Socjonika - Kwadra Gamma. Duale: ILI i SEE (INTp i ESFp).

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Socjonika - Kwadra Gamma. Duale: ILI i SEE (INTp i ESFp).

#1 Post autor: ewutek » wtorek, 24 kwietnia 2007, 16:09

3rd quadra: the irrational dual pair. ILI and SEE.
Kwadra Gamma: ILI (Krytyk) i SEE (Polityk).

Krytyk daje obrazowe opisy spodziewanego rozwoju wydarzeń, a tego rodzaju informacje są bardzo interesujące dla Polityka, który ma trudności z wyobrażeniem sobie wyniku swoich czynów. Krytyk radzi mu być przenikliwym i ostrożnym, określa szczegółowe strategie - czyli wszystko, czego nadpobudliwemu i impulsywnemu Politykowi naprawdę brakuje.

Krytyk posiadając umiejętności handlowe natychmiast zauważa najlepsze inwestycje i wyraża się krytycznie o takich, które zapowiadają stratę czasu i energii. W ten sposób pozwala zaoszczędzić Politykowi wyczerpania i rozczarowania - jeśli oczywiście Polityk respektuje rady swojego duala, które też nie zawsze się sprawdzają. Ale jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nieco "wolniejszy" partner może się zniechęcić albo spocząć na laurach. Ustawiczna krytyka pomaga Politykowi znaleźć złoty środek w jego przedsięwzięciach, korzystać z niego racjonalnie i być bardziej skrupulatnym w wybieraniu dróg realizowania celów.

Zarówno w pracy jak i w domu Krytykowi potrzeba spokoju i harmonii. Ważne są: wygoda, czystość i porządek. Jednakże z powodu swojej apatyczności nie zawsze udaje mu się osiągnąć to co chce. Polityk lubi jego dokładność, dobre maniery, filozoficzny spokój i ekonomiczne uzdolnienia.

Ponieważ Krytyk jest wrażliwy na zranienie, nie dość elastyczny i niezbyt dyplomatyczny, łatwo może zepsuć swoje relacje z otoczeniem. Nie bardzo wie dlaczego tak się dzieje i popada w melancholijny smutek. Potrzebuje wesołego partnera, który potrafi naprawić jego towarzyskie błędy i który nie obraża się o głupstwa. Polityk potrafi szybko zmienić niebezpieczny temat, odwrócić w porę uwagę odpowiednim komplementem albo obrócić wszystko w żart. Preferuje szybkie i zdecydowane działania. Sukcesywnie i z łatwością poszerza obszary aktywności i usuwa przeszkody stojące mu na drodze do celu. Nie lubi cichego sprzeciwu i surowych rozkazów - jeśli je wyczuwa, postępuje dokładnie na odwrót.

Silni i pewni siebie ludzie imponują Krytykowi, ale też z łatwością potrafi ignorować ich nadmierne naciski, jak gdyby ich nie dostrzegał. Nie podejmuje wyzwania i nie walczy, czym zmiękcza moc Polityka, w którym budzi się refleksja że może powinien być trochę bardziej dyplomatyczny i stosować perswazję zamiast bezpośredniego ataku.
Jeśli zdarzy się, że stanie na czele organizacji, będzie potrzebował przyjaźnie nastawionego i mądrego partnera zdolnego stworzyć atmosferę zaufania w komunikowaniu, łagodzącego zaszłości i nieporozumienia ukazując ich względną wartość. Zaprowadzony w ten sposób porządek pozwala Krytykowi utrzymać swojego wybuchowego partnera w psychicznej równowadze.

Często dochodzi między nimi do gwałtownych spięć ale szybko osiągają kompromis i zapominają o wszystkich przykrościach. Polityk okazuje współczucie i zrozumienie, którym uspokaja Krytyka. Jeśli odpowiednio reaguje na ostrzeżenia swojego duala, wówczas może pokazać wielkie umiejętności w pokonywaniu trudności.
Polityk nie specjalnie zwraca uwagę na ogólne prawidłowości i trendy. Nie cierpi papierkowej roboty, nie zawsze zna zasady i regulaminy. Niechętnie robi plany na przyszłość, irytują go wszelkiego rodzaju harmonogramy i standardy. Krytyk pomaga mu odpowiednio rozkładać siły i planować najważniejsze pod względem opłacalności zadania. Wykonuje szczegółową pracę do samego logicznego końca.

"Arystokrtycznie poprawne" relacje, z odrobią humoru i wzajemnej krytyki - to główne cechy wyróżniające tę parę duali.


5w6

ODPOWIEDZ