Rozpoznanie typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#1051 Post autor: Snufkin » niedziela, 16 marca 2014, 08:56

Nie, nie sądzę ja bym bardziej obstawiał 6 bo na 8 jesteś chyba za miękka.


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
kajzerka
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 23 stycznia 2014, 18:17

Re: Rozpoznanie typu

#1052 Post autor: kajzerka » niedziela, 16 marca 2014, 09:08

No więc dlaczego nigdy nie wyszło mi w teście 6? :?

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1053 Post autor: Kapar » niedziela, 16 marca 2014, 09:11

Bo żaden test nie jest dobry, są tylko gorsze i ciut lepsze. Zrób sobie test na 131 pytań, wtedy być może wynik będzie miarodajny. Test na naszej stronie jest kiepski, dlatego pracuje nad nowym.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#1054 Post autor: Snufkin » niedziela, 16 marca 2014, 09:14

Bo może jesteś 5, uj jeden wie ale jak jesteś 5 to powinnaś się w końcu w tym połapać, sprawdź: http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 31#p308331
Kapar nasz test jest bardzo dobry, trzeba by tylko uściślić kilka pytań.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1055 Post autor: Kapar » niedziela, 16 marca 2014, 09:25

Nie sądzisz, że zbyt łatwo wychodzi komuś 4? Dawno temu mi wychodziło 4 a do dziś nie wiem dlaczego
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
kajzerka
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 23 stycznia 2014, 18:17

Re: Rozpoznanie typu

#1056 Post autor: kajzerka » niedziela, 16 marca 2014, 10:12

Już wiem. Mój enneagram lśni wszystkimi kolorami tęczy a ja jestem nowym wcieleniem Buddy.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Rozpoznanie typu

#1057 Post autor: Zielona » niedziela, 16 marca 2014, 10:38

Kapar pisze:Nie sądzisz, że zbyt łatwo wychodzi komuś 4?
Wydaje mi się, że większość osób robiących test to ludzie młodzi (koniec gimnazjum - studia). Jest to jednocześnie wiek, w którym jesteśmy już nieźle zsocjalizowani, ale także okres buntu i poszukiwania własnej tożsamości. Dużo się dzieje wewnątrz i ściera z wpływami zewnętrznymi co pogłębia wewnętrzne przeżycia i tak w kółko. Zapewne stąd tyle 4-ek. Im człowiek starszy tym wyraźniej kształtują się mechanizmy obronne i łatwiej określić typ. Są oczywiście osoby, którym środowisko i "zafundowało" silne wpływy i w młodym wieku są w stanie to zrobić. Albo miały zdrowe otoczenie i będąc na wysokim poziomie zdrowia mają problem z typem, bo od 3 poziomu typy zaczynają się "zlewać".
Być może jako nastolatce też wyszłaby mi 4 ;) Z perspektywy czasu wiem, że wtedy byłam gniewną 9-tką (wyrażającą gniew i wyglądem mocno odbiegającym od ogółu), potem zamrożoną 9-tkową wycieraczką.
W ostatnich latach zrobiłam zrobiłam test kilka razy. Wychodziły mi 9 bez skrzydła, 2 (błędnie kiedyś napisałam na forum, że to było 5), a ostatnio nawet 8 :D Mimo tego wiem, że jestem 9w1.
Jedyną drogą do poznania typu jest świadoma samoobserwacja.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1058 Post autor: boogi » niedziela, 16 marca 2014, 22:07

Snufkin pisze:Kapar nasz test jest bardzo dobry, trzeba by tylko uściślić kilka pytań.
Które?
W jaki sposób?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Rozpoznanie typu

#1059 Post autor: atis » niedziela, 16 marca 2014, 23:32

Jestem już prawie pewny, że jestem 1, ale jeszcze nie decyduję. Mam wrażenie, że 5 było bardzo grubą podświadomie zbudowaną skorupą, mechanizmem obronnym(zbudowanym jeszcze zanim poznałem ennea) wynikającym z izolacji w swoim dość ścisłym otoczeniu. Potrzebuję jeszcze opinii z zewnątrz. Drodzy userzy, proszę was żebyście czytając moje przyszłe(bo starych pewnie wam się nie będzie chciało) posty czytali jako posty 1. I wypowiedzenie się czy typ 1 pasuje wam do mojego sposobu pisania.
Dla mnie pasuje, ale dodam że również mógłby pasować do typów 2, 4, 6. Być może do 5 lub 9. Raczej nie do 3, 7, 8. (przez "pasować" rozumiem nie to, że sposób pisania wskazuje na typ, ale że sposób pisania w jakiś rażący sposób nie wyklucza wskazanych jako możliwe typów)
Po sposobie pisania fakt, rózne rzeczy mozna wywnioskować, po skonfrontowaniu tego ze sposobem bycia, zostawiłabym 1 i 5 oraz bardzo mocno naciągane 4 i 9.. no, ale dawno Cię nie widziałam, wiec moze byc z tym różnie ;)

Nie sądzisz, że zbyt łatwo wychodzi komuś 4?
Wychodzi młodym (ew. wybitnie niedojrzałym) osobom i każdemu, kto ma doła lub jest w jakikolwiek sposób oryginalny-odstający-nieprzystosowany. Mam wrażenie, że odpowiedzi czwórkowe hm... pokazują pewne wady jako zalety. Często też są tak zestawione, że druga odpowiedź jest totalnie odpałowa w jakimś kierunku i jak ma się wybór, to sie stawia na 'bardziej czwórkową', bo wiele osób w testach 'na siłę' wybiera którąś z odpowiedzi nawet jak ma do wyboru środek, czyli 'żadne'. Myślę że zmiana "środkowej" odpowiedzi na "żadne z powyższych" zmieniłoby wyniki.

Nasz test jest bardzo dobry, trzeba by tylko uściślić kilka pytań.
Które?
W jaki sposób?
Moje przykłady, bo akurat z uściśleniem się zgadzam..:

1) Wolę raczej wykonywać pracę... (zbyt mocno sugeruje, że coś trzeba wybrać, chociaż wiele osób w ogole nie rozkminia tego zagadnienia i to pytanie ich zmusza do wyboru miedzy 1 i 3 chociaż nie są żadnym z nich)

4) Generalnie: A) akceptuję ludzi i ich działania B) jestem nieufny wobec innych ludzi (pytanie ogólnie nieprecyzyjne, w odpowiedzi A w sumie nie wiadomo, o co chodzi, gdy nie wie się, że to odpowiedź dla 9)

11) Świat mógłby być lepszym miejscem, gdyby ludzie: (odpowiedź "A) bardziej pragnęli robić rzeczy dobre" moim zdaniem powinna bardziej akcentować że 'dobre' znaczy 'słuszne/sprawiedliwe/odpowiednie', natomiast B) nie martwili się powierzchownymi wartościami po prostu mi subiektywnie nie pasuje do 4 ;)) i przekłamuje w stronę tego typu - bo gdy ktoś w nerwie/dole/buncie czyta o 'dobrych rzeczach' to może automatycznie zaznacząć B, a przynajmniej ja tak notorycznie robię gdy 'testuje swoj nastroj testem'

15) Utrzymuję moją niezależność poprzez: ( A) unikanie ludzi. Unikam nowych obowiązków. (odludek) - rozszerzyłabym to o pojęcia jak 'izolacja' czy 'dzialanie po swojemu, bo wiem lepiej i nie potrzebuje do dzialania innych ludzi'; samo pytanie też nie brzmi najlepiej, bo masa ludzi NIE utrzymuje niezależności; problem jak w pierwszym pytaniu.)

Ale większość moim zdaniem jest ok - pytania jak np. od 4 do 10, 16 - 18, 30-34, 27 (mój szczególny faworyt) - są naprawdę dobre i nic nie trzeba w nich kombinować. Był gdzieś kiedyś wątek o interpretacji testu i tam użytkownicy pisali o tym, jak różnie rozumieją niektóre pytania. Ach, moze też przydałoy się, żeby system zwracał ze dwa kolejne miejsca, a nie tylko 1, czasem przekłamany nastrojem/stanem zdrowia typ.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rozpoznanie typu

#1060 Post autor: Cotta » poniedziałek, 17 marca 2014, 13:51

Rzeczony temat był tu: http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=27&t=2292

Wg mnie test nie doszacowuje 6 i przeszacowuje 4.

Jeżeli to pytanie:
24. Wiem i doceniam, że:
A) odgrywam ważną rolę w życiu innych
B) inni ludzie pomogą mi, gdy będę ich potrzebował.

...ma identyfikować Szóstki, to wg mnie jest słabe, bo 6 wcale nie musi mieć przekonania, że inni ludzie jej pomogą, natomiast z pewnością chciałoby, żeby tak było. To pytanie zakłada, że danej osobie udało się uzyskać to, czego chciała. A co z tymi, którym się to nie udało? Którzy mogą jedynie powiedzieć "chciałbym wiedzieć i doceniać...", ale wcale tak nie jest? Zmieniłabym je na "chciałbym mieć pewność, że...".

Czyli podobne zastrzeżenie, jak Atis do 15 - tam też jest założenie, że ludzie utrzymują niezależność, chociaż w wielu przypadkach to nieprawda. Poza tym unikanie ludzi =/= unikanie obowiązków.

Podobnie jak Atis mam też zastrzeżenie do pytania 11:
Świat mógłby być lepszym miejscem, gdyby ludzie:
A) bardziej pragnęli robić rzeczy dobre
B) nie martwili się powierzchownymi wartościami

Wg mnie ludzie są w stanie robić dobre rzeczy właśnie wtedy, kiedy przestają się martwić powierzchownymi wartościami. Przy tym pytaniu mam zawsze "wtf" reakcję.

Analogicznie:
26. Odkryłem, że ludzkie problemy biorą się gdy ludzie:
A) nie są wystarczająco opiekuńczy dla innych
B) nie potrafią się wyluzować i cieszyć się życiem

Wystarczy spojrzeć na moich duali, żeby wiedzieć, że to nie są w żaden sposób dychotomie.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#1061 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 17 marca 2014, 15:35

boogi porównywałem ten test z jego formą angielską i tłumaczeniami z innych stron, konkretnych pytań obecnie nie pamiętam ale wiem, że niektóre pytania można bardziej skonkretyzować i sensowniej wyjaśnić.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1062 Post autor: boogi » poniedziałek, 17 marca 2014, 22:01

OK, dzięki za info. W takim razie poprawię także i to. Jak ktoś jeszcze ma propozycję, to śmiało :)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rozpoznanie typu

#1063 Post autor: Cotta » poniedziałek, 17 marca 2014, 22:37

Po zastanowieniu - z pytaniami 6 i 33 jest podobnie jak z 24. Pytania zakładają, że udało się osiągnąć sukces / jest się postrzeganym tak, jakby się chciało.

6. Inni ludzie postrzegają mnie jako osobę:
A) która odniosła sukces i jest godna podziwu
B) niezwykłą i oryginalną


Zmieniłabym na: Chciałbym, aby inni ludzie postrzegali mnie jako osobę...

33. Cenię sukces za:
A) prestiż, który uzyskałem
B) niezależność na którą mogę sobie pozwolić


Tu trudniej przeredagować. Moja propozycja:
Cenię sukces za:
A) prestiż, który przynosi / prestiż, który się z nim wiąże
B) niezależność, na którą można sobie dzięki niemu pozwolić
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Rozpoznanie typu

#1064 Post autor: atis » poniedziałek, 17 marca 2014, 22:57

Zastrzeżenia Cotty - całkowicie się podpisuję pod wszystkimi i jeszcze co zauważyłam:

28. Mam tendencje do:
A) posiadania za dużej liczby obowiązków i zobowiązań wobec innych.
B) kierowania innymi ludźmi, ponieważ wiem co jest dla nich najlepsze.

- odpowiedź A jest jakoś dziwnie zbudowana, nie można 'mieć tendencji do posiadania czegoś'; przeredagowałabym to by postawiony był nacisk na podświadome szukanie sobie obowiązków i stwarzanie zobowiązań wobec innych ludzi*. Raczej gramatyczne doprecyzowanie, bo niezamierzenie brzmi jak tłumaczenie z chińskiego przez translator google.

*wciąż jednak mi się to jakoś nie klei - bo dwójki, których ta odpowiedź dotyczy, mogą wcale nie uważać, ze biorą na siebie za dużo, ale ze biorą to, co jest słuszne, co muszą same ogarnąć i czego 'nikt za nie nie zrobi', za naturalne i oczywiste. Odpowiedź brzmi za to jakby dziewiątkowo i przywołuje skojarzenie z "daję sobie ludziom wchodzić na głowę i zarzucać mnie obowiązkami".

21)
Gdy spotkam się z poglądami innych ludzi:
A) pozostaję bezstronny. Chcę aby inni ludzie pozwolili mi działać wg mojego sposobu
B) "płynę z prądem". Nie mam nic przeciwko temu, żeby inni podejmowali decyzje. Akceptuję decyzję grupy.

Mam wrażenie, że dostępne opcje nie są odpowiedziami na zadane pytanie - pytanie dotyczy wyłącznie reakcji na poglądy (czyli coś bardziej abstrakcyjnego i niekoniecznie przeklładającego się na decyzje-działania), a w odpowiedziach jest mowa o reakcji na konkretne decyzje podejmowane w grupie. Odpowiedzi byłyby bardziej logiczne gdyby kończyły się po pierwszej kropce.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

4i8993
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 18 marca 2014, 13:18

Re: Rozpoznanie typu

#1065 Post autor: 4i8993 » środa, 19 marca 2014, 10:21

Ja mam duży problem stwierdzić kim jestem...
W teście na stronie wychodzi mi raz 8w7, raz 7w8. Przeczytałam opisy, które są zamieszone na stronie, a także te z forum, ale teraz to już kompletnie nie mam pojęcia. W obu dużo pasuje i nie pasuje jednocześnie. No i masz babo placek! :roll:
Na dodatek odniosłam wrażenie że oba typu są ekstrawertyczne, a mnie w teście MBTI wychodzi notorycznie ISTP. :mrgreen: Chociaż... różnica pomiędzy I i E wynosi w tych wynikach kilka procent. Właściwie dużo też zależy od interpretacji pytań w takim teście, np. angielskiego słowa "friend". Bo w poznawaniu nowych "friendów" może chodzić o ogólne "łapanie znajomości" - co dzieje się automatycznie jeśli się coś robi w życiu, albo o relacje - z tym już ciężko u mnie.
W 7w8 pasowałaby mi sama nazwa - Realista. 8-) Ale w gruncie rzeczy siódemki chyba lubią ludzi, a u mnie z tym średnio, jestem trochę aspołeczna... chociaż zupełnie nie jestem nieśmiała, raczej to kwestia tego, że większość społeczeństwa doprowadza mnie do facepalmu i po prostu mnie męczy swoją głupotą. :mrgreen: Optymistyczną, otwartą duszą towarzystwa nie jestem, raczej obrzydliwym cynikiem i ironistą z denerwującym dystansem. :twisted: Z siódemką zgadza mi się też to, że mam dużo zainteresowań (i fakt, że są one różnorodne, choć w dużej mierze artystyczne) i lubię robić kilka rzeczy naraz, ale nie powiedziałabym, że mam słomiany zapał i nie kończę, jeśli zacznę... Mam też trochę zapędów w stronę perfekcjonizmu - przede wszystkim w pracy. Lubię pracować i jestem wytrwała raczej w tym co robię. I umiem spędzać czas sama ze sobą, często spokojnie - mogę czytać pół dnia na hamaku i czuć się z tym szczęśliwie. To chyba nie pasuje na 7. (?)
Z 8 zdecydowanie mi się zgadza gniew na poziomie tajfunu - teraz się trochę uspokoiłam (chociaż wciąż potrafię się nieźle wkurzyć, jednak - zdecydowanie rzadziej), ale kiedy miałam lat naście potrafiłam dać komuś w zęby albo rzucić w ścianę szklanką. :mrgreen: Teraz cóż... czasem po prostu się nie da przemilczeć tego, że ktoś jest "głupim ch...". :mrgreen: Despotyczna też bywam. Głośna, szybka i zdecydowana również. I nie lubię okazywać słabości. Jeśli ktoś zasłużył na to, żebym mu pokazała, że jednak je mam - to już może się cieszyć, że został (chyba ?) moim przyjacielem. :mrgreen: Chociaż nie jestem pewna, czy umiem się w ogóle przyjaźnić. :mrgreen:
Tak czy siak - w każdym opisie coś się zgadza, ale bardzo dużo nie pasuje. :roll:

ODPOWIEDZ