Typy w dziedzinach

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
piec/czwartych
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 17 listopada 2007, 19:38

#91 Post autor: piec/czwartych » wtorek, 11 grudnia 2007, 16:57

Mleczak, w takim razie kogo proponujesz na 6 o 9 ????

Tez myslalam o Atenie dla piatki, ale Atena ma za duzo z jedynki - prowadzila swiete wojny i pilnowala sprawiedliwosci, a piatkom to raczej wisi. Stad bardziej pasuje mi Apollo, ktory dbal wylacznie o wedze i piekno mysli, a nie o wcielanie idei w zycie, jak Atena.
Hefajstos do piatki ? hmm. te cechy ktore wymieniles, zgadzam sie, pasuja. Ale calosciowo bardziej pasuje mi jednak do szostki, ktora tez sie czesto wycofuje.
Demeter dla dwojki - tak, zgadzam sie pasuje. Moze moglyby patronowac razem z Afrodyta, jako dwie fazy dwojki? Gaja natomiast wydaje mi sie zbyt potezna i zbyt niezalezna boginia jak na dwojeczke.
Pan dla siodemki - no, generanie chyba tak, choc chyba zbyt blisko natury, dla mnie moze to byc osemka w pogodnym nastroju, kiedy sie bawi. Hermes - jako patron zlodziei - jak najbardziej dla siodemek, ale do 9 mi pasuje z tych innych powodow, ktore ymienilam. Jakis taki on rozszczepiony miedzy tymi dwoma typami.


" I live by the river
Where the old gods still dream
Of inner communion
With the open sea "

Awatar użytkownika
mleczak
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 11:55
Lokalizacja: Płock/studia Łódź

#92 Post autor: mleczak » wtorek, 11 grudnia 2007, 17:23

Powiem szczerze, że Afrodyta mi nie pasuje na dwójkę. Ale to przez moje odczucia z nią związane. Wydaje mi się za bardzo nastawiona na branie, w pewien sposób czwórkowa w swoim zachowaniu. Poza tym Ares mi nie pasuje do trójki, a jako jeden z aspektów ósemki, siła, działanie etc...
Taka mała dygresja: Jeżeli przyjmiemy za piątkę Hefajstosa, za czwórkę Afrodytę to widzimy podstawy ich nieporozumienia małżeńskiego. Teraz jeśli Ares to ósemka, to widzimy dość częsty(przynajmniej sądząc po wypowiedziach na tym forum) przypadek zauroczenia czwórki przez ósemkę. Oczywiście,to tylko jedna z możliwych interpretacji(choć wydaje mi się smakowita)
U Hefajstosa po prostu nie dostrzegam tej ostrożności, lęku. Dlatego nie potrafię go obsadzić w roli szóstki. Już prędzej jako 5w6.
A Hermes mi nie pasuje do dziewiątek przez ich stereotypowe lenistwo. W końcu "żywe srebro" w wersji Rzymskiej :wink:
5w4 INTP, ale tak poza tym po prostu Mleczak

Awatar użytkownika
piec/czwartych
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 17 listopada 2007, 19:38

#93 Post autor: piec/czwartych » wtorek, 11 grudnia 2007, 18:09

mleczak pisze:Powiem szczerze, że Afrodyta mi nie pasuje na dwójkę. Ale to przez moje odczucia z nią związane. Wydaje mi się za bardzo nastawiona na branie, w pewien sposób czwórkowa w swoim zachowaniu. Poza tym Ares mi nie pasuje do trójki, a jako jeden z aspektów ósemki, siła, działanie etc...
Taka mała dygresja: Jeżeli przyjmiemy za piątkę Hefajstosa, za czwórkę Afrodytę to widzimy podstawy ich nieporozumienia małżeńskiego. Teraz jeśli Ares to ósemka, to widzimy dość częsty(przynajmniej sądząc po wypowiedziach na tym forum) przypadek zauroczenia czwórki przez ósemkę. Oczywiście,to tylko jedna z możliwych interpretacji(choć wydaje mi się smakowita)
U Hefajstosa po prostu nie dostrzegam tej ostrożności, lęku. Dlatego nie potrafię go obsadzić w roli szóstki. Już prędzej jako 5w6.
A Hermes mi nie pasuje do dziewiątek przez ich stereotypowe lenistwo. W końcu "żywe srebro" w wersji Rzymskiej :wink:
No, mi tez Ares troche za malo pasuje na trojke, ale kim ja obsadzic? Myslalam o Proteuszu, bo ciagle zmienia postac - jak myslisz?
Hefajstos jest dla mnie 6 antyfobiczna (w koncu jako jedyny z bogow przeciwstawil sie otwarcie Zeusowi) a nie zalekniona, 5w6 moze byc.
Tak, trojkacik Ci sie udal. :lol: Choc Ares jest dla mnie troche za jednostronny, za plaski jak na 8.
Z powolnoscia i lenistwem dziewiatek to sa one zbyt akcentowane i brane zbyt doslownie. Chodzi raczej o niezdecydowanie i rezygnacje z siebie. Moja siostra jest 9 i jest kosmicznie predka, wlasnie jak zywe srebro, i to nie tylko w porownaniu ze mna :wink: Taki wlasnie jest Hermes - predki, ale nigdy nie spelniajacy wlasnej woli, tylko zawsze innych (siodemki raczej sa tego odwrotnoscia); jest poza tym poslancem (duch wspolnoty), mediatorem i rozjemca : slynny kaduceusz.
Mozesz oczywiscie miec swoje nominacje. Ale poprosze pelna liste :)
" I live by the river
Where the old gods still dream
Of inner communion
With the open sea "

Awatar użytkownika
mleczak
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 11:55
Lokalizacja: Płock/studia Łódź

#94 Post autor: mleczak » wtorek, 11 grudnia 2007, 18:19

Problem w tym właśnie, że nie potrafię przypisać do wszystkich typów, po prostu nie znajduję odpowiedników. Głowię się nad tym i głowię i wygłowić nie mogę. Niestety nie mam pod ręką mitologii, a dawno się ją czytało.
Okay zgadzam się z tobą po tych wyjaśnieniach co do Hermesa. Dionizos na pewno pasuje najlepiej na siódemkę.
Proponuję jednak obsadzić Afrodytę jako czwórkę (w końcu matka Erosa), a co do Persefony, wydaje mi sie za mało przedstawiona abym mógł ją jakoś obsadzić
5w4 INTP, ale tak poza tym po prostu Mleczak

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#95 Post autor: Eruantalon » wtorek, 11 grudnia 2007, 18:50

Mam teraz dwa wyjścia - 1) stopniowo zniżać poziom rozmowy i w końcu rozmawiać z dorosłym człowiekiem jak z pięcioletnim dzieckiem - z nadzieją, że w końcu przynajmniej spróbuje zrozumieć, co się do niego mówi, 2) zacząć mówić do ściany. Skutki będą takie same, a czynność numer dwa o wiele przyjemniejsza. Dlatego właśnie ją wybiorę. Kończę dyskusję. I możesz sobie próbować mówić, że nie nie mam argumentów. Prawda jest taka, że Ty ich najzwyczajnie w świecie nie rozumiesz albo nie widzisz. Mogłam sobie darować już jak zrównałeś anarchokapitalizm z anarchizmem. Niestety, przez własną głupotę, byłam tak miła i usiłowałam Ci wytłumaczyć różnicę. No cóż, nie wyszło. Mówi się trudno i płynie się dalej.
Coz, zyj w swiecie iluzji, zabronic Ci nie moge. Ciekawe jest to, ze spisalas tu raczej MOJE obserwacje ; ]

Wrocmy do tematu glownego zatem...

Pomysl ciekawy, szkoda jednak, ze ograniczyl sie do mitologii grecko/rzymskiej, bo na przyklad Odyn to bardzo zdrowa Trójka, a Thor, Ósemka ; ]
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Azagal
Posty: 388
Rejestracja: poniedziałek, 9 lipca 2007, 05:43

#96 Post autor: Azagal » środa, 12 grudnia 2007, 22:17

...
Ostatnio zmieniony sobota, 13 września 2008, 18:58 przez Azagal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#97 Post autor: Eruantalon » środa, 12 grudnia 2007, 22:48

Zgadzam sie z tym, ze Szatan to szósteczka kontrfobijna.

Natomiast nikt tu nie opisuje typu enneagramowego boga (jak mam rozumiec - zgodnie z tradycja religyj monoteistycznych - chodzilo o tego "jedynego"), tylko Jezusa z Nazaretu - postaci literackiej, znanej glownie z kart Biblii ; ].
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
piec/czwartych
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 17 listopada 2007, 19:38

#98 Post autor: piec/czwartych » środa, 12 grudnia 2007, 22:59

mleczak pisze:Problem w tym właśnie, że nie potrafię przypisać do wszystkich typów, po prostu nie znajduję odpowiedników. Głowię się nad tym i głowię i wygłowić nie mogę. Niestety nie mam pod ręką mitologii, a dawno się ją czytało.
Okay zgadzam się z tobą po tych wyjaśnieniach co do Hermesa. Dionizos na pewno pasuje najlepiej na siódemkę.
Proponuję jednak obsadzić Afrodytę jako czwórkę (w końcu matka Erosa), a co do Persefony, wydaje mi sie za mało przedstawiona abym mógł ją jakoś obsadzić
Dwojki, maja tez "strone bierna" :wink: , to dwojkowe "cos za cos", ale nie upieram sie przy Afrodycie jako 2; przy Persefonie jako 4 - tez nie, byl to pewnego rodzaju zart z mojej strony na temat czworek - cykliczne schodzenie do piekiel :wink:
Ja tez od poczatku mialam watpliwosci co do 2, 3 i 4, dlatego podrzucilam tu ten temat, zeby inni tez sie poglowili. Dzieki za wspolprace, Mleczak.

Eruantalon, to moze podalbys tych "twoich" bogow wedle typow (z wyjasnieniami dla laikow, jesli mozesz :) ). Ja sie na nich nie znam, wiec nie podejmuje sie. Mysle, ze warto sprobowac dopasowac, nie mieszajac systemow religijnych. Wtedy mozemy sprawdzic ktory z nich najblizszy jest enneagramowi (pod wzgl. typologii charakterow oczywiscie). Juz wiemy, ze w systemie greckim trudno znalezc niektore typy.

(zmienilam troche ten post, bo stal sie nieaktualny po czystkach w temacie)
" I live by the river
Where the old gods still dream
Of inner communion
With the open sea "

Awatar użytkownika
Zoom
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2007, 22:21

#99 Post autor: Zoom » środa, 26 listopada 2008, 19:58

Zbliżają się święta i tak mi ostatnio przyszło do głowy.....

Typy a prezenty? Jaki prezent najlepiej kupić dla danego typu?
Oczywistym jest, że każda osoba lubi co innego, ten sam typ, czy nie, ale gdybyście mieli kupić coś totalnie nieznajomej osobie i jedyną rzeczą, którą o niej byście wiedzieli to jaki ma typ w enneagramie to jaki prezent byście tej osobie kupili?
1 - ?
2 - ?
3 - ?
4 - ?
5 - książka
6 - ?
7 - ?
8 - ?
9 - ?
4

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#100 Post autor: boogi » środa, 26 listopada 2008, 20:19

Nie potrafiłbym dopasować prezentu do typu. A już szczególnie jeżeli nie ma informacji o płci.
Każdej osobie można kupić książkę, ale też musi być ona dopasowana do charakteru obdarowywanego, i nie widzę tutaj bezpośredniego powiązania z Enneagramem ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#101 Post autor: Rilla » czwartek, 27 listopada 2008, 17:55

boogi pisze:Nie potrafiłbym dopasować prezentu do typu. A już szczególnie jeżeli nie ma informacji o płci.
Każdej osobie można kupić książkę, ale też musi być ona dopasowana do charakteru obdarowywanego, i nie widzę tutaj bezpośredniego powiązania z Enneagramem ;)
Zgadzam się, ale jednak:
5- kupiłabym książkę... może urozmaiconą ciekawostkami dziedziny nauki?
4- kupiłabym książkę treścią pełną uczuć, która wpływałaby na czytelnika emocjonalnie, zbór wierszy, albo cytatów

1- coś praktycznego, ale i miłego; jeśli lubią siedzieć w kuchni, to np. ładną maselniczkę, tortownicę, jeśli lubią się malować, to coś z kosmetyków
2- kojarzą mi się z pluszakami, więc kupiłabym dwójce miłego, słodkiego pluszaka albo podobną figurkę, drobiazg przedstawiający coś ze świata bajek.
7- coś śmiesznego, pomysłowego, zdrowo świrniętego- są takie specjalne sklepy.
9- chyba każdy drobiazg by je uradował;
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#102 Post autor: boogi » czwartek, 27 listopada 2008, 18:08

boogi pisze:Nie potrafiłbym dopasować prezentu do typu.
Uszczegóławiając: nie potrafiłbym dopasować prezentu TYLKO do typu.
Rilla pisze:2- kojarzą mi się z pluszakami, więc kupiłabym dwójce miłego, słodkiego pluszaka albo podobną figurkę, drobiazg przedstawiający coś ze świata bajek.
Świetnie Ci się kojarzą (ironia). Ale... wiesz co? Chyba nawet trafiłabyś ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

fazimodo
Posty: 269
Rejestracja: wtorek, 26 lutego 2008, 08:22

#103 Post autor: fazimodo » piątek, 28 listopada 2008, 00:38

"4- kupiłabym książkę treścią pełną uczuć, która wpływałaby na czytelnika emocjonalnie"
Polecałbym Sartre'a :twisted:
5w4; INTp podtyp ekspert

Membaris
Posty: 124
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2007, 20:04
Lokalizacja: B-tów

#104 Post autor: Membaris » piątek, 28 listopada 2008, 23:52

2- kojarzą mi się z pluszakami, więc kupiłabym dwójce miłego, słodkiego pluszaka albo podobną figurkę, drobiazg przedstawiający coś ze świata bajek.
figurki o bleh. mam tego całe pudło, bo nie mam, gdzie ustawiać.
ESE Si

Awatar użytkownika
Epona
Posty: 283
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 21:49
Lokalizacja: Opole

#105 Post autor: Epona » sobota, 29 listopada 2008, 00:05

Membaris pisze:
2- kojarzą mi się z pluszakami, więc kupiłabym dwójce miłego, słodkiego pluszaka albo podobną figurkę, drobiazg przedstawiający coś ze świata bajek.
figurki o bleh. mam tego całe pudło, bo nie mam, gdzie ustawiać.
hehe, masz pudło bo zawsze dostajesz na prezent? czy po prostu samemu się kupiło?

zdecydowanie nie chciałabym dostać pluszaka - jestem dziecinna, ale figurki i pluszaki, to prezenty, za którymi nie przepadam.
Uwielbiam, kiedy osoba, która jeśli już chce mi dać prezent (choć to ja uwielbiam dawać) - wymyśli coś oryginalnego. Coś praktycznego, albo dostosowanego do mnie.

A właśnie,czy dla 4 książka nie będzie zbyt banalnym prezentem?
Nietzsche powiedział, że czasem dochodzimy do momentu, w którym robi się tak źle, że można uczynić tylko jedno z dwojga - śmiać się albo oszaleć. Dzisiaj trzecią możliwością jest taniec.

2w1

ODPOWIEDZ