TakToJa - pomoc w typowaniu

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 8w9 - jak to jest z tym przywództwem?

#31 Post autor: boogi » środa, 16 maja 2012, 00:43

TakToJa pisze:boogi zupełnie nie rozumiem po co Ci te wszystkie informacje o mnie. (...) Bo widzę, że co poniektórym bardziej zależy na rozpracowaniu na czynniki pierwsze mojej osobowości, niż na trzymaniu się tematu :).
W pierwszym poście zadałeś pytanie:
TakToJa pisze:Czy pasuję do osobowości 8w9? Bo niezbyt pasuje mi to do Szefa - Mediatora/Rozjemcy. Nie znajduje w sobie tych cech związanych z przywództwem. Przynajmniej tak mi się wydaje. A może się mylę?
i do odpowiedzi na nie dążyłem.
Wystąpiła niespójność pomiędzy tytułem wątku, a głównym pytaniem zadanym w pierwszym poście. Jak jednak rozumiem, uznajesz się już bezwzględnie za 8w9. Nie sądzę, byś był tym typem, ale to już wyłącznie Twoja sprawa na którym etapie chcesz zakończyć poznawanie samego siebie. Kontynuujmy więc temat przywództwa.


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

Re: 8w9 - jak to jest z tym przywództwem?

#32 Post autor: Basket Case » czwartek, 17 maja 2012, 01:10

@TakToJa powiem Ci, że wyjątkowo zaskoczyły mnie Twoje ostatnie posty. Zgubiłam się totalnie w Twoich oczekiwaniach...

Tematem wątku jest "8w9 - jak to jest z tym przywództwem?", ale pierwsze zdanie w pierwszym poście sugeruje, że szukasz swojego enneatypu ("(...)wyszło mi 8w9 - i ciągle ciężko mi w to uwierzyć.") W kolejnych zdaniach pierwszego postu, mamy rozważania wyniku testu i spory akapit zaczynający się od "Jak mógłbym opisać siebie w skrócie? Jestem osobą..." oraz mały fragment nawiązujący do tematu wątku, ale ewidentnie w kontekście Twojego zastanawiania się nad swoim enneatypem, pozwól, że przytoczę:
TakToJa pisze:Czy pasuję do osobowości 8w9? Bo niezbyt pasuje mi to do Szefa - Mediatora/Rozjemcy. Nie znajduje w sobie tych cech związanych z przywództwem. Przynajmniej tak mi się wydaje. A może się mylę?
Jeżeli dyskutujący mieli ten temat zrozumieć inaczej niż "Pomóżcie mi w wytypowaniu się i czy brak cech związanych z przywództwem wyklucza typ 8w9" to w jaki sposób mieli zrozumieć ten temat?
TakToJa pisze:Wszystko fajnie, tylko temat robi się trochę bez sensu :).
Co w tym temacie robi się bez sensu? :shock:

Pytania boogiego?
TakToJa pisze:boogi zupełnie nie rozumiem po co Ci te wszystkie informacje o mnie. Czy do poszerzenia wiedzy własnej, czy wysnucia końcowego wniosku w tym temacie? Nie doprowadzi to nas, a przynajmniej mnie do niczego konkretnego, nie dowiem się 'jak to jest z tym przywództwem' osób 8w9. Bardzo zależy mi, aby w tym temacie wypowiedziały się właśnie osoby o typie 8w9 -> żebym mógł poznać punkty widzenia osób teoretycznie podobnych do mnie. Bo widzę, że co poniektórym bardziej zależy na rozpracowaniu na czynniki pierwsze mojej osobowości, niż na trzymaniu się tematu :).
Przeglądając wszystkie Twoje posty, w tym i innych tematach, nie uda się stwierdzić czy faktycznie jesteś Ósemką. Trochę napisałeś, ale te informacje, które podałeś nie przybliżają nas do Twojego enneatypu (jeżeli napisałeś te informacje po to byśmy mogli Cię wytypować, to zrobiłeś to na marne, wiedzielibyśmy tyle samo o Twoim typie gdybyś nic nie napisał...). Jak już było wcześniej wspomniane enneagram dzieli ludzi ze względu na ich motywacje. Zbiór cech: {spokojny, opanowany, dobry strateg, nienarzucający się, kulturalny, wyważony...} NIE mówią nam NIC o Twoim enneatypie. Cechy są jedynie pochodną istoty systemu (chyba oczywiste jest, że można mieć tę samą motywację, ale inne cechy, ja na przykład jestem miła, a znam wiele Ósemke, które miłe nie są :twisted: ). Do odnalezienia Twojego enneatypu bardziej niż wszystkie informacje, które przytoczyłeś, z taką wielką niechęcią i niepokojem(?) przybliżyłaby nas Twoja odpowiedź na pytania boogiego, bądź chociażby moje, jedno, żartobliwe pytanie - o butelkę spadającą na palec u nogi. Nie mam pojęcia dlaczego w tak zaskakujący sposób reagujesz na te pytania? Twoja podejrzliwość i wniosek o próbie 'rozpracowania Twojej osobowości' są wręcz szokujące :shock: Z mojej perspektywy wygląda to na niepokój wynikający z tego, że nie do końca rozumiesz teorię, nie wiesz w jaki sposób odpowiedzi na te pytania mogą wpłynąć na ocenę Ciebie, Twojego enneatypu przez osoby dłużej zainteresowane tematem. Sprawiasz wrażenie jakbyś obawiał się, że ten obraz Ciebie, który nam przedstawiłeś w pierwszym poście będzie niespójny (inny) niż to co wyniknie z analizy pytań. A może obawiasz się, że wyjdzie Twoja nieznajomość teorii :?: (tego się nie obawiaj, to wyszło już dawno). Oczywiście wyprowadź mnie z błędu jeżeli się mylę ;)

Typowanie to delikatna sprawa. Osobiście uważam, że nie ma sensu wciskać na siłę swojego zdania czy opinii. Prawdą jest jednak to, że masz jakiś typ, ten typ się nie zmienia. Pytanie czy Ty chcesz poznać prawdę, a nie tylko przekonać nas czy siebie do 8w9? W poznawaniu prawdy chętnie Ci pomożemy :)

Co do tego wątku uważam, że temat jest mylący. Idealnie byłoby według mnie, przy pomocy, moderatora, wydzielić z tego wątku dwa. Jeden miałby tytuł: "8w9 - jak to jest z tym przywództwem?", a drugi: "Czy mogę być/jestem 8w9?". Pierwszy temat dotyczyłby strategii dowodzenia/przywództwa typu 8w9 w kontraście do typu 8w7 i innych enneatypów (możesz oczywiście zmodyfikować pytanie, tak żeby było jak najbardziej zrozumiałe dla wypowiadających się, ja dałam tylko propozycję), w drugim temacie moglibyśmy rozważać to czy jesteś Ósemką. Jeżeli moja propozycja uzyska aprobatę moderacji to proponuję zaczekać z działaniem aż zainteresowany TakToJa wyrazi swoje zdanie. Wydaje mi się, że takie rozwiązanie będzie korzystne z punktu widzenia czytelności naszego podforum.

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w9 - jak to jest z tym przywództwem?

#33 Post autor: eszpe » czwartek, 17 maja 2012, 10:24

Po za tym wydaję mi się, że jednak najbardziej pragniemy siły, żeby nad wszystkim panować. Z tym że ta siła jest pojmowana zawsze w różny, mocno obiektywny i indywidualny sposób. Nie zawsze jako czysta fizyczna energia.
Dlatego dla mnie, na przykład ważniejsza od wszystkiego jest kontrola każdej sytuacji, gdy mi na czymś zależy muszę to kontrolować. Czasami rzeczywiście trzeba być liderem, aby sytuacja szła po naszej myśli oraz żeby usuwać wszystko co blokuje działanie. Musisz być silny gdy nadejdą trudności. Zasadniczo jednak nie jest to wymagane i wielu sytuacjach działam na własną rękę. Dużo zależy też od rozumienia siły, dosyć spora przepaść dzieli Muhammeda Ali a Józefa Stalina, czy Fidela Castro i Marlona Brando. Wszyscy to jednak ósemki i pragneli mocy, w każdym przypadku jest to jednak inny jej obraz.
Jeżeli ktoś kojarzy pana Nietzsche i jego koncepcje Woli Mocy to zrozumie na czy mniej więcej polega ten pęd do potęgi (stąd się też chyba bierzę się ta klasyfikacja Nietzschego jako osiem, który raczej był pięć). Chęć zwyciężania wszystkich słabości, pragnienie zwycięstwa i radość z życia nie muszą być połączone z liderowaniem komukolwiek. Chyba że uznamy że jesteśmy przywódcą samym sobie, wtedy każdy tym jest liderem i nie ma to większego sensu...
papa ludki

TakToJa
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 22:35

Re: 8w9 - jak to jest z tym przywództwem?

#34 Post autor: TakToJa » sobota, 19 maja 2012, 13:07

Już śpieszę z odpowiedziami :)

Tylko dzień przed założeniem tego tematu trafiłem na stronę o enneagramie. Wcześniej nigdy o czymś takim nie słyszałem, ani nie interesowałem się tymi zagadnieniami. Robiłem ten test w sobotę i w niedzielę i wyszło mi 8w9 za każdym razem. Przeczytałem jakieś szczątkowe informacje i postanowiłem założyć ten temat. A co mi najbardziej nie pasowało? Właśnie kwestia przywództwa. Trafiłem na wiele tekstów w stylu: Silna potrzeba panowania nad innymi; Traktuje władzę jako jej należną; Dąży do narzucenia innym swoich racji, również siłą; Lubi decydować za innych itd. Byłem w tym zielony, dlatego zakładając temat napisałem trochę informacji o sobie, żebyście mieli jakiś punkt zaczepienia i mogli mi chociaż na tej podstawie trochę pomóc.Spodziewałem się kilku odpowiedzi i wyciszenia tematu - nie myślałem że tak wiele osób się tym zainteresuje. W trakcie rozwijania się tematu dowiadywałem się coraz więcej i moje postrzeganie lekko uległo zmianie. Stąd może wynikać lekka niespójność między moimi niektórymi postami - macie racje i też to dostrzegam. Jak najbardziej zgadzam się z Tobą Basket Case że wyszła moja nieznajomość teorii, co zresztą pewnie dalej wychodzi. Taka jest prawda, ale chętnie pogłębię swoją wiedzę i poznam lepiej siebie również z waszą pomocą. W temacie głównie zależało mi na kwestii przywództwa w odniesieniu do 8w9, jak to się objawia itd. A kwestię wytypowania siebie chciałem potraktować trochę jako 'przy okazji' (ponieważ swoje zdanie już mam). A po pewnym czasie stało się to głównym celem tego tematu (tak to widziałem) i trochę mi to nie pasowało. Stąd wrażenie niespójności. Myślę, że już jest to jasne :).

http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=7165
Ten opis pasuje do mnie w 90%. W przypadku poczucia braku sprawiedliwości potrafię walczyć o coś z dużą energią i zaangażowaniem. Z wejściem w otwarty konflikt włącznie. Już nie raz, nie dwa się to u mnie przejawiało. Po przyswojeniu już całkiem sporej ilości materiału najbardziej pasuje mi osobowość 8w9 z dużym wpływem połączenia z 5. Tak to sam u siebie zauważam i najbardziej mi to pasuje.

Dalej. Kwestia cech i motywacji. Dopiero nie dawno zrozumiałem do końca to zagadnienie i również Twój post Basket Case mi w tym pomógł. A po prostu nie lubię robić czegoś jak nie widzę w tym sensu i celu (tu w domyśle wasze pytania na które nie chciałem odpowiedzieć). Nie boje się mówić o sobie, ani nic z tych rzeczy, ale nie mam w zwyczaju opowiadania obcym osobom o swoich emocjach i odczuciach, jeśli nie widzę w tym sensu. Chyba tyle.

No i odpowiedzi:
boogi pisze:Zarzuciliśmy Cię tematami, podpowiedziami, znalazłeś się w centrum uwagi - jak się z tym czujesz? (inaczej podejdzie do kwestii uwagi innych Ósemka, inaczej inne typy - opisz proszę swoje odczucia, jeżeli umiesz je nazwać)
Jest mi to obojętne, ale sprawia trochę przyjemności
boogi pisze:Czy zależało ci na tym, by nauczyciele mieli dobre zdanie o tobie - i jeżeli tak, to jesteś w stanie nazwać powód, dla którego ci na tym zależało? Czy też może nie robiło ci różnicy jakie jest ich zdanie, mimo iż niezależnie od tego było zwykle dobre?
Nie robiło mi różnicy jakie jest ich zdanie, z wieloma wchodziłem w konflikty (jeśli robili coś np. niesprawiedliwie), a oni mimo wszystko mieli o mnie dobre zdanie. Inni mieli dużo mniejsze 'konflikty' a opinie mieli od razu dużo gorszą. Ale wiedziałem, że dobre położenie może dać mi/osobom którym będę chciał pomóc/inicjatywom które będę chciał zrealizować - wymierne korzyści.
boogi pisze:Potrafisz opisać, dlaczego to robiłeś? (co cię do tego inspirowało? jaki był powód takiego działania?)
Tu już pytanie trochę cięższe. Chyba trochę po to, żeby sprawdzić siebie i mój wpływ na sytuację. Również po to, żeby bronić tę osobę, jeśli ocena była niesprawiedliwa. A czasem dla rozrywki.
boogi pisze:Rozwiń proszę myśl.
Potrafię przewidywać wiele przyszłych wydarzeń na podstawie początkowych symptomów. Np. czy dana inicjatywa będzie udana, czy warto się w nią angażować. To samo w polityce (kwestie poparcia, reakcje ludzi na zachowania/słowa polityków, przyszłe wydarzenia jeśli obecny tor zachowań danej partii/polityka będzie zachowany, co powinni zrobić żeby zyskać na tej sytuacji itp.). To samo w różnego rodzaju analizach, w planowaniu. Poza tym np. w grach strategicznych nie mam sobie równych.

Na pytanie o tym jak mnie widzą inni w pechowych sytuacjach, albo jak się zdenerwuję odpowiem wam później jak zasięgnę opinii osób z różnych grup znajomych.

Pozdrawiam :)
8w9

Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

Re: 8w9 - jak to jest z tym przywództwem?

#35 Post autor: Basket Case » poniedziałek, 11 czerwca 2012, 19:20

Zdarzyło mi się popełnić kilka PW do TakToJa i wydaje mi się, że wyszło mi coś naprawdę sensownego :P

Proponuję to jako odpowiedź na pytanie:

"Dlaczego to, że opis jakiegoś typu pasuje do mnie w 90% niekoniecznie oznacza, że jesteśmy tym typem?"


Enneagram jest typologią koncentrującą się na zaburzeniach, czyli na średnich, a czasami nawet niskich poziomach rozwoju (5-9). Na pierwszym poziomie rozwoju (również dla niewprawnego oka na 2 i 3) wszystkie typy są do siebie podobne i praktycznie nie da się rozróżnić typu ze względu na cechy, zachowanie, zewnętrzną obserwację (bo na pierwszym poziomie rozwoju wszystkie ośrodki współdziałają w harmonii, u wszystkich typów). Opisy muszą być rozróżnialne więc autorzy opisów koncentrują się na cechach przeciętnych bądź nawet niezdrowych danego typu.

Enneagram nie mówi o typowych cechach, w sumie nie mówi w ogóle o cechach, zbiór cech np: sztywny, perfekcjonistyczny, inteligentny, antypatyczny, uparty, przemądrzały, nie tworzą typu. Cechy są jedynie pochodną istoty systemu jakim jest enneagram. Enneagram mówi o głównych motywacjach, a cecha może wynikać z takich czynników jak: wychowanie, doświadczenia życiowe, kultura, wierzenia, inteligencja jednostki, socjotyp (który determinuje to w jaki sposób działa nasz mózg w kontakcie z informacją, na jakie informacje zwracamy uwagę, a jakie ignorujemy i co z nią robimy, jak ją 'metalizujemy') itd.

Przykład: ja - Ósemką, moją główną motywacją jest szeroko pojęta kontrola mojego otoczenia, a motywacja jest wnioskiem z hierarchii trzech głównych ośrodków: na pierwszym miejscu mam DZIAŁANIE, podparte INTELEKTEM, a na szarym końcu EMOCJE - łatwo to widać na enneakole. * Zauważ, że kolejno działanie+intelekt+'ignorowane' emocje faktycznie dają kontrolę swojego otoczenia ;) Dodatkowo warto zauważyć, że im wyższy poziom rozwoju tym Ósemka mniej ignoruje ośrodek emocji, a w enneagramie właśnie chodzi o rozwój, dojście do poziomu 1 w którym to wszystkie ośrodki 'współpracują' ze sobą na zasadzie równowagi. W enneagramie fajne jest to, że tłumaczy wiele mechanizmów (połączenia, dynamika poziomów rozwoju).

* Przyjrzyj się enneagramowi klik Na czerwono masz typy z triady działania (8,9,1) na niebiesko typy z triady intelektu (5, 6, 7) oraz na zielono typy z triady emocji (2, 3, 4). Kolejność ośrodków zależy od 'bliskości' tych ośrodków na kole od typu:

8: działanie, intelekt, emocje
7: intelekt, działanie, emocje
1: działanie, emocje, intelekt
itd.

Trochę inaczej jest w przypadku typów tzw. podstawowych: 3, 6, 9. W przypadku tych typów mamy do czynienia z 'nieufnością' do swojego głównego ośrodka i działania w trybie pozostałych dwóch. Czyli:

3 - nie 'ufa' ośrodkowi emocji, działa w trybie intelekt + działanie (kolejność przypadkowa, bywa różnie)
6 - nie 'ufa' ośrodkowi intelektu, działa w trybie działanie + emocje
9 - nie 'ufa' ośrodkowi działania, działa w trybie intelekt + emocje

Ciekawy jest podział na trzy triady, zależne od tego które dwa ośrodki są głównie wykorzystywane (mamy z tym do czynienia w przypadku poziomów rozwoju niższych niż 1, bo już na poziomie 2 mamy do czynienia z dysharmonią, zaburzeniem)

3, 7, 8 - agresywne - intelekt + działanie
6, 1, 2 - zgodne - działanie + emocje
9, 4, 5 - wycofane - emocje + intelekt.

Typy w tych triadach przejawiają bardzo duże podobieństwo na pierwszy rzut oka.

ODPOWIEDZ