Empatia Czwórek

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Empatia Czwórek

#76 Post autor: szerfi1991 » środa, 24 sierpnia 2011, 20:18

Ja mam po prostu wrażenie że przez rozwiązywanie problemów innych próbuje zagłuszyć swoje, co jest podejściem egocentrycznym


4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
xwxw
Posty: 8
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2011, 18:06
Enneatyp: Indywidualista

Re: Empatia Czwórek

#77 Post autor: xwxw » środa, 24 sierpnia 2011, 20:23

Oj nie, przynajmniej teraz - podpadam już chyba pod jakąś patologię. Btw, ale macie ruch na tym forum:D

Co do empatii i pomocy; nie muszę komuś współczuć aby mu pomagać, właściwie uważam takie trzeźwe, pozbawione emocji rady za dużo trafniejsze, a poprawienie nastroju innej osobie daje mi radość i satysfakcję.
Ostatnio zmieniony środa, 24 sierpnia 2011, 20:28 przez xwxw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Empatia Czwórek

#78 Post autor: szerfi1991 » środa, 24 sierpnia 2011, 20:27

No sporo się dzieje, przyzwyczajaj się :) Ja natomiast o dziwo wiem że jestem nad wyraz zdrową 4, sam tak czuje i tak mi wychodzi )
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Empatia Czwórek

#79 Post autor: Ceres » środa, 24 sierpnia 2011, 20:27

Szerfi, czy Ty wiesz w ogóle, co to jest egocentryzm? Bo mam wrażenie, że nie.
egocentryzm - sposób myślenia, postawa życiowa, charakteryzujące się tendencją do oceniania wszystkiego z punktu widzenia własnej osoby
Jak to się wg Ciebie ima do "zagłuszania" swoich problemów?

Poza tym, porównaj z:
empatia - zdolność rozumienia innych ludzi, umiejętność wczuwania się w ich potrzeby i uczucia
Skoro to są przeciwne sobie pojęcia, to niby czemu miałby być większy egocentryzm wraz z większą empatią?
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Empatia Czwórek

#80 Post autor: szerfi1991 » środa, 24 sierpnia 2011, 20:39

wg Słownika języka polskiego wydawnictwa IBIS egocentryzm jest skłonnością do koncentrowania przeżyć i działań wokół własnej osoby,własnych życzeń i potrzeb; nieliczenie się z opinią innych.
Jeżeli koncentruje się na własnej osobie i mam problem to egocentryk będzie się go starał jakoś rozwiązać ja to robię przy pomocy empatii przez jego zagłuszenie co jest wykorzystywaniem innych. Ba powiedziałbym że to jest nawet egoistyczne z mojej strony...
Ceres pisze:Skoro to są przeciwne sobie pojęcia, to niby czemu miałby być większy egocentryzm wraz z większą empatią?
Nie wiem dlaczego ale się po prostu zastanawiam nad związkiem tych dwóch postaw. Nie twierdzę że to co napisałem na peno takie jest,to była tylko teza która chciałem w miarę obiektywnie ocenić na forum :wink:
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Empatia Czwórek

#81 Post autor: Ceres » środa, 24 sierpnia 2011, 20:49

szerfi1991 pisze: Jeżeli koncentruje się na własnej osobie i mam problem to egocentryk będzie się go starał jakoś rozwiązać ja to robię przy pomocy empatii przez jego zagłuszenie co jest wykorzystywaniem innych. Ba powiedziałbym że to jest nawet egoistyczne z mojej strony...
Sorki, ale sam zauważ, że zagłuszając swój problem, raczej go nie rozwiążesz. Więc takie działanie jest bez sensu, nielogiczne wręcz. I powiedz mi, w jaki sposób zagłuszając swój problem i próbując być empatycznym "wykorzystuję innych"?
Nie wiem dlaczego ale się po prostu zastanawiam nad związkiem tych dwóch postaw. Nie twierdzę że to co napisałem na peno takie jest,to była tylko teza która chciałem w miarę obiektywnie ocenić na forum :wink:
Ja swoje stanowisko opisałam i podtrzymuję zdanie, że jedno nie ima się do drugiego, zwłaszcza w przypadku Czwórki na niższych poziomach zdrowia. Może prędzej Dwójki, która na siłę pomaga innym po to, by móc później tą osobą manipulować.
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Empatia Czwórek

#82 Post autor: Rilla » środa, 24 sierpnia 2011, 21:32

szerfi1991 pisze:wg Słownika języka polskiego wydawnictwa IBIS egocentryzm jest skłonnością do koncentrowania przeżyć i działań wokół własnej osoby,własnych życzeń i potrzeb; nieliczenie się z opinią innych.
Jeżeli koncentruje się na własnej osobie i mam problem to egocentryk będzie się go starał jakoś rozwiązać ja to robię przy pomocy empatii przez jego zagłuszenie co jest wykorzystywaniem innych. Ba powiedziałbym że to jest nawet egoistyczne z mojej strony...
Poza tym że mylisz podmioty w zdaniu raz pisząc o sobie raz o iksińskim egocentryku i nie używasz przecinków przez co można dostać zawrotów głowy i kompletnej dezorientacji o co właściwie chodzi jaki czasownik do jakiego podmiotu należy to sam sobie właśnie zaprzeczyłeś. Jeśli egocentryk będzie miał problem z powodu swojego egocentryzmu to faktycznie może rozwiązać go przy pomocy zgłębienia tajemnicy empatii w ten sposób się go pozbyć zagłuszyć. :roll: Wniosek im większa empatia tym mniejszy egocentryzm.
No i zagłuszenie czego jest wykorzystywaniem innych?

Post specjalnie dedykowany szerfiemu stąd brak przecinków bo widzę że chłop myśli bezinterpunkcyjnie. Proszę jednak o odpiszanie w wersji uwzględniającą polską pisownię bo ja tak myśleć nie potrafię.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Empatia Czwórek

#83 Post autor: szerfi1991 » czwartek, 25 sierpnia 2011, 10:37

Już śpieszę z wyjaśnieniami bo widzę, że temat gorący się zrobił.
Ale zanim przejdę do sedna, to chciałbym Ci podziękować Rillo, za dedykację. To było coś wspaniałego :twisted:
A teraz do rzeczy...
szerfi1991 pisze:wg Słownika języka polskiego, wydawnictwa IBIS egocentryzm jest skłonnością do koncentrowania przeżyć i działań wokół własnej osoby,własnych życzeń i potrzeb; nieliczenie się z opinią innych.
- gdyby odrzucić słowo "jest" i wszystkie słowa do "egocentryzm" to, to jest przepisane z tegoż słownika, słowo w słowo.
Ceres pisze:Sorki, ale sam zauważ, że zagłuszając swój problem, raczej go nie rozwiążesz. Więc takie działanie jest bez sensu, nielogiczne wręcz. I powiedz mi, w jaki sposób zagłuszając swój problem i próbując być empatycznym "wykorzystuję innych"?
Nie, nie rozwiąże go, ale jego rozwiązanie odłożę w czasie i przestaje o nim myśleć. A więc wykorzystuje problemy innych, by nie myśleć o swoich. A to nie do końca jest fair, zgadza się? To jest coś w stylu alkoholika, dla którego alkohol jest sposobem na zapomnienie, choćby chwilowe, o swoich problemach.
Rilla pisze:No i zagłuszenie czego jest wykorzystywaniem innych?
Zagłuszanie, czy odkładanie swoich problemów.

Czy coś jeszcze mam wyjaśnić?
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

ODPOWIEDZ