książki dla Czwórek

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: książki dla Czwórek

#31 Post autor: Ael » czwartek, 12 marca 2015, 10:56

A czemu w formie pytania ten post?
Powinien to ocenić ktoś, to czytał :P



Awatar użytkownika
JaNie
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2015, 22:29
Lokalizacja: wszędzie i nigdzie

Re: książki dla Czwórek

#32 Post autor: JaNie » czwartek, 12 marca 2015, 11:29

no ja czytałem ale nie jestem pewien, nie wiem czym powinna charakteryzować się książka dla czwórek. Moim zdaniem pasuje. Są opisy uczuć, myśli samobójcy, smutne historie, czasem te lepsze, więcej uczuć, ogólnie przyjemnie mi się czytało.
"-Co jeśli to pułapka? [...]
-Co jest, ludzie?! -ryknął Malik, przekrzykując huk umierającego miasta- Chcecie żyć wiecznie?!"~Łzy Diabła

Awatar użytkownika
Ace
Posty: 214
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2015, 17:28
Enneatyp: Entuzjasta

Re: książki dla Czwórek

#33 Post autor: Ace » czwartek, 12 marca 2015, 16:06

Może warto byłoby spróbować, ale sporo cytatów z "Samotności w sieci" przewinęło się mi przed oczami i wszystkie były dość zniechęcające.
Cóż, ciężko chyba to uznać za książki dla czwórek, ale oprócz tytułów z poprzedniego postu zawsze uwielbiałem "Lolitę" Nabokova i "Ojca chrzestnego" Puzo. Jedną i drugą czytałem jednym tchem.
7w6 EIE sx/so

"Piszmy na murach, stropach i rurach
Znakami, których nie da się zmyć
Napisy własne, prywatne hasła
Każdy jest inny - dajcie nam być!"


"Well done is better than well said" Benjamin Franklin

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: książki dla Czwórek

#34 Post autor: Molik » niedziela, 29 maja 2016, 11:14

JaNie pisze:a samotność w sieci?
Czytałam i szybko zapomniałam, zbyt dużo powtórzeń, pisania o tym samym w kółko. Nie lubię autora. Druga przeczytana, Na fejsie z moim synem, była gorsza, nieudany eksperyment stylistyczny.

Mnie jakiś czas temu zachwycił Primo Levi. Wpierw przeczytałam Układ okresowy, teraz jestem w trakcie Czy to jest człowiek. Literatura obozowa, wojenna, autobiograficzna, ale nie znajdzie się w niej typowych dla gatunku brutalności i skupienia na pokazywaniu i ocenie okropieństw epoki. Autor pisze o sobie, inni ludzie często stanowią dla niego tło, jednakże celem staje się refleksja. Ładne, bardzo wyważone książki, uruchamiające wyobraźnię. Do niektórych kwestii podchodzi z lekko pozytywnym (nie znam odpowiedniego słowa: co jest między optymizmem a humorem i nie jest żadnym z nich?). I na tym Czwórki mogłyby skorzystać.

W swoim czasie czytałam Marka Hłaskę - zaczęłam od Pięknych dwudziestoletnich, autor z polecenia, skojarzył mi się z wielbionym niegdyś Erichem Marią Remarquem. Obaj autorzy charakteryzują się tematyką wojenną, buntowniczą, sprzeciwiającą się, mają bogatą zawartość emocjonalną.

Każdej Czwórce mogę polecić dwa utwory jednego z moich mistrzów C. S. Lewisa. Smutek opowiadający o tym, jak autor poradził sobie ze śmiercią i stratą kogoś bliskiego oraz Zaskoczony radością - bardzo szczerą, choć niepełną autobiografię pokazującą stadia zmiany i kształtowania osobowości.

A w Melancholii Marka Bieńczyka znajduje się literacki obraz niezdrowej Czwórki rodem z modernizmu (a nie romantyzmu - moim zdaniem modernizm - bardziej złożona epoka niż jej poprzednik - lepiej oddaje czwórkowość). Chorującym Czwórkom może się spodobać młodopolska poezja - zwłaszcza Maria Komornicka, którą fascynowała odmienność. A takim żywym stereotypem czwórkowości można nazwać Witkacego, artystę szokującego.
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

infinity
Posty: 72
Rejestracja: niedziela, 20 marca 2016, 11:44

Re: książki dla Czwórek

#35 Post autor: infinity » poniedziałek, 6 czerwca 2016, 08:41

Szklany Klosz Sylvii Plath. To powieść autobiograficzna, zaczyna się na stażu dziennikarskim, kończy na szpitalu psychiatrycznym

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: książki dla Czwórek

#36 Post autor: Rilla » wtorek, 5 grudnia 2017, 17:10

kajzerka pisze:Na pewno Edgar Allan Poe ponieważ sam był Czwórką (4w5).
Poe Czwórką? :surprised: A na jakiej podstawie ta rewelacja? Gdzieś już był poruszany temat Edgara Poe'a, chyba w temacie dotyczącym sławnych Czwórek, i zarówno wtedy jak i teraz śmiem mocno wątpić, że był Czwórką. Niestety do tej pory nie zapoznałam się z jego biografią, bo jakoś specjalnie mnie życie innych ludzi nie interesuje, ale skoro twierdzisz, że jest przedstawicielem tego typu, to bardzo bym była wdzięczna za argumentację.
Z opowiadań Poe'a bije niezwykły, acz przytłaczający perfekcjonizm wyzuty z emocji. Niczym anorektyk kalorie Poe waży każde słowo, by nie było ani jednego za dużo. Każde zdanie jest perfekcyjnie wyważone i potrzebne, żadnego zbędnego. I to w nim intrygujące, że tą niezwykle oschłą, oszczędną formą, klaustrofobiczną wręcz, buduje atmosferę i rozbudza w czytelniku grozę.
Nie twierdzę, że nie jest Czwórką, bo tego nie wiem, tylko co w nim czwórkowego?
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: książki dla Czwórek

#37 Post autor: Ael » wtorek, 5 grudnia 2017, 18:09

Rilla pisze:Niestety do tej pory nie zapoznałam się z jego biografią, bo jakoś specjalnie mnie życie innych ludzi nie interesuje, ale skoro twierdzisz, że jest przedstawicielem tego typu, to bardzo bym była wdzięczna za argumentację.
O typie się nie wypowiadam, ale biografię Poe miał bogatą w różne dziwne elementy - adoptowana sierota, wywalony z wojska za picie, poślubił 13letnią kuzynkę, która zmarła jakieś parę lat później (stąd motyw umierających piękności, który przewija się przez jego twórczość) i generalnie zachlał się na śmierć. A, prócz tego był strasznie wrednym krytykiem literackim i po śmierci niewielu ludzi za nim tęskniło.

Ale ten wizerunek "człowieka niezrozumianego przez własne otoczenie" też nie jest do końca prawdziwy, bo Poe wcale nienajgorzej sobie radził w życiu (pomijając alkoholizm). To Baudelaire go idealizował i taką wyidealizowaną wizję sprzedał światu ładnych dwadzieścia lat po tym, jak Poe umarł. Baudelaire nigdy Poego nie spotkał, ale co z tego, duchowe pokrewieństwo wyczuł #ironia
Nie twierdzę, że nie jest Czwórką, bo tego nie wiem, tylko co w nim czwórkowego?
No jak to, motyw śmierci, umierających kobiet i nieszczęśliwej miłości :D Co ty, stereotypu Czwórkowego nie znasz? :D

A o tym, że to właśnie Poe wynalazł powieści detektywistyczne, to już chyba tylko amerykaniści pamiętają...

Dobra, idę stąd, bo nic nie wnoszę poza wyniesioną wiedzą z niedawnych wykładów :D
infinity pisze:Szklany Klosz Sylvii Plath. To powieść autobiograficzna, zaczyna się na stażu dziennikarskim, kończy na szpitalu psychiatrycznym
Naah, to bardziej "inspirowane faktami" niż autobiografia... autobiograficzne to są dzienniki Plath, swoją drogą idealna lektura, by popaść w depresję...

ODPOWIEDZ