Socjonika - Kwadra Gamma. Duale LIE i ESI (ENTj i ISFj).

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

Socjonika - Kwadra Gamma. Duale LIE i ESI (ENTj i ISFj).

#1 Post autor: Hydra » wtorek, 31 lipca 2007, 13:34

Kwadra Gamma: LIE - ENTj (Pionier) i ESI - ISFj (Strażnik).

Działania Pioniera są ukierunkowane pragmatycznie, pragnie znaleźć praktyczne zastosowanie dla najnowszych osiągnięć naukowych i technicznych. Zwraca uwagę na wszystko co niezwykłe i niezbadane, ale chętniej zajmuje się rzeczami przynoszącymi korzyści materialne. Strażnik potrzebuje tak ciężko pracującego partnera, który może mu zapewnić odpowiedni poziom życia. Pomaga partnerowi poprzez udoskonalanie wszystkich przedsięwzięć, dbałość o szczegóły i oszczędzanie zasobów materialnych. Bez takiego wsparcia Pionier może być zbyt rozrzutny, lekkomyślny i może lekceważyć swoje obowiązki, interesując się innymi rzeczami.
Pionier widzi perspektywy i szanse w rozwoju biznesu. Odważnie podejmuje ryzyko, przeprowadza duże inwestycje i robi zakłady. Jest optymistą i zapaleńcem, co czasami doprowadza go do klęski. Ale nigdy nie traci ducha i z tym samym entuzjazmem zaczyna wszystko od nowa.
Strażnik lubi takiego impulsywnego i nieprzewidywalnego partnera, który nie pozwala mu utknąć w rozważaniach wszystkich „za” i „przeciw” każdej decyzji. Pozwala to na uniknięcie stresującego uczucia niepewności przez zastosowanie metody faktów dokonanych. Oczekiwanie na końcowy efekt jest dla Strażnika bolesne. Staje się niezdecydowany, konserwatywny i grymaśny. Pionier ze swoim charakterystycznym poczuciem humoru gasi wszystkie obawy partnera i przejmuje inicjatywę. Potrafi odciąć się od niepotrzebnych szczegółów i w ten sposób kieruje Strażnika ku bardziej ogólnym przedsięwzięciom.
Pionier nie posiada zdolności ochrony własnej prywatności, podtrzymywania tradycji i obyczajów. Potrafi lekceważyć swój czas (a czasami i innych) gdy jest zainteresowany rozmową. Z tych względów może się spóźniać na spotkania i nie wywiązywać się ze zobowiązań. Za to Strażnik jest punktualny i uważny. Kalkuluje swój czas i energię, by wykorzystywać je racjonalnie i równomiernie. Stara się upewnić, ze inni są również punktualni. Jego życie może stać się monotonne kiedy partner nie inspiruje go nowymi projektami i pomysłami, których on samodzielnie by nie dostrzegł.
W kontaktach Strażnik tworzy pewien dystans, nawet jeśli próbuje być miły i grzeczny. Jest nieufny, krytykancki i nad wyraz wymagający. Pionier tworzy rozluźnioną, naturalną i swobodną atmosferę komunikacji. Ale jego dowcipy mogą być nieco dwuznaczne lub nie na miejscu.
Strażnik obserwuje i koryguje błędy swojego duala. Robi to tak dobrze jak dobrze Pionier potrafi rozluźnić napięte relacje pomiędzy ludźmi. Pionier może paść ofiarą ludzi, którzy wykorzystują jego naiwność. Strażnik rozumie niuanse związków międzyludzkich i widzi, czego ludzie naprawdę chcą. Podejmuje działania prewencyjne, aby przeciwdziałać podstępnym ludziom i działaniom. W ten sposób ratuje swojego duala przed fałszywymi przyjaciółmi.
Strażnik pilnie wywiązuje się z rutynowych obowiązków, jest świetnie zorientowany w tym, czego ludzie potrzebują tu i teraz a nie w przyszłości, w czym wyręcza go dual.
Strażnik potrafi radzić sobie z dużymi przedsięwzięciami przez dłuższy okres bez odpoczynku, pokonując przeszkody i słabości. Może być tolerancyjny, ale gdy się zirytuje może silnie uderzyć w najczulszy punkt swojego przeciwnika, dając mu dobra lekcję. W osiąganiu celów jest natarczywy, wymagający wobec siebie i innych i w ten sposób stabilizuje swojego niespokojnego Duala, który ma skłonności do rozpraszania energii w różnych kierunkach.
Strażnik lubi sprawiedliwość i obiektywizm. Chce wiedzieć, co jest właściwe, a co nie. Nie jest pewien swoich umiejętności i nie ufa komplementom, zwłaszcza dotyczącym jego talentów, możliwości i umiejętnościach biznesowych. Z drugiej strony jest przekonany o swoich racjach i sile. Zdając sobie doskonale sprawę z faktu, iż Pionier nie zawsze odpowiednio chroni własne interesy, odważnie odpiera zakusy tych, którzy chcą wkroczyć w ich życie. Jest wdzięczny Pionierowi za udowadnianie na podstawie faktów, że nie ma nic niemożliwego dla Strażnika, że wszystko zrobił doskonale, albo sam, albo we współpracy z partnerem.
Pionier znajduje wyjście z trudnej i irytującej sytuacji i dzięki temu utwierdza swojego duala w przekonaniu o bezpiecznej przyszłości, co jest niezmiernie istotne dla tak pełnego obaw człowieka. Sugeruje, czego można potrzebować od kogo w jakich okolicznościach i dlaczego, kto posiada takie zdolności i jak należy ich użyć.
Tę parę duali odróżniają takie cechy jak wytrzymałość, ciężka praca i poczucie sprawiedliwości, które czasami przeradza się w krytykowanie siebie i innych.


MY NIE MóWIMY NIC

ODPOWIEDZ