. Nie mógł patrzeć na śmierć niewinnych, za to nigdy nie miał litości dla ludzi obarczonych winą. Dlatego wybrał zawód prawnika i wydawał surowe wyroki. Gdy dowiedział się od lekarza o śmiertelnej chorobie, postanowił przed śmiercią zrobić coś wyjątkowego – dokonać morderstwa niemożliwego do rozwiązania, a jednocześnie ukarać dziesięciu zbrodniarzy. Przez pewien czas zbierał informacje o dziesięciu osobach, które popełniły zbrodnie niemożliwe do udowodnienia przez prawo. Następnie pod różnymi sprytnymi pretekstami zaprosił je do rezydencji na Wyspie Żołnierzyków. Pierwszą ofiarę otruł jeszcze przed przybyciem tam – był to Isaac Morris, pośrednik, za pomocą którego Wargrave wykupił wyspę jako pan Owen. Przed przybyciem na wyspę za pomocą Morrisa rozpowiedział w najbliższej miejscowości, żeby nie reagowano na żadne sygnały wzywające pomocy, dochodzące stamtąd, argumentując to zabawą towarzyską.
źródło: opracowanie książki z Wikipedii
To powinno pomóc w typowaniu.
Prawdopodobnie 1w2 sp/so.

Awatar użytkownika
Ryuuco
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 kwietnia 2014, 19:44
Enneatyp: Lojalista

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#665 Post autor: Ryuuco » niedziela, 11 maja 2014, 19:28

Może 3w4? Chciał zrobić przed śmiercią coś wyjątkowego. Nawet zostawił list, gdzie "chwalił" się swoim planem. Miał silne poczucie sprawieliwości. Podejrzewam, że niełatwo było mu się pogodzić chorobą, więc postanowił wyżyć się nainnych, wierząc że robi coś dobrego.
6w5, sp/so
LSI

jakocianka
Posty: 134
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2014, 19:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Mięsożerna roślina

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#666 Post autor: jakocianka » piątek, 24 października 2014, 14:55

Należy dodać, że był sadystą.
[INTP RLUEI sx]
Keep running
Spoiler:

ODPOWIEDZ