Różnice między INTJ a ISTJ

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ryuuco
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 kwietnia 2014, 19:44
Enneatyp: Lojalista

Różnice między INTJ a ISTJ

#1 Post autor: Ryuuco » wtorek, 13 maja 2014, 19:23

Witam. Chciałabym wiedzieć, jakie są zasadnicze różnice pomiędzy INTJ i ISTJ. Wydaje mi się, że mam cechy obu, więc nie bardzo wiem jak je rozróżnić. Z tego, co szukałam, raczej nie ma na polskich forach takiego tematu, a w angielskich dyskusjach nie wszystko dla mnie jest jasne.

Proszę więc o Wasze sugestie odnośnie różnic tych typów :)


6w5, sp/so
LSI

Awatar użytkownika
Melody
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 23:49
Enneatyp: Obserwator

Re: Różnice między INTJ a ISTJ

#2 Post autor: Melody » piątek, 20 czerwca 2014, 16:19

Oto moje sugestie:
1. https://38.media.tumblr.com/ebe9943585f ... o1_500.jpg

2. przeczytaj sobie szczegółowe opisy INTJ i ISTJ

3. wyciągnij wnioski. :D

Mam do czynienia z ISTJ, a sama jestem INTJ. Różnice są według mnie takie (będzie to nieobiektywna i niedokładna wypowiedź, z góry przepraszam :( ) : ISTJ bardziej skupia się na szczegółach i na podstawie nich wyciąga wnioski przez co często, (w moim odczuciu) są one płytkie i logiczne tylko na pierwszy rzut oka. Kiedy ISTJ poza kogoś/jakieś zjawisko na tyle ile będzie mu się podobać, wyciągnie wnioski na podstawie faktów, ale może niepoprawnie niektóre z nich połączyć. Trudno mi wyrazić to co mam na myśli. O ile INTJ spojrzą na jakiś temat i stwierdzą: to może wyniknąć z tego i z tego, bo to tam to i tam to, to ISTJ spojrzy i stwierdzi: o, stało się to, to i to, i było bardzo głupie i bardzo mnie to wkurzyło, na dodatek było nielogiczne więc to ocenię i skrytykuję, ale nie spojrzę na to z góry -> zobaczę bezsens tego co się stało i dojdę do wniosku, że wynika to z głupoty więc logicznie ocenię to jako głupie i powiem swoje zdanie głośno, ale nie będę zastanawiać się skąd wzięła się ta głupota i czy patrząc pod paroma innymi kątami wcale nie było to głupie.

Takie podejście ISTJ zapewnia im realizm i trzymanie stóp przy gruncie. O ile INTJ uciekają czasami w świat idei, to ISTJ patrzą na życie przez pryzmat tego co w nim faktycznie jest, a nie co mogłoby być.

Tak właśnie odbieram pewną osobę ISTJ, którą znam. Podejrzewam, że ją wkurza we mnie pewne oderwanie od rzeczywistości i rozmyślanie nad źródłami zjawisk, głupoty także zamiast po prostu stwierdzić jasno (bo przecież to jasno widać, słychać i czuć), że to było głupie i koniec tematu. 8-)
5w6, iNtuitive af :mrgreen:

Awatar użytkownika
Ryuuco
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 kwietnia 2014, 19:44
Enneatyp: Lojalista

Re: Różnice między INTJ a ISTJ

#3 Post autor: Ryuuco » poniedziałek, 23 czerwca 2014, 21:59

Mam w sumie często tak, że rozpamiętuję jakieś sytuacje i doszukuję się multum innych rozwiązań. Czasem nie potrafię po prostu zapomnieć o czymś, nawet po kilku miesiącach, latach. Denerwuje mnie to trochę :) Z drugiej strony nienawidzę u siebie tego, że staram się przesadnie analizować czyjeś zachowanie. Rzadko dociera do mnie to, że ktoś coś zrobił i tyle - dla mnie musi to być konkretny powód, więc próbuję, często na siłę, go znaleźć.
6w5, sp/so
LSI

Awatar użytkownika
Melody
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 23:49
Enneatyp: Obserwator

Re: Różnice między INTJ a ISTJ

#4 Post autor: Melody » środa, 25 czerwca 2014, 12:13

Cóż, też tak czasami mam :) To raczej związane z tym czy jest się skupionym na przeszłości, przyszłości czy teraźniejszości oraz z perfekcjonizmem.
5w6, iNtuitive af :mrgreen:

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

Re: Różnice między INTJ a ISTJ

#5 Post autor: Prowokacja » wtorek, 11 listopada 2014, 06:22

Ok, to na czym Ty jesteś skupiona? Jesteś perfekcjonistką?

(naiwnie napisałam tutaj, bo może ktoś tu zagląda i odpisze :P )

Waszym zdaniem, kto to napisał? Tylko z MBTI ;) nie chodzi mi o odpowiedź, że ktoś, kogo mocną stroną nie jest j. angielski :D

"I guess I think about *mostly physical.
I don't have a problem with metaphors. And all my life I thinking a lot of past and future.
I don't know if I'm sociopath ;) but I am little agressive... I hate when people are so fuc*ing boors and sometimes I can't control myself.
I can't imagine that I tell someone "I love you" - It sounds so funny, I don't know... Can't say some things and I have a problem with talking about feelings.
And I like reading between the lines -of course If it's a meaning (can't find right word -sorry english isn't my native language;)) conversation, not bunch of bullshit.
I almost forgot, I analyze almost everything - couple of hours - especially the behavior of people and all weird situations."
chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

Awatar użytkownika
Nogitsune
Posty: 16
Rejestracja: środa, 5 listopada 2014, 17:45
Enneatyp: Zdobywca

Re: Różnice między INTJ a ISTJ

#6 Post autor: Nogitsune » środa, 12 listopada 2014, 17:19

Te typy różnią się głównie sposobem zbierania informacji ze świata zewnętrznego i organizacji treści, stosunku do procedur, szczegółów, strategii i inspiracji.
ISTJ
Są zorientowani na aktualną rzeczywistość
Są rzeczowi i konkretni
Koncentrują się na tym, co dzieje się w danej chwili – tu i teraz
Zauważają i zapamiętują szczegóły
Z uważnością i dokładnością tworzą ostateczne wnioski
Rozumieją pomysły i teorie poprzez ich praktyczne zastosowanie
Ufają doświadczeniu
Ważna jest dla nich precyzja w komunikacji

INTJ
Są zorientowani na przyszłe możliwości
Są pomysłowi i kreatywni
Koncentrują się na wzorach i znaczeniu informacji
Zapamiętują ogóły
Szybko wyciągają wnioski, kierują się przeczuciami
Wolą dokładnie przeanalizować pomysły i teorie, zanim zastosują je w praktyce
Ufają inspiracji
W komunikacji często posługują się metaforami, porównaniami i ogólnymi informacjami

źródło http://potencjalosobowosci.com/mbti/
5w6 || INTJ

ODPOWIEDZ