Rozwój Dwójki

Dyskusje na temat typu 2
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
kinia
Posty: 150
Rejestracja: poniedziałek, 8 września 2008, 22:31
Lokalizacja: kraków

#16 Post autor: kinia » środa, 20 maja 2009, 14:35

moze Rilla mnie nie walnie, ale nie widzę innego sposobu żeby napisać resztę tekstu...

"dziesięć przykazań" - odnosi się do sposobów radzenia sobie z rzeczywistością
:
# zauważ że kierując uwagę na pomoc innym, zaniedbujesz swój rozwój, a być może także swoje obowiązki,
# zacznij zadawać sobie pytanie o swoje potrzeby związane z rozwojem zawodowym i osobistym, zainteresowaniami oraz związkami.
# zauważ, że ludzie często chcą sami ponosić odpowiedzialność za swoje życie i samodzielnie rozwiązywać problemy. Odmowa przyjęcia pomocy od Ciebie nie oznacza odrzucenia.
# Zauważ, że okazywanie przez Ciebie uczuć opieki i troski służy w dużej mierze kupowaniu aprobaty otoczenia.
# stopniowo ucz się wypowiadać swoje własne opinie, nawet jeśli nie są zgodne ze zdaniem innych i mogą wywołać nieprzychylną reakcję. Zauważ, że w ten sposób zaczynasz zyskiwać szacunek do samego siebie.
# ucz się prosić o pomoc i zauważ, że okazywanie jej Tobie sprawia innym wiele satysfakcji.
# zdaj sobie sprawę, że często efekty pracy muszą być mierzone chłodnymi liczbami, a nie tylko zadowoleniem ludzi w nią zaangażowanych.
# reaguj na krytykę w sposób najbardziej obiektywny, na jaki Cię stać. Zauważ, że choć w pierwszej chwili powstaje wrażenie, iż krytyka Ciebie jest równoznaczna z odrzuceniem, wcale tak nie jest. Dlatego możesz reagować na nią merytorycznie, ustosunkowując się do jej treści.
# pomagaj tylko wtedy, kiedy zostaniesz poproszony, albo wtedy, gdy racjonalnie przeanalizowałeś, ze Twoja pomoc jest konieczna i nie narusza Twoich potrzeb ani poczucia wartości. Czasami świadomie rezygnuj z pomagania i nigdy się z nim nie narzucaj.
# zaobserwuj swoją tendencję do naprzemiennego szczycenia się swoimi działaniami lub przyjmowania postawy skromnego sługi. W pierwszym przypadku zauważ, że poczucie przydatności może być powodem do satysfakcji, ale nie wywyższania się, w drugim - że schlebianie innym jest oznaką lęku przed nimi.
# Gdy czujesz, ze otoczenie odrzuca Ciebie, upewnij się, czy jesteś naprawdę niepotrzebny, czy tylko wydaje Ci się, że zostałeś odtrącony, odrzucony. Spróbuj zapytać o to wprost.
# zauważ, że niewypowiadanie własnego zdania i nierealizowanie własnej drogi zawodowej stwarza niszczące poczucie wysprzedawania siebie. Uzyj tego argumentu do rezygnacji z takich praktyk.
# zauważ, że ludzi szanuje się głównie wtedy, gdy mają własne zdanie i są otwarci na różne punkty widzenia, a jednocześnie zachowują własną tożsamość, nie zaś tylko za zgodność we współżyciu i niesienie pomocy.
# zdaj sobie sprawę ze swojej tendencji do ociągania się z rozwojem własnych talentów. Zauważ, jakich argumentów używasz, aby uniknąć wstąpienia na ścieżkę rozwoju.
# zacznij mówić o sobie i swoich emocjach (głównie o złości) i w ten sposób powoli zdejmuj maskę "anioła" czy też osoby nader delikatnej i bezradnej.
# zauważ, że gniew powstaje jako efekt urażenia Twojej dumy przez niedocenienie Twoich działań. Skieruj energię gniewu na prezentację swojego zdania w sposób otwarty, szczery i maksymalnie obiektywny.
# zauważ, że na Twoją osobowość składają się nie tylko pokłady dobroci, ale także pewna liczba cech postrzeganych jako negatywne, choć stanowiących o barwności człowieka jako istoty ciekawej i wielowymiarowej, akceptowanej ze swoimi wadami i zaletami.
# jeśli dojdziesz do wniosku, że relacje z pewnymi ludźmi "kupiłeś" dobrocią i poświęceniem, staraj się powoli zmieniać ten stan rzeczy, w sposób delikatny, ale stanowczy przedstawiając swoje faktyczne opinie i rozkładając te zmiany w czasie.
# zauważ, że wolność nie oznacza absolutnej niezależności, tylko dokonywanie wyborów, do których mamy prawo w każdej sytuacji.
# zrozum, co różni prawdziwe współczucie od "teatralnego"

na podstawie: 9 milowych kroków do Sukcesu zawodowego i osobistego z wykorzystaniem indywidualnych predyspozycji. M. Słowikowski, T. Curlej
_________

życzę Dwójkom świetlistej drogi przemiany :)


9w1, ISFj

Awatar użytkownika
wezpogadaj
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 9 stycznia 2009, 14:20

przeintelektualizowanie nie sprzyja nieczemu dobremu...

#17 Post autor: wezpogadaj » wtorek, 23 czerwca 2009, 15:45

trzeba zostawić miejsce na życie, a właściwie rzucić się w wir, co to znaczy być mędrcem w wieku 25 lat to znaczy tyle, że to się nie trzyma kupy i takie tworu na próżno szukać. szkoda dłużej się rozwodzić odstawiłem enneagram i taka moja mała sugestia.

http://szelest22.mybrute.com - dajcie coś z siebie niech mój padawan się rozwija:D pozdrawiam

Awatar użytkownika
chupser
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 5 października 2008, 21:55

#18 Post autor: chupser » wtorek, 23 czerwca 2009, 15:49

haha i tak slaby jestes :D

Awatar użytkownika
mith
Posty: 296
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2007, 21:16
Lokalizacja: z nienacka

Re: Rozwój Dwójki

#19 Post autor: mith » poniedziałek, 28 września 2009, 22:37

A ja rozwijam sie pomagając przyjaciołom :) Lubie pomagac wiec i ja zadowolony i przyjaciele jak sie udaje :)
4w5

der Wald er steht so schwarz und leer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr

Ohne dich kann ich nicht sein

Awatar użytkownika
chupser
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 5 października 2008, 21:55

Re: Rozwój Dwójki

#20 Post autor: chupser » wtorek, 29 września 2009, 09:23

A jestes Dawca?

Awatar użytkownika
999Przemek
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 23:44
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Rozwój Dwójki

#21 Post autor: 999Przemek » niedziela, 27 kwietnia 2014, 09:35

"Wiele się mówi i pisze o współczuciu
i dobrych uczynkach wobec bliźnich.

Każdy z nas - Ty i ja także - chcielibyśmy
jak najlepiej dla wszystkich wokół, prawda?

Na pewno się nie mylę - w końcu czytasz
moje maile, czytasz bloga, pracujesz nad
zmianą, dążysz do pełni życia.

Czasami jednak pomaganie innym przyjmuje
formę karmienia własnego ego.

Myślisz sobie wtedy: "Jaki ja jestem dobry,
jaki jestem święty, wszyscy powinni mnie
teraz szanować i kochać, tyle dobrego
dla nich robię!"

A gdy nie zauważasz żadnych oznak uwielbienia
i wdzięczności, rozpoczyna się osobisty
dramat: "Jak oni mogą być tacy nieżyczliwi
dla mnie po tym wszystkim, co dla nich
zrobiłem?! Jak oni mogą tak mnie ranić swoim
brakiem wdzięczności?! Świnie!!"

Wielu z nas nie zdaje sobie w takich
sytuacjach sprawy z tego, że w ich umysłach
zalęgły się wirusy: zdeformowane
oprogramowanie w postaci wypaczonych
definicji i przekonań, które - niby robaki
padlinę - toczy nasze serca.

Te programy działają na naszą niekorzyść,
ale to niczyja wina. Prawdopodobnie nawet
nie znasz ich treści, gdyż są ukryte głęboko
w podświadomości. Zostały Ci zainstalowane
kiedyś dawno przez rodziców, szkołę,
przyjaciół, książki, filmy, media - ludzi,
którzy byli lub są dla Ciebie ważni.

Te programy pomagały Ci na pewnym etapie,
ale teraz na pewno Ci już nie służą i są
bardzo destruktywne.

W najlepszym razie opóźniają Twój rozwój
i osiąganie celów.

W najgorszym - prowadzą do samounicestwienia.

Ale można sobie z tym poradzić."

~Adam Chytry
Enneagram: 7w8
Socionika i MBTI: ENTp-ILE
Instynkt: sx

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Rozwój Dwójki

#22 Post autor: Intan » wtorek, 6 maja 2014, 17:05

Nie wiem, czy podobny materiał już się tu pojawił. Wywiad z trzema Dwójkami, trwający 50 minut. Osobiście uważam go za wartościowy, jednak przeszkodą w jego odbiorze może być język - rozmawiają po angielsku, a napisów niestety niema. Mam nadzieję, że mimo to się spodoba lub przyda.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kliXjHm2Csc[/youtube]
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Celice
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek, 28 lipca 2008, 14:19
Enneatyp: Mediator

Re: Rozwój Dwójki

#23 Post autor: Celice » czwartek, 23 października 2014, 14:04

Odsyłam was do artykułu o niedojrzałych emocjach. To może być kluczowy problem typu 2.

http://psychika.net/2009/12/jak-niezasp ... lne-w.html
9w8

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Rozwój Dwójki

#24 Post autor: Intan » czwartek, 23 października 2014, 22:34

"Zbiornik miłości"! Niemal jak mój "kontenerek miłości"... Kupili mnie już na samym początku. :D Jakiś czas temu doszłam do podobnych, żeby nie powiedzieć: identycznych wniosków, co ci dwaj psychoterapeuci. Mają absolutną rację; dobrze zgadujesz, Celice, że jest to kluczowy... może nie tyle problem, ile źródło większości problemów u Dawców, takie podstawowe niezaspokojone... coś. To bardzo cenny artykuł, dziękuję, że go tu wstawiłaś. :)
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Celice
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek, 28 lipca 2008, 14:19
Enneatyp: Mediator

Re: Rozwój Dwójki

#25 Post autor: Celice » piątek, 24 października 2014, 09:35

Intan - zachęcam do zapoznania się z książką podaną w bibliografii artykułu :) Tam jest wszystko szerzej opisane...
9w8

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Rozwój Dwójki

#26 Post autor: Intan » piątek, 24 października 2014, 22:15

Pierwszą czy trzecią? W sumie obie mają obiecujące tytuły. :D
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Celice
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek, 28 lipca 2008, 14:19
Enneatyp: Mediator

Re: Rozwój duchowy Dziewiątki

#27 Post autor: Celice » poniedziałek, 3 listopada 2014, 23:25

boogi pisze:
Grin_land pisze:a 2 przypadkiem (szczególnie 2w3) nie miewa takich odpałów na zewnątrz? Znaczy nie każe innym cierpiec wraz z sobą "dla ich dobra" ?
Nie krzywdzi innych. Jest taki typ hipokrytą i histrionikiem (zwraca uwagę na siebie, żąda opieki), ale nie zabija. Chyba.
Zawsze nurtowała mnie jedna rzecz. Dlaczego takie histrioniczne Dwójki mimo swojej pogłębiającej się desperacji z powodu braku kochania ich nie dojdą w końcu do wniosku, że coś z nimi "nie tak" i czas najwyższy to zauważyć i zmienić.
Zastanawia mnie to bo ja, jako Dziewiątka w końcu zauważyłam dlaczego nie jestem kochana. A dlaczego? Bo jestem jaka jestem. A takiej osoby nikt nie pokocha bo takiej osoby się kochać nie da. Proste. Przestałam się oszukiwać, że jestem miłą osóbką, której nikt nie docenia i posądza o najgorsze rzeczy. Poznawanie siebie było fascynującą podróżą przez wnętrze mojej osobowości. To była podróż przez piekło aż do samego nieba :) W końcu stałam się sobą, czyli osobą autentyczną, ani dobrą ani złą. Po prostu spójną mną.

Widzę, że w przypadku histrionicznej Dwójki poznanie siebie nie jest takie proste. Taka Dwójka ma ewidentnie problem z samopoznaniem. Nie potrafi spojrzeć obiektywnie na siebie bo poczucie swojego "ja" rozwinęła na podstawie tego jak ją odbierają inni. Napotkałam ciekawy opis osobowości histrionicznej, który tłumaczy dlaczego tak się stało. Dziecko walcząc o uwagę obojętnego rodzica zaczyna rozwijać różne umiejętności „przykuwania uwagi” kosztem niestety poznawania świata. Nie uczy się więc kim jest tylko uczy się jak być zauważonym.
I tu cytat:

"Osobowość histrioniczna tak łatwo przybiera różne maski, dlatego że niczego więcej pod nimi nie ma… Łatwo jej zmienić postawy i zachowanie, dlatego że oprócz cechy jaką jest „udawanie” nie posiada żadnej innej. Świadomość tego, że rzeczona „maska” nie skrywa dosłownie nic prowadzi do smutnego wniosku, że podejmowanie tych różnych „ról” jest narzędziem, by poczuć choćby namiastkę indywidualności. Jednak to dopiero druga osoba, tymczasowo co prawda, urzeczywistnia tę maskę. Tymczasowo dlatego, że, jak to zwykle z maskami bywa, nie potrzeba dużo czasu, by zauważyć jej płytkość. Każdy manipulant wie, że kiedy maska się zsunie nie można po prostu założyć nowej – trzeba zmienić osobę. Tutaj dopiero widać prawdziwą tragiczność problemu – beztroskie życie uwodziciela okazuje się nie wyborem, lecz koniecznością. Histrionik albo istnieje „w oczach drugiej osoby” – albo nie istnieje wcale.Realna bliskość w takim kontekście nie jest realna, gdyż nie ma do czego się zbliżyć."

Przeniesione stąd - Irka
9w8

Awatar użytkownika
ubiotech
Posty: 137
Rejestracja: niedziela, 5 lutego 2012, 10:41
Enneatyp: Dawca

Re: Rozwój Dwójki

#28 Post autor: ubiotech » czwartek, 30 czerwca 2016, 18:20

Co do Rozwoju 2-czek:
polecam poradnik "Bycie miłym to przekleństwo" Jacqui Marson :)

ODPOWIEDZ