Zdrowie psychiczne a test na enneatyp

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Fuck_nihilism
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 26 sierpnia 2021, 10:15

Zdrowie psychiczne a test na enneatyp

#1 Post autor: Fuck_nihilism » czwartek, 26 sierpnia 2021, 10:52

Dzień dobry! Ponieważ usunięto moje konto, zapewne za brak aktywności, powracam w nowej odsłonie i od razu mam pytanko.

Skoro każdy typ z założenia za bardzo skupia się na pewnym wycinku rzeczywistości, a z kolei inny zaniedbuje to czy po tych wszystkich latach rozwoju kiedy jesteśmy bądź będziemy zdrowsi psychicznie i wykonamy test, to nie powinniśmy przypadkiem mieć problemów z wyborem odpowiedzi i wykonaniem testu?

Mam tu na myśli także test MBTI czy każdy inny. Skoro mamy np. oś bycie miłym vs mówienie wprost co się myśli i Dwójka przegina w lewo, a Ósemka w prawo, no to teoretycznie idealne rozwiązanie leży na (złotym) środku, bo dla każdego z tych typów rozwojem będzie dążenie w drugą stronę niż do tej pory, ale za daleko też nie można pójść, więc środek jak to środek - złoty. Tylko że środek to to miejsce, którego nie wolno zaznaczać. :D

No i przy okazji pytanie nr dwa, choć pokrewne: czy w takim razie osoba o niemal idealnym zdrowiu psychicznym (zakładając że taki stan jest osiągalny) powinna mieć bardzo duży problem z określeniem typu? Wyobrażam sobie, że taka osoba, ma jakby z każdego typu po równo.

Co na to powiecie?



Fuck_nihilism
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 26 sierpnia 2021, 10:15

Re: Zdrowie psychiczne a test na enneatyp

#2 Post autor: Fuck_nihilism » środa, 8 września 2021, 23:04

Mam trop! Dzisiaj wpadłem na post boogi w temacie "Porównanie typów - Jedynczki i Piąteczki" sprzed kilku lat, a brzmiał on tak:
Przy postawieniu sobie takich celów, to chyba obaj przedstawiciele są na tyle dojrzali, że trudno już mówić o posiadaniu przez nich enneatypu (celem Enneagramu jako narzędzia terapeutycznego, jest pozbycie się swojego enneatypu, rozumianego jako zbiór mechanizmów obronnych)
To by było głosem za moją teorią. :D

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Zdrowie psychiczne a test na enneatyp

#3 Post autor: Kapar » piątek, 1 października 2021, 09:19

Ciekawe pytania które chyba nie był rozważone w głębi na forum!
Fuck_nihilism pisze:
czwartek, 26 sierpnia 2021, 10:52
Dzień dobry! Ponieważ usunięto moje konto
Generalnie konta nie są likwidowane, wręcz admin wzbraniał się od usuwania kont na żądanie & prawie nigdy nie usuwał postów mimo usunięcia konta. Jak się wcześniej nazywałeś?

Natomiast poniżej, testy nie są wykładnią ani typu ani zdrowia:
Fuck_nihilism pisze:
czwartek, 26 sierpnia 2021, 10:52
Skoro każdy typ z założenia za bardzo skupia się na pewnym wycinku rzeczywistości, a z kolei inny zaniedbuje to czy po tych wszystkich latach rozwoju kiedy jesteśmy bądź będziemy zdrowsi psychicznie i wykonamy test, to nie powinniśmy przypadkiem mieć problemów z wyborem odpowiedzi i wykonaniem testu?
Od innej strony, osoby z głębokimi problemami osobowości prawdopodobnie zidentifikuja się jako błędny typ.
Fakt, że pewne wady/zachowania zostały zniwelowane/zbalansowane, nie znaczy, że pewne usposobienia odeszły w niebyt. Przy rozwiązywaniu pytań powinno się brać pod uwagę ogół jestestwa a nie np ostatni miesiąc czy tydzień.
Fuck_nihilism pisze:
czwartek, 26 sierpnia 2021, 10:52
No i przy okazji pytanie nr dwa, choć pokrewne: czy w takim razie osoba o niemal idealnym zdrowiu psychicznym (zakładając że taki stan jest osiągalny) powinna mieć bardzo duży problem z określeniem typu? Wyobrażam sobie, że taka osoba, ma jakby z każdego typu po równo.

Co na to powiecie?
Wg mnie, a także jakiejś tam Enneagramowej teorii, jesteśmy wszystkimi typami jednocześnie z mocnym odchyleniem w jeden typ. Np w książce Nagoska "Discovering Jesus Through the Enneagram" autor odnosi każdy typ Enneagramu do Jezusa i stwierdza, że Jezus był uosobnieniem wszystkich typów jednocześnie jako człowiek bez wad czy ułomności. Z książek które znam niewielu innych autorów mówi o typ jaki jest ostateczny cel rozwoju w Enneagramie "poza" swój własny typ, czyli np kultywowanie cech od innych typów.
Moje osobiste zdanie jest takie, że zwykły śmiertelnik nigdy nie osiągnie pełnej równowagi "bycia" wszystkimi typami jednocześnie. Wydaje mi się, że taka osoba może i byłaby w doskonałym zdrowiu psychologicznym ale za cenę bycia nudnym 8-)
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zdrowie psychiczne a test na enneatyp

#4 Post autor: boogi » poniedziałek, 21 listopada 2022, 13:16

Kapar pisze:
piątek, 1 października 2021, 09:19
Ciekawe pytania które chyba nie był rozważone w głębi na forum!
Fuck_nihilism pisze:
czwartek, 26 sierpnia 2021, 10:52
Dzień dobry! Ponieważ usunięto moje konto
Generalnie konta nie są likwidowane, wręcz admin wzbraniał się od usuwania kont na żądanie & prawie nigdy nie usuwał postów mimo usunięcia konta. Jak się wcześniej nazywałeś?
Potwierdzam i dodaję, iż nadal się wzbraniam; dołączam również do pytania o nazwę poprzedniego konta.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Fuck_nihilism
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 26 sierpnia 2021, 10:15

Re: Zdrowie psychiczne a test na enneatyp

#5 Post autor: Fuck_nihilism » sobota, 11 lutego 2023, 01:26

Dzięki za odpowiedzi.

Moje poprzednie konto wzięło nazwę od inicjałów i brzmiało "FM_Maj" lub "MF_Maj", już nie jestem teraz pewien.

PS Jak fajnie, że ktoś tu jeszcze pozostaje aktywny! :D Chyba z rok temu czy nawet więcej widziałem gdzieś temat, że forum ostatecznie umarło. Jak Wy to oceniacie?

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

Re: Zdrowie psychiczne a test na enneatyp

#6 Post autor: Wawelski » niedziela, 5 marca 2023, 20:08

Często dochodzi też konstrukcja testów, bo są lepsze i gorsze, znajomości samego siebie jak i samych typów, niezależnie czy to enneagram, MBTI czy socjonika. Sprowadza się to do tego, że wychodzą różne wyniki w zależności od nastroju lub do jakiego testu podchodzimy 😁 Każdy może być trochę inaczej skalibrowany ;)
Dlatego też z zainteresowaniem podszedłem do testu ze stronki, żeby zobaczyć, co też mi po latach wyjdzie, a tu testu nie ma 🙃 Akurat do najlepszych nie należał, więc dobrze, ale szkoda, że nie ma teraz żadnego 😢
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

ODPOWIEDZ