Różne oblicza Jedynki

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Różne oblicza Jedynki

#1 Post autor: Venus w Raku » piątek, 22 czerwca 2012, 08:26

Może to się komuś przyda.

Ennagramowa 1 jest opisana w psychologii jako osobowość obsesyjnie-kompulsywna (perfecjonista jak ktoś woli).

Ten temat dotyczy połączeń osobowości obsesyjnie-kompulsywnej (enneagramowej Jedynki) z innymi typami psychologicznymi. Ciekawe jest, że w psychologii osobowść obsesyjnie-kompulsywna (enneagramowa 1) nie jest połączona zbyt mocno z cechami 7, ani z 4, ale jest połączona głównie z cechami 5, 6, 2 i 8 i vice versa.

Cechy jedynkowe najczęściej spotyka się klinicznie u ludzi, którzy są:
1. Sumienni, obowiązkowi (ennea 1 + osobowość zależna -> ennea 2, 9)
2. Oszczędni, skąpi lub chciwi (ennea 1 + osobowość schizoidalna lub unikająca/lękliwa -> ennea 5, fobiczna 6)
3. Biurokratyczni (ennea 1 + osobowość narcystyczna -> ennea 3, 7)
4. Moralnie rygorystyczni i sztywni (ennea 1+ osobowość paranoidalna -> ennea 6)
5. Upokarzający innych, prześladowczy i dokuczliwi (ennea 1 + osobowość negatywistyczna -> ennea 4, 9)
6. Łagodni, cisi i spokojni (osobowość histrioniczna - ennea 2, 3, 4, 7 + ennea 1)
7. Uparci, nieczuli lub zawzięci (osobowość paranoidalna-> ennea 6 + ennea 1)
8. Bezuczuciowi i niedotykalscy, fizycznie i emocjonalnie niedostępni (osobwość schizoidalna -> ennea 5 +ennea 1)
9. Przymuszający, narzucający się i zasadniczy (osobowość sadystyczna ->ennea 8 + ennea 1)

To powyżej jest wzięte z książki T. Millon'a Peronality Disorders in Mordern Life. W książce są szczegółowe opisy do każdego z tych punktów, ale myślę, że nazwy mówią same za siebie i nie ma potrzeby tłumaczyć i dodawać kilkunastu stron opisów. Nazwy w podpunktach są już wystarczająco przejrzyste i oczywiste.

Ja jestem Jedynką z pogranicza w punktach 1 i 2 i mam też coś, co jest opisane w punkcie 6 lub raczej miałam coś takiego jak byłam młodsza. Yap! Kiedyś miałam cechy histrioniczne.

Bezuczuciowe, bezduszne, uparte, przymuszające i nieczułe traktowanie innych, to nie jestem ja, ale większość ludzi właśnie z tym kojarzy Jedynkę.

Jak osoba w twoim życiu jest Jedynką, to możesz ją "przgwoździć" i określić, czy jest Jedynką, czy może tylko 5, 6 lub 8, które ma silne jedynkowe wpływy.

Mam nadzieję, że to pozwoli odzielić Jedynki od innych typów.


1w9, 6w5, sp/sx

ODPOWIEDZ