Jak odciagnac 1 od dyrygowania i doradzania

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
Mirabelka250
Posty: 192
Rejestracja: piątek, 26 października 2012, 22:01
Enneatyp: Lojalista

Re: Jak odciagnac 1 od dyrygowania i doradzania

#16 Post autor: Mirabelka250 » sobota, 15 grudnia 2012, 15:22

czy naprawdę, to tylko Jedynki dyrgygują i doradzają?
Moja przyjaciółka jest prawdopodobnie 1 i właściwie nie zauważyłam, żeby starała się mną dyrygować, czy coś w tym stylu. Może po prostu jest na wysokim poziomie zdrowia i uwagi zostawia dla siebie. Gdy robię coś nieudolnie (co ona zrobiła by 100 razy lepiej) to po prostu biorę to ze śmiechem i ona także ;).

Za to moja babcia, którą identyfikuję jako pedantkę 1, to już inna sprawa! Źle układam szynkę na talerzu, źle nakręcam jej zegar, na stole wszystko muszę rozstawić w ściśle ustalony sposób i mogłabym tak wymieniać w nieskończoność... Ale babcia to starsza osoba i po prostu cierpliwie układam tą szynkę pod jej okiem, aż wreszcie będzie tak, jak jej się podoba xD.

A jak je przed tym powstrzymać?
Może powiedzieć wprost, nie zgodzić się z dyrygowaniem, robić po swojemu, a 1 niech zaciśnie zęby i to wytrzyma? Myślę, że mogłoby się to skończyć jej wielkim niezadowoleniem, ale zrozumiałaby że nie tylko jej sposób jest tym dobrym :)


6w5, LII

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Jak odciagnac 1 od dyrygowania i doradzania

#17 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 16 grudnia 2012, 20:37

Cytat poniżej nie dotyczy enneagramowej 1, ale ogólnie perfekcjonizmu i wydaje mi się, że pasuje do tego tematu. Przy czym należy pamiętać, że perfekcjonizm jest uważany za postawę życiową, usposobienie w charakterze, a nie osobowość. Tylko Obsesyjnie-Kompulsywna Osobowość jest blisko połączona z orginalną koncepcją perfekcjonizmu i taka osobowość jest opisana w Enneagramie jako Typ 1.
RODZAJE PERFEKCJONIZMU

Paul Hewitt i Gordon Flett opracowali wielowymiarową skalę perfekcjonizmu, z trzema typami:

Zorientowany na siebie: trzymanie się wyśrubowanych standardów, wysoka motywacja do osiągania perfekcji i unikania porażki, ocenianie siebie.
Zorientowany na innych: wyznaczanie nierealistycznych standardów bliskim osobom (dzieciom, partnerom, współpracownikom), surowa ocena i krytyka ich działań.
Uwarunkowany społecznie: przekonanie, że inni mają nierealistyczne oczekiwania w stosunku do nas, poczucie bycia krytycznie ocenianym, odczuwanie presji ze strony otoczenia, by być doskonałym.

Perfekcjoniści zorientowani na siebie, mimo stawiania sobie poprzeczki bardzo wysoko, często czerpią satysfakcję z wykonywanej pracy, wysokich standardów i ambitnych celów, przeżywając poczucie wyższości nad innymi, ustawiając się ponad ogółem. Jeśli mają też wysokie mniemanie o sobie (samoocenę), nie przeżywają zbyt intensywnego lęku przed porażką i dążą niezmordowanie do realizacji swoich wizji. Faktycznie narzucają oni sobie i innym wysokie standardy, mają wygórowane ambicje, ale całkiem często je spełniają. Porównując się z innymi, albo dostrzegają tylko swoją przewagę, albo motywuje ich to do zwiększenia wysiłku. Jest to tzw. perfekcjonizm adaptatywny.

Perfekcjoniści zorientowani na innych dręczą i gnębią swoje otoczenie nieustającą oceną, wychowują dzieci na perfekcjonistów (najczęściej zorientowanych społecznie, niestety) i są trudnymi partnerami w związkach – sprawiają wrażenie zgryźliwych, marudnych, czepialskich, krytykanckich.

Perfekcjoniści zorientowani społecznie rzadko czerpią przyjemność ze swojej pracy, a to z tego powodu, że mają ciągłe poczucie, że jest ona niewystarczająco dobra. Negatywne objawy związane z perfekcjonizmem nie są efektem wewnętrznej potrzeby bycia najlepszym (jak u tych zorientowanych na siebie), a raczej z poczucia bycia ocenianym, presji zewnętrznej, lęku przed porażką lub/i chęci uniknięcia emocji takich jak wstyd czy poczucie winy. Mają oni trudność z akceptowaniem faktu, że innym może powieść się lepiej, że w ogóle są jacyś inni, którzy są równie dobrzy czy nawet lepsi w jakichś działaniach. Jako, że stale porównują się do swoich znajomych, współpracowników czy nawet rodziny, ciężko im zaakceptować fakt, że inni, czasem mniejszym kosztem, osiągnęli lepsze wyniki.

Źródło: http://szczuplaizdrowa.pl/?p=300
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odciagnac 1 od dyrygowania i doradzania

#18 Post autor: R25 » sobota, 29 sierpnia 2015, 14:37

Czyli w dużym uproszczeniu odpowiednio: grupa lękowa, instynktu i wstydu.
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

ODPOWIEDZ