Instynkty dla enneatypu Dziewięć

Dyskusje na temat typu 9
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#1 Post autor: boogi » wtorek, 2 czerwca 2009, 03:39

Poniżej przetłumaczony tekst traktujący o podtypach (seksualny, socjalny, samozachowawczy) dla Dziewiątki.

O ile cały Enneagram traktuję jako wskazówkę, a nie wyrocznię, o tyle poniższy tekst już w szczególności uważam za wskazówkę (żeby nie powiedzieć: rozrywkę). Ale podyskutować zawsze warto, a nuż ktoś znajdzie coś dla siebie. Na pewno rzuca dodatkowe światło na fakt, że Dziewiątka Dziewiątce nierówna.
Ponieważ tekst angielski uważam za napisany momentami niejasno, tzn. pewne rzeczy nie wynikają mi bezpośrednio z kontekstu, albo też nie potrafię tego prawidłowo przełożyć, to czasami w nawiasach kwadratowych podaję własne domysły, wątpliwości i wyjaśnienia.
Tłumaczenie oczywiście luźne, stosowane skróty dla podtypów: so - socjalny, sx - seksualny, sp - samozachowawczy.
Przy tego typu tematach modne są ankiety "jestem typem...", ale nie widzę sensu ;)

Podobne tematy to:
Instynkty - opis.
Podtypy Dwójki.
Instynkty dla enneatypu Dwa.

Tyle tytułem wstępu, miłego czytania.


=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
  • Instynkty dla Enneatypu Dziewięć

    Enneatyp Dziewięć stracił kontakt ze swoim Centrum Instynktu. Skoro więc Dziewiątki są odłączone od swojej instynktownej energii, to problemy sprawia im wyrażanie różnych instynktów.


    :arrow: Self-pres/Social (sp/so)

    Podtyp ten jest najbardziej skromnym podtypem Dziewiątki, i przypuszczalnie też najbardziej nieasertywnym pośród całego Enneagramu. Mogą odczuwać tak jakby inni przechodzili koło nich, ledwie rzuciwszy okiem. Co prawda pragną uwagi i zauważenia, jednak z instynktem seksualnym umieszczonym najniżej w "układance" bardzo rzadko aktywnie dążą do uzyskania tego. Czują jakby to po prostu nie było warte starań. Podtyp ten jest zazwyczaj rozważny, niespieszny i metodyczny w swojej mowie. Czasami czują frustrację mając wrażenie iż nie są w stanie wypowiedzieć tego, co naprawdę chciałyby powiedzieć. Z tego powodu często komunikują się krótko i zwięzłowato, nie chcąc prowokować konfrontacji [dyskusji]. Ale, gdy dać im możliwość i czas na wyrażenie siebie, to potrafią być całkiem gadatliwe. Mimo iż potrzeby instynktu sp są ważne dla tego typu, to fakt iż przede wszystkim są to Dziewiątki sprawia, iż zdarza im się przedkładać potrzeby innych ponad swoje własne. W stresie osoby tego podtypu przypuszczalnie będą bardzo zajęte pracą, czymkolwiek co tylko oddzieli je od ich problemów.

    W związkach: instynkt sp łączy się z cechami Dziewiątki tworząc osobę zaangażowaną w (i mocno złączoną z) sprawami bezpieczeństwa, domu i innych praktycznych spraw. Łączą swoje środowisko ze swoimi ukochanymi. W gorszych chwilach podtyp ten może być pasywno-agresywny oraz unikający w warunkach stresu, ukrywający uczucia. Przypuszczalnie mógłby przez długi okres czasu w ogóle nie odzywać się bezpośrednio do współmałżonka.

    :arrow: Self-pres/Sexual (sp/sx)

    Podtyp ten podobnie do poprzedniego woli trzymać się na uboczu, ale generalnie jest bardziej niż on asertywny. Może być podtypem Dziewiątki który jest najbardziej świadomy granic pomiędzy sobą a innymi, jednocześnie będąc przypuszczalnie najbardziej sfrustrowanym kiedy granice te zostaną naruszone. Przedstawiciele podtypu mogą być świadomi tego, iż są pomijani oraz mogą mieć nawet świadomość własnego gniewu z tego powodu, ale zakończy się na frustracji z powodu przekonania o niemożności opanowania tego wzorca [niemożności jedynie pozornej, ale nie wiedzą o tym]. Jest to do pewnego stopnia prawdą dla wszystkich Dziewiątek, ale z układem sp/sx instynktów zdaje się wiązać złożone i interesujące zbalansowanie pomiędzy unikającą energią dominującego instynktu sp, oraz asertywną energią instynktu sx. Właśnie z takiej kombinacji wynika przypuszczalnie świadomość owej dynamiki.

    Wkraczanie na wyższe poziomy zdrowia tego subtypu (jak i wszystkich Dziewiątek) pociąga za sobą stawanie się bardziej świadomym tejże dynamiki [dynamiki "ktoś narusza moje granice, ale nie wiem co z tym zrobić; ktoś mnie pomija, ale potrafię się z tego powodu jedynie gniewać, nic nie czyniąc"], oraz uświadomienie sobie faktu iż jest się w stanie kontrolować własne granice. Owa świadomość powinna częściowo wynikać z uświadomienia sobie, iż Dziewiątki ze swej strony sprowokowały owo przekraczanie przez kogoś dziewiątkowych granic - poprzez niezdefiniowanie tychże granic.
    Bliskie relacje dla tego subtypu zadziałają albo nie - zależnie od tego jak dobrze poradził sobie z tą sprawą.




    :arrow: Social/Self-pres (so/sp)

    Socjalne Dziewiątki czują potrzebę akceptacji i "wpasowania się", ale czują to w sposób niebezpośredni. "Dążą" w kierunku innych w sposób podobny jak Dwójki, ale motywuje je pragnienie nawiązania i utrzymania kontaktu bez prowokowania konfliktu. W swoim najlepszym wydaniu, Dziewiątki so/sp ogólnie rzecz biorąc znają wielu ludzi i dobrze układa im się niemalże z każdym. Są pomocnymi osobami, o zazwyczaj dobrym poczuciu humoru. Wciągają je zajęcia społeczne. Mogą być sędziami na meczach, a gdy politycznie zaangażowane, to mogą też przyłączyć się do partii politycznej i działać w niej. Na stanowiskach przywódczych przewodzą poprzez spójność i urok osobisty. Największą ich umiejętnością jest zarządzanie konfliktami. Posiadają instynkt sx najsłabszy, i z tego względu mają oczywistą skłonność do unikania intensywności, zaś trochę wbrew temu są aktywnie zainteresowani ludźmi.

    Relacje na bliskim, osobistym dystansie, mogą być frustrujące dla ich partnerów, ponieważ społeczne zaangażowanie Dziewiątek tego podtypu może sprawiać, iż partnerom wydawać się będzie że Dziewiątki są związane ze wszystkimi prócz nich. Bywa, że czasami podtyp ten używa swoich powiązań społecznych w sposób pasywno-agresywny przeciwko partnerowi; mogą wstrzymać okazywanie uwagi swojemu partnerowi poprzez spędzanie czasu z przyjaciółmi.

    :arrow: Social/Sexual (so/sx)

    Podtyp ten jest "przyjacielem z każdym". Energia so/sx miesza się z dziewiątkową tendencją "zlewania się" z bliźnim oraz unikaniem konfliktów, i tworzy podtyp który jest bardzo czarujący oraz używa szeroko poczucia humoru, by zaangażować się z ludźmi w ich życie. W słabszych chwilach mogą być frustrujący, ponieważ łatwo tracą skupienie kiedy chodzi o ich życiowe priorytety. Z instynktem sp ostatnim w piramidce, mają bardzo wielkie trudności w dbaniu o własne potrzeby. Dryfują z prądem, oraz używają swojego czaru do tego, by spełnienie potrzeb o które powinien zadbać instynkt sp uzyskać za pomocą innych ludzi. Kiedy Ósemka jest dominującym skrzydłem, czasami mogą rozwinąć wręcz poczucie "to mi się należy", ale w tym wypadku na pewno oddadzą przysługę tym, którzy im pomogli.

    W związkach, podtyp ten może cierpieć z powodów wspólnych także dla podtypów socjalnych wszystkich enneatypów. Zazwyczaj trafiają w związki, w których partner popycha ich do tego by zrobili "coś więcej" ze swoim życiem. Może to dać pozytywny efekt dla obu stron, ale często kończy się coraz większym urazem u obu partnerów.



    :arrow: Sexual/Self-pres (sx/sp)

    Energia instynktu seksualnego jest w sprzeczności z dominującą energią Dziewiątki i tworzy subtyp wewnętrznie skonfliktowany. Dziewiątki takie zdają się mieć silniejsze połączenie z Trójką. Porywcza, asertywna energia wpada w stałą przepychankę z energią spokojną, pokojowo nastawioną. Podtyp ten może mieć bardzo intensywne związki ze swoim otoczeniem. Często pociąga go samotny sport albo aktywne zajęcia pośród dzikiej natury, z którymi związane jest pewne ryzyko i wysiłek. Dziewiątki takie są przywiązane do mocnych doświadczeń, sprawdzania granic własnych możliwości. Mogą pasjonować się samotnymi sportami takimi jak np. wspinaczka górska.

    Z instynktem socjalnym na ostatnim miejscu w stosie, może się u tego podtypu pojawiać zmienność nastrojów kiedy przychodzi do związków - Dziewiątki tego podtypu będą bardziej humorzaste niż Dziewiątki pozostałych podtypów. Podobnie jak w przypadku sp/sx, podtyp sx/sp może nie potrafić zaangażować się społecznie z taką samą gładkością jak w przypadku pozostałych podtypów. Zdają się wychodzić naprzeciw innych w rytmie staccato - seriami to pojawiając się, to niknąc.

    Jeśli idzie o bliskie relacje, subtyp ten może być potrzebującym. "Wtapianie się" Dziewiątki łączy się z intensywnością instynktu seksualnego, co tworzy podtyp który zawsze będzie w niebezpieczeństwie utraty samego siebie w związku. Ich granice - i własne, i ich partnera - mogą stać się rozmyte, co może prowadzić do konfliktów. Podtyp ten może mieć naprawdę wielki problem z uczciwym określeniem tego, jak bardzo "zlał się" z kimś drugim, gubiąc siebie.

    :arrow: Sexual/Social (sx/so)

    Ten podtyp może najmniej przypominać stereotypową Dziewiątkę, ponieważ uzewnętrzniające się energia seksualna oraz energia socjalna przysłaniają "wycofujące się" tendencje Dziewiątek. Dziewiątki takie są najbardziej świadome i asertywne spośród wszystkich podtypów Dziewiątek, szczególnie jeżeli idzie o związki. Wciąż jest trochę wewnętrznej walki, podobnie jak w przypadku sx/sp, ale ogólnie jest mniej tendencji do wycofywania się. Z instynktem sp na ostatnim miejscu, podtyp ten może zaniedbywać własne potrzeby na korzyść intensywnych dążeń instynktu seksualnego. Osoby tego podtypu mogą być bardzo łatwo pomylone ze swoim dominującym skrzydłem, ponieważ energia sx ma tendencję do objawiania się w sposób podobny jak energia skrzydła. 9w1 może więc wyglądać całkiem jak Jedynka, zaś 9w8 może zostać łatwo wzięte za Ósemkę.

    Podstawowy konflikt instynktu seksualnego z pokojową energią Dziewiątek wciąż u tego podtypu będzie występował w sferze bliskich relacji, i Dziewiątki te będą miały wiele podobnych problemów i wyzwań jak Dziewiątki sx/sp.

    źródło: oceanmoonshine9.wordpress.com
Strona, z której pochodzi niniejszy tekst, zmienia się i wciąż rozwija, więc za jakiś czas tekst oryginalny może zostać rozbudowany o dodatkowe informacje (analogiczny tekst o Dwójkach zdaje się być ukończony, zaś niniejszy tekst o Dziewiątkach wygląda jakby był wciąż w fazie tworzenia). Gdyby coś takiego zaszło i ktoś zauważył - niech dotłumaczy różnice i zamieści w tym temacie, lub da mi cynk to postaram się tym zająć.
Druga sprawa jest taka, że jest to jedyne źródło w którym występuje ustawianie instynktów w "piramidkę" vel "stos". Inne poważne źródła (np. Riso i Hudson) o niczym takim nie wspominając, wyróżniając jedynie jeden instynkt jako podstawowy, którym jednostka się kieruje, a nie układając instynktów wg ich "nasilenia". To także jest sprawa do dyskusji - do której zachęcam.

EDIT 3 lutego 2010 - otóż myliłem się i źródło Riso i Hudson bardzo wyraźnie mówią o tym, iż wszystkie 3 instynkty występują, w różnym natężeniu, tak więc można je układać wedle najsilniejszego.

Uaktualniony link do źródła./ Irka


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Poetownik
Posty: 334
Rejestracja: czwartek, 9 kwietnia 2009, 22:11
Enneatyp: Mediator

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#2 Post autor: Poetownik » niedziela, 30 sierpnia 2009, 01:53

To można by przykleić ;)

Rilla: Zrobione.

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#3 Post autor: Grin_land » środa, 3 lutego 2010, 14:00

Hym, byłam przekonana do dziś że jestem sx/sp z pewnością (bo gdzież ja i socjalność) ale teraz przeczytałąm uważneij wszystkie opisy i stwierdzam, że sp/sx, so/sx oraz sx/so wszystkie 3 mogłyby do mnie pasować. Ciężko to określić, bo nie ma jednego prostego kryterium, które można by tu porównać i wysnuć na tej podstawie wnioski.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#4 Post autor: boogi » środa, 3 lutego 2010, 20:41

Jest proste kryterium - odejdź najpierw od prezentowania instynktów w kontekście enneatypu, bo w rzeczywistości jest na odwrót: to enneatyp manifestuje się w kontekście instynktu (znaczy się, cechy wynikające z enneatypu prezentujemy najmocniej w domenie naszego dominującego instynktu). Nazwa "instynkt" wiąże się ze strategią przetrwania: można przeżyć albo w towarzystwie całego "plemienia" (nawiązujesz wtedy wiele kontaktów towarzyskich, niekoniecznie mocnych, chodzi o to by znać wiele osób), albo drugim wyjściem jest mocny związek z jedną osobą, silny związek, i wtedy możesz na pewno na tej osobie polegać i jednocześnie ta osoba może polegać na tobie, albo też wyjście trzecie czyli zabezpieczasz tylko siebie przede wszystkim, zbierając i gromadząc zasoby.
Proste kryterium to oceniać już po nazwie: socjalny związany jest z wieloma osobami, z towarzystwem; osoba socjalna łatwo nawiązuje wiele luźnych kontaktów, zna imiona sklepikarzy w okolicy i z większością jest na "ty". Seksualny związany jest z mocną relacją jeden do jednego (nie jak w socjalnym jeden do wiele), osoba poszukuje bliskiego, intymnego, mocnego kontaktu z wybraną osobą, potrafi wręcz zaniedbać wszystkie swoje obowiązki i nie kontrolować emocji, kiedy tylko znajdzie coś co ją "porwie", takie uzależnienie od intensywności kontaktu. Samozachowawczy to, można powiedzieć, relacja jeden do zero, czyli skupia się na sobie, zaopatrzeniu się w środki potrzebne do przeżycia, swoją wygodę itp.
Metaforę taką przeczytałem swego czasu bodajże u Riso i Hudsona (ale nie jestem pewien czy u nich): otóż, po wejściu do pomieszczenia, socjalny zobaczy hierarchię ludzi, kto jest nad kim, z jakimi osobami warto nawiązać kontakty; seksualny zainteresuje się jedną wybraną osobą, zacznie z nią flirtować, nie po to by zapewnić sobie pozycję w hierarchii jak socjalny, ale by przeżyć intensywność związku; samozachowawczy zaś oceni w pierwszej chwili które krzesło wygląda na wygodne, czym zapewni sobie komfort fizyczny.
Przy niskim poziomie rozwoju, funkcje instynktów będą rzecz jasna wyrażane wręcz przeciwnie: samozachowawczy albo zaniedba zdrowie, albo też będzie o nie dbał nadmiernie aż do przesady, seksualny będzie przejawiać dysfunkcyjny stosunek do intymności (i seksu) z innymi, ale zawsze będzie to intensywne, zaś socjalny może stać się antyspołeczny.
Niemniej jednak w dużym skrócie: socjalny jest skupiony na interakcjach z innymi ludźmi i hierarchii, seksualny na intymnych, intensywnych kontaktach z innymi, zaś samozachowawczy na zapewnianiu sobie bezpieczeństwa i komfortu.

Co do instynktów jeszcze ogólnie: otóż podobno nie wiadomo, czy są stałe w trakcie życia, czy też zmieniają się; nie wiadomo też za bardzo skąd się biorą - z genetyki, czy z wychowania. Wiadomo zaś, że zawsze występują wszystkie trzy, tylko w różnym natężeniu (stąd np. sp/so oznacza najsilniejszy samozachowawczy, następnie silny socjalny i seksualny jako najmniej cenioną strategię przetrwania). Wiadomo także, co wiem też z doświadczenia własnego i obserwacji, iż bardzo mocno instynkty decydują o jakości i szczęśliwości w związku. Jeżeli dobiorą się dwie osoby o tym samym układzie instynktów, to będą dobrze się ze sobą czuły. Jeżeli różne, to cóż, wiele pracy przed nimi. I to wszystko niezależnie od enneatypu. Enneatyp dopiero w kontekście instynktu się manifestuje, ale w jaki sposób dla Dziewiątek, to już zostało opisane w pierwszym poście tego wątku, tak więc oszczędzę powtórzeń ;)

I jak Grin, jaki układ instynktów prezentujesz? :)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#5 Post autor: Grin_land » środa, 3 lutego 2010, 21:02

hym,trochę po prawdzie się zastanawiam, czy mój instynkt socjalny jest "przeinaczony" ze względu na niski poziom rozwoju, czy też faktycnzie jest najmniej silny, sp ma małe odzwierciedlenie w życiu, ale może to być wynikiem głównie 9tkowości i połączenia lenistwa i nie zwracania uwagi na swoje potrzeby- chcę gdzieś "oszczędzić" energię i najłatwiej jest mi ją oszczędzić na sprawach dotyczących mnie- wygodzie czykomforcie, często wstępnie w myślach zaniżam moje minimum (np wygody na przyszłej stancji- nie musze mieć łóżka! fajnie się śpi na materacu przecież!) a później mnie brak pewnych wygód irytuje. Na pewno nie spojrzałabym na krzesła wchodząc do pokoju pełnego ludzi, co najwyżej po godzinnym siedzeniu w niewygodnym krześle pomyślałabym jak by tu sytuację poprawić (by mieć pełniejszą przyjemność z przebywania z ludźmi)

więc sądzę że mieszanka sx i so, i teraz pytanie- czy sx to FAKTYCZNIE mój najsilniejszy instynkt, czy po prostu so objawia się odwrotnie przez to, że jestemc na niskim poziomie rozwoju. Gdy jestem wypoczęta i nie czuję się zagrożona, potrafię nawet całkiem nieźle dowodzić grupie np!! Niesamowite, prawda? Też mi w to ciężko uwierzyć w czasie sesji :lol:

więc chyba sx/so...

Jeszcze o tym poczytam po sesji.

A czy to nie jest tak że ciężko sobie wyobrazić np trójkę z sx na pierwszym miejscu, 9tkę z so, 2jkę z sp??
może zbyt stereotypowo podchodzę.

dzięki Boogi za tak rozległą i wyczerpującą odpowiedź :D
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#6 Post autor: boogi » środa, 3 lutego 2010, 22:16

Grin_land pisze:A czy to nie jest tak że ciężko sobie wyobrazić np trójkę z sx na pierwszym miejscu, 9tkę z so, 2jkę z sp??
Hym, może i ciężko bo to się faktycznie kojarzy, wiem że też kiedyś tak myślałem (a nawet zdarzyło mi się gdzieś na forum pomieszać instynkty z Enneagramem w sposób taki, że myślałem iż so to emocje, sx to działanie, a sp to intelekt :lol: ).
Wróćmy do jednej rzeczy, której nie wyjaśniłem - ale w sumie nie wiem dobrze jak ją wyjaśnić. Chodzi o to, że enneatyp realizuje się w kontekście instynktu. Więc może na jakichś kontrastowych przykładach:
Ósemka będzie zdobywała, jak to Ósemka, ale:
- jeżeli jej wariant instynktowny to so, to będzie ustawiać swoje środowisko (np. zorganizuje sąsiadów do jakiegoś działania), zajmie się polityką, zajęciem wysokiej pozycji w hierarchii społeczeństwa itp, w kontekście tego instynktu przede wszystkim przejawi się jej energia
- jeżeli sx, to będzie bardzo mocno skupiała się na bliskiej osobie, jej energia w kontekście tego wariantu przede wszystkim się wyrazi, będzie bardzo intensywnie przeżywała znajomość, a dodatkowo ponieważ Ósemka jest typem konfliktowym (testuje drugą osobę), to będzie bardzo impulsywna; instynkt seksualny to ten najbardziej bezpośrednio i mocno się wyrażający, więc w przypadku Ósemki zapewni nam to prawdziwy wulkan energii; będzie się konkretnie domagał uwagi, nie przejdzie niezauważony przez osobę, na której mu zależy
- jeżeli zaś sp - to zbuduje sobie konkretny "bunkier" - jej energia zdobywania przede wszystkim będzie się wyrażała się w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa; dobra, z tym bunkrem to przenośnia, chodzi o to że np. zadba bardzo dobrze o to, by w domu były zapasy itp.; będzie też uważała, że potrafi poradzić sobie absolutnie i całkowicie na własną rękę, nie potrzebując nikogo innego
Dziewiątka dla odmiany:
- so - będzie najbardziej zainteresowana tematami społecznymi, ale tam gdzie Ósemka zdobywała pozycję siłą, to Dziewiątka grzecznie wpasuje się; Ósemka so dąży do dominacji, Dziewiątka do akceptacji - obie jednak te postawy wyrażają się w kontekście socjalnym, w odniesieniu do grupy, otoczenia
- sx - lekka przeciwność odnośnie podstawowej energii Dziewiątki (zgodności); o ile Ósemki sx były wulkanem energii, o tyle Dziewiątki sx będą zapewne po prostu bardziej asertywne niż dwa pozostałe warianty, będą też oczywiście jako sx prezentować bardziej intensywne związki z otoczeniem, jednak tłumione Działanie Dziewiątek może w kontekście instynktu sx nie wyrażać się bez przerwy tak mocno jak np. u Ósemek, więc Dziewiątki sx będą czasem intensywnie aktywne, a czasem wycofujące się; realizacja instynktu sx (intensywności) na dziewiątkowy (zgodność) sposób to w sumie dla mnie wielka tajemnica ;) bo wydają mi się energiami wzajemnie się wykluczającymi
- sp - pokojowa energia Dziewiątek w kontekście instynktu sp sprawi, że osoba będzie bardzo pokojowa, zgodna, cicha, wycofana; najbardziej skupiona na tym, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo (instynkt sp) będzie realizowała to w dziewiątkowy sposób - wycofaniem, być może naprawdę bardzo długo nie reagując na przekroczenie jej granic, gdyż najważniejszy jest jej spokój realizowany przez wycofanie i zgodność, w związku z czym akurat swoje potrzeby potrafią na dziewiątkowy sposób zaniedbać i zadbać o czyjeś (słaba asertywność), a nie jak u Ósemek sp by to wyglądało, czyli asertywne "najpierw ja, a potem być może dopiero ty".

Wiem, że to zakręcone, ale sam jestem w temacie jeszcze zielony więc piszę nieskładnie ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#7 Post autor: Grin_land » środa, 3 lutego 2010, 22:40

hym prawie wszystko co piszesz umacnia mnie w przekonaniu o ważnej roli sx wśród moich instynktów, faktycznie ciekawe jest czy one się zmieniają w przeciągu życia, bo jak siebie pamiętam sprzed 5 lat i wcześniej to myślę że silny był u mnie sp taki typowo 9tkowy, ale z upływem czasu coraz mocniej zanikał. Teraz z kolei widzę sporo "objawów" sx. Coś, jakby wymieniły się miejscami przy przejściu w dorosłość.
tym bardziej, jeśli ten sx może być wytłumiany. Choć nie widzę związku w koncentrowaniu się na pojedynczych osobach z wyraźnym działaniem. To pierwsze wydaje mi się baaardzo właściwe dla 9, to drugie..wszyscy wiemy, jak jest.

a skąd masz tekst w sygnaturce? Kojarzy mi się z tekstem piosenki (lubianej przeze mnie).
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#8 Post autor: Zielony smok » środa, 3 lutego 2010, 22:51

Grin_land pisze:
a skąd masz tekst w sygnaturce? Kojarzy mi się z tekstem piosenki (lubianej przeze mnie).
Jak Nicholson jako Joker w pierwszym Batmanie Tima Burtona
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#9 Post autor: boogi » środa, 3 lutego 2010, 22:58

Grin_Land pisze:Choć nie widzę związku w koncentrowaniu się na pojedynczych osobach z wyraźnym działaniem. To pierwsze wydaje mi się baaardzo właściwe dla 9, to drugie..wszyscy wiemy, jak jest.
W sumie, to każdy człowiek jest w taki czy inny sposób zainteresowany związkami z innymi ludźmi. To, co odróżnia sx od so to fakt, że so spojrzy przede wszystkim na hierarchię, gdzie znajduje się wśród ludzi, ilu ma znajomych, zaś sx mniej będzie zainteresowany pozycją w "plemieniu" (miejscu pracy, sąsiedztwie, parafii), zaś bardziej tym, by jego kontakty były bliskie. So może mieć kontakty powierzchowne, byleby dawały pozycję (ciekawe, jak wygląda przeciętnie zdrowa Trójka so :lol: ). Wciąż przy sx przychodzi mi na myśl tylko jedno słowo - intensywność. Trochę mylnie napisałem o tym, że sx koncentruje się na jednej tylko osobie - taki mój skrót myślowy; mam na myśli to, że jego związki muszą być przeżywane mocno, dogłębnie, z pasją - chodzi o intensywność działania i odczuć, w przeciwieństwie do so u którego jest masa znajomości, ale nastawionych na kontakty towarzyskie, a nie bliskie aż do intymności (w kontekście niekoniecznie seksualnym, ale także).
Swoją drogą głupia myśl mnie naszła: so nie prześpi się z kimś, bo może to zaważyć na jego pozycji; sx prześpi się, bo nie interesuje go pozycja, tylko osoba (znaczy się pozycja pewnie też, ale nie w sensie hierarchii społecznej ;) ); sp nie prześpi się, bo ta bździągwa może mieć AIDS :lol:

Tekst "Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?" jest z takiego starego filmu, o piosence nic mi nie wiadomo ;) (ZS wie co dobre :D )
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#10 Post autor: Zielony smok » czwartek, 4 lutego 2010, 00:29

boogi pisze: Tekst "Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?" jest z takiego starego filmu, o piosence nic mi nie wiadomo ;)
Pewnie o to chodziło,....diabeł co prawda nie tańczy, ale się ściga, nie w świetle księżyca, ale na hiszpańskiej autostradzie, i nie jest to piosenka, a utwór instrumentalny, fajny zresztą, jak ktoś dynamiczny jazz lubi...
http://www.youtube.com/watch?v=Atz9vzTAUh0
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#11 Post autor: Grin_land » czwartek, 4 lutego 2010, 00:34

nie, nie ten.
Ale miło, szerzę offtop z modem i junior adminem, na najrzadziej odwiedzanym podforum tej części internetu ^^

albo odpowiadam tendencyjnie (i trochę wiem, czym to się je) albo:
wynik testu pisze:"You are most likely a type 9 (the Peacemaker) with 8 wing

Sexual variant"
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#12 Post autor: Pierzasta » sobota, 4 lutego 2012, 17:45

Grin_land pisze: A czy to nie jest tak że ciężko sobie wyobrazić np trójkę z sx na pierwszym miejscu, 9tkę z so, 2jkę z sp??
może zbyt stereotypowo podchodzę.
Po tych dwójkach, które spotkałam (same niezdrowe akurat), jak najbardziej wyobrażam sobie dwójki sp i so.

Dlaczego nie 9 z so? Mnie się zawsze wydawało, że wiele "popularnych" dzieci w klasach to często 9, trudno ich posądzać o słabe so.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
azetka
Posty: 388
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 21:25
Enneatyp: Mediator

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#13 Post autor: azetka » sobota, 4 lutego 2012, 19:54

A w sumie to też nie wiem, czemu 9 nie miałaby być so. Grin, objaśnij. :d

Mnie się rozjaśniło, że jestem sp/so. Co prawda test stwierdził, że so, ale chyba jednak sp jest na pierwszym miejscu.
Jakiś fajny podpis.

Awatar użytkownika
Hypocrisy
Posty: 38
Rejestracja: środa, 7 lipca 2010, 16:57
Enneatyp: Mediator

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#14 Post autor: Hypocrisy » sobota, 4 lutego 2012, 22:00

realizacja instynktu sx (intensywności) na dziewiątkowy (zgodność) sposób to w sumie dla mnie wielka tajemnica ;) bo wydają mi się energiami wzajemnie się wykluczającymi
Mam wrażenie, że mylisz tutaj zgodność z dopasowaniem i nieposiadaniem swojego zdania. Jednak faktycznie tu wyskakuje problem przeciętnych Dziewiątek: jak pogodzić zablokowany instynkt pragnienia, posiadania, walki oraz dumy z w/w rzeczami. No nie da się, trzeba przejść proces indywiduacji. Zrozumieć, że wszędzie tkwią siła i piękno czekające tylko na wykorzystanie.
W kwestii pewnej pasji przyznaję Ci znaczną rację. Jako sx/sp mam w sobie coś z romantyka, który chciałby oddać się swojej pani. Jednak na dłuższą metę sprawa wygląda tak, że zwyczajnie bardzo dobrze mi w kontaktach 1:1.* Wtedy mam największą swobodę - jest zaspokajana moja potrzeba towarzystwa, a jednocześnie mogę pokazywać, co we mnie najlepsze oraz dawać to. I adorować partnera. Brzmi ciut pejoratywnie, ale tak czuję sprawę. Pokazywanie drugiej osobie, że jest ważna oraz interesująca, zabawianie, uczenie ciekawych rzeczy, dzielenie się, pokazywanie swojego uwielbienia do świata, zauważanie nowych punktów widzenia, mnóstwo dotyku... Mocno zależy mi na tym, żeby człowiek po spotkaniu ze mną był szczęśliwszy, niż przed nim. Uważam to za obowiązek. Dla kogoś podobne zachowanie może wydać się głupie, ale taki jest mój świat. Dobrze mi w nim.
* uściślając - utrzymuję je z kilkoma osobami, ale najlepiej, gdy przy mnie jest tylko jedna.
9w8, sx/sp, ENTp.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Instynkty dla enneatypu Dziewięć

#15 Post autor: Ninque » środa, 2 stycznia 2013, 23:59

Grin_land pisze:teraz przeczytałąm uważneij wszystkie opisy i stwierdzam, że sp/sx, so/sx oraz sx/so wszystkie 3 mogłyby do mnie pasować. Ciężko to określić, bo nie ma jednego prostego kryterium, które można by tu porównać i wysnuć na tej podstawie wnioski.
Dokładnie te same instynkty wpadły mi w oko ale po dłuższej analizie dochodzę do wniosku, że albo so/sx albo sx/so.

Grupa jest ok ale jak ma ok 10 osób. I okolice 10 to górne okolice, 7 osob brzmi nieźle.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

ODPOWIEDZ