Warianty instynktowne typu 5

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Warianty instynktowne typu 5

#16 Post autor: sjofh_ystad » niedziela, 6 października 2013, 17:53

Jak to zwykle ze mną bywa, gdy już mi opadły klapki z oczu (i przy okazji zrozumiałem teorię), jestem zdumiony, że mogłem się typować na dominujący sp :)

Na marginesie, opis ogólny (dla wszystkich typów - co jest dosyć ryzykownym uogólnieniem) instynktu sx/sp w "Indeksie" jest nieźle rąbnięty, generalnie rzecz biorąc daje obraz pt. "masz przesrane" xD ale dobrze napisali w końcówce, że ma skłonności do samoleczenia (w szerokim tego słowa znaczeniu).

I jeszcze to:
Sx/Sp - Likely to neglect their desire to maintain physical saftey, comfort, and an orderly lifestyle for the sake of their primary concern of seeking intense connections and experiences, in average-healthy levels. May not have an awareness of the need to connect in a broader sense with the world, of a sense of security or in groups or of the need to seek it, or even of the need to foster approval, support, and understanding of themselves within groups they are connected with, often causing misunderstandings with allies, supporters, friends, and family members.
ano (oczywiście po Piątkowemu)



Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Warianty instynktowne typu 5

#17 Post autor: sjofh_ystad » niedziela, 6 października 2013, 19:12

I jeszcze to, z http://www.enneagram.pl/dokuwiki/doku.p ... _cobal.org:
Spoiler:
siema
(no ale bez przesady z tą agresją :D )

Awatar użytkownika
Magiliana
Posty: 173
Rejestracja: wtorek, 2 września 2008, 13:42
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: własny świat

Re: Warianty instynktowne typu 5

#18 Post autor: Magiliana » sobota, 12 października 2013, 13:37

Bardzo pasuje do mnie sp/so.
I faktycznie bywa tak, że po okresie częstych spotkań ze znajomymi albo kiedy przez dłuższy czas dużo przebywam wśród ludzi, potem muszę się trochę odizolować, poukładać w głowie wszystko czego doswiadczyłam i czego się dowiedziałam.
5w4

"Szanse jedne na milion spełniają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć."

Awatar użytkownika
Izzy
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 11 października 2013, 19:49
Enneatyp: Obserwator

Re: Warianty instynktowne typu 5

#19 Post autor: Izzy » sobota, 12 października 2013, 23:01

poza dziwną kwestią agresji, zdecydowanie sx/sp :twisted:
sx/sp
SLI

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Warianty instynktowne typu 5

#20 Post autor: sjofh_ystad » poniedziałek, 14 października 2013, 14:23

Za nic w świecie nie oddałbym swojego enneatypu ani socjotypu (łącznie z podtypami - nie ma chxxx we wsi, są zajebiste :D ),

ale po namyśle dochodzę do wniosku, że ten debil, dominujący sx, jest odpowiedzialny za wieele niefajnych rzeczy w moim źyciu, dalej mną rządzi, a ciężko powiedzieć, czy wynika z tego coś dobrego. Na pewno daje mi takie niedefiniowalne "poczucie autentyczności" w świecie "rozsądnych ludzi". Być może przyda się kiedyś, jak już będę coś tworzyć.
After all, nie wyprę się go, to jestem ja.

Czy instynkty się z czasem zmieniają? Czy można "podkarmić" swoje sp? Może raczej chodzi o to, żeby nauczyć się w zdrowszy sposób radzić z i korzystać z dominującego sx?

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Warianty instynktowne typu 5

#21 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 14 października 2013, 14:59

sjofh_ystad pisze: ale po namyśle dochodzę do wniosku, że ten debil, dominujący sx, jest odpowiedzialny za wieele niefajnych rzeczy w moim źyciu, dalej mną rządzi, a ciężko powiedzieć, czy wynika z tego coś dobrego. Na pewno daje mi takie niedefiniowalne "poczucie autentyczności" w świecie "rozsądnych ludzi". Być może przyda się kiedyś, jak już będę coś tworzyć.
Znaczy co masz konkretnie na myśli ?
Znalazłem taką definicję:
Spoiler:
Wedle niej nie jestem chyba kimś w pełni autentycznym ale w sumie co to ma do instynktu sx ? Rozjaśnij.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Warianty instynktowne typu 5

#22 Post autor: sjofh_ystad » poniedziałek, 14 października 2013, 15:48

Walnę tu jeszcze to, co chciałem wcześniej napisać, powiązane z inną moją dzisiejszą pisaniną.
Skąd u mnie i u braciszka dominujący instynkt sx?

Oczywiście później był karmiony brakiem związków- wobec głębokiej potrzeby intensywnych więzi, wpływ instynktu na postępowanie stawał się coraz bardziej widoczny.

Ale jego korzenie tkwią w dwóch rzeczach.

1) Ewidentnie nieoptymalne dopasowanie rodziców, co my podświadomie czuliśmy. Niby było wszystko fajnie, ale zawsze czegoś brakowało - my to podświadomie czuliśmy, pomimo braku zrozumienia w kwestii uczuć i związków.
Przypomnieliśmy sobie ostatnio z braciszkiem, jak mama mówiła nam kiedyś, żebyśmy pamiętali, że naprawdę najgłębsze są więzy krwi. I że partner życiowy zawsze pozostaje w jakimś tam sensie obcą osobą.
Już wtedy nam coś podświadomie nie pasowało. Teraz, jak na to patrzymy, "no kuuuurwa". Jak można w ogóle tak myśleć ???!!! Perkele.
To wpłynęło na naszą niepotrzebnie zafiksowaną potrzebę zawarcia jak najbardziej bezpiecznego i odpowiedniego związku.

2)No właśnie- braciszek. Nie chodzi tu o żadne dziwne podteksty seksualne- całe szczęście w tych kwestiach zawsze byliśmy zdrowi.
Ale niesamowicie głęboka więź pomiędzy nami wpłynęła na całe nasze życie.
Nikt inny nie miał obok człowieka, o którym wiedział wszystko i któremu mógł powiedzieć wszystko.
To się potem przekładało na podświadome oczekiwania wobec więzi z innymi ludźmi. Pewien 7w6 sx/so ESE-Fe jakkolwiek te oczekiwania spełnił (ale też nie do końca - częściowo dlatego, że się nie dało, podświadome oczekiwania były po prostu za duże).

Przy okazji, geneza 5-owości i powiązanego z nią zwykle instynktu sp- wiadomo, strach przed naciskiem/wpływami otoczenia od najmłodszych lat, przyzwyczajenie, że własna skorupka to jedyne bezpieczne miejsce.
Skrzydło 4- m. in. to, że nasza niby "wyjątkowość" (opierająca się na naszych uzdolnieniach) zapewniała nam miejsce w społeczeństwie (klasie), oferowała względne bezpieczeństwo ---> to mocno wpłynęło na nasz sposób myślenia.

Co do twojego pytania Snufie, a także pytania sora w wątku o mędrcu - muszę się zastanowić. Chwilowo koniec weny :lol:

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Warianty instynktowne typu 5

#23 Post autor: Litowojonow » wtorek, 15 października 2013, 23:22

sjofh_ystad pisze:Przypomnieliśmy sobie ostatnio z braciszkiem, jak mama mówiła nam kiedyś, żebyśmy pamiętali, że naprawdę najgłębsze są więzy krwi. I że partner życiowy zawsze pozostaje w jakimś tam sensie obcą osobą.
Aż mną wzdrygnęło xD
sjofh_ystad pisze:Nikt inny nie miał obok człowieka, o którym wiedział wszystko i któremu mógł powiedzieć wszystko.
Znalazł skarb na pustyni, ale dalej narzeka, że mu mało, eh. Ten twój wewnętrzny sx chciwy jak hazardzista w kasynie gdy dobra passa.
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Warianty instynktowne typu 5

#24 Post autor: sjofh_ystad » sobota, 11 stycznia 2014, 22:13

Litowojonow pisze:Ten twój wewnętrzny sx chciwy jak hazardzista w kasynie gdy dobra passa.
Ano :)
Poza tym sam nie wie, czego chce

Martin2442
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 stycznia 2013, 11:34
Enneatyp: Obserwator

Re: Warianty instynktowne typu 5

#25 Post autor: Martin2442 » piątek, 24 stycznia 2014, 23:54

Forumowicze, jak uważacie: w jaki sposób poziom zdrowia łączy się z instynktem (chodzi mi o kwestię, czy osoba będąca na wysokim poziomie zdrowia może mieć zrąbane działanie instynktów, np. nadmierny przerost podstawowego w stosunku do dwóch pozostałych i jednocześnie pozostawać na wysokim poziomie zdrowia)? I czy instynkty ogólnie podlegają czemuś podobnemu do poziomów zdrowia albo stopnia rozwoju osobowości?
5 chyba w4, ale trochę i w 6, ISTj, sx/sp

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Warianty instynktowne typu 5

#26 Post autor: Snufkin » sobota, 25 stycznia 2014, 07:17

Martin2442 pisze: I czy instynkty ogólnie podlegają czemuś podobnemu do poziomów zdrowia albo stopnia rozwoju osobowości?
Nie sądzę. Choć oczywiście jak ktoś jest zdrowy inaczej z nich korzysta.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Warianty instynktowne typu 5

#27 Post autor: sjofh_ystad » środa, 5 marca 2014, 04:02

Snufkin pisze:
sjofh_ystad pisze: ale po namyśle dochodzę do wniosku, że ten debil, dominujący sx, jest odpowiedzialny za wieele niefajnych rzeczy w moim źyciu, dalej mną rządzi, a ciężko powiedzieć, czy wynika z tego coś dobrego. Na pewno daje mi takie niedefiniowalne "poczucie autentyczności" w świecie "rozsądnych ludzi". Być może przyda się kiedyś, jak już będę coś tworzyć.
Znaczy co masz konkretnie na myśli ?
Znalazłem taką definicję:
Spoiler:
Wedle niej nie jestem chyba kimś w pełni autentycznym ale w sumie co to ma do instynktu sx ? Rozjaśnij.
Dominujący instynkt, jak gdzieś eszp ładnie zacytował Naranjo, to w pewnym sensie słaba strona, bo za bardzo się na tym człowiek skupia. To prywatny wewnętrzny świr.

Sx u mnie to świr na punkcie wyrażenia siebie. Rozkminienia tego co we mnie i dokładnego wyrażenia tego i postępowania zgodnie z tym. Świr, bo prowadzi to do zagłębiania się w siebie i ostatecznie wątpliwości, co naprawdę jest mną, kim jestem, co czuję, czego chcę.
W sferze relacji i uczuć prowadzi do... no to co wyżej tylko jeszcze bardziej...
Jak każdy świr, jest potencjalnie niebezpieczny (ale też potencjalnie fajny, o ile umie się tę energię skierować we właściwą stronę).
Może więcej po powrocie z autobana.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Warianty instynktowne typu 5

#28 Post autor: Ael » środa, 5 marca 2014, 11:54

Nooo, i tutaj moja wytypowana przez Tasiemca piątkowość wreszcke zaczyna być naprawdę adekwatna!

Chociaż nie jestem pewna, czy bardziej u mnie dominuje sx czy so. Ale jako że sx/so są bardziej kontrfobiczne i "czwórkowe", to stawiałabym na to.

5w6 sx/so *sprawdza jak to brzmi*

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Warianty instynktowne typu 5

#29 Post autor: Wiatr1000 » piątek, 1 sierpnia 2014, 19:57

Sp/SO

Sp/Sx byłby i pasował tylko sfera seksualnych potrzeb u mnie jest 0 ;)
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Warianty instynktowne typu 5

#30 Post autor: Irranea » piątek, 1 sierpnia 2014, 20:27

Sx nie dotyczy potrzeb seksualnych To tylko się nazywa seksualny instynkt.

ODPOWIEDZ